Nawigacja

  • IV Ogólnopolski Konkurs recytatorski "W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück"

    IV Ogólnopolski Konkurs recytatorski "W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück"

    IV Ogólnopolski Konkurs recytatorski
    "W kręgu poezji lagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück"

     

     

      Dnia 13 marca 2018 roku w LO nr VI we Wrocławiu uczennice  klasy 7 a Szkoły Podstawowej w Prusicach: Izabela Hrycak, Alicja Lis, Dominika Miszczuk, Weronika Kancelka, Aleksandra Synoś, i Zuzanna Fajer wzięły udział w dolnośląskich eliminacjach  IV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów. W kręgu poezji łagrowej więźniarek obozu KL Ravensbrück.

    Do eliminacji zgłosiło się 41 uczestników z Dolnego Śląska. Gościem honorowym konkursu był syn więzionej KL Ravensbrück Pani Marii Hiszpańskiej – Neumann -  Pan Michał Neumann.


    W jury konkursu zasiadali: p. Marek Gadowicz – z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu, p. Weronika Zarzycka – laureatka poprzedniej edycji konkursu, p.Marlena Krzyżostaniak-Klecha – dyrektor LO NR VI, p. Beata Jagielska – polonistka i bibliotekarz. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja twórczości poetek obozowych z Ravensbrück oraz prozy poobozowej na bazie wspomnień byłych więźniarek KL Ravensbrück. Jest sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu.


    Organizatorami wydarzenia są: Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück oraz Miasto Ruda Śląska.
    Wydarzenie jest objęte patronatem Pierwszej Damy Pani Agaty Kornhauser – Dudy oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wielka gala finałowa odbędzie się 12 kwietnia 2018 r. o godz. 11.00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.


    W konkursie finałowym nasz region będą reprezentować trzy laureatki:  Ludwika Gołaszewska – Siwiak z LO NR III w Opolu , Barbara Steblecka z LO NR IX we Wrocławiu oraz Magdalena Kurczewska z LO NR VI we Wrocławiu. 


    Dla naszych uczennic było to ogromne doświadczenie, które pozostanie w ich pamięci i sercach na długi czas. Za uczestnictwo w konkursie otrzymały z Instytutu Pamięci Narodowej upominki.

                                                                                                  Blanka Jakubowska 
     

     

  • Żywa lekcja historii - Kreatywni architekci z klas piątych

    Żywa lekcja historii - Kreatywni architekci z klas piątych
    15.03.2018

    Żywa lekcja historii -   Kreatywni      architekci z klas piątych…

             Dnia 15 marca 2018r.  odbyło się w naszej szkole podsumowanie prac długoterminowych. Uczniowie klas piątych przygotowali wyjątkowe makiety”. Za swoją kreatywną pracę piątoklasiści otrzymali gratulacje, zostali nagrodzeni dyplomami oraz słodkościami, które wręczyła młodym architektom pani wicedyrektor Elżbieta Pietrzak. Kilkoro uczniów odważnie opowiedziało o swoich projektach. Mikołaj Kawalec, Dawid Piotrowski, Oliwier Maciocha oraz Aleksander Tomalik zaprezentowali miasto przyszłości. Wszyscy chłopcy byli zgodni co do ochrony środowiska oraz ekologicznych rozwiązań do pozyskiwania energii, a życie w mieście powinno być przyjazne dla ludzi i zwierząt. A w nim…? Duża ilości miejsc do wypoczynku w otoczeniu drzew, kwiatów i cisza... Mikołaj wykonał ekologiczne lotnisko dla helikopterów. Inspiracją dla Mikołaja był budynek Hali Stulecia. Równie ciekawe lotnisko zaprojektował Oliwier z bardzo fascynującymi budynkami . Miasto w którym świetnym rozwiązaniem będą samochody elektryczne wraz z eko -punktem do ładowania pojazdów, to rewelacyjny pomysł oraz marzenie Dawida. Makieta  Aleksandra zachwyciła wszystkich pięknymi wieżowcami z solarami w otoczeniu ogromnej ilości zieleni. Olek zwrócił również uwagę, aby w mieście było kilka bezpiecznych  linii metra. Nie zabrakło również projektów współczesnego miasta. Lena Palczewska zaprojektowała Wrocław, ale oczami Leny jest on bardziej ukwiecony i kolorowy. Hubert Niedziela podkreślił jak ważnym miejscem w mieście jest budynek Ratusza i miejsca do relaksu. Rafał Poddębniak  w swojej makiecie umieścił wszystkie ważne instytucje oraz sklepy. Na zakończenie Lena wręczyła dyrekcji do miasta przyszłości klucz, który symbolizuje władzę, opiekę,  wiedzę i  ostrożność. Wszystkie wspaniałe prace uczniów można zobaczyć w holu naszej szkoły , a jest ich aż 52.

         Uczniowie włożyli w wykonanie swoich makiet bardzo dużo pracy. Wykazali się mnóstwem niesamowitych pomysłów, ciekawym zastosowaniem palety barw, materiałów i cierpliwością.

    Wszystkim jeszcze raz serdecznie gratulujemy. BRAVO!!!

                                                                                                       Wioletta Drząszcz

  • I Szkolny Konkurs "Mam talent"

    I Szkolny Konkurs "Mam talent"

      21 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się I Szkolny Konkurs „Mam talent”, którego organizatorkami i pomysłodawczyniami były opiekunki Samorządu Dużych i Małych. Do jury zaproszona została pani Adrianna Maksymowicz – absolwentka naszej szkoły, utalentowana piosenkarka. W skład jury weszły także panie Edyta Skalska i Edyta Hoffman.

      Do rywalizacji przystąpiło 43 uczniów z klas 4-7 oraz II gimnazjum, którzy zaprezentowali swój talent. Mogliśmy więc podziwiać talent plastyczny, usłyszeliśmy osiem piosenek, utwory muzyczne na fortepian i skrzypce. Obejrzeliśmy układ taneczny, zumbę czy gimnastykę artystyczną. Chłopcy pokazali triki z piłką do nogi – żonglerkę, kiwanie, slalom; dziewczyny zaś wykonały układ na rolkach. Były też trzy kabarety i cztery pokazy sztuk magicznych – uczniowie klasy 5b przygotowali eksperymenty z chemii.  Najwięcej emocji wzbudziła jednak ekstremalna jazda Szymona Kreczmera na rowerze i pokaz samoobrony w wykonaniu Oliwii Bojarun z klasy 6a, której towarzyszyła Karolina Kupis z klasy 6b.

         Jury miało trudny orzech do zgryzienia, bowiem występy były na wysokim poziomie. Maksymalną liczbę punktów – 18 – zdobyła Amelia Dziedzińska z klasy IIa, która podczas trwania konkursu wykonała piękny rysunek. Drugie miejsce z 17 punktami zajęli ex aequo Weronika Karczowska z klasy 7b, która publiczności zaprezentowała swój taniec, oraz Szymon Kreczmer z klasy IIb. Na trzecim miejscu uplasowała się Wiktoria Wasiewicz z klasy 4a za wykonanie piosenki „Kaktus”. Czwarte miejsce należało do chłopców z klasy 7b – Szymona Rodaka, Michała Orfina i Maćka Kawalca – za scenkę kabaretową. Wśród wyróżnionych były również wrotkarki – Zuzia Fajer i Dominika Miszczuk z klasy 7a.

        Laureaci pierwszych pięciu miejsc otrzymali wartościowe nagrody – gry planszowe lub pendrive, zaś pozostali uczestnicy batonika i długopisy.

         Mamy nadzieję, że taka forma spędzenia Dnia Wagarowicza przypadła uczniom do gustu, i że w przyszłym roku odkryjemy jeszcze więcej talentów.

                                                  

                                                                                             Anna Karczowska, Dorota Powązka - Baranowska

  • Koncert z cyklu Filharmonia dla Młodych pt. „Pory roku”

    Koncert z cyklu Filharmonia dla Młodych pt. „Pory roku”
    07.03.2018

    7 marca uczniowie klas 6 i 7 pod kierunkiem p, Agnieszki Garuli i Lucyny Zalewskiej udali się do Narodowego Forum Muzyki,  na koncert z cyklu Filharmonia dla Młodych pt. „Pory roku”.

    Młodzi melomani usłyszeli wspaniałe dzieło Antonia Vivaldiego – kompozytora i skrzypka z Włoch, który żył i tworzył na przełomie XVII i XVIII w. Vivaldi napisał koncerty skrzypcowe, którym nadał tytuły: „Wiosna”, „Lato”, „Jesień”, „Zima”, gdzie za pomocą dźwięków odmalował zmiany zachodzące w przyrodzie. Każdą porę roku odpowiednio scharakteryzował i podzielił na sceny.

    Wykonawcy koncertu:

    Zbigniew Pilch – skrzypce barokowe, przygotowanie zespołu, prowadzenie

    The Violin Consort:

    Zbigniew Pilch – skrzypce

    Mikołaj Zgółka – skrzypce

    Radosław Kamieniarz – skrzypce

    Piotr Chrupek – altówka

    Bartosz Kokosza – wiolonczela

    Paweł Muzyka – kontrabas

    Marta Niedźwiecka – klawesyn, pozytyw.

    Wspaniali muzycy za pomocą dźwięków poruszyli serca i wyobraźnię wszystkich słuchaczy.

     

                                                                                                   Lucyna Zalewska

     

  • Stroiki wielkanocne

    Stroiki wielkanocne

    SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

    ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW

    Z KLAS 4-7 ORAZ I-II GIMNAZJUM

    DO UDZIAŁU W KONKURSIE ŚWIĄTECZNYM PT.

    NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY WIELKANOCNE

    - STROIKI, WIANKI, KOSZYCZKI-

     

    W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH

    KOMISJA KONKURSOWA PRZYZNA DYPLOMY ORAZ

    NAGRODY RZECZOWE ZA I, II, III MIEJSCE

    GOTOWE, PODPISANE PRACE (IMIĘ, NAZWISKO, KLASA)

    NALEŻY PRZYNIEŚĆ DO SALI 88, DO 26 MARCA 2018R.

     

    SĄDZIMY, ŻE WARTO KONTYNUOWAĆ PIĘKNĄ TRADYCJĘ RĘKODZIEŁA LUDOWEGO, PIELĘGNUJĄC DZIEŁO NASZYCH PRZODKÓW

     

    W ZWIĄZKU Z POWYŻSZYM ZAPRASZAMY SERDECZNIE

    DO UDZIAŁU W NASZYM KONKURSIE

     

  • EQF - etap szkolny

    EQF - etap szkolny
    13.03.2018

    EUROPEJSKI QUIZ FINANSOWY

    2018

     

    Do uczestnictwa w Europejskim Quizie Finansowym zostały zaproszone szkoły podstawowe (klasy VII) i klasy gimnazjalne (klasy II). Uczestnikami Konkursu byli uczniowie w wieku 13-15 lat.  Konkurs składa się z trzech etapów.

    Oto wyniki:

    Etap szkolny (zakończony 28 lutego 2018 r.)

    - W etapie szkolnym EQF uczestniczyło 8012 uczniów z 220 szkół w całej Polsce.

    - Do Finału Krajowego zostało zgłoszoncyh 572 finalistów - 1144 uczniów

     W etapie szkolnym wzięli udział uczniowie klasy 7b i IIb.

     

    Finał Krajowy odbył się 13 marca 2018 r. o godz. 1100.

    Zwycięzcami Finalu Krajowego zostali:

    1. Szkoła Podstawowa nr 3 w Głogowie: Paweł Rozbejko i Emil Ptak, klasa VII
    2. Szkoła Podstawowa nr 7 im. Heleny Raszki w Szczecinie: Olaf Sozański i Przemysław Pluta, klasa II
    3. Szkoła Podstawowa im. prof. Wiesława Grochowskiego w Kliniskach Wielkich, klasa II

    Naszą szkołę w finale reprezentowali:

                                                      1. Konrad Leszczyński - klasa 7b

                                                       2. Michał Orfin - klasa 7b

                                                       3. Dagmara Szymańska - klasa II b

                                                       4. Patrycja Szmulik - klasa II b

                                                       5. Patryk Matecki

                Gratuluję wytrwałości i cierpiwości:)

     

                                                                                                                 Dorota Powązka-Baranowska

  • Potwierdzenie woli przyjęcia do oddziału przedszkolnego

    Potwierdzenie woli przyjęcia do oddziału przedszkolnego

    UWAGA !

    Rodzice dzieci zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do oddziału przedszkolnego, proszeni są o złożenie do 21 marca 2018 pisemnego potwierdzenia woli zapisu dziecka do w/w oddziału.  Niezłożenie w terminie potwierdzenia woli będzie równoznaczne z rezygnacją  z zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego.

     

    Dnia 26 marca 2018 zostanie opublikowana lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2018/2019.

    POTWIERDZENIE_WOLI_PRZYJECIA.docx

     

  • WOJEWÓDZKI KONKURS MITOLOGICZNY

    WOJEWÓDZKI KONKURS MITOLOGICZNY

    Wojewódzki Konkurs Mitologiczny

     

                15 marca 2018 r. nastąpiło podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Mitologicznego, który po raz szósty zorganizował Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu. W konkursie uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z terenu Województwa Dolnośląskiego.

                Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach – literackiej, czyli testu wiedzy z zakresu mitologii greckiej i rzymskiej, oraz plastycznej. Uczniowie biorący udział w konkursie plastycznym mieli wykonać pracę na temat „Wokół wojny trojańskiej.”

                Do testu mitologicznego przystąpiło dwóch naszych uczniów – Michał Orfin i Weronika Karczowska z klasy 7b. W kategorii plastycznej wzięła udział Elżbieta Utko z klasy 5a i to właśnie Ela zdobyła wyróżnienie w Plastycznym Konkursie Mitologicznym.

                                                                                                                                                                         Anna Karczowska

     

                                                                                                                                                                  

     

     

  • UCZNIOWIE Z PRUSIC LAUREATAMI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „POLSKA INNOWACYJNA”

    UCZNIOWIE Z PRUSIC LAUREATAMI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „POLSKA INNOWACYJNA”

                                     

     

    UCZNIOWIE Z PRUSIC LAUREATAMI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „POLSKA INNOWACYJNA”

     

     

                                                                                     

    W lutym uczniowie klas 4-7 wzięli udział w wojewódzkim konkursie, pn. „Polska innowacyjna”. Organizatorem był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu. Zadanie uczestników polegało na stworzeniu autorskiej pracy plastycznej w temacie Polska innowacyjna. Praca konkursowa miała przedstawiać osiągnięcia Polski i Polaków w zakresie innowacji, odkryć i wynalazków, np. łazik marsjański, kamizelkę kuloodporną, spinacz biurowy. Format i technika prac były dowolne.

     12 marca komisja konkursowa dokonała wyboru 12 zwycięzców, dla których ufundowane zostały nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych i pendrive’ów. Laureatami konkursu zostali następujący uczniowie z Prusic:

    I MIEJSCE – FILIP TATARA KL. 4 – za projekt radia Walkie – Talkie  Motorola SCR-300;

    II MIEJSCE – LENA CEGIEŁKA KL. 4 –  za rysunek łazika marsjańskiego;

    III MIEJSCE – NATASZA RULEWICZ KL. 4 – za pracę przedstawiającą kamizelkę kuloodporną.

    Filip otrzymał grę „Capital”, Lena grę „Kolejka”, a Natasza pendrive 16 GB.

    Gratulujemy naszym młodym artystom sukcesu.

                                                                                                                             Lucyna Zalewska

     

                           

     

  • Udział uczniów  naszej szkoły  w uroczystościach upamiętniającej  80. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

    Udział uczniów  naszej szkoły  w uroczystościach upamiętniającej   80. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

    Udział uczniów  naszej szkoły  w uroczystościach upamiętniającej

     80. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

     

     

         Dnia 04 marca 2018 r. Poczet Sztandarowy  Szkoły Podstawowej im H. Sienkiewicza w Prusicach : Gracjan Cybuch, Daria Piwowarczyk i Daniela Piwowarczyk oraz Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach i opiekunkami Wiolettą Drząszcz, Edytą Skalską, Ewą Pięt i Beatą Krasuską uczestniczyli  we Wrocławiu w uroczystościach upamiętniającej  80. rocznicę ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Patronat organizacyjny  nad naszą szkołą objęła pani dyrektor  Dorota Borowiecka .Wydarzeniu w tym roku towarzyszyło hasło: „Na Prawdach Polaków oparci, wielkość budujemy, wielkość, którą młodymi oczami widzimy”.

         Przy kościele pw. św. Marcina uczniowie wraz z nauczycielkami złożyli wieńce pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła .Uczestniczyli także w Apelu Pamięci z udziałem wojskowej asysty honorowej Garnizonu Wrocław z Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki oraz uroczystej Mszy św. w archikatedrze św. Jana, homilię wygłosił ks. bp Ignacy Dec.

         Po Mszy św. na placu Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego zostało wypuszczonych  80 balonów w barwach biało-czerwonych. Dla uczczenia jubileuszu można było także degustować  tort 100 kilogramowy z napisem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.

         W Auli Papieskiej odbyły się patriotyczne występy m.in. w wykonaniu uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Montaże słowno- muzyczne, taneczne, a także prezentacja archiwalnego nagrania z Kongresu Berlińskiego z 06.03.1938 r.

         Naszą szkołę reprezentowała Nina Świlak  oraz Aleksandra Drząszcz. Nina zaśpiewała żołnierską piosenkę „ O mój rozmarynie”,  natomiast Ola zagrała na skrzypcach „ Rotę” oraz „Odę do radości”. Dziewczynki  podczas występu wspierali  także ich rodzice. Zagrała również  Orkiestra Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Chóry wrocławskie odśpiewały „ Canta Nobiscum” oraz „ Harmonia Sygnału”. Organizatorem obchodów upamiętniających wydarzenia było Rodzina Rodła we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania a patronat nad uroczystością objął prezydent RP Andrzej Duda.

                                                                                Wioletta Drząszcz, Ewa Pięt, Edyta Skalska

  • Uroczyste podsumowanie Roku Kościuszkowskiego- „Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci potomnych”

    Uroczyste  podsumowanie Roku Kościuszkowskiego-   „Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci potomnych”

    Uroczyste

     podsumowanie Roku Kościuszkowskiego-

      „Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci

    potomnych”

     

            Z okazji ogłoszenia Roku  2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki,             

    uczniowie naszej szkoły chcieli  w szczególny sposób podkreślić naszą dumę i radość  z posiadania tak znamienitego Polaka. W związku z tym dnia 09. marca 2018 roku w naszej szkole odbyło uroczyste podsumowanie Roku Kościuszkowskiego. W wyjątkowy nastrój już na samym początku wprowadziła wszystkich swoim śpiewem  Martynka Mikiewicz, która wykonała piosenkę pt. „Wszystko ma swój czas.”

      

          W rolę Tadeusza Kościuszki w pięknej sukmanie wspaniale wcielił się Patryk Matecki, który serdecznie przywitał  wszystkich uczestników uroczystości. Patryk podkreślił,  że Tadeusz Kościuszko to postać niezwykła , która na trwałe zapisała się w polskich dziejach. Rzeczpospolita, chyląca się pod koniec XVIII wieku ku upadkowi, zyskała bohatera, którego sława przetrwała do dziś.

           Filip Lichtarski przypomniał  natomiast, że  jednym z elementów obchodów Roku  Kościuszkowskiego w naszej szkole jest przygotowana  okolicznościowa wystawa w Sali Tradycji. Jej celem jest podkreślenie jak ważną w historii naszego narodu jest postać generała Tadeusza Kościuszki. Szczególną częścią  wystawy są prace plastyczne naszych uczniów. Część wykonanych  prac plastycznych będzie także zdobiła ogrodzenia przy ul. Tadeusza Kościuszki w Prusicach.

         Martynka Mikiewicz  i Aleksandra Woźniak przedstawiły bardzo ciekawą prezentację multimedialną „Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci potomnych”.

         Ola wraz z Wiktorią Wójcik wyrecytowały piękną  pieśń „Polonez Kościuszki”. Zuzia Romaszewska  oraz uczennice z klasy IV b Kalinka Piaskowska i Marysia  Wręczycka opowiedziały o szczególnej  pamięci  Tadeusza Kościuszki, która przekazywana była z pokolenia na pokoleń  oraz różnych miejscach na świecie, które nazywane są Jego  imieniem.        Na zakończenie uroczystości Maciek Radota  zaśpiewał pełną optymizmu piosenkę Sound  n Grace 100, a pani wicedyrektor Elżbieta Pietrzak podziękowała wszystkim uczniom za piękną recytację, śpiew, stroje oraz dekorację.

          Nad całością uroczystych obchodów Roku Kościuszkowskiego czuwały panie: Barbara Budzińska,  Wioletta Drząszcz oraz

    Ewa Szustak – Leszczyńska.

                                                                  

                                                                                     Wioletta Drząszcz

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Prusicach

    Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Prusicach

    8 marca, jak każdy mężczyzna to wie, obchodzimy Dzień Kobiet. Samorząd Uczniowski Dużych i Małych przygotował słodki upominek dla swych koleżanek oraz wszystkich pań pracujących w Szkole Podstawowej w Prusicach.

    Rozstrzygnięty został także konkurs na Damę i Baśniowe Dziewczyny. Dziewczynki z klas 4-7 mogły ubiegać się o tytuł Kopciuszka, Roszpunki, Pocahontas, Sierotki Marysi, Barbie, Diaboliny, Śpiącej Królewny, Królowej Śniegu, Zosi Samosi czy Smerfetki. Natomiast dziewczęta z klas II i III gimnazjum uczestniczyły w konkursie na Damę Roku – ten zaszczytny tytuł otrzymała Nikola Cetera z klasy IIIa.

                W holu szkoły można obejrzeć wystawę przedstawiającą słynne kobiety, a wśród nich Marię Curie – Skłodowską, Annę Dymną, Irenę Sendlerową, Martynę Wojciechowską, Krystynę Jandę, Agnieszkę Holland, Danutę Szaflarską, Wisławę Szymborską, Wandę Rutkowską, a także puste miejsce na portret najważniejszej kobiety w życiu każdego człowieka –  matki.

                Dzisiaj również przeprowadziliśmy akcję „Dzień babeczki.” Każda klasa przyniosła przepyszne, aromatyczne wypieki, które sprzedawane były w holu szkoły na wszystkich przerwach. Zebraliśmy 538 zł, pieniążki te przeznaczamy na organizację Dnia Talentu – a dokładnie na zakup nagród dla naszych utalentowanych uczniów, którzy będą mieli okazję podzielić się swoimi umiejętnościami już 21 marca 2018 r.

     

                                                                                                                                                Opiekunki Samorządu

                                                                                                                                                Dużych i Małych

  • Spektakl pt. „Każda potwora znajdzie swego amatora”

    Spektakl pt. „Każda potwora znajdzie swego amatora”

    8 marca 2018 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach przygotowało dla wszystkich pań, tych małych i trochę starszych, spektakl pt. Każda potwora znajdzie swego amatora.” Tym razem młodzi aktorzy zmierzyli się z repertuarem kabaretowym i zaprosili widzów do świata baśni. Na scenie mogliśmy zobaczyć nową wersję znanych utworów: „Kopciuszka”, „Jasia i Małgosi”, „Śnieżki i siedmiu krasnoludków” czy „Czerwonego Kapturka.”

                Jak to w kabaretach bywa, świat jest bardzo przerysowany, często zupełnie inny niż w rzeczywistości. Tak było i w naszym spektaklu – Kopciuszek nie poślubił księcia, bo pantofelek pasował na jej przyrodnią siostrę; książę nie został mężem Śnieżki, bo wolała mieszkać z krasnoludkami i rządzić w ich kuchni. Również baśń o Czerwonym Kapturku doczekała się innego zakończenia - myśliwy uratował z brzucha wilka tylko Czerwonego Kapturka, bowiem babcia była zbyt lekkostrawna i zaczęła się szybciej rozkładać. Natomiast Jaś i Małgosia urządzili sobie prawdziwą ucztę – przyrządzili Babę Jagę po grecku z marchewką w dziobie i wieńcem laurowym na głowie.

                Zamierzony efekt został osiągnięty – widownia co rusz wybuchała gromkim śmiechem.

     

                                                                                                                                                        Anna Karczowska

  • Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu BOHATERON-włącz historię!

    Podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu BOHATERON-włącz historię!

    Dnia 01.03.2018 r. w Prusickim Obiekcie Multifunkcyjnym odbyło się uroczyste podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu BOHATERON-włącz historię! Inicjatorami projektu jest Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja SENSORIA. Koordynatorami szkolnymi zostały psycholog Blanka Jakubowska oraz nauczycielka historii Ewa Szustak Leszczyńska. Projekt składał się z kilku etapów. Pierwszym, było uczestnictwo koordynatorów w szkoleniu zorganizowanym w Instytucie Pamięci Narodowej z Fundacją SENSORIA. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusicach napisali wzruszające kartki do Powstańców. Było ich ponad 100, a ich treści zakręciły łzy w niejednym oku. Kartki zostały przesłane do Fundacji, a z niej do adresatów. Kolejnym działaniem było przeprowadzenie lekcji historii, w oparciu o elementy edukacji pozaformalnej, z wykorzystaniem otrzymanych podczas szkolenia materiałów. Ostatnim zadaniem było przygotowanie części artystycznej, na którą składały się wspomnienia z Powstania Warszawskiego, poezja i piosenki. Ta część została przygotowana przez uczniów profilaktycznego koła teatralnego z klasy 7a, uczniów klasy 4b oraz Zuchów 23 Gz Ogniste Chochliki i Harcerzy 579 WDH Łatwopalni pod opieką pani Joanny Nogi. Na uroczystość przybyli: zastępca dyrektora Oddziału IPN we Wrocławiu dr Katarzyna Pawlak-Weiss, pracownik IPN-u pan Marek Gadowicz, pracownicy Fundacji SENSORIA panie Katarzyna Kaźmierczak oraz Agnieszka Łesiuk. W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy pani Anna Radota oraz pan Wiktor Lubieniecki, radny pan Marian Radzik, reprezentantka powstańców zamieszkujących Gminę Prusice pani Maria Błachuta, panie Dorta Zygiel i Ewa Sroka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, funkcjonariusze Posterunku Policji w Prusicach Remigiusz Lipnicki i Tomasz Bielecki, dyrekcja Szkoły Podstawowej w Prusicach panie Dorota Borowiecka, Małgorzata Syrnyk -Żuk oraz Elżbieta Pietrzak, rodzice, uczniowie oraz nauczyciele. Młodzi aktorzy otrzymali upominki z Instytutu Pamięci Narodowej, organizatorzy oraz osoby, które wsparły inicjatywę, dyplomy z podziękowaniami. Mamy nadzieję, że projekt będzie kontynuowany w naszej szkole w przyszłym roku. W połowie marca kolejne wyzwanie, uczennice z naszej szkoły wezmą udział w konkursie poezji lagrowej więźniarek KL Ravensbrück.

    Dnia 02.03.2018 r, przystąpiliśmy do nowego projektu fundacji „RAKOOBRONA”

  • Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej

  • Edukacja artystyczna

    Edukacja artystyczna
    20.02.2018

    20 lutego uczniowie klas 4 oraz 5 pod opieką p. Agnieszki Garuli i Lucyny Zalewskiej wybrali się na spektakl w ramach Małej Sceny na Bielanach pt. „Zaczytana kraina”.
                                                    

    Nasi uczniowie obejrzeli fascynującą historię rodzeństwa – Leny i Julka,  którym książki służyły do wszystkiego, tylko nie do czytania… Bohaterowie spektaklu budowali z nich tunele, forty, mury obronne, wieże. Podczas jednej z zabaw Lena i Julek, dzięki pomysłowości swoich rodziców, poznali dwoje tajemniczych bohaterów bajek, którzy wprowadzili ich w świat wyobraźni i pokazali, jakie skarby ukryte są za zwykłymi literkami.

    Historia rodzeństwa porwała młodych widzów, napełniając ich pozytywną energią i chęcią do czytania książek.

     

  • Szkolny Konkurs Recytatorski

    Szkolny Konkurs Recytatorski

    22 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas 4. Do rywalizacji przystąpiły uczennice klasy 4 b.

            Ania Pudłowska recytowała utwór Danuty Wawiłow pt. „Szybko.” Natomiast Marysia Wręczycka zaprezentowała wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik” oraz fragment powieści Ruth Symes pt. „Klara Hokus.”

           W skład jury weszły panie Anna Karczowska oraz pani psycholog Blanka Jakubowska. Ocenie podlegał dobór utworu, stopień opanowania tekstu, interpretacja tekstu, dykcja, intonacja oraz ogólny wyraz artystyczny.

           Po ocenie występów konkursowych jury ogłosiło wyniki – pierwsze miejsce zajęła Marysia Wręczycka, która będzie reprezentowała naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Wiszni Małej.

     

                                                                                                                                                              Anna Karczowska

  • Informacja

    Informacja

    WOLONTARIAT MISYJNY SALVATOR zwraca się z gorącym apelem o udział w zbiórce artykułów szkolonych dla dzieci z Afryki, które pragną  się uczyć i poznawać świat. Potrzebne są takie artykuły jak: kredki, flamastry, ołówki, długopisy, plastelina, farby, bloki , papiery kolorowe, kleje, nożyczki, bibuła, piórniki,  itp. Koordynatorami zbiórki w naszej szkole są  Szkolne Koło Wolontariatu oraz Samorząd Szkolny.

    Zebrane dary prosimy przynosić do 30 marca - sala 88. 
    Dziękujemy za okazane serca i ofiarność.

  • IX Powiatowy Konkurs "Z ortografią na ty"

    IX Powiatowy Konkurs "Z ortografią na ty"

    20 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się IX Powiatowy Konkurs „Z ortografią na ty”, którego koordynatorką jest pani Anna Karczowska.

                W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 24 uczniów z 13 szkół powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 5b - Wiktoria Brudnowska i Jakub Żurawski, których przygotowywała pani Monika Janicka.

                Uczestnicy konkursu mieli za zadanie napisać dyktando. Tym razem nosiło ono tytuł „Tajemnicze królestwo.” Najlepszymi znawcami ortografii okazali się:

    - Michalina Wdowiak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich,

    - Karolina Karczewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy,

    - Adam Kanicki i Aleksandra Olczak ze Szkoły Podstawowej w Żmigrodzie.

                Gratulujemy zwycięzcom i opiekunom.

     

                                                                                                                                                           Anna Karczowska

  • Szkolny Turniej Walentynkowy

    Szkolny Turniej Walentynkowy

              14 lutego 2018 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się Turniej Walentynkowy zorganizowany przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego Dużych i Małych, panie Dorotę Powązkę – Baranowską, Monikę Janicką, Barbarę Sołowczuk – Fuszer i Annę Karczowską.

                Klasy 4-6 spotkały się na hali sportowej na drugiej i trzeciej lekcji, natomiast klasy 7 oraz II i III gimnazjum na czwartej i piątej lekcji. Uczniowie rywalizowali między innymi w przeciąganiu liny, rzutach do kosza, biegu parami z kołem hula – hop czy biegu w tunelu. Poza tym uczestnicy turnieju mogli się wykazać talentem pisarskim, musieli bowiem stworzyć wiersz o tematyce miłosnej, manualnym – w trakcie wycinania serduszek i tworzenia girland, a także sprawnościowo – literackim, gdyż mieli za zadanie ułożyć puzzle z przysłowiem o miłości, następnie przykleić je do szarego papieru, aby praca wyglądała estetycznie.

                Między poszczególnymi zadaniami widownia mogła posłuchać miłosnych piosenek w wykonaniu Martyny Mikiewicz z klasy III a oraz Klaudii Gryz z klasy 7 a.

                Po podsumowaniu wyników organizatorki ogłosiły werdykt: wśród klas 4-6 zwyciężyła klasa 6a, natomiast rywalizację klas 7 oraz II i III gimnazjum wygrała klasa III a.

                Ten szczególny dzień, nie tylko dla zakochanych, przebiegał w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku. Samorząd Uczniowski zadbał również, aby każda walentynka została wręczona jej adresatowi. W walentynkowe kartki można było się zaopatrzyć już od poniedziałku. Uczniowie klasy 4c sprzedawali czerwone serduszka, które należało uzupełnić pozdrowieniami, romantycznym wierszykiem lub ciepłymi życzeniami i przyczepić do specjalnie przygotowanej tablicy, która znajdowała się w holu szkoły.

               

                                                                                                                        Anna Karczowska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Prusicach
    ul. Żmigrodzka 43
    55 - 110 Prusice
  • (71)3126211

Galeria zdjęć