Nawigacja

  • Uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji

    Uroczysta akademia z okazji  227 rocznicy uchwalenia Konstytucji

    Uroczysta akademia z okazji 
    227 rocznicy uchwalenia
    Konstytucji
     


          Dnia 27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole w uroczystej atmosferze świętowaliśmy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Patryk Matecki oraz Aleksandra Woźniak serdecznie przywitali wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, dyrekcję naszej szkoły oraz zaproszonych gości: Kombatantkę  Panią Marię Błachutę, Panie z Klubu Seniora, kierownik GOPS w Prusicach Joannę Wiraszkę, Rodziców, przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniewa Ziomka oraz pana Mariana Radzika.

         W patriotyczny nastrój wprowadziła  wszystkich recytacja wiersza „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”  Wisławy Szymborskiej  w wykonaniu Weroniki Karczowskiej oraz Jakuba Czyściaka . Uczniowie z klasy 7c: Wiktoria Wójcik, Kordian Cybuch, Maciej Radota, Kordian Marecki, Daniela Piwowarczyk, Amelia Malec i Jakub Pudłowski  oraz z klasy 3a: Zuzia Romaszewska, Julia Garlińska, Julia Pieczątkiewicz, Filip Reder, Jagoda Reder, Jakub Oczeretko, Marcin Pawełkowicz, Maria Kokoszka, Oskar Golara, Oliwia Piech i Michał Nyk, przypomnieli czasy rozbiorów Polski, próby ratowania ojczyzny i jak doszło do uchwalenia w Polsce konstytucji. Jakie prawa i obowiązki zawierała uchwalona na Sejmie Wielkim  konstytucja  3 maja 1791 roku.
          W rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego świetnie wcielił się Patryk Matecki. Z ogromnym szacunkiem  złożył uroczystą przysięgę   dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, a także  dla ocalenia ojczyzny i jej granic .

         Aleksandra Woźniak zwróciła uwagę, jak ważne  w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków : Tęsknota, Bóg, Honor, Ojczyzna i Wolność, jak bardzo aktualne są dziś. Ola podkreśliła, że naród, który nie zna swojej przeszłości  umiera i nie buduje przyszłości. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych m.in.: „Mazurek 3 Maja”, „Polska flaga”, które doskonale  zaśpiewały uczennice z klasy 7a. Nina Świlak pięknie wykonała piosenkę Violetty Villas „ List do matki”, natomiast  Klaudia Gryz zaprezentowała  swój ładny głos w piosence  „Wybacz” zespołu Ira.  Zwieńczeniem uroczystości był walc angielski w wykonaniu utalentowanych uczniów z klasy 3a. Pani dyrektor Dorota Borowiecka  podziękowała wszystkim uczniom za wspaniałą recytację, śpiew, taniec oraz żywą lekcję historii.
         Akademię oraz scenografię przygotowały panie: Ewa Pięt, Wioletta Drząszcz oraz Renata Tyborska.


     Wioletta Drząszcz

  • HARCERSKI KIERMASZ SŁODKOŚCI W SZKOLE

    HARCERSKI KIERMASZ SŁODKOŚCI W SZKOLE

    HARCERSKI KIERMASZ SŁODKOŚCI W SZKOLE

    15.05.2018 r.  - WTOREK

    579 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ŁATWOPALNI

    wraz z Samorządem Uczniowskim oraz Szkolnym Kołem Wolontariatu

    przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach

    zapraszają do udziału w KIERMASZU SŁODKOŚCI,
    który odbędzie się dnia 15 maja 2018 roku w holu szkoły. 

    Gorąco prosimy chętnych UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI
    o wsparcie naszej akcji poprzez przygotowanie słodkości –
    babeczek, ciasteczek, rogalików, ciast.

    Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dalszą aktywną działalność

    579 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ŁATWOPALNI z Prusic,
     należącej do Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego

    im. hm. Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”.

    Serdecznie zachęcamy do udziału w tej szczytnej akcji.

    Dzięki harcerstwu nasi uczniowie rozwijają swoje pasje, zainteresowania,
    zdobywają nowe umiejętności,  godnie reprezentując szkołę i gminę .

                                                                                

     

    – drużynowa -  Magdalena Mazurczak

    - opiekunowie SU - Anna Karczowska, Dorota Powązka-Baranowska,

    Monika Janicka, Barbara Sołowczuk- Fiszer

    - koordynatorzy SKW - Żaneta Szatkowska -Wolska, Lucyna Zalewska

  • Powiatowy Konkurs "Czytam między słowami"

    Powiatowy Konkurs "Czytam między słowami"

    8 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XII Powiatowy Konkurs „Czytam między słowami.”

                Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy uczestnikami konkursu byli uczniowie klas siódmych, do tej pory był to konkurs dla gimnazjalistów. W rywalizacji wzięło udział 15 uczniów z czternastu szkół podstawowych powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Karczowska z klasy 7b.

                Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące trzech tekstów literackich – średniowiecznej bajki „Proboszcz i jeżyny”, fragmentu „Historii literatury niepodległej Polski” Ignacego Chrzanowskiego oraz artykułu z „Super Expresu” o pierwszych pocztówkach.

                Miejsca na podium zajęli: Przemysław Chałupka z SP w Ujeźdźcu, Małgorzata Sobieraj z SP w Pęgowie oraz Weronika Biernat z SP w Wiszni Małej.

     

                                                                                                                                                          Anna Karczowska

  • Dwudniowa wycieczka do Ziemi Kłodzkiej.

    Dwudniowa wycieczka do Ziemi Kłodzkiej.

    Dwudniowa wycieczka do Ziemi Kłodzkiej

         Pod koniec kwietnia odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów klasy 4a i 4b Szkoły Podstawowej im. Henryk Sienkiewicza  w Prusicach do Ziemi Kłodzkiej.  W pierwszym dniu młodzi turyści wspaniale zdali egzamin z chodzenia po górach, gdyż bez problemu, oczywiście pod czujnym okiem opiekunek i przewodnika w Parku Narodowym Gór Stołowych, zdobyli najwyższą górę sedymentacyjną w Europie – Szczeliniec Wielki oraz pokonali słynny labirynt – Błędne Skałki.  Na zakończenie górskiej włóczęgi niestrudzeni milusińscy z wielkim entuzjazmem i emocjami zostali zakwaterowani w Domu Wypoczynkowym „Rzemieślnik”  w Polanicy Zdrój.  Po sytej obiadokolacji oraz rozgrywkach na boisku z niespożytą energią  niezbyt chętnie udali się na spoczynek.
    W drugim dniu wyjazdu już bez „górskich wyczynów” uczniowie przechadzali się po przepięknym Parku Zdrojowym w Polanicy, podziwiali fontanny, a przede wszystkim kupowali pamiątki. Następnie poznali ciekawą historię Twierdzy Kłodzkiej zwiedzali  jej podziemia i zrekonstruowane kwatery pruskich żołnierzy. Po tych niecodziennych wojażach wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do domów.

       
                                                                                                              Ewa Szustak-Leszczyńska.


     

  • Szósta edycja akcji społeczno - edukacyjnej „Żonkile”

    Szósta edycja akcji społeczno - edukacyjnej „Żonkile”

    Szósta edycja akcji społeczno-edukacyjnej
    „Żonkile”.

     W celu uczczenia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, już po raz szósty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, poświęconą pamięci bohaterek i bohaterów powstania. Znów 19 kwietna cała Polska zakwitła żonkilami!
     Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach po raz kolejny chętnie wzięli udział w akcji. Uczennice z czwartej i siódmej klasy z wielkim zaangażowaniem na miesiąc przed rocznicą wykonały zgodnie z instrukcją przepiękne papierowe kwiaty. Po zapoznaniu z materiałami edukacyjnym  udostępnionymi przez Centrum Edukacyjne Muzeum POLIN młodzież  przystąpiła do działania.    
    Trójka gimnazjalistów z klasy II b  w dzień wolny od zajęć szkolnych  w czwartek 19 kwietnia 2018 roku wręczała pracownikom różnych instytucji oraz przechodniom w Prusicach pamiątkowe żonkile oraz informowała o 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Uczennice klasy siódmej  dbały o uświadomienie swoich rówieśników oraz  wręczały żonkile pracownikom szkoły i  Mediateki.  

                                             

                                                                                                            Ewa Szustak -Leszczyńska
     

  • Olimpiada Geograficzna

    Olimpiada Geograficzna

    Olimpiada Geograficzna

        26 kwietnia 2018 r. w Wojewódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbył się finał IV Olimpiady Geograficznej dla uczniów dolnośląskich szkół  podstawowych.  

    Jednym z uczestników  finału był uczeń III klasy gimnazjum w Prusicach Michał Wołczański, który pokonał wielu rywali w etapie szkolnym i powiatowym tego konkursu. W naukowej rywalizacji  na szczeblu wojewódzkim uczeń SP w Prusicach odniósł ogromny sukces i uzyskał tytuł Laureata  Olimpiady Geograficznej.

    Warto zaznaczyć, że tytuł ten wiąże się z dodatkowymi punktami rekrutacyjnymi do szkoły ponadgimnazjalnej.  

    Ucznia do Olimpiady przygotowywała nauczycielka geografii – Barbara Sołowczuk-Fiszer.
                                                                                     Serdecznie gratulujemy !!!

  • Konkurs „Czy znasz swój powiat?”

    Konkurs „Czy znasz swój powiat?”

      11 kwietnia 2018 r. w  auli SP im. A. Mickiewicza w Pęgowie odbył się XVII Powiatowy Konkurs Regionalny odbywający się pod hasłem „Czy znasz swój powiat?”
     Konkurs ma   wieloletnią tradycję i odbywa się  w szkole,  która zwyciężyła w jego poprzedniej edycji. Organizatorzy zaprosili do udziału w turnieju wszystkie szkoły gimnazjalne i szkoły podstawowe prowadzące klasy gimnazjalne powiatu trzebnickiego i ostatecznie  w konkursie uczestniczyło  6 dwuosobowych drużyn uczniowskich.  

    Konkurs składał się z dwóch części. Pierwszej, w której drużyny przez 30 minut rozwiązywały  test sprawdzający wiedzę o powiecie  oraz drugiej  -  prezentacji na temat „Moja gmina dawniej i dziś.” 


    Przebieg konkursu był bardzo emocjonujący i w ostatecznej rozgrywce drużyna z naszej szkoły w składzie Martyna Mikiewicz oraz Aleksandra Woźniak  - uczennice kl. III   zwyciężyły zajmując zaszczytne I miejsce w powiecie trzebnickim.  Uczennice pracowały pod kierunkiem nauczyciela geografii p. Barbary Sołowczuk- Fiszer.

      
    Konkurs przyczynił  się  w znacznym stopniu do  popularyzacja wiedzy o  kulturze własnego regionu, historii, walorach turystyczno-krajoznawczych i aktualnych problemach społeczno – gospodarczych powiatu trzebnickiego wśród młodzieży, do  nawiązania kontaktu ze środowiskiem lokalnym i regionalnym przez młodych ludzi i ich opiekunów, integracji młodzieży szkół powiatu  trzebnickiego oraz   promocji talentów.

                                
                                                                                                                       Barbara Sołowczuk-Fiszer

  • Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas czwartych.

    Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas czwartych.

          19 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach odbył się Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas 4.  W etapie szkolnym wzięło udział 10 uczniów z klasy 4a, 4b oraz 4c.

          Uczniowie zmierzyli się z dyktandem ortograficznym zatytułowanym „W moim ogrodzie.” Najlepiej poradził sobie Jakub Czyściak z klasy 4c, który popełnił tylko dwa błędy, na drugim miejscu uplasowały się Zuzanna Gaponow z klasy 4a, Wiktoria Lis i Aleksandra Drząszcz z klasy 4c, natomiast trzecie miejsce na podium zajęła Maja Grzesiak z klasy 4b.

            Naszą szkołę w Powiatowym Dyktandzie „O złotą skuwkę” będzie reprezentował Jakub Czyściak. Gratulujemy!

     

                                                                                                                                                          Anna Karczowska

  • Spektakl pt. "O czym szemrze Barycz?"

    Spektakl pt. "O czym szemrze Barycz?"

       Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach, pod opieką pani Anny Karczowskiej, przygotowało spektakl pt. „O czym szemrze Barycz?” Przedstawienie bierze udział w II Przeglądzie Małych Form Teatralnych Ciekawe miejsca Doliny Baryczy "Cudze chwalicie, swego nie znacie" organizowanym przez Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miliczu.

       Pewnego dnia nad brzegiem Baryczy spotkali się bocian Przygodek, nietoperz Cieszek i duszek Grabek, aby opowiedzieć legendy o Dolinie Baryczy. Przyjaciele przypomnieli legendę o wieśniaczce Annie, która wyjaśniła, jak powstała nazwa rzeki Barycz. Poznaliśmy również historię Białej Damy, która straszy w Cieszkowie, a także rybaka Macieja, któremu przez pazerność nie udało się wyłowić z dna Baryczy złotego dzwonu. Wysłuchaliśmy też opowieści o magicznych perłach, które baronowa Maltzanowa otrzymała od skrzata, aby strzegły murów zamku.

        Dzięki ogromnemu wsparciu rodziców udało się przygotować wspaniałą dekorację, w tym łódź rybacką dla Macieja, rzekę Barycz i przepiękne jagodziny dla wieśniaczki Anny, która pokonała rozbójników. Rodzice przygotowali również cudowne stroje nietoperza, bociana, skrzata, duszka Grabka, barona, baronowej czy ducha Białej Damy.

       23 kwietnia nagraliśmy filmik, który został umieszczony na kanale YouTube pod linkiem https://www.youtube.com/watch?v=DmVUkfAWfnY&t, a także na stronie  http://edukacja.barycz.pl/zasoby/?p=100&id_z=2119. Z niecierpliwością czekamy na początek maja, kiedy organizator opublikuje wyniki konkursu.

        Jeszcze przed rozstrzygnięciem konkursu spektakl obejrzeli uczniowie klas 0-6 oraz wychowankowie Akademii Przedszkolaka z Prusic. Przedstawienie spotkało się z ciepłym przyjęciem, nagrodzone zostało gromkimi brawami.

     

                                                                                                                                               Anna Karczowska

  • „Edukacja dla Baryczy”

    „Edukacja dla Baryczy”

    „Edukacja dla Baryczy”

    W ramach projektu „ Edukacja dla Baryczy” w dniu 23 kwietnia 2018 r. uczniowie klas 4 i 5 Szkoły Podstawowej w Prusicach wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem Dolnośląskich Parków Krajobrazowych p. Cezarym Tajerem.

    Celem przedsięwzięcia było przekazanie informacji o Parku Krajobrazowym „Doliny Baryczy”. Uczniowie dowiedzieli się o położeniu parku, o najciekawszych okazach występujących na terenie doliny oraz o roślinach chronionych. Mieli okazję podziwiać jaja łabędzia niemego, żmiję zygzakowatą oraz obrączki zakładane ptakom na szyję.

    Na koniec spotkania szkoła otrzymała foldery o Dolinie Baryczy oraz najnowsze wydanie książki Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. na temat Edukacji Ekologicznej.

     

                                                                                                                        Bożena Tarnowska

  • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 3

    SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 3
    13.04.2018

                SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS 3

     

     Dnia 13.04.2018 roku odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas 3, w którym wzięło udział 9 uczniów. Konkurs przygotowała pani Joanna Wojciechowska. Celem konkursu była umiejętność stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisania oraz wyłonienie Szkolnego Mistrza Ortografii Klas III. Uczniowie napisali bardzo trudne dyktando.

                Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: wicedyrektor Małgorzata Syrnyk- Żuk, Joanna Wojciechowska oraz Mariola Guzik. Komisja konkursowa dokonała szczegółowego sprawdzenia prac, a następnie wyłoniła zwycięzców konkursu:

     

    I miejsce- Ksawier Kuźniar klasa 3c

    II miejsce- Dawid Bielecki klasa 3c

    III miejsce – Oliwia Piech klasa 3a

     

    Ksawier Kuźniar będzie reprezentował naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „Złote Pióro” w Krynicznie.

    Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz drobne upominki.

    Bardzo dziękuję wszystkim za udział w konkursie i jeszcze raz serdecznie gratuluję.

     

     

    Joanna Wojciechowska

     

  • II MIEJSCE ZUZANNY CZEKAJ Z KLASY 2b W KONKURSIE POWIATOWYM

    II MIEJSCE ZUZANNY CZEKAJ Z KLASY 2b W KONKURSIE POWIATOWYM

     

    II MIEJSCE ZUZANNY CZEKAJ Z KLASY 2B W KONKURSIE POWIATOWYM

     

     Dnia 21.03.2018 roku w Czeszowie odbył się XVIII  Powiatowy Konkurs Interpretacji Poezji Dziecięcej klas 2 SP. W tym roku szkolnym uczniowie recytowali wiersze Wandy Chotomskiej. Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z różnych szkół.

     Naszą szkołę reprezentowała Zuzanna Czekaj z klasy 2b wraz z wychowawczynią Joanną Wojciechowską. Zuzia recytowała wiersz pt. „Kurcze blade”.  Zuziu gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

               

  • Szkolny konkurs recytatorski Interpretacja poezji dziecięcej kl. 2 S.P.

    Szkolny konkurs recytatorski Interpretacja poezji dziecięcej kl. 2 S.P.

    KONKURS RECYTATORSKI KLAS 2 SP

     

    Dnia 27.02.2018 roku w klasach drugich odbył się szkolny konkurs recytatorski pt. „ Interpretacja poezji dziecięcej”. W roku szkolnym 2017/2018 tematyka konkursu  to „Wiersze Wandy Chotosmkiej”. 

    Do konkursu przystąpiło 3 uczniów.

    I miejsce zdobyła Zuzanna Czekaj z klasy 2b

    II miejsce zdobył Wojciech Doleżał z klasy 2a

    III miejsce zdobyła Maja Boduszek z klasy 2a

    Zuzanna Czekaj 21.03.2018 r będzie reprezentowała naszą szkołę w konkursie powiatowym.

    Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w następnych konkursach, a za Zuzię trzymamy mocno kciuki i życzymy jej powodzenia.

     

                                                                       Joanna Wojciechowska

  • Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza oddała cześć pamięci ofiar Katynia

    Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza oddała cześć pamięci  ofiar  Katynia

    Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza
    oddała cześć pamięci  ofiar  Katynia

     


           Dnia 13 kwietnia 2018 r. we Wrocławiu   Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej w skład którego wchodzą: Maciej Radota, Oliwia Musielak oraz Anastazja Pietrzak  wraz z nauczycielami historii Wiolettą Drząszcz i Ewą Szustak - Leszczyńską  godnie reprezentowali naszą szkołę, tym razem w   uroczystości w ramach  78 rocznicy  Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest, co roku 13 kwietnia . Dnia 13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Ludobójstwo dotyczyło zbrodni na ok. 22 tys. jeńcach obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więzień tak zwanej Zachodniej Białorusi i Ukrainy. 
       Obchody rozpoczęły się uroczystą  Mszą Św. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety w intencji zbrodni katyńskiej . Druga cześć obchodów odbyła się  w parku Juliusza Słowackiego. Prezes Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej Jacek Libicki rozpoczął uroczystości. Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak odczytał list od Mariusza Błaszczaka – ministra obrony narodowej .Pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Katyńskiej we Wrocławiu obok oficjalnych delegacji samorządowych i społecznych licznie przybyły Poczty Sztandarowe. 
    Obecni byli także przedstawiciele duchowieństwa. Kompania honorowa oddała salwy,  na koniec uroczystości zostały złożone  pod pomnikiem wiązanki kwiatów , a nasi uczniowie zapalili znicze.

                                                                                                                                               Wioletta Drząszcz,

                                                                                                                                Ewa Szustak - Leszczyńska 
     

  • POWIATOWY KONKURS MITOLOGICZNY

    POWIATOWY KONKURS MITOLOGICZNY

    17 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XXII Powiatowy Konkurs Mitologiczny dla uczniów klas 5. W tegorocznej edycji wzięło udział 18 uczniów ze szkół podstawowych Powiatu Trzebnickiego.

                Uczniowie zmierzyli się z bardzo obszernym testem z zakresu mitologii greckiej. Do wykonania były aż 64 pytania, w tym krzyżówka. Pytania dotyczyły głównych bogów greckich i ich atrybutów, a także mitów o przygodach Odyseusza, Tezeusza, Heraklesa, Syzyfa, Demeter i Kory. Były również związki frazeologiczne, które należało wyjaśnić.

                Piątoklasiści świetnie sobie poradzili z tym niemałym wyzwaniem. Naszą szkołę reprezentowała Elżbieta Utko z klasy 5a, która na 121 punktów zdobyła 114 i zajęła czwarte miejsce. Gratulujemy ogromnej wiedzy!

     

                                                                                                                                             Anna Karczowska

  • Przewietrz szafę na wiosnę

    PRZEWIETRZ SZAFĘ NA WIOSNĘ

                                      

     

    Szkolne Koło Wolontariatu
    Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza 
    w Prusicach

    zwraca się z prośbą o wsparcie akcji

    ZBIÓRKA ODZIEŻY
    również: buty, paski, torby, plecaki, itp.
     kwiecień 2018r.
    Zachęcamy całą społeczność szkolną i lokalną 
    do zaangażowania  się w tę niezwykle ważną akcję. 
    Wszystkie zebrane dary przekazane zostaną 
    do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach, 
    który dostarczy odzież najbardziej potrzebującym mieszkańcom naszej gminy.

    WORKI Z ODZIEŻĄ PROSIMY ZOSTAWIAĆ
    PRZY PORTIERNI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W PRUSICACH
    DO KOŃCA KWIETNIA 2018R.

     

    Dziękujemy w imieniu wszystkich potrzebujących

     

  • Zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci na misjach.

    Zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci na misjach.

          14 marca 2018 r. w naszą szkołę odwiedzili Ola i Michał – wolontariusze, którzy aktywnie działają w Wolontariacie Misyjnym Salvator. Goście chętnie opowiedzieli o swojej pracy na misjach, o pomocy ubogim, często głodnym lub niedożywionym dzieciom, które mieszkają w trudnych warunkach lokalowych, nie mają prawdziwej szkoły. Ola i Michał pokazali ciekawe zdjęcia obrazujące ich ciężką, ale jakże przyjemną pracę z potrzebującymi dziećmi.

         Nasza szkoła postanowiła włączyć się w akcję niesienia pomocy dzieciom na misjach, dlatego  Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Samorządami Pacholąt oraz Samorządem Dużych i Małych zorganizowały zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z ubogich krajów, w tym państw afrykańskich. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Uczniowie chętnie podzielili się artykułami szkolnymi, w tym kredkami, flamastrami, blokami, piórnikami, a nawet plecakami. Dziękujemy bardzo rodzicom za wsparcie naszej inicjatywy.

     

                                                                                                     Opiekunki Szkolnego Koła Wolontariatu

                                                                                                     i Samorządów Uczniowskich SP w Prusicach

  • Światowy Dzień Wody w Szkole Podstawowej w Prusicach

    Światowy Dzień Wody w Szkole Podstawowej w Prusicach

      22 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach  świętowali obchody Światowego Dnia Wody, ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku. Obchodzone corocznie 22 marca święto ma przypominać, iż wielu mieszkańców naszej planety – obecnie ok. 800 milionów osób – cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Celem tego szczególnego dnia jest również pokazanie, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
    Organizatorzy imprezy - Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo z panią kierownik Joanną Cybuch, przy wsparciu sekretarza Miasta i Gminy Prusice Grzegorza Terebuna oraz Szkoła Podstawowa w Prusicach, z koordynatorkami p. Bożeną Tarnowską i Lucyną Zalewską, przygotowali moc atrakcji, nagród i niespodzianek na ten wyjątkowy dzień. Dzięki współpracy z Zakładem Wodociągowym Związku Gmin Bychowo w Prusicach wszystkie dzieci uczestniczące w obchodach Światowego Dnia Wody otrzymały ciekawe upominki. 
    Wśród wielu zaproszonych gości na uroczystość przybyli: sekretarz Miasta i Gminy Prusice Grzegorz Terebun, skarbnik Miasta i Gminy Prusice Magdalena Żyża, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniew Ziomek, dyrektor GOKiS Paweł Grzyb, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Wojtyra, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza  Dorota Borowiecka , wicedyrektor  Elżbieta Pietrzak oraz wicedyrektor  Małgorzata Syrnyk Żuk, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Prusicach z przewodniczącą Katarzyną Boruszewską, skarbnikiem Justyną Szczepaniak i sekretarzem  Mirellą Lupą. 
        Przygotowując się do uroczystych obchodów Światowego Dnia Wody, uczniowie uczestniczyli w konkursach tematycznych, przygotowywali kostiumy, banery oraz piosenki. Finałowa impreza odbyła się w hali sportowej. Obchody rozpoczęły się od wystąpienia  sekretarza Miasta i Gminy Prusice Grzegorza Terebuna, który przypomniał, że wody pitnej brakuje setkom milionów ludzi na całym świecie, a Światowy Dzień Wody to dobry moment, by każdy uświadomił sobie, że wodę trzeba szanować. Woda bowiem to nasz skarb, więc należy chronić jej zasoby. Kierownik Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo Joanna Cybuch podkreśliła również znaczenie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną otaczającego nas świata, a także rolę wody w życiu człowieka.     
    Imprezę od strony artystycznej rozpoczęli najmłodsi uczniowie z klas 1-3, którzy w błękitnych korowodach prezentowali swoje rekwizyty w postaci nakryć głowy. Wszystkie dzieci wraz z gromkimi brawami otrzymały zestawy upominków, które zostały wręczone na ręce wychowawców klas. Po prezentacji klas młodszych rozpoczął się mini festiwal piosenki o wodzie w wykonaniu klas czwartych. Klasa 4A wystąpiła z piosenką "Woda kapie jak szalona", następnie klasa 4B z utworem pt. "Pół kroku stąd" z filmu "Skarb oceanu" oraz klasa 4C, która porwała publiczność hitem "Przez tę wodę prusicką oszalałem”. Kolejnym punktem programu było nagrodzenie uczniów klas 1-3 - laureatów konkursu na najpiękniejszy plakat  pod hasłem "Woda - źródło życia". Wszystkie złożone na konkurs prace zostały wyeksponowane w mini galerii.
    Spośród wielu pięknych prac komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:
    I miejsce – Szymon Olejnik – kl. 1C
    II miejsce –Oskar Janeczek – kl. 3C
    III miejsce – Kacper Maliński – kl. 1C
    Wyróżniono także prace następujących uczniów– Marysia Janicka, Tobiasz Jarosz, Ksawier Kuźniar i Maja Kaczorowska. 
        Następnie swoje talenty muzyczne zaprezentowali uczniowie klas piątych. Specjalnie na ten dzień klasa 5A przygotowała folkowy utwór "Niebieskie kropelki", natomiast  5B  zaprezentowała utwór „Woda, woda z kranu leci". 
        Nadszedł i czas na prezentację zadania konkursowego dla klas 4-7, które polegało na najlepszym wykonaniu kostium "Kropla wody". Swoje oryginalne stroje zaprezentowali wytypowani przedstawiciele klas. Komisja konkursowa po długiej naradzie dokonała wyboru laureatów w tej kategorii. Zostali nimi:
    I miejsce – Jakub Januchta kl. 5A
    II miejsce – Marcel Rogala kl. 7B
    III miejsce - Maksymilian Saladra kl. 4B
    Wyróżnienia – Maciej Bałuszyński kl.6A, Ignacy Rudnicki kl. 4C
        Po prezentacji kostiumów w muzycznych hitach zaprezentowali się  uczniowie klas 6. Klasa 6A wykonała oryginalną wersję światowego hitu "Woda z Prusic", a klasa 6B wielki przebój "Ta woda, och na na".
        Po bloku muzycznym przedstawiono zwycięzców z klas 4-7 w konkursie wiedzy o wodzie. Laureatami zostali:
    I miejsce -  Jakub Czyściak  - kl. 4C
    II miejsce - Estera Kośnik - kl. 4A
    II miejsce - Paweł Żelechowski - kl. 5A
    III miejsce - Aleksandra Szczepaniak - kl. 5A
    III miejsce - Marcin Noga - kl. 4A
    Wyróżnieni -  Nela Bojarun kl.6A, Ignacy Rudnicki kl. 4C, Gracjan Cybuch - kl.4B

        Po nagrodzeniu laureatów publiczność została zaproszona do wysłuchania kolejnych hitów, tym razem w wykonaniu klas 7. Występ rozpoczęła klasa 7A  z piosenką "Zdrowa woda i ja", po niej wystąpiła klasa 7B z utworem "Woda źródłem życia", a na koniec klasa  7C  z piosenką "Ciągle pada".
        Przyszedł też czas na poznanie laureatów konkursu fotograficznego dla gimnazjalistów. Nasza zdolna młodzież wykonała wspaniałe fotografie pod hasłem "Woda - źródło życia".
    Laureatami w tej kategorii zostali:
    I miejsce – Natalia Strzeszyna 
    II miejsce –Gabriel Wręczycki
    III miejsce – Karolina Szemiel

        Na zakończenie gimnazjaliści z klas IIA, IIB, IIIA i IIIB zaprezentowali swoje banery reklamowe. Oczywiście oni także otrzymali upominki. 

    Oprócz zestawów upominków dla wszystkich uczniów, przekazanych na ręce wychowawców klas, oraz niezwykle atrakcyjnych nagród rzeczowych dla laureatów poszczególnych konkursów, wyróżnieni zostali także uczniowie najbardziej zaangażowani. Doceniono wkład pracy oraz niebywałe talenty uczniów przygotowujących piosenki, autorów słów do znanych przebojów, młodych artystów plastyków, którzy wykonali kostiumy, plakaty i banery. To właśnie ci uczniowie w nagrodę pojadą dwoma autokarami w maju na pełną niespodzianek, całodniową wycieczkę do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie. Fundatorem wszystkich nagród jest Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo w Prusicach. Każdy uczeń otrzymał także butelkę zdrowej, krystalicznie czystej wody „Bychowianka”.
    Szkoła Podstawowa w Prusicach składa gorące podziękowania dla Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo, a w szczególności dla  pani kierownik Joanny Cybuch oraz dla sekretarza Miasta i Gminy Prusice Grzegorza Terebuna. Pragniemy podziękować również rodzicom, uczniom i wychowawcom za aktywne włączenie się do obchodów Światowego Dnia Wody oraz panu Zbigniewowi Krzywulskiemu za obsługę techniczną. Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach Dorota Borowiecka, poinformowała, że Światowy Dzień Wody wejdzie na stałe w kalendarz imprez szkolnych. 


                                                                                                                      Bożena Tarnowska
                                                                                                                       Lucyna Zalewska

  • Potwierdzenie woli przyjęcia do klasy pierwszej

    Potwierdzenie woli przyjęcia do klasy pierwszej

    UWAGA !

    Rodzice dzieci zakwalifikowanych w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej, proszeni są o złożenie do 6 kwietnia 2018 pisemnego potwierdzenia woli zapisu dziecka do w/w oddziału.  Niezłożenie w terminie potwierdzenia woli będzie równoznaczne z rezygnacją  z zapisu dziecka do klasy pierwszej.

    Dnia 9 kwietnia 2018 zostanie opublikowana lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do klasy pierwszej na rok szkolny 2018/2019.

    Potwierdzenie_woli_-_klasa_pierwsza(1).docx

  • Zajęcia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

    Zajęcia w  Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

    Zajęcia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

     

      Dnia 23 marca w Oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Muzeum Etnograficznym odbyła się niecodzienna lekcja historii dotycząca największej w dziejach powojennej Polski migracji ludności.

    Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Prusicach pod opieką Pani Barbary Budzińskiej oraz Pani Ewy Szustak-Leszczyńskiej pogłębiali wiedzę na temat realiów życia codziennego osadników przed ich przybyciem na Dolny Śląsk i w pierwszych latach zamieszkania na tych terenach tworząc prace do projektu „My Dolnoślązacy”.

    W okresie przedświątecznym nie można było pominąć zwiedzania niezwykle malowniczej wystawy czasowej „Raz około Wielkiejnocy ”. Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu już po raz pięćdziesiąty przedstawiło bowiem „Wiosenną plastykę obrzędową” liczącą 950 eksponatów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podziwiali przepiękne pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą, oklejanki, nalepianki, oraz jajka artystycznie zdobione, a także palmy i inne rekwizyty obrzędowości wielkanocnej.

                                                                                  Ewa Szustak-Leszczyńska.

     

                 

     

            

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Prusicach
    ul. Żmigrodzka 43
    55 - 110 Prusice
  • (71)3126211

Galeria zdjęć