Nawigacja

 • SUKCES WERONIKI KARCZOWSKIEJ -  WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM "NAMALUJ MI  HISTORIĘ"

  SUKCES WERONIKI KARCZOWSKIEJ - 
  WYRÓŻNIENIE W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM
  "NAMALUJ MI  HISTORIĘ"

   

   

    W kwietniu uczniowie klas 3-7 wzięli udział w VI edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Namaluj mi historię” pod hasłem „Setne urodziny niepodległej Polski”. Zadanie uczniów polegało na przestawieniu w formie pracy plastycznej autorskiej wizji świętowania urodzin Polski lub składanie jej życzeń urodzinowych, nawiązując do tegorocznej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości.  

                     Wyróżnienie otrzymała praca wykonana przez Weronikę Karczowską z kl. 7.

   

                               Serdecznie gratulujemy Weronice i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów. 

 • Nauka gry w golfa w Pałacu Brzeźno

       W ramach współpracy Pałacu Brzeźno ze Szkołą Podstawową w Prusicach nasi uczniowie mogli skorzystać z pola golfowego, na którym w ciągu ostatnich dwóch tygodni uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez instruktora gry w golfa.

       Uczniowie klasy 4a, 4b, 4c, 5a, 6a i 6b, pod czujnym okiem instruktora, poznawali tajniki gry w golfa. Otrzymali mnóstwo cennych informacji na temat techniki gry, długości kijów, ich przeznaczenia, budowy pola golfowego. Po części teoretycznej nadszedł czas na naukę gry. Każdy uczeń wykonał kilkanaście uderzeń piłeczką. Wśród uczestników warsztatów znalazły się prawdziwe perełki, które mają talent do dalekich uderzeń. Kto wie, może wśród nich jest przyszły mistrz gry w golfa?

       Po zakończonej lekcji na uczniów czekał przepyszny poczęstunek – domowe ciasto i sok, a także możliwość zwiedzenia Pałacu Brzeźno.

          Dziękujemy kierownictwu i pracownikom Pałacu Brzeźno za tę wspaniałą przygodę z golfem.

                                                                                                                                                     Anna Karczowska

 • ZWYCIĘSTWO KOŁA TEATRLANEGO ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PRUSICACH W PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W MILICZU

       9 czerwca 2018 r. w Miliczu odbyło się podsumowanie Przeglądu Małych Form Teatralnych w ramach projektu Edukacja dla Baryczy.

       Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach przygotowało spektakl pt. „O czym szemrze Barycz?”. Jury postanowiło nagrodzić nasz wysiłek i przyznać I miejsce w kategorii klas 4-7.

       9 czerwca nastąpiło uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów. Naszą grupę teatralną godnie reprezentowały najmłodsze uczestniczki – Marysia Wręczycka, Weronika Kanak oraz Oliwia Lupa. Dziewczęta pojechały do Milicza z rodzicami. Oprócz części oficjalnej – czyli wręczenia nagród, prezentacji spektaklu młodszej grupy teatralnej, na dzieci czekało mnóstwo atrakcji oraz poczęstunek.

                                                                                                                                                            Anna Karczowska

 • Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie

  Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie –
  nagroda dla uczniów klas 4-7 oraz gimnazjum

   

    W dniach 24 oraz 29 maja 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach, którzy wykazali się największym zaangażowaniem poprzez aktywny udział w organizacji Międzynarodowego Dnia Wody, pod opieką p. Bożeny Tarnowskiej oraz Lucyny Zalewskiej, uczestniczyli w całodniowych wycieczkach edukacyjno-rekreacyjnych do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie, ufundowanych przez Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo w Prusicach. 
  Organizatorzy wyjazdu oraz pikniku – kierownik Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo Pani Joanna Cybuch oraz sekretarz Miasta i Gminy Prusice Pan Grzegorz Terebun - zadbali o to, aby poszerzyć wiedzę uczniów, rozbudzając poczucie odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadamiając  im, jakie  woda ma znaczenie dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. 
   Młodzież zapoznała się z zagadnieniami dotyczącymi obsługi aparatury pomiarowej komponentów środowiska, zbierania, gromadzenia i przekształcania wyników przez programy komputerowe czy też obsługi systemów monitorujących pracę stacji uzdatniania wody. Uczniowie z  dużym zainteresowaniem słuchali Pani Joanny Cybuch, która w ciekawy sposób, z ogromnym zaangażowaniem i pasją, opowiadała o najnowocześniejszych technologiach oczyszczania wody, wyjaśniając krok po kroku procesy pozyskiwania wody, jej uzdatniania oraz dostarczania do domów. Uczniowie w terenie przekonali się, że woda, którą dostarcza Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo, pochodzi ze studni głębinowych usytuowanych właśnie w obrębie miejscowości Bychowo. Zgłębiając swoją wiedzę o wodzie, dzięki uprzejmości pracowników stacji, mogli zajrzeć nawet do wnętrza takiej studni, której głębokość wynosi od 65 do 82 m p.p.t. Woda jest w nich pobierana z warstwy wodonośnej czwartorzędowej. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się przy tym między innymi, że ujmowana jest ona z sześciu ujęć wodnych, skąd trafia bezpośrednio do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie, która posiada w eksploatacji ponad 350 km sieci wodociągowych. Pani Joanna Cybuch, oprowadzając uczniów w terenie oraz po obiekcie stacji, zachęcała do tego, aby wszyscy mieszkańcy gminy Prusice pili wodę z kranu, gdyż poddawana jest ona ścisłej kontroli gwarantującej bezpieczeństwo, spełnia też najbardziej rygorystyczne normy, a swoimi parametrami nie ustępuje wodzie dostarczanej mieszkańcom wielu miast europejskich. 
  Dzieci poprzez poznanie zasad funkcjonowania stacji  poszerzyły swoją wiedzę na temat wody oraz uświadomiły  sobie, jak ważna jest ona w życiu człowieka. Uczniowie żywo interesowali się zagadnieniami związanymi z wodą, zadawali wiele pytań, na które pani Joanna Cybuch wyczerpująco odpowiadała. Po zwiedzeniu terenu stacji uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez pracowników obiektu. Grillowane kiełbaski ora słodkości posiliły naszych uczniów, którzy otrzymali także upominki w postaci długopisów oraz dużej butelki wody „Bychowianka”.
   Na zakończenie wycieczki na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka – zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie, którego głównym elementem są ruiny. Stojącą tu dawniej warownię wymieniano w dokumentach po raz pierwszy w 1296 r., a pierwszy murowany zamek powstał tu najprawdopodobniej w XIV w. Ruiny zamku otoczone są romantycznym parkiem powstałym na przełomie XVIII i XIX wieku. Uwagę  przykuły dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy i znajdujący się za nim stary okaz cisa. Uczniowie podczas spaceru zwiedzili tzw. trejaż – symbolizujący nieistniejące już długie skrzydło pałacowe, wyspę z dwoma mostkami i placem wypoczynkowym z miejscem na ognisko, grillem, pergolą i tzw. domkiem chińskim – altaną pełniącą rolę deszczochronu, polanę piknikową z pomostem i przystanią na łódki nad brzegiem dużego stawu. Był także czas na zabawę na pobliskim kolorowym placu zabaw. Wycieczki sprawiły uczestnikom dużo radości i na pewno na długo zostaną w pamięci.
   Szkoła Podstawowa w Prusicach raz jeszcze składa gorące podziękowania Zakładowi Wodociągowemu Związku Gmin Bychowo, a w szczególności Pani kierownik Joannie Cybuch oraz sekretarzowi Miasta i Gminy Prusice Grzegorzowi Terebunowi, za organizację Międzynarodowego Dnia Wody w Prusicach oraz ufundowanie wielu wspaniałych nagród i upominków dla wszystkich uczniów. Dzięki Pani Joannie Cybuch uczniowie odbyli niezapomniane lekcje w terenie rozbudzające ciekawość poznawczą wobec otaczającej  rzeczywistości. Taki sposób dochodzenia do wiedzy daje satysfakcję, motywuje do dalszego wysiłku, właściwego działania, a tym samym do rozwijania zainteresowań przyrodniczych.

                                                           

                                                                                                                                   BożenaTarnowska
                                                                                                                                   Lucyna Zalewska

   

 • Spotkania z rodzicami dzieci zapisanych na rok szkolny 2018/2019

  Dnia 18 czerwca 2018 r. (poniedziałek) w holu  Szkoły Podstawowej w Prusicach odbędą się spotkania z rodzicami dzieci zapisanych na

  rok szkolny 2018/2019:

  • do oddziałów przedszkolnych – godz. 1630
  • do klasy pierwszej – godz. 1700
 • WYCIECZKA KLASY 4C I 5A DO PRZEMKOWA

              4 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 4c i 5a, pod opieką wychowawczyń – pań Barbary Budzińskiej i Anny Karczowskiej – oraz rodziców, pani Marty Kowalczyk i pana Włodzimierza Drząszcza, udali się na jednodniową wycieczkę do Przemkowa. Celem wyjazdu było zapoznanie się z bogactwem naturalnym Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz wizyta w wiosce indiańskiej Wokini.

              Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z kierowniczką Nadleśnictwa Przemków, która poprowadziła nas Ścieżką przyrodniczą w rezerwacie „Stawy Przemkowskie." Przeszliśmy drewnianą kładką przebiegającą wśród ekosystemu wodnego po groblach położonych pomiędzy stawami. Po dotarciu do wieży widokowej, która wznosi się 13 m nad poziomem wody, mogliśmy zaobserwować liczne gatunki ptactwa wodnego i błotnego, np. łabędzie, bociany, bąki, kanie, gęgawy, czaple. Stawy Przemkowskie to również ostoja orła bielika, bociana czarnego oraz kani czarnej, niestety bielika nie zobaczyliśmy. Po obejrzeniu stawów uczniowie musieli rozwiązać quiz. Pytania dotyczyły mieszkańców przemkowskich stawów oraz historii samego  rezerwatu. Na każdego ucznia czekał upominek związany z odwiedzonym terenem.

              Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w wiosce indiańskiej Wokini w Ostaszowie. Najpierw zwiedziliśmy muzeum, w którym znajdują się upolowane dzikie zwierzęta, niedźwiedź, wilk czy lis. Najwięcej  wrażeń wywołały jednak zwierzęta afrykańskie, jak hiena, żyrafa, zebra, nosorożec, krokodyl czy lampart.

              Po muzeum przyszedł czas na ognisko i aromatyczne kiełbaski. Gdy już się posililiśmy, przenieśliśmy się w świat Indian Ameryki Północnej. Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści o kulturze i tradycji Indian, poznali ich broń, narzędzia używane w życiu codziennym, stroje męskie i kobiece; mieli też okazję strzelać z łuku, rzucać do celu. Nie mogło również zabraknąć rywalizacji między klasami – uczniowie mieli za zadanie złapać „węże” i donieść je do wiklinowych koszy, a na koniec przejść tor przeszkód.

              Pogoda nam dopisała, humory również, więc wycieczkę uważamy za udaną!

   

                                                                                                                                                        Anna Karczowska

 • Karta rowerowa

  KARTA ROWEROWA - PIERWSZE PRAWO JAZDY UCZNIÓW Z PRUSIC

    W ramach zajęć technicznych uczniowie klas 4, pod kierunkiem nauczycieli p. Lucyny Zalewskiej, p. Pawła Wołczańskiego  oraz p. Blanki Jakubowskiej  przez cały rok szkolny 2017/2018, przygotowywali się do egzaminów na kartę rowerową.  28 kwietnia  klasy IV uczestniczyły w warsztatach z miasteczkiem ruchu drogowego, które zostały przygotowane przez starszego aspiranta Remigiusza Lipnickiego z Posterunku Policji w Prusicach. 22 maja uczniowie przeszli z kolei szkolenie z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poprowadzone przez ratownika medycznego Grzegorza Imielę.  Treningowi poddane zostały takie elementy jak podejście do poszkodowanego, ocena stanu czynności życiowych, resuscytacja oraz wykonanie opatrunków ran. Uczniowie poprzez praktyczne ćwiczenia wykonywali zadania polegające na udzielaniu pierwszej pomocy polegającej na utrzymaniu przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. Ratownik medyczny przypomniał także co powinno zawierać zgłoszenie osoby dzwoniącej na pogotowie, czyli: dokładny adres z nazwą miejscowości, co się stało, ilość osób poszkodowanych, stan poszkodowanego, nazwisko i telefon.

    23 maja wyposażeni w niezbędną wiedzę i umiejętności czwartoklasiści przystąpili do egzaminu teoretycznego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego, by następnie przejść do drugiego etapu, mającego na celu wykazanie się umiejętnością jazdy na rowerze. Ta część egzaminu odbyła się  26 maja  na specjalnym placu manewrowym z wyznaczoną trasą przejazdu. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu praktycznego czuwali starszy aspirant Remigiusz Lipnicki oraz sierżant Tomasz Bielecki.

    Pozytywny wynik obu części egzaminu pozwolił uczniom uzyskać kartę rowerową, uprawniającą ich do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Dzięki współpracy szkoły z policjantami z  Posterunku Policji w Prusicach uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę nie tylko do bezpiecznego poruszania się rowerem, ale też staną się bardziej świadomymi pieszymi. Jako dorośli będą mieć ugruntowane podstawy do zdobycia karty motorowerowej bądź prawa jazdy.

   

   

 • Lekcja samorządowa w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu

    Dnia 25 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Prusicach uczestniczyli w niecodziennych zajęciach edukacyjnych we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Muzeum Narodowym.

    W upalny majowy piątek nasza ciekawa świata młodzież z klasy II b i 7b już od samego rana z przejęciem i zaangażowaniem zdobywała wiedzę na temat zasad funkcjonowania Samorządu Dolnośląskiego oraz zadań realizowanych przez Wojewodę. Największą atrakcją był zapewne sam fakt  „zasiadania” przez uczniów w sali posiedzeń  Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz nagrody zdobyte przez poszczególnych uczniów.

    Lekcja z wiedzy o społeczeństwie została przeprowadzona w ramach projektu „Lekcje wiedzy o administracji rządowej i samorządowej w województwie”.

    Następnie w ramach zadań szczegółowych zawartych w planie pracy nauczycieli Zespołu Humanistycznego – uwrażliwianie uczniów na sztukę -  uczniowie udali się  na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pod opieką Pani Doroty Powazki-Baranowskiej oraz Pani Ewy  Szustak-Leszczyńskiej młodzież na podstawie zbiorów muzealnych analizowała problematykę sztuki baroku i symboliki patriotycznej w malarstwie.

    Zajęcia z pewnością wpłynęły pozytywnie na kształtowanie wśród młodzieży świadomości społecznej oraz kulturowej w Polsce i regionie.

                                                                                                        Ewa Szustak-Leszczyńska

 • Powiatowy Konkurs Historyczny „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie”

     Dnia 24 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole  Powiatowy Konkurs Historyczny  „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie”. Konkurs przeznaczony  był  dla uczniów klas VI-VII Szkoły Podstawowej.     Uczniowie w tym  roku szkolnym zmierzyli się  z dziejami władców Polski z dynastii Andegawenów oraz Jagiellonów: Ludwik Andegaweński, Jadwiga, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August. Konkursowicze rozwiązywali  test składający się z  35  pytań , w tym 28 pytań zamkniętych  oraz 6 pytań otwartych, z testu łącznie uczniowie mogli zdobyć 70 punktów. Dla wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek, dyplomy uczestnictwa oraz skromne nagrody rzeczowe.  Dla konkursowiczów, którzy zajęli od  I -V miejsca  wręczone zostały nagrody książkowe . Dyplomy otrzymali również opiekunowie , którzy przygotowali uczniów do konkursu.

     Dziewczynki do konkursu przygotowała  nauczycielka historii pani Wioletta Drząszcz, która była także odpowiedzialna  za etap powiatowy.

          Uczennice  z naszej szkoły zdobyły  dwa zaszczytne miejsca:

                        II miejsce: Zofia Sarnecka: uzyskała 66/70 punktów

                        IV miejsce: Oliwia Bojarun:  uzyskała 62/70 punktów

                                                                                                  

    Gratulujemy!!!
   

  Wioletta Drząszcz

 • XV POWIATOWY TURNIEJ REPORTAŻU

  24 maja 2018 r. w Zespole Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie odbyło się uroczyste podsumowanie XV Powiatowego Turnieju Reportażu dla uczniów klas siódmych.

              Do konkursu zostało zgłoszonych 14 reportaży ze szkół w Żmigrodzie, Radziądzu, Obornik Śląskich, Powidzka i Prusic. Przesłane prace miały przedstawiać  prawdziwą historię opowiedzianą z punktu widzenia młodego człowieka. Uczniowie poruszali różnorodne tematy, między innymi narodziny rodzeństwa, wycieczki rowerowe, problemy dorastania, pasje, łapanie żab w trosce o ich bezpieczeństwo na ruchliwych ulicach. Jury najbardziej spodobał się reportaż Antoniego Skrzypca z klasy 7b Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach, który napisał pracę pod zagadkowym tytułem „Ludzie, nie ma mnie?!”

              Antek w swym reportażu zwrócił uwagę na bardzo istotną sprawę, mianowicie istnienie pokolenia Facebooka. Chłopiec rozważa, czy ktoś, kto nie ma założonego konta na Facebooku,  istnieje dla swych rówieśników, którzy komunikują się ze sobą prawie wyłącznie za pomocą portali internetowych, mediów społecznościowych. Podejście Antka do tego bardzo aktualnego tematu sprawiło, że jego praca została nagrodzona najwyższym miejscem na podium. Gratulacje!

   

                                                                                                                                                Anna Karczowska

 • Spektakl "Rodzina do wynajęcia"

        Kilkuletnią tradycją naszej szkoły jest obchodzenie Dnia Rodziny. Jak każdego roku, tak i dzisiaj, czyli 22 maja 2018 roku, Szkolne Koło Teatralne przygotowało spektakl pod zagadkowym tytułem „Rodzina do wynajęcia”.

         Główna bohaterka przedstawienia – Felicja Szufla, przez koleżanki nazywana Felka Szufelka – jest niezadowolona ze swojej rodziny, ma do niej mnóstwo pretensji, między innymi o brak zainteresowania, faworyzowanie młodszych sióstr, no i o brak prawdziwego przyjęcia urodzinowego. W ogromnym zdenerwowaniu wypowiada życzenie, że chce mieć lepszą rodzinę… Nagle przenosi się do Dzieciowa, dziwnej miejscowości, w której mieści się Biuro Wynajmu Rodziców. Przed Felicją pojawia się szansa na przeżycie pięciu niezwykłych dni u kolejnych rodzin.

        Pierwszy dzień dziewczynka spędza u rodziny Raczej – Nadzianych, ludzi bardzo bogatych, ale mających dziwne hobby – strzelanie do zwierząt. Zniesmaczona Felicja ucieka od tych ludzi, a następnie spotyka się ze Sławem i Magdą – rodziną piosenkarzy. Bohaterka udaje się z nimi na czerwony dywan, pozuje w blasku fleszy, udziela wywiadów. Wszystko jest po jej myśli do momentu, gdy sławna rodzina wymusza na niej zmianę imienia, aby być bardziej trendy. Tej rodziny Felicja również nie polubiła, więc zaproponowano jej nową parę – wysportowaną. Początkowo Felicja jest bardzo zadowolona, ćwiczy pod okiem słynnej trenerki, ale okazuje się, że jej kondycja jest kiepska, więc ucieka z treningu. Czwarty dzień Felicja  spędza u rodziny Luzaków. Jak samo nazwisko wskazuje, rodzina ta pozwala Felicji na wszystko – może późno wracać do domu, jeść same słodycze, robić to, na co ma ochotę. Okazuje się jednak, że totalny luz nie odpowiada Felicji, więc dziewczynka przenosi się do rodziny Troskliwych. Bohaterka chce poczuć się jak pupilka, być w centrum zainteresowania, ale szybko jej się to nudzi.

       Po tej niezwykłej podróży w czasie Felicja zaczyna doceniać swoją rodzinę. Dziewczynka zrozumiała, że rodzice bardzo ją kochają, że siostry, mimo że jej dokuczają, są jej bliskie. Bohaterka już wie, że rodzina jest najważniejsza.

   

                                                                                                                                               Anna Karczowska

 • Konkurs "Czytam i rozumiem"

  16 maja już po raz 17, odbył się konkurs dla uczniów klas II szkól podstawowych Powiatu Trzebnickiego "Czytam i rozumiem". Zorganizowany został w gościnnych progach położonej po sąsiedzku Multiteki, której pomieszczenia i wyposażenie zrobiły wrażenie na małych uczestnikach i ich opiekunkach. Po przywitaniu przez koordynatorki konkursu - p. Krystynę Prucnal i p. Violettę Olszewską, uczniowie musieli rozwiązać wcale niełatwe testy, poprzedzone długim tekstem, który należało przeczytać ze zrozumieniem. W sumie do zdobycia było 75punktów. Uczniowie spisali się świetnie - o poziomie uczestników może świadczyć fakt, że zwyciężczyni - Olga Nowak zdobyła maksymalną liczbę punktów, przyznano  też 4 miejsca II, gdzie uczniowie mieli tylko 1 punkt mniej! Podobnie było przy miejscu III, gdzie uczeń naszej szkoły - Wojtek Doleżał, zdobył aż 73 punkty. Wielkie gratulacje! Podczas konkursu panowała bardzo dobra atmosfera, a wszyscy uczestnicy dostali nagrody książkowe, ufundowane przez Stowarzyszenie SOWA oraz p. dyrektor D. Borowiecką, a także upominki ufundowane przez p. Sławomira Zarentowicza. 

  Wyniki konkursu: 

  I miejsce - Olga Nowak, SP Oborniki Śl., op. p. Anna Imalska

  II miejsce - Emilia Wiśniowska, SP Pęgów, op. p. Ewa Beata Andrysiak

                    Zofia Drohomirecka, SP 2 Trzebnica, op. p. Jolanta Szymczyk

                    Karol Stanisz, SP 2 Trzebnica, op. p. Jolanta Szymczyk

                    Dominik Forenc, SP Szewce, op. p. Justyna Kołodziej

  III miejsce- Wojciech Doleżał, SP Prusice, op. p. Mirosława Lisowska

                    Antonina Czerniak, SP Powidzko, op. p. Elżbieta Rychlicka.

 • Wojewódzki konkurs plastyczny "Artystyczna biblioteka przyszłości"

   

  Marysia Janicka laureatką I miejsca w wojewódzkim konkursie plastycznym
  "Artystyczna biblioteka przyszłości"

   

   W kwietniu uczniowie naszej szkoły  uczestniczyli w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „ARTYSTYCZNA BIBLIOTEKA PRZYSZŁOŚCI”,organizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej bibliotekę przyszłości promującą Bibliotekę w Polkowicach, książki i czytelnictwo.

  Tematem pracy była artystyczna wizja twórcy, dotycząca biblioteki w przyszłości( np. aranżacja wnętrza biblioteki lub wygląd budynku w przyszłości), która będzie promować książki, czytelnictwo i Bibliotekę w Polkowicach. Obrady jury były trudne i burzliwe. Nadesłano blisko 300 prac, z których jurorzy musieli wybrać te najciekawsze i najlepsze.

                     Laureatką I MIEJSCA w kategorii lat 8-10 została Maria Janicka.

                                         Gratulujemy Marysi tak wspaniałego sukcesu.
 • Konkurs „W świecie fizyki i chemii”

  16 maja w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się pierwszy gminny konkurs fizyczno-chemiczny „W świecie fizyki i chemii”. W zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele  każdej klasy siódmej szkół podstawowych w Gminie Prusice. Rywalizacja było zaciekła, poziom wyrównamy, uczniowie przez 80 minut rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych przedmiotów w szkole podstawowej. Najlepszymi okazali się:

  I miejsce – Michał Orfin
  II miejsce – Maciej Radota
  III miejsce  - Zofia Sornat


  Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Dyrektorów Szkół Podstawowych w Gminie Prusice: panią Dorotę Borowiecką, pana Andrzeja Grzegorzewicza, pana  Mariusza Kiepula oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Prusicach. Organizatorami byli Arletta Kuźmenko i Tomasz Drohomirecki.
   
  Tomasz Drohomirecki

   

 • XVII POWIATOWY KONKURS "SIENKIEWICZA ZNAĆ I CZYTAĆ WARTO - NOWELE"

   

              10 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach po raz siedemnasty odbył się Powiatowy Konkurs „Sienkiewicza znać i czytać warto.” Tegoroczna  edycja dotyczyła nowel patrona naszej szkoły.

              W konkursie wzięło udział 5 trzyosobowych drużyn ze Szkoły Podstawowej w Pęgowie, Obornik Śląskich, dwie szkoły z Trzebnicy – Szkoła Podstawowa nr 1 i Powiatowe Gimnazjum Sportowo – Językowe, a także drużyna ze Szkoły Podstawowej w Prusicach. W skład naszej drużyny weszli Kacper Karkosz, Paulina Szczepaniak oraz Nikola Cetera, uczniów  przygotowywała pani Monika Janicka.

              Konkurs składał się z dwóch części – w pierwszej uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test dotyczący życia i twórczości Henryka Sienkiewicza; w drugiej – turniejowej – uczniowie drużynowo zmagali się z treścią nowel polskiego noblisty. Gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących wydarzeń poszczególnych utworów, rozpoznać autora cytatu, rozpoznać bohatera po opisie wyglądu lub zachowania. Były też pytania premia – za które można było zdobyć lub stracić pięć punktów.

              Po pierwszej części prowadził zespół ze Szkoły Podstawowej w Prusicach, ale w drugiej na prowadzenie wyszły dziewczęta z Pęgowa, które rewelacyjnie odpowiadały na każde pytanie. Reasumując, pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Pęgowie, drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Prusicach, a trzecie miejsce Powiatowe Gimnazjum Sportowo – Językowe z Trzebnicy.

              Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe – długopisy z wygrawerowaną nazwą konkursu lub gry planszowe. Czas oczekiwania na wyniki umilił występ Oli Drząszcz, która, przebrana za Janka Muzykanta, zagrała na skrzypcach

              Koordynatorkami konkursu były panie Ewelina Skrzypiec oraz Anna Karczowska.

   

                                                                                                                                                             Anna Karczowska

 • DZIEŃ ŚPIOCHA

       11 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach panowała bardzo senna atmosfera… Wszystko za sprawą Samorządu Uczniowskiego Dużych i Małych, który zorganizował Dzień Śpiocha.

      Już w drzwiach wejściowych do szkoły można było spotkać uczniów ubranych w różnego rodzaju piżamy. Największą uwagę przykuwały piżamy jednoczęściowe, tzw. kombinezony – śliczny Kłapouchy, biało - czarna krówka, jednorożec czy krokodyl wywoływały ogromny uśmiech na buziach tych dużych i małych członków prusickiej szkoły. Dzieciaki dumnie kroczyły w prześmiesznych kapciach lub klapkach, uważając zwłaszcza na schodach. Można też było spotkać śpiochów uzbrojonych w mięciutkie poduszki, tak przygotowani udawali się na kolejne lekcje, by za ogólnym przyzwoleniem „pospać” sobie.

        Dziękujemy bardzo za zaangażowanie uczniów, którzy pokazali, że potrafią się świetnie bawić, pośmiać się i powygłupiać, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. To był naprawdę udany dzień!

   

                                                                                                                                              Anna Karczowska

 • Uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji

  Uroczysta akademia z okazji 
  227 rocznicy uchwalenia
  Konstytucji
   


        Dnia 27 kwietnia 2018 r. w naszej szkole w uroczystej atmosferze świętowaliśmy 227 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Patryk Matecki oraz Aleksandra Woźniak serdecznie przywitali wszystkich uczniów, grono pedagogiczne, dyrekcję naszej szkoły oraz zaproszonych gości: Kombatantkę  Panią Marię Błachutę, Panie z Klubu Seniora, kierownik GOPS w Prusicach Joannę Wiraszkę, Rodziców, przewodniczącego Rady Miasta i Gminy Prusice Zbigniewa Ziomka oraz pana Mariana Radzika.

       W patriotyczny nastrój wprowadziła  wszystkich recytacja wiersza „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”  Wisławy Szymborskiej  w wykonaniu Weroniki Karczowskiej oraz Jakuba Czyściaka . Uczniowie z klasy 7c: Wiktoria Wójcik, Kordian Cybuch, Maciej Radota, Kordian Marecki, Daniela Piwowarczyk, Amelia Malec i Jakub Pudłowski  oraz z klasy 3a: Zuzia Romaszewska, Julia Garlińska, Julia Pieczątkiewicz, Filip Reder, Jagoda Reder, Jakub Oczeretko, Marcin Pawełkowicz, Maria Kokoszka, Oskar Golara, Oliwia Piech i Michał Nyk, przypomnieli czasy rozbiorów Polski, próby ratowania ojczyzny i jak doszło do uchwalenia w Polsce konstytucji. Jakie prawa i obowiązki zawierała uchwalona na Sejmie Wielkim  konstytucja  3 maja 1791 roku.
        W rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego świetnie wcielił się Patryk Matecki. Z ogromnym szacunkiem  złożył uroczystą przysięgę   dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, a także  dla ocalenia ojczyzny i jej granic .

       Aleksandra Woźniak zwróciła uwagę, jak ważne  w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków : Tęsknota, Bóg, Honor, Ojczyzna i Wolność, jak bardzo aktualne są dziś. Ola podkreśliła, że naród, który nie zna swojej przeszłości  umiera i nie buduje przyszłości. Nie zabrakło również pieśni patriotycznych m.in.: „Mazurek 3 Maja”, „Polska flaga”, które doskonale  zaśpiewały uczennice z klasy 7a. Nina Świlak pięknie wykonała piosenkę Violetty Villas „ List do matki”, natomiast  Klaudia Gryz zaprezentowała  swój ładny głos w piosence  „Wybacz” zespołu Ira.  Zwieńczeniem uroczystości był walc angielski w wykonaniu utalentowanych uczniów z klasy 3a. Pani dyrektor Dorota Borowiecka  podziękowała wszystkim uczniom za wspaniałą recytację, śpiew, taniec oraz żywą lekcję historii.
       Akademię oraz scenografię przygotowały panie: Ewa Pięt, Wioletta Drząszcz oraz Renata Tyborska.


   Wioletta Drząszcz

 • HARCERSKI KIERMASZ SŁODKOŚCI W SZKOLE

  HARCERSKI KIERMASZ SŁODKOŚCI W SZKOLE

  15.05.2018 r.  - WTOREK

  HARCERSKI KIERMASZ SŁODKOŚCI W SZKOLE - Obrazek 1

  579 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska ŁATWOPALNI

  wraz z Samorządem Uczniowskim oraz Szkolnym Kołem Wolontariatu

  przy Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach

  zapraszają do udziału w KIERMASZU SŁODKOŚCI,
  który odbędzie się dnia 15 maja 2018 roku w holu szkoły. 

  Gorąco prosimy chętnych UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI
  o wsparcie naszej akcji poprzez przygotowanie słodkości –
  babeczek, ciasteczek, rogalików, ciast.

  Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dalszą aktywną działalność

  579 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej ŁATWOPALNI z Prusic,
   należącej do Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego

  im. hm. Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka”.

  Serdecznie zachęcamy do udziału w tej szczytnej akcji.

  Dzięki harcerstwu nasi uczniowie rozwijają swoje pasje, zainteresowania,
  zdobywają nowe umiejętności,  godnie reprezentując szkołę i gminę .

                                                                              

   

  – drużynowa -  Magdalena Mazurczak

  - opiekunowie SU - Anna Karczowska, Dorota Powązka-Baranowska,

  Monika Janicka, Barbara Sołowczuk- Fiszer

  - koordynatorzy SKW - Żaneta Szatkowska -Wolska, Lucyna Zalewska

 • Powiatowy Konkurs "Czytam między słowami"

  8 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XII Powiatowy Konkurs „Czytam między słowami.”

              Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy uczestnikami konkursu byli uczniowie klas siódmych, do tej pory był to konkurs dla gimnazjalistów. W rywalizacji wzięło udział 15 uczniów z czternastu szkół podstawowych powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Karczowska z klasy 7b.

              Zadaniem uczestników było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące trzech tekstów literackich – średniowiecznej bajki „Proboszcz i jeżyny”, fragmentu „Historii literatury niepodległej Polski” Ignacego Chrzanowskiego oraz artykułu z „Super Expresu” o pierwszych pocztówkach.

              Miejsca na podium zajęli: Przemysław Chałupka z SP w Ujeźdźcu, Małgorzata Sobieraj z SP w Pęgowie oraz Weronika Biernat z SP w Wiszni Małej.

   

                                                                                                                                                        Anna Karczowska

 • Dwudniowa wycieczka do Ziemi Kłodzkiej.

  Dwudniowa wycieczka do Ziemi Kłodzkiej

       Pod koniec kwietnia odbyła się dwudniowa wycieczka uczniów klasy 4a i 4b Szkoły Podstawowej im. Henryk Sienkiewicza  w Prusicach do Ziemi Kłodzkiej.  W pierwszym dniu młodzi turyści wspaniale zdali egzamin z chodzenia po górach, gdyż bez problemu, oczywiście pod czujnym okiem opiekunek i przewodnika w Parku Narodowym Gór Stołowych, zdobyli najwyższą górę sedymentacyjną w Europie – Szczeliniec Wielki oraz pokonali słynny labirynt – Błędne Skałki.  Na zakończenie górskiej włóczęgi niestrudzeni milusińscy z wielkim entuzjazmem i emocjami zostali zakwaterowani w Domu Wypoczynkowym „Rzemieślnik”  w Polanicy Zdrój.  Po sytej obiadokolacji oraz rozgrywkach na boisku z niespożytą energią  niezbyt chętnie udali się na spoczynek.
  W drugim dniu wyjazdu już bez „górskich wyczynów” uczniowie przechadzali się po przepięknym Parku Zdrojowym w Polanicy, podziwiali fontanny, a przede wszystkim kupowali pamiątki. Następnie poznali ciekawą historię Twierdzy Kłodzkiej zwiedzali  jej podziemia i zrekonstruowane kwatery pruskich żołnierzy. Po tych niecodziennych wojażach wszyscy zmęczeni, ale szczęśliwi powrócili do domów.

     
                                                                                                            Ewa Szustak-Leszczyńska.


   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Prusicach
  ul. Żmigrodzka 43
  55 - 110 Prusice
 • (71)3126211

Galeria zdjęć