Nawigacja

 • WSPANIAŁE SUKCESY PLASTYCZNE

  WSPANIAŁE SUKCESY PLASTYCZNE NASZYCH UTALENTOWANYCH UCZNIÓW

  Nasi młodzi, zdolni uczniowie po raz kolejny odnieśli wspaniałe sukcesy w konkursach plastycznych. W MIĘDZYWOJEWÓDZKIM KONKURSIE DLA GIMNAZJALISTÓW – „FANTAZYJNE ETUI NA TELEFON, TABLET” , którego organizatorem jest    Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dobrodzieniu FINALISTĄ ZOSTAŁ GABRIEL WRĘCZYCKI.

  W EATAPIE WOJEWÓDZKIM MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA UCZNIÓW KLAS 5-6 „KOCHAMY MAPY”, organizowanym przez Międzynarodową Asocjację Kartograficzna, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Instytut Geodezji i Kartografii oraz Zakład Geoinformatyki i Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego, WYRÓŻNIENIE OTRZYMAŁA PAULINA BARTOSZEK.

                   

  Natomiast w XIX EDYCJI ETAPU POWIATOWEGO OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 2017 POD HASŁEM „25 LAT PSP - PROFESJONALNI, SPRAWNI, POMOCNI”, przeprowadzonego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej - Szefa Obrony Cywilnej Kraju, we współpracy z wydziałami ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich,

  LAUREATAMI ZOSTALI:

  Grupa II – 10-13 lat

  V MIEJSCE MAŁGORZATA GARGOL 

  Grupa III – 14-18 lat

  III MIEJSCE ALEKSANDRA WOŹNIAK                   

  IV MIEJSCE LIDIA ŁABATA                                       

  V MIEJSCE WIKTORIA MIKOŁAJCZAK          

  Wyróżnienie Starosty Trzebnickiego otrzymał

  ANTONI SKRZYPIEC

   

  Serdecznie gratulujemysmiley naszym młodym artystom, którzy wraz z dyplomami otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

  Życzymy tak wspaniałych osiągnięć w kolejnym roku szkolnym.

 • Akademia Przedszkolaka

  1 września 2017 r. w budynku Zespołu Szkół w Prusicach rusza
  „Akademia Przedszkolaka”
  .

   

  Pomieszczenia zostaną dostosowane dla dzieci w wieku 3-6 lat. Zakupione zostaną m.in. nowe komplety zabawek, pomoce dydaktyczne, tablice interaktywne oraz projektory multimedialne. Sale zostaną wyposażone w nowe komplety mebli (stoły, krzesła, szafki, pufy, leżaki).

  Dzieci przyjęte w ramach projektu, w pierwszym roku funkcjonowania nowopowstałych miejsc będą uczestniczyły w zajęciach rozwijających, takich jak: Świat cyfrowych zabaw, Dziecięcy aerobic z rytmiką i tańcem, Teatr małego przedszkolaka z zabawami społeczno-emocjonalnymi, Dziecięce laboratorium: gry - zabawy – łamigłówki – eksperymenty oraz Zajęcia plastyczno-manualne.

  Pragniemy przygotować je do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami. Stworzymy każdemu dziecku szansę rozwoju w miarę jego możliwości. Zrobimy wszystko, aby w każdym dziecku rozbudzać ciekawość świata i ludzi, spostrzegawczość i wrażliwość.

   

  Dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami.

  II termin rekrutacji mija 21 sierpnia 2017 r.

 • Zwycięstwo Szkolnego Koła Teatralnego

  Zwycięstwo Szkolnego Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Prusicach

  w V Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Miliczu

   

              Szkolne Koło Teatralne z Zespołu Szkół w Prusicach zajęło I miejsce w kategorii klas 4-6 w V Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który organizowało Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. W konkursie wzięło udział dwanaście grup teatralnych z Doliny Baryczy, w tym z Milicza, Twardogóry, Cieszyna, Pawłowa, Sośni, Odolanowa i Powidzka.

              Grupa teatralna z Prusic, pod kierunkiem pani Anny Karczowskiej, przygotowała spektakl pt. „Legendy o Żmigrodzie, który smoka ma w swym rodowodzie”. Scenariusz przedstawienia oparty jest na „Żmigrodzkich legendach”, które powstały na podstawie książki „Dolina Baryczy – legendy, zabytki, kultura” pod redakcją Ireneusza Kowalskiego. Wykorzystano dwie legendy „O złym potworze, czyli jak powstała nazwa Żmigród” oraz „Kamienni tancerze w parku zamkowym w Żmigrodzie.”

  9 maja 2017 r. w Miliczu odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu oraz pokaz dwóch zwycięskich przedstawień. Na milickiej scenie zaprezentowało się Koło Teatralne z Prusic oraz laureaci II miejsca w kategorii grup przedszkolnych Publiczne Przedszkole z Cieszyna, które pokazało spektakl pt. „Dziwna pomyłka”.

  Gorące podziękowania należą się Pani Marcie Listwan, która nakręciła filmik z przedstawienia, oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i dekoracji: Paniom Sylwii Krzyżak, Honoracie Reder, Agnieszce Karlikowskiej i Małgorzacie Orfin. DZIĘKUJEMY!!!

   

  Anna Karczowska

   

 • Wycieczka klasy 4a i 6b na Ślężę

  2 czerwca 2017 r. uczniowie klasy 4a i 6b, pod opieką wychowawczyń – pań Anny Karczowskiej, Doroty Powązki – Baranowskiej- oraz pani Emilii Gmyrek, przewodnika górskiego i kierowcy autokaru - pana Janusza, zdobyli szczyt Ślęża.

              Piesza wędrówka rozpoczęła się od miejscowości Sobótka, skąd wycieczkowicze udali się wyznaczonym szlakiem na Ślężę, czyli najwyższy szczyt Masywu Ślęży i całego Przedgórza Sudeckiego, wznoszący się na wysokość 717,5 metrów n.p.m.

              Wyprawa nie obyła się bez pewnych komplikacji – zejścia z oznakowanego szlaku- jednak po małej korekcie udało się zdobyć upragniony cel. Na szczycie przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, posilenie się orzeźwiającymi lodami i napojami.

              Wycieczka, zorganizowana z okazji Dnia Dziecka, minęła w radosnej atmosferze, przy akompaniamencie ulubionych piosenek, czyli „Czerwone jabłuszko”, „Stokrotka”, a nawet „Ruda tańczy jak szalona”. Ten wielogodzinny marsz był doskonałą okazją do zacieśnienia więzi i poznania górskich klimatów.

   

  Anna Karczowska

 • DZIEŃ RODZINY W ZESPOLE SZKÓŁ W PRUSICACH

  25 maja 2017 r. w Zespole Szkół w Prusicach hucznie obchodzono Dzień Rodziny, za organizację którego odpowiedzialne były Samorządy Uczniowskie „Pacholąt”, „Sztubaków” i „Żaków”.

              O godzinie 1700 Szkolne Koło Teatralne przywitało rodziców spektaklem pt. „Ucieczka z Krainy Baśni”. Uczniowie w barwnych strojach i w pięknej dekoracji opowiedzieli historię baśniowych postaci, między innymi Jasia i Małgosi, wilka, złej czarownicy, krasnoludków czy rycerza, którzy nie mogą żyć w swych baśniach, bowiem pozostali bohaterowie uciekli z krainy fantazji. Czerwony Kapturek cały czas przesiaduje na forach internetowych, babcia ogląda ulubione seriale, smok gra na telefonie, Roszpunka używa telefonu, aby robić zdjęcia swych pięknych włosów, zaś Baba Jaga zbudowała hotel i rozkręca biznes. Dopiero interwencja wróżki Fantazji sprawiła, że baśniowe postaci wróciły do swych opowieści.

              Po spektaklu przyszedł czas na chwilę relaksu przy muzyce. Na scenie zawitał didżej, który poprowadził zabawę taneczną dla rodziców, uczniów oraz nauczycieli. Nie mogło zabraknąć też piosenek dedykowanych jubilatkom, czyli ukochanym mamom.

              Po duchowej uczcie zebrani goście zostali zaproszeni do suto zastawionego stołu, gdzie mogli poczęstować się chłodnymi napojami, ciastami, babeczkami czy soczystymi owocami.

              O godzinie 1800 rodzice zostali zaproszeni do klas na spotkania z wychowawcami.

  Mamy nadzieję, że to rodzinne popołudnie minęło w miłej i ciepłej atmosferze.

   

                                                                                                                        Anna Karczowska

   

 • Powiatowy Konkurs Historyczny

     Zofia Sarnecka  i Oliwia Bojarun laureatkami

  ”.Powiatowego Konkursu Historycznego   „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie

   

     Dnia 26 maja 2017 r. odbył się w naszej szkole  Powiatowy Konkurs Historyczny  „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie”. Konkurs przeznaczony  był  dla uczniów klas V-VI Szkoły Podstawowej. Uczniowie w tym  roku szkolnym zmierzyli się  z dziejami władców Polski z dynastii Andegawenów oraz Jagiellonów: Ludwik Andegaweński, Jadwiga, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August. Konkursowicze rozwiązywali  test składający się z  35  pytań , w tym 28 pytań zamkniętych  oraz 6 pytań otwartych, z testu łącznie uczniowie mogli zdobyć 70 punktów. Dla wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek oraz część  artystyczna. Niezwykłą atmosferę konkursu dopełniły występy wokalne Klaudii Grys  i Martynki Mikiewicz   a także  pięknie  zagrała  na skrzypcach Aleksandra   Drząszcz, . Pani dyrektor Dorota  Borowiecka  wręczyła za   I -V miejsca  nagrody książkowe,  wszystkim uczniom dyplomy oraz słodki upominek . Dyplomy otrzymali rownież opiekunowie , którzy przygotowali uczniów do konkursu. Na zakończenie   pani dyrektor  podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i złożyła ogromne  gratulacje.

          Uczennice  z naszej szkoły zdobyły  dwa zaszczytne miejsca:

  - I miejsce: Zofia Sarnecka :uzyskała 66 punktów

  - III miejsce: Oliwia Bojarun: uzyskała 64 punkty                                                                                                 

   

  Gratulujemy!!!
  Wioletta Drząszcz

    

 • POWIATOWY KONKURS „ZNAM JANA PAWŁA II”

  Dnia 23 maja 2017r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzebnicy odbył się XI Powiatowy Konkurs „Znam Jana Pawła II”. Wzięło w nim udział 15 uczniów z trzech gmin powiatu trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy VI b: Oliwia Musielak i Weronika Karczowska. Weronika zajęła II miejsce. Uczennice do konkursu przygotowywała Krystyna Kaczorowska.

  K. Kaczorowska

 • Potyczki matematyczno – fizyczno – chemiczne

  30 marca 2017r.  w Gimnazjum w Ujeźdźcu Wielkim odbył się XIV POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO – FIZYCZNO – CHEMICZNY. NAaszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie klasy IIB: Paulina Szczepaniak, Michał Wołczański, Kacper Radziwon. Nauczycielami przygotowującymi gimnazjalsitów byli: pani Arlleta Kuźmenko (chemia) i pan Tomasz Drohomirecki (matematyka, fizyka). Celem konkursu było rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań z przedmiotów przyrodniczych i matematyki.

  Uczeń naszego gimnazjum - Michał Wołczański zajął wysokie  - II miejsce.

  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Opiekunem uczniów podczas konkursu był Paweł Wołczański.

   

  Tomasz Drohomirecki

 • Zofia Sarnecka i Oliwia Bojarun laureatkami Powiatowego Konkursu Historycznego

           Zofia Sarnecka  i Oliwia Bojarun laureatkami

  Powiatowego Konkursu Historycznego   „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie”.

   

     Dnia 26 maja 2017 r. odbył się w naszej szkole  Powiatowy Konkurs Historyczny  „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie”. Konkurs przeznaczony  był  dla uczniów klas V-VI Szkoły Podstawowej. Uczniowie w tym  roku szkolnym zmierzyli się  z dziejami władców Polski z dynastii Andegawenów oraz Jagiellonów: Ludwik Andegaweński, Jadwiga, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August. Konkursowicze rozwiązywali  test składający się z  35  pytań , w tym 28 pytań zamkniętych  oraz 6 pytań otwartych, z testu łącznie uczniowie mogli zdobyć 70 punktów. Dla wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek oraz część  artystyczna. Niezwykłą atmosferę konkursu dopełniły występy wokalne Klaudii Grys  i Martynki Mikiewicz   a także  pięknie  zagrała  na skrzypcach Aleksandra   Drząszcz. Pani dyrektor Dorota  Borowiecka  wręczyła za   I -V miejsca  nagrody książkowe,  wszystkim uczniom dyplomy oraz słodki upominek . Dyplomy otrzymali również opiekunowie , którzy przygotowali uczniów do konkursu. Na zakończenie   pani dyrektor  podziękowała wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i złożyła ogromne  gratulacje.

          Uczennice  z naszej szkoły zdobyły  dwa zaszczytne miejsca:

  - I miejsce: Zofia Sarnecka :uzyskała 66 punktów

  - III miejsce: Oliwia Bojarun: uzyskała 64 punkty

                                                                                                    Gratulujemy!!!
   

  Wioletta Drząszcz

 • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH PLASTYCZNYCH

  SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSACH PLASTYCZNYCH

   

  Pod koniec maja 2017 roku zostały ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Namaluj mi historię", pod hasłem "THE WORLD GAMES 2017 WROCŁAW", którego organizatorem jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu. Konkurs skierowany był do uczniów klas 1-3 oraz 4-6 i  polegał na przedstawieniu własnej wizji wybranej dyscypliny sportu wchodzącej w skład Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017 Wrocław. Wyróżnienia otrzymali:

  DARIA SOBIERAJ – DRZĄSZCZ oraz PRZEMYSŁAW MARĆ.

  Daria przedstawiła w swej pracy kręgle, natomiast Przemek karate, które sam trenuje od kilku już lat.

  Równocześnie rozstrzygnięto także Ogólnopolski Konkurs Plastyczny im. ks. Onufrego Kopczyńskiego, dla kl. 4-6 oraz I-III gimnazjum,  zorganizowany przez Zespół Szkół Publicznych w Czerniejewie. Zadaniem uczniów było przedstawienie dowolną techniką portretu ks. Kopczyńskiego, twórcy polskiej gramatyki. Laureatami zostali:

  I MIEJSCE – NIKOLA SOKOŁOWSKA,

  II MIEJSCE – PRZEMYSŁAW MARĆ.

  Gratulujemy naszym uczniom ogromnego talentu i życzymy wielu tak wspaniałych sukcesów.

 • Karta rowerowa

  PROJEKT

  „KARTA ROWEROWA-MOJE PIERWSZE PRAWO JAZDY”

  UCZNIÓW Z ZESPOŁU SZKÓŁ W PRUSICACH

   

  W ramach zajęć technicznych uczniowie klas IV, pod kierunkiem p. Lucyny Zalewskiej oraz p. Blanki Gruberskiej przez cały rok szkolny 2016/2017, przygotowywali się do egzaminów na kartę rowerową.  Dnia 19 maja klasy IV uczestniczyły w warsztatach z miasteczkiem ruchu drogowego, które zostały przygotowane przez policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy oraz Posterunku Policji w Prusicach.

  Dnia 22 maja uczniowie przeszli z kolei szkolenie z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poprowadzone przez ratowników medycznych, panów Grzegorza Imieli oraz Macieja Solskiego. Treningowi poddane zostały takie elementy jak podejście do poszkodowanego, ocena stanu czynności życiowych, resuscytacja krążeniowo – oddechowa oraz czynności związane z przeniesieniem ciała z miejsca wypadku. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą defibrylatora. Dzięki praktycznemu przekazaniu wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy pogłębili świadomość bardzo ważnego faktu, że ich umiejętności mogą ratować ludzkie życie i zdrowie w każdej sytuacji.

  Dnia 23 maja wyposażeni w niezbędną wiedzę i umiejętności czwartoklasiści przystąpili do egzaminu teoretycznego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego, by następnie przejść do drugiego etapu, mającego na celu wykazanie się umiejętnością jazdy na rowerze. Ta część egzaminu odbyła się 26 maja na specjalnym placu manewrowym z wyznaczoną trasą przejazdu. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu praktycznego czuwali starszy sierżant Tomasz Bielecki oraz starszy aspirant Remigiusz Lipnicki z Posterunku Policji w Prusicach, którzy na zakończenie egzaminu wraz z życzeniami szerokiej i bezpiecznej drogi, wręczyli każdemu uczniowi słodki upominek.

  Pozytywny wynik obu części egzaminu pozwolił uczniom uzyskać kartę rowerową, uprawniającą ich do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Dzięki współpracy szkoły z policjantami z Posterunku Policji w Prusicach oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę nie tylko do bezpiecznego poruszania się rowerem, ale też staną się bardziej świadomymi pieszymi. Jako dorośli będą mieć ugruntowane podstawy do zdobycia prawa jazdy.

   

   

  Lucyna Zalewska

 • „Festyn Zdrowia” w ramach projektu Fundacji BOŚ „Czas na zdrowie” oraz „Dzień Ziemi”.

  Dnia 12.05.2017 r. uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy Prusic oraz zaproszeni goście wzięli udział w „Festynie Zdrowia”, zorganizowanym w ramach projektu Fundacji BOŚ „Czas na zdrowie” oraz „Dniu Ziemi”.

  Przedsięwzięcie miało na celu promocję zdrowego trybu życia, z naciskiem na zdrowe i ekologiczne produkty oraz aktywne spędzanie czasu, z hasłem „Dbajmy o zdrowie i o środowisko”. Bez wątpienia bardzo ważne było to, że projekt stał się okazją dla uczniów do wspólnie spędzonego czasu z rodzicami oraz mieszkańcami Prusic.

  Tego dnia uczniowie rozpoczęli uroczystość barwnym korowodem ze szkoły do Rynku w Prusicach, pod opieką funkcjonariuszy policji z Posterunku Policji w Prusicach i Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.

  W rynku odbyła się część artystyczna, którą rozpoczęli uczniowie klas 0 piosenkę o „Dinku” promująca profilaktykę antynikotynową. Po występie przedszkolaków uczniowie klas 1-3 i 6 Szkoły Podstawowej w Prusicach zaprezentowały spektakl teatralny o Marlence, która wolała telewizor i niezdrowe jedzenie od czasu spędzanego aktywnie z przyjaciółmi. Po spektaklu dzieci wykonały krótki pokaz taneczny. Następnie każda klasa zaprezentowała reklamę wybranego warzywa lub owocu.

  Podczas części artystycznej uczestnicy obchodów mieli możliwość degustacji zdrowych produktów przygotowanych przez uczniów klas 4-6 i I-III oraz rodziców, która stanowiła kiermasz barwnych i smacznych produktów.

  Na zakończenie projektu uczennica klasy piątej Nela Bojarun otrzymała nagrodę wyróżnienie w trzecim zadaniu konkursowym „Rywalizacja na multimedia” w Ogólnopolskim Konkursie „Bezpiecznie Tu i Tam” zorganizowanym przez Fundację Orange.

  Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Prusice, panu Igorowi Bandrowiczowi, dyrektorowi GOKiS, panu Pawłowi Grzybowi, panu Kamilowi Szydełko, pracownikom GOKiS-u, funkcjonariuszom policji, nauczycielom i wychowawcom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji obchodów oraz aktywnie w nich uczestniczyli.

   

  Bożena Tarnowska

  koordynator projektu „Dzień Ziemi”

  Blanka Gruberska

  koordynator projektu Fundacji BOŚ „Czas na zdrowie”

 • Konkurs z języka angielskiego

  W dniu 10.05.2017 reprezentacja naszej Szkoły Podstawowej złożona z dwóch uczniów klas 3, Jakuba Czyściaka i Igora Puknela, oraz dwóch uczniów klas 6, Michała Gmyrka i Michała Orfina, udała się do Obornik Śląskich do Szkoły Podstawowej nr 2 aby wziąć udział w konkursie znajomości języka angielskiego Macmillan Primary Tournament.

  Była to już 5. edycja konkursu, ale chłopcy brali w nim udział po raz pierwszy. Mieli za zadanie napisać test sprawdzający znajomość słownictwa i gramatyki. Przez godzinę łamali sobie głowy nad bardzo trudnymi zadaniami. Wszystkim poszło znakomicie, chłopcy wykazali się naprawdę dużą wiedzą i umiejętnościami. Michał Orfin zajął 1 miejsce w starszej grupie, a Jakub Czyściak osiągnął bardzo wysoki czwarty wynik w młodszej grupie. Całej czwórce gratulujemy! Congratulations!

 • Zwycięstwo Szkolnego Koła Teatralnego

  Zwycięstwo Szkolnego Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Prusicach

  w V Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Miliczu

   

              Szkolne Koło Teatralne z Zespołu Szkół w Prusicach zajęło I miejsce w kategorii klas 4-6 w V Przeglądzie Małych Form Teatralnych, który organizowało Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. W konkursie wzięło udział dwanaście grup teatralnych z Doliny Baryczy, w tym z Milicza, Twardogóry, Cieszyna, Pawłowa, Sośni, Odolanowa i Powidzka.

              Grupa teatralna z Prusic, pod kierunkiem pani Anny Karczowskiej, przygotowała spektakl pt. „Legendy o Żmigrodzie, który smoka ma w swym rodowodzie”. Scenariusz przedstawienia oparty jest na „Żmigrodzkich legendach”, które powstały na podstawie książki „Dolina Baryczy – legendy, zabytki, kultura” pod redakcją Ireneusza Kowalskiego. Wykorzystano dwie legendy „O złym potworze, czyli jak powstała nazwa Żmigród” oraz „Kamienni tancerze w parku zamkowym w Żmigrodzie.”

  9 maja 2017 r. w Miliczu odbyło się uroczyste wręczenie nagród uczestnikom konkursu oraz pokaz dwóch zwycięskich przedstawień. Na milickiej scenie zaprezentowało się Koło Teatralne z Prusic oraz laureaci II miejsca w kategorii grup przedszkolnych Publiczne Przedszkole z Cieszyna, które pokazało spektakl pt. „Dziwna pomyłka”.

  Gorące podziękowania należą się Pani Marcie Listwan, która nakręciła filmik z przedstawienia, oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i dekoracji: Paniom Sylwii Krzyżak, Honoracie Reder, Agnieszce Karlikowskiej i Małgorzacie Orfin. DZIĘKUJEMY!!!

   

                                                                                                            Anna Karczowska

   

 • List Minister Edukacji Narodowej

  List Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej z 19 maja 2017 r. skierowany do rodziców, który podsumowuje pierwszy i najważniejszy etap wprowadzania zmian w polskiej oświacie.

  List_Ministra_Edukacji_Narodowej_do_Rodzicow(1).pdf

 • Dzień Rodziny

  Dnia 25.05.2017r. (czwartek) odbędą się spotkania z rodzicami oceniające rok pracy. Na godzinę 17.00 zapraszamy wszystkich rodziców i nauczycieli do holu głównego na przedstawienie z okazji Dnia Rodziny przygotowane przez Szkolne Koło Teatralne oraz na występ zespołu muzycznego i słodki poczęstunek.

 • Powiatowy konkurs polonistyczny „Czytam między słowami”

  Dnia 12 V 2017 roku w Zespole Szkół w Prusicach odbyła się XI edycja powiatowego konkursu polonistycznego „Czytam między słowami”, którego celem jest doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, kształtowanie umiejętności koncentracji i gustów czytelniczych. W potyczkach konkursowych wzięło udział 14 uczestników z siedmiu szkół  powiatu trzebnickiego. Gimnazjaliści pracowali indywidualnie, czytali kilka tekstów o różnym charakterze: literackim i użytkowym, następnie wykonywali zadania związane z ich treścią. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Najbardziej cieszymy się z sukcesów naszych uczniów – Pawła Szewczyka – laureata  II miejsca i Tomka Wołczańskiego, który zajął miejsce III.

   

  Agnieszka Drohomirecka

 • Udział w lekcji muzealnej

  Żaden, nawet najbarwniejszy opis,  nie zastąpi przeżyć, które powstają po wizualnym kontakcie z oryginalnym reliktem przeszłości. Mając to na uwadze, uczniowie z klasy I a pod opieką p. Agnieszki Drohomireckiej i p. Ewy Szustak – Leszczyńskiej udali się do Muzeum Narodowego we Wrocławiu na lekcję muzealną, która dotyczyła zasad funkcjonowania muzeum oraz gromadzonych tam zbiorów.

  Po dotarciu na miejsce i krótkim oczekiwaniu na panią przewodnik, udaliśmy się do galerii, gdzie zobaczyliśmy dzieła z okresu średniowiecza.

  Jednym z elementów zajęć była nauka odczytywania średniowiecznej symboliki –rozpoznawanie świętych po ich atrybutach. Pani, która prowadziła lekcję, przekazała nam mnóstwo informacji  dotyczących poszczególnych epok. Podzieliła się z nami różnymi legendami i ciekawostkami.

  Wszystkim uczestnikom wycieczki dopisywał humor. Pogoda była cudna, więc pospacerowaliśmy po Wrocławiu. Oczywiście wykonaliśmy kilka pamiątkowych zdjęć, aby zobrazować wszystkim pobyt w stolicy województwa dolnośląskiego.

   

  Agnieszka Drohomirecka

 • Wycieczka klasy 4a i 6b do Biskupina

  09.05.2017

              9 maja 2017 r. uczniowie klasy 4a i 6b pod opieką wychowawczyń – pań Anny Karczowskiej i Doroty Powązki – Baranowskiej – oraz rodziców wyruszyli do Biskupina, aby zwiedzić najstarszą osadę na terenie Polski.

              W trakcie pobytu w Biskupinie uczniowie mieli okazję zwiedzić osadę neolityczną sprzed 4000 lat p.n.e., osadę łużycką z VIII w. p.n.e. oraz wioskę wczesnopiastowską z X-XI wieku, w tym replikę długich chat, pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczestnicy wycieczki mogli spotkać przedstawicieli najstarszych zawodów: kuśnierza, tkaczkę, garncarza, grajka, zwiedzić mennicę, usłyszeć ciekawe opowieści i zakupić pamiątki, stare monety, wisiorki, magnesy, przede wszystkim jednak łuki i strzały, które na miejscu zostały oczywiście wypróbowane.

              Po przejściu całego rezerwatu archeologicznego uczniowie udali się do muzeum, gdzie obejrzeli wystawy dotyczące Biskupina i Węgier z epoki brązu (2300 – 900 r. p.n.e), następnie uczestniczyli w warsztatach, na których usłyszeli historię najstarszego pisma – pisma obrazkowego. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę - uczniowie na papirusie pisali wyrazy, używając prawdziwych hieroglifów.

              Na zakończenie pobytu w Biskupinie uczestnicy wycieczki przejechali się kolejką wąskotorową do pobliskiej Wenecji.

              Mimo niesprzyjającej pogody – było tylko 70 Celsjusza – udało się zgłębić odkryte tajemnice rezerwatu archeologicznego w Biskupinie, który wciąż skrywa niejeden sekret.

   

   Anna Karczowska

 • XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

  W dniu 28 marca 2017 odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego.

  Nasze gimnazjum reprezentował Tomasz Wołczański, który wziął udział w zmaganiach z kilkunastoma uczniami szkół powiatu trzebnickiego.

  Tomasz miał okazję sprawdzić swoje umiejętności w konkursie adresowanym do uczniów klas 1-3 gimnazjum w zakresie rozszerzonym zarówno ze znjomości leksyki, gramatyki, umiejętności rozumienia tekstu słuchanego i czytanego, jak i wiedzy o kulturze i geografii krajów niemieckojęzycznych.

  Uzdolnienia językowe i systematyczna praca zostały nagrodzone zajęciem przez Tomka III miejsca. Składamy serdeczne gratulacje!

  Edyta Hoffman


   

Wiadomości

Kontakt

 • Zespół Szkół w Prusicach
  ul. Żmigrodzka 43
  55 - 110 Prusice
 • (71)3126211

Galeria zdjęć