Uczennice z Prusic laureatkami wojewódzkiego konkursu plastycznego "Człowiek-Środowisko-Integracja", organizowanego w ramach projektu "Człowiek dla Natury - Natura dla Człowieka. Koegzystencja zamiast konkurencji w dolnośląskich obszarach Natura 2000", współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W czerwcu 2018 r. uczniowie szkół podstawowych klas IV – VI, zamieszkujących lub uczących się na obszarach objętych ochroną Natura 2000 na terenie województwa dolnośląskiego, zaproszeni zostali do udziału w konkursie, który polegał na stworzeniu pracy tematycznej dotyczącej integracji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem na terenach obszarów Natura 2000. Organizatorem konkursu jest Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić w formacie A3, indywidualnie i samodzielnie, dowolną techniką (plakat, komiks itd.) tematykę dotyczącą ochrony środowiska, efektywnego wykorzystania jego zasobów, poczucia odpowiedzialności za środowisko, współuczestnictwa w ochronie środowiska, świadomości ekologicznej. Głównym celem konkursu było zwrócenie uwagi najmłodszej grupy społeczności obszarów Natura 2000 na środowisko przyrodnicze, zachęcenie uczniów do wyeksponowania jego walorów w sposób niecodzienny, pokazania, iż obszary chronione stanowią nie tylko ciekawostkę przyrodniczą, ale są również dobrami społecznymi, za które współodpowiedzialni są wszyscy jego użytkownicy.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 6 września 2018 r. Laureatką I MIEJSCA została Hanna Janicka. Wyróżniono także prace wykonane przez Nelę Bojarun i Sandrę Boruszewską. Dziewczynki zaprezentowały piękno Doliny Baryczy. Zwycięska praca Hani przedstawia komiks pt. "Zwierzęta w Dolinie Baryczy".
Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu dla laureatów zostały przewidziane nagrody oraz bezpłatny udział całej klasy w jednodniowej Jesiennej Szkole Przyrodników - cykl warsztatów edukacyjnych dotyczących ochrony, wykorzystania i zarządzania zasobami obszarów chronionych Natura 2000. Warsztaty odbędą się 04.10.2018 r. we Wrocławiu. Na zakończenie warsztatów odbędzie się uroczyste wręczenie nagród. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu zapewnia bezpłatne uczestnictwo w warsztatach, w tym przejazd grupy, wyżywienie (przerwa obiadowa oraz prowiant na drogę powrotną), butelki na wodę propagującą picie wody z kranu oraz nagrody dla laureatów konkursu.
Prace plastyczne laureatów konkursu zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej w siedzibie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz galerii internetowej na stronie projektu.
Gratulujemy naszym młodym, zdolnym uczennicom tak wspaniałego sukcesu!
Lucyna Zalewska
Rozkłady jazdy w załączniku poniżej:
W kwietniu uczniowie klas 3-7 wzięli udział w VI edycji wojewódzkiego konkursu plastycznego „Namaluj mi historię” pod hasłem „Setne urodziny niepodległej Polski”. Zadanie uczniów polegało na przestawieniu w formie pracy plastycznej autorskiej wizji świętowania urodzin Polski lub składanie jej życzeń urodzinowych, nawiązując do tegorocznej rocznicy stulecia odzyskania niepodległości.
Serdecznie gratulujemy Weronice i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.
W ramach współpracy Pałacu Brzeźno ze Szkołą Podstawową w Prusicach nasi uczniowie mogli skorzystać z pola golfowego, na którym w ciągu ostatnich dwóch tygodni uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez instruktora gry w golfa.
Uczniowie klasy 4a, 4b, 4c, 5a, 6a i 6b, pod czujnym okiem instruktora, poznawali tajniki gry w golfa. Otrzymali mnóstwo cennych informacji na temat techniki gry, długości kijów, ich przeznaczenia, budowy pola golfowego. Po części teoretycznej nadszedł czas na naukę gry. Każdy uczeń wykonał kilkanaście uderzeń piłeczką. Wśród uczestników warsztatów znalazły się prawdziwe perełki, które mają talent do dalekich uderzeń. Kto wie, może wśród nich jest przyszły mistrz gry w golfa?
Po zakończonej lekcji na uczniów czekał przepyszny poczęstunek – domowe ciasto i sok, a także możliwość zwiedzenia Pałacu Brzeźno.
Dziękujemy kierownictwu i pracownikom Pałacu Brzeźno za tę wspaniałą przygodę z golfem.
Anna Karczowska
9 czerwca 2018 r. w Miliczu odbyło się podsumowanie Przeglądu Małych Form Teatralnych w ramach projektu Edukacja dla Baryczy.
Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach przygotowało spektakl pt. „O czym szemrze Barycz?”. Jury postanowiło nagrodzić nasz wysiłek i przyznać I miejsce w kategorii klas 4-7.
9 czerwca nastąpiło uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów. Naszą grupę teatralną godnie reprezentowały najmłodsze uczestniczki – Marysia Wręczycka, Weronika Kanak oraz Oliwia Lupa. Dziewczęta pojechały do Milicza z rodzicami. Oprócz części oficjalnej – czyli wręczenia nagród, prezentacji spektaklu młodszej grupy teatralnej, na dzieci czekało mnóstwo atrakcji oraz poczęstunek.
Anna Karczowska
Wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie –
nagroda dla uczniów klas 4-7 oraz gimnazjum
W dniach 24 oraz 29 maja 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach, którzy wykazali się największym zaangażowaniem poprzez aktywny udział w organizacji Międzynarodowego Dnia Wody, pod opieką p. Bożeny Tarnowskiej oraz Lucyny Zalewskiej, uczestniczyli w całodniowych wycieczkach edukacyjno-rekreacyjnych do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie, ufundowanych przez Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo w Prusicach.
Organizatorzy wyjazdu oraz pikniku – kierownik Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo Pani Joanna Cybuch oraz sekretarz Miasta i Gminy Prusice Pan Grzegorz Terebun - zadbali o to, aby poszerzyć wiedzę uczniów, rozbudzając poczucie odpowiedzialności za istniejące niewielkie zasoby wody pitnej oraz uświadamiając im, jakie woda ma znaczenie dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin.
Młodzież zapoznała się z zagadnieniami dotyczącymi obsługi aparatury pomiarowej komponentów środowiska, zbierania, gromadzenia i przekształcania wyników przez programy komputerowe czy też obsługi systemów monitorujących pracę stacji uzdatniania wody. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali Pani Joanny Cybuch, która w ciekawy sposób, z ogromnym zaangażowaniem i pasją, opowiadała o najnowocześniejszych technologiach oczyszczania wody, wyjaśniając krok po kroku procesy pozyskiwania wody, jej uzdatniania oraz dostarczania do domów. Uczniowie w terenie przekonali się, że woda, którą dostarcza Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo, pochodzi ze studni głębinowych usytuowanych właśnie w obrębie miejscowości Bychowo. Zgłębiając swoją wiedzę o wodzie, dzięki uprzejmości pracowników stacji, mogli zajrzeć nawet do wnętrza takiej studni, której głębokość wynosi od 65 do 82 m p.p.t. Woda jest w nich pobierana z warstwy wodonośnej czwartorzędowej. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się przy tym między innymi, że ujmowana jest ona z sześciu ujęć wodnych, skąd trafia bezpośrednio do Stacji Uzdatniania Wody w Bychowie, która posiada w eksploatacji ponad 350 km sieci wodociągowych. Pani Joanna Cybuch, oprowadzając uczniów w terenie oraz po obiekcie stacji, zachęcała do tego, aby wszyscy mieszkańcy gminy Prusice pili wodę z kranu, gdyż poddawana jest ona ścisłej kontroli gwarantującej bezpieczeństwo, spełnia też najbardziej rygorystyczne normy, a swoimi parametrami nie ustępuje wodzie dostarczanej mieszkańcom wielu miast europejskich.
Dzieci poprzez poznanie zasad funkcjonowania stacji poszerzyły swoją wiedzę na temat wody oraz uświadomiły sobie, jak ważna jest ona w życiu człowieka. Uczniowie żywo interesowali się zagadnieniami związanymi z wodą, zadawali wiele pytań, na które pani Joanna Cybuch wyczerpująco odpowiadała. Po zwiedzeniu terenu stacji uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez pracowników obiektu. Grillowane kiełbaski ora słodkości posiliły naszych uczniów, którzy otrzymali także upominki w postaci długopisów oraz dużej butelki wody „Bychowianka”.
Na zakończenie wycieczki na uczniów czekała jeszcze jedna niespodzianka – zwiedzanie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie, którego głównym elementem są ruiny. Stojącą tu dawniej warownię wymieniano w dokumentach po raz pierwszy w 1296 r., a pierwszy murowany zamek powstał tu najprawdopodobniej w XIV w. Ruiny zamku otoczone są romantycznym parkiem powstałym na przełomie XVIII i XIX wieku. Uwagę przykuły dwa pomniki przyrody: dąb szypułkowy i znajdujący się za nim stary okaz cisa. Uczniowie podczas spaceru zwiedzili tzw. trejaż – symbolizujący nieistniejące już długie skrzydło pałacowe, wyspę z dwoma mostkami i placem wypoczynkowym z miejscem na ognisko, grillem, pergolą i tzw. domkiem chińskim – altaną pełniącą rolę deszczochronu, polanę piknikową z pomostem i przystanią na łódki nad brzegiem dużego stawu. Był także czas na zabawę na pobliskim kolorowym placu zabaw. Wycieczki sprawiły uczestnikom dużo radości i na pewno na długo zostaną w pamięci.
Szkoła Podstawowa w Prusicach raz jeszcze składa gorące podziękowania Zakładowi Wodociągowemu Związku Gmin Bychowo, a w szczególności Pani kierownik Joannie Cybuch oraz sekretarzowi Miasta i Gminy Prusice Grzegorzowi Terebunowi, za organizację Międzynarodowego Dnia Wody w Prusicach oraz ufundowanie wielu wspaniałych nagród i upominków dla wszystkich uczniów. Dzięki Pani Joannie Cybuch uczniowie odbyli niezapomniane lekcje w terenie rozbudzające ciekawość poznawczą wobec otaczającej rzeczywistości. Taki sposób dochodzenia do wiedzy daje satysfakcję, motywuje do dalszego wysiłku, właściwego działania, a tym samym do rozwijania zainteresowań przyrodniczych.
BożenaTarnowska
Lucyna Zalewska
Dnia 18 czerwca 2018 r. (poniedziałek) w holu Szkoły Podstawowej w Prusicach odbędą się spotkania z rodzicami dzieci zapisanych na
rok szkolny 2018/2019:
4 czerwca 2018 r. uczniowie klasy 4c i 5a, pod opieką wychowawczyń – pań Barbary Budzińskiej i Anny Karczowskiej – oraz rodziców, pani Marty Kowalczyk i pana Włodzimierza Drząszcza, udali się na jednodniową wycieczkę do Przemkowa. Celem wyjazdu było zapoznanie się z bogactwem naturalnym Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz wizyta w wiosce indiańskiej Wokini.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z kierowniczką Nadleśnictwa Przemków, która poprowadziła nas Ścieżką przyrodniczą w rezerwacie „Stawy Przemkowskie." Przeszliśmy drewnianą kładką przebiegającą wśród ekosystemu wodnego po groblach położonych pomiędzy stawami. Po dotarciu do wieży widokowej, która wznosi się 13 m nad poziomem wody, mogliśmy zaobserwować liczne gatunki ptactwa wodnego i błotnego, np. łabędzie, bociany, bąki, kanie, gęgawy, czaple. Stawy Przemkowskie to również ostoja orła bielika, bociana czarnego oraz kani czarnej, niestety bielika nie zobaczyliśmy. Po obejrzeniu stawów uczniowie musieli rozwiązać quiz. Pytania dotyczyły mieszkańców przemkowskich stawów oraz historii samego rezerwatu. Na każdego ucznia czekał upominek związany z odwiedzonym terenem.
Kolejnym punktem naszego programu była wizyta w wiosce indiańskiej Wokini w Ostaszowie. Najpierw zwiedziliśmy muzeum, w którym znajdują się upolowane dzikie zwierzęta, niedźwiedź, wilk czy lis. Najwięcej wrażeń wywołały jednak zwierzęta afrykańskie, jak hiena, żyrafa, zebra, nosorożec, krokodyl czy lampart.
Po muzeum przyszedł czas na ognisko i aromatyczne kiełbaski. Gdy już się posililiśmy, przenieśliśmy się w świat Indian Ameryki Północnej. Uczniowie wysłuchali ciekawych opowieści o kulturze i tradycji Indian, poznali ich broń, narzędzia używane w życiu codziennym, stroje męskie i kobiece; mieli też okazję strzelać z łuku, rzucać do celu. Nie mogło również zabraknąć rywalizacji między klasami – uczniowie mieli za zadanie złapać „węże” i donieść je do wiklinowych koszy, a na koniec przejść tor przeszkód.
Pogoda nam dopisała, humory również, więc wycieczkę uważamy za udaną!
Anna Karczowska
KARTA ROWEROWA - PIERWSZE PRAWO JAZDY UCZNIÓW Z PRUSIC
W ramach zajęć technicznych uczniowie klas 4, pod kierunkiem nauczycieli p. Lucyny Zalewskiej, p. Pawła Wołczańskiego oraz p. Blanki Jakubowskiej przez cały rok szkolny 2017/2018, przygotowywali się do egzaminów na kartę rowerową. 28 kwietnia klasy IV uczestniczyły w warsztatach z miasteczkiem ruchu drogowego, które zostały przygotowane przez starszego aspiranta Remigiusza Lipnickiego z Posterunku Policji w Prusicach. 22 maja uczniowie przeszli z kolei szkolenie z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poprowadzone przez ratownika medycznego Grzegorza Imielę. Treningowi poddane zostały takie elementy jak podejście do poszkodowanego, ocena stanu czynności życiowych, resuscytacja oraz wykonanie opatrunków ran. Uczniowie poprzez praktyczne ćwiczenia wykonywali zadania polegające na udzielaniu pierwszej pomocy polegającej na utrzymaniu przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. Ratownik medyczny przypomniał także co powinno zawierać zgłoszenie osoby dzwoniącej na pogotowie, czyli: dokładny adres z nazwą miejscowości, co się stało, ilość osób poszkodowanych, stan poszkodowanego, nazwisko i telefon.
23 maja wyposażeni w niezbędną wiedzę i umiejętności czwartoklasiści przystąpili do egzaminu teoretycznego. Uczniowie rozwiązywali test sprawdzający ich wiadomości z zakresu przepisów ruchu drogowego, by następnie przejść do drugiego etapu, mającego na celu wykazanie się umiejętnością jazdy na rowerze. Ta część egzaminu odbyła się 26 maja na specjalnym placu manewrowym z wyznaczoną trasą przejazdu. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu praktycznego czuwali starszy aspirant Remigiusz Lipnicki oraz sierżant Tomasz Bielecki.
Pozytywny wynik obu części egzaminu pozwolił uczniom uzyskać kartę rowerową, uprawniającą ich do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Dzięki współpracy szkoły z policjantami z Posterunku Policji w Prusicach uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę nie tylko do bezpiecznego poruszania się rowerem, ale też staną się bardziej świadomymi pieszymi. Jako dorośli będą mieć ugruntowane podstawy do zdobycia karty motorowerowej bądź prawa jazdy.
Dnia 25 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Prusicach uczestniczyli w niecodziennych zajęciach edukacyjnych we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Muzeum Narodowym.
W upalny majowy piątek nasza ciekawa świata młodzież z klasy II b i 7b już od samego rana z przejęciem i zaangażowaniem zdobywała wiedzę na temat zasad funkcjonowania Samorządu Dolnośląskiego oraz zadań realizowanych przez Wojewodę. Największą atrakcją był zapewne sam fakt „zasiadania” przez uczniów w sali posiedzeń Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz nagrody zdobyte przez poszczególnych uczniów.
Lekcja z wiedzy o społeczeństwie została przeprowadzona w ramach projektu „Lekcje wiedzy o administracji rządowej i samorządowej w województwie”.
Następnie w ramach zadań szczegółowych zawartych w planie pracy nauczycieli Zespołu Humanistycznego – uwrażliwianie uczniów na sztukę - uczniowie udali się na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pod opieką Pani Doroty Powazki-Baranowskiej oraz Pani Ewy Szustak-Leszczyńskiej młodzież na podstawie zbiorów muzealnych analizowała problematykę sztuki baroku i symboliki patriotycznej w malarstwie.
Zajęcia z pewnością wpłynęły pozytywnie na kształtowanie wśród młodzieży świadomości społecznej oraz kulturowej w Polsce i regionie.
Ewa Szustak-Leszczyńska
Dnia 24 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Historyczny „Władcy Polski – Andegawenowie, Jagiellonowie”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas VI-VII Szkoły Podstawowej. Uczniowie w tym roku szkolnym zmierzyli się z dziejami władców Polski z dynastii Andegawenów oraz Jagiellonów: Ludwik Andegaweński, Jadwiga, Władysław II Jagiełło, Władysław III Warneńczyk, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Aleksander Jagiellończyk, Zygmunt I Stary, Zygmunt II August. Konkursowicze rozwiązywali test składający się z 35 pytań , w tym 28 pytań zamkniętych oraz 6 pytań otwartych, z testu łącznie uczniowie mogli zdobyć 70 punktów. Dla wszystkich uczestników został przygotowany poczęstunek, dyplomy uczestnictwa oraz skromne nagrody rzeczowe. Dla konkursowiczów, którzy zajęli od I -V miejsca wręczone zostały nagrody książkowe . Dyplomy otrzymali również opiekunowie , którzy przygotowali uczniów do konkursu.
Dziewczynki do konkursu przygotowała nauczycielka historii pani Wioletta Drząszcz, która była także odpowiedzialna za etap powiatowy.
Uczennice z naszej szkoły zdobyły dwa zaszczytne miejsca:
II miejsce: Zofia Sarnecka: uzyskała 66/70 punktów
IV miejsce: Oliwia Bojarun: uzyskała 62/70 punktów
Gratulujemy!!!
Wioletta Drząszcz
24 maja 2018 r. w Zespole Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie odbyło się uroczyste podsumowanie XV Powiatowego Turnieju Reportażu dla uczniów klas siódmych.
Do konkursu zostało zgłoszonych 14 reportaży ze szkół w Żmigrodzie, Radziądzu, Obornik Śląskich, Powidzka i Prusic. Przesłane prace miały przedstawiać prawdziwą historię opowiedzianą z punktu widzenia młodego człowieka. Uczniowie poruszali różnorodne tematy, między innymi narodziny rodzeństwa, wycieczki rowerowe, problemy dorastania, pasje, łapanie żab w trosce o ich bezpieczeństwo na ruchliwych ulicach. Jury najbardziej spodobał się reportaż Antoniego Skrzypca z klasy 7b Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach, który napisał pracę pod zagadkowym tytułem „Ludzie, nie ma mnie?!”
Antek w swym reportażu zwrócił uwagę na bardzo istotną sprawę, mianowicie istnienie pokolenia Facebooka. Chłopiec rozważa, czy ktoś, kto nie ma założonego konta na Facebooku, istnieje dla swych rówieśników, którzy komunikują się ze sobą prawie wyłącznie za pomocą portali internetowych, mediów społecznościowych. Podejście Antka do tego bardzo aktualnego tematu sprawiło, że jego praca została nagrodzona najwyższym miejscem na podium. Gratulacje!
Anna Karczowska
Kilkuletnią tradycją naszej szkoły jest obchodzenie Dnia Rodziny. Jak każdego roku, tak i dzisiaj, czyli 22 maja 2018 roku, Szkolne Koło Teatralne przygotowało spektakl pod zagadkowym tytułem „Rodzina do wynajęcia”.
Główna bohaterka przedstawienia – Felicja Szufla, przez koleżanki nazywana Felka Szufelka – jest niezadowolona ze swojej rodziny, ma do niej mnóstwo pretensji, między innymi o brak zainteresowania, faworyzowanie młodszych sióstr, no i o brak prawdziwego przyjęcia urodzinowego. W ogromnym zdenerwowaniu wypowiada życzenie, że chce mieć lepszą rodzinę… Nagle przenosi się do Dzieciowa, dziwnej miejscowości, w której mieści się Biuro Wynajmu Rodziców. Przed Felicją pojawia się szansa na przeżycie pięciu niezwykłych dni u kolejnych rodzin.
Pierwszy dzień dziewczynka spędza u rodziny Raczej – Nadzianych, ludzi bardzo bogatych, ale mających dziwne hobby – strzelanie do zwierząt. Zniesmaczona Felicja ucieka od tych ludzi, a następnie spotyka się ze Sławem i Magdą – rodziną piosenkarzy. Bohaterka udaje się z nimi na czerwony dywan, pozuje w blasku fleszy, udziela wywiadów. Wszystko jest po jej myśli do momentu, gdy sławna rodzina wymusza na niej zmianę imienia, aby być bardziej trendy. Tej rodziny Felicja również nie polubiła, więc zaproponowano jej nową parę – wysportowaną. Początkowo Felicja jest bardzo zadowolona, ćwiczy pod okiem słynnej trenerki, ale okazuje się, że jej kondycja jest kiepska, więc ucieka z treningu. Czwarty dzień Felicja spędza u rodziny Luzaków. Jak samo nazwisko wskazuje, rodzina ta pozwala Felicji na wszystko – może późno wracać do domu, jeść same słodycze, robić to, na co ma ochotę. Okazuje się jednak, że totalny luz nie odpowiada Felicji, więc dziewczynka przenosi się do rodziny Troskliwych. Bohaterka chce poczuć się jak pupilka, być w centrum zainteresowania, ale szybko jej się to nudzi.
Po tej niezwykłej podróży w czasie Felicja zaczyna doceniać swoją rodzinę. Dziewczynka zrozumiała, że rodzice bardzo ją kochają, że siostry, mimo że jej dokuczają, są jej bliskie. Bohaterka już wie, że rodzina jest najważniejsza.
Anna Karczowska
16 maja już po raz 17, odbył się konkurs dla uczniów klas II szkól podstawowych Powiatu Trzebnickiego "Czytam i rozumiem". Zorganizowany został w gościnnych progach położonej po sąsiedzku Multiteki, której pomieszczenia i wyposażenie zrobiły wrażenie na małych uczestnikach i ich opiekunkach. Po przywitaniu przez koordynatorki konkursu - p. Krystynę Prucnal i p. Violettę Olszewską, uczniowie musieli rozwiązać wcale niełatwe testy, poprzedzone długim tekstem, który należało przeczytać ze zrozumieniem. W sumie do zdobycia było 75punktów. Uczniowie spisali się świetnie - o poziomie uczestników może świadczyć fakt, że zwyciężczyni - Olga Nowak zdobyła maksymalną liczbę punktów, przyznano też 4 miejsca II, gdzie uczniowie mieli tylko 1 punkt mniej! Podobnie było przy miejscu III, gdzie uczeń naszej szkoły - Wojtek Doleżał, zdobył aż 73 punkty. Wielkie gratulacje! Podczas konkursu panowała bardzo dobra atmosfera, a wszyscy uczestnicy dostali nagrody książkowe, ufundowane przez Stowarzyszenie SOWA oraz p. dyrektor D. Borowiecką, a także upominki ufundowane przez p. Sławomira Zarentowicza.
Wyniki konkursu:
I miejsce - Olga Nowak, SP Oborniki Śl., op. p. Anna Imalska
II miejsce - Emilia Wiśniowska, SP Pęgów, op. p. Ewa Beata Andrysiak
Zofia Drohomirecka, SP 2 Trzebnica, op. p. Jolanta Szymczyk
Karol Stanisz, SP 2 Trzebnica, op. p. Jolanta Szymczyk
Dominik Forenc, SP Szewce, op. p. Justyna Kołodziej
III miejsce- Wojciech Doleżał, SP Prusice, op. p. Mirosława Lisowska
Antonina Czerniak, SP Powidzko, op. p. Elżbieta Rychlicka.
Marysia Janicka laureatką I miejsca w wojewódzkim konkursie plastycznym
"Artystyczna biblioteka przyszłości"
W kwietniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „ARTYSTYCZNA BIBLIOTEKA PRZYSZŁOŚCI”,organizowanym przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Polkowicach. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej bibliotekę przyszłości promującą Bibliotekę w Polkowicach, książki i czytelnictwo.
Tematem pracy była artystyczna wizja twórcy, dotycząca biblioteki w przyszłości( np. aranżacja wnętrza biblioteki lub wygląd budynku w przyszłości), która będzie promować książki, czytelnictwo i Bibliotekę w Polkowicach. Obrady jury były trudne i burzliwe. Nadesłano blisko 300 prac, z których jurorzy musieli wybrać te najciekawsze i najlepsze.
Laureatką I MIEJSCA w kategorii lat 8-10 została Maria Janicka.
16 maja w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się pierwszy gminny konkurs fizyczno-chemiczny „W świecie fizyki i chemii”. W zmaganiach uczestniczyli przedstawiciele każdej klasy siódmej szkół podstawowych w Gminie Prusice. Rywalizacja było zaciekła, poziom wyrównamy, uczniowie przez 80 minut rozwiązywali zadania zamknięte i otwarte z najciekawszych, a zarazem najtrudniejszych przedmiotów w szkole podstawowej. Najlepszymi okazali się:
I miejsce – Michał Orfin
II miejsce – Maciej Radota
III miejsce - Zofia Sornat
Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane przez Dyrektorów Szkół Podstawowych w Gminie Prusice: panią Dorotę Borowiecką, pana Andrzeja Grzegorzewicza, pana Mariusza Kiepula oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Prusicach. Organizatorami byli Arletta Kuźmenko i Tomasz Drohomirecki.
Tomasz Drohomirecki
10 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach po raz siedemnasty odbył się Powiatowy Konkurs „Sienkiewicza znać i czytać warto.” Tegoroczna edycja dotyczyła nowel patrona naszej szkoły.
W konkursie wzięło udział 5 trzyosobowych drużyn ze Szkoły Podstawowej w Pęgowie, Obornik Śląskich, dwie szkoły z Trzebnicy – Szkoła Podstawowa nr 1 i Powiatowe Gimnazjum Sportowo – Językowe, a także drużyna ze Szkoły Podstawowej w Prusicach. W skład naszej drużyny weszli Kacper Karkosz, Paulina Szczepaniak oraz Nikola Cetera, uczniów przygotowywała pani Monika Janicka.
Konkurs składał się z dwóch części – w pierwszej uczestnicy indywidualnie rozwiązywali test dotyczący życia i twórczości Henryka Sienkiewicza; w drugiej – turniejowej – uczniowie drużynowo zmagali się z treścią nowel polskiego noblisty. Gimnazjaliści musieli odpowiedzieć na 25 pytań dotyczących wydarzeń poszczególnych utworów, rozpoznać autora cytatu, rozpoznać bohatera po opisie wyglądu lub zachowania. Były też pytania premia – za które można było zdobyć lub stracić pięć punktów.
Po pierwszej części prowadził zespół ze Szkoły Podstawowej w Prusicach, ale w drugiej na prowadzenie wyszły dziewczęta z Pęgowa, które rewelacyjnie odpowiadały na każde pytanie. Reasumując, pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa w Pęgowie, drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Prusicach, a trzecie miejsce Powiatowe Gimnazjum Sportowo – Językowe z Trzebnicy.
Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe – długopisy z wygrawerowaną nazwą konkursu lub gry planszowe. Czas oczekiwania na wyniki umilił występ Oli Drząszcz, która, przebrana za Janka Muzykanta, zagrała na skrzypcach
Koordynatorkami konkursu były panie Ewelina Skrzypiec oraz Anna Karczowska.
Anna Karczowska
11 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach panowała bardzo senna atmosfera… Wszystko za sprawą Samorządu Uczniowskiego Dużych i Małych, który zorganizował Dzień Śpiocha.
Już w drzwiach wejściowych do szkoły można było spotkać uczniów ubranych w różnego rodzaju piżamy. Największą uwagę przykuwały piżamy jednoczęściowe, tzw. kombinezony – śliczny Kłapouchy, biało - czarna krówka, jednorożec czy krokodyl wywoływały ogromny uśmiech na buziach tych dużych i małych członków prusickiej szkoły. Dzieciaki dumnie kroczyły w prześmiesznych kapciach lub klapkach, uważając zwłaszcza na schodach. Można też było spotkać śpiochów uzbrojonych w mięciutkie poduszki, tak przygotowani udawali się na kolejne lekcje, by za ogólnym przyzwoleniem „pospać” sobie.
Dziękujemy bardzo za zaangażowanie uczniów, którzy pokazali, że potrafią się świetnie bawić, pośmiać się i powygłupiać, w pozytywnym znaczeniu tego słowa. To był naprawdę udany dzień!
Anna Karczowska