„Wątki patriotyczne w sztuce” - zajęcia edukacyjne na 100 -lecie niepodległości.
W ramach zadań szczegółowych zawartych w planie pracy nauczycieli Zespołu Humanistycznego – uwrażliwianie uczniów na sztukę - 4 października zorganizowany został wyjazd na lekcję muzealną do Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Architektury na wystawę z okazji 100-lecia niepodległości „Dwudziestolecie międzywojenne ”.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusicach uczestniczyli w zajęciach refundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Kultura Dostępna”.
Młodzi patrioci pod opieką pani Moniki Janickiej, pani Agnieszki Garuli i pani Ewy Szustak- Leszczyńskiej zdobywali wiedzę w na temat przejawów patriotyzmu w sztuce polskiej XVIII i XIX stulecia oraz pierwszych 20 lat państwa polskiego po odzyskania niepodległości .
Na podstawie zbiorów muzealnych w niecodzienny sposób przeanalizowane zostały postawy społeczeństwa polskiego w obliczu utraty ojczyzny oraz sposoby „walki” o niepodległość. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem przyswajali „Wątki patriotyczne w sztuce” oraz chętnie oglądali wystawę poświęconą odrodzonej ojczyźnie .
Ewa Szustak-Leszczyńska.
ZBIÓRKA ZNICZY NA POLSKIE CMENTARZE NA KRESACH
Dzień 1-ego listopada to dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pomoc i pamięć. Dolnośląscy uczniowie od kilku lat porządkują kresowe nekropolie, a w miesiącu październiku zbierają znicze i w ten sposób inaugurują kolejną edycję akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.
Samorząd Uczniowski zaprasza wszystkich uczniów do udziału w akcji ZNICZ - NA POLSKIE CMENTARZE NA KRESACH.
Informacje o akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA znajdują się na stornie internetowej www.studiowschod.pl.
Termin zbiórki - do 19 X 2018r.
Uczniów klas 4-8 oraz gimnazjum prosimy o przynoszenie zniczy do sali 88.
Uczniowie kl. 0-3 przynoszą znicze do swoich klas, skąd odbiorą je przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Potrzebne są również: kartony, szary papier, gazety do zabezpieczenia zniczy.
Zapraszamy do pomocy i pracy.
Zebrane znicze przekażemy do siedziby Telewizji Wrocław przy ul. Karkonoskiej 8. Zapłoną one na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, ale również na wszystkich 50 polskich cmentarzach na Ukrainie, które tego lata remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska. Delegacje uczniów wyjadą na początku listopada z ekipą STUDIA WSCHÓD TVP, aby w różnych miejscach Ukrainy zapalić ognie pamięci na grobach naszych pradziadów i bohaterów narodowych.
Wychowawców prosimy o wpisanie uczniom dodatkowych punktów za udział w akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.
Dziękujemy wszystkim za wsparcie.
Samorządy Uczniowskie
8 października 2018 r. uczniowie klasy 5c i 6 a pod opieką pań Barbary Budzińskiej, Anny Karczowskiej, Anny Giełażun oraz czworga rodziców wybrali się na jednodniową wyprawę w Góry Stołowe.
Pod czujnym okiem pani Kasi – przewodniczki górskiej z Polanicy Zdroju – zdobyliśmy Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych. Wędrówkę rozpoczęliśmy od wejścia na teren Parku Narodowego Gór Stołowych. Po przejściu około 500 schodów odwiedziliśmy schronisko górskie, wypiliśmy przepyszną gorącą czekoladę i ruszyliśmy podziwiać jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów.
Powierzchnia szczytu, zbudowana z piaskowca, jest zwietrzała i popękana, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skał. Oczywiście największą atrakcją było przeciskanie się przez wąskie szczeliny, w niejednym miejscu trzeba było wciągnąć brzuchy. Przejścia były wąskie, niektóre schodki śliskie, dlatego musieliśmy się posiłkować łańcuchami i licznymi barierkami.
Wycieczka była bardzo udana, pogoda nam dopisała, dzięki czemu mogliśmy cieszyć się polską złotą jesienią w naszych pięknych górach.
Anna Karczowska
4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych przy wsparciu pedagoga i psychologa szkolnego, zorganizowały słodki kiermasz ciast na rzecz
FUNDACJI TARA - SCHRONISKA DLA KONI, jednego z niewielu miejsc w Polsce, gdzie nie dobija się starych, chorych, kalekich koni, lecz daruje im się drugie życie. W tym też dniu została również przeprowadzona zbiórka pod hasłem „Wrzuć zeciaka na zwierzaka”.
Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich odwiedzili każdą z klas 1-3, 4-8 oraz III gim., kwestując na rzecz ratowania zwierząt. Pragniemy gorąco podziękować Rodzicom i Uczniom, którzy upiekli
przepyszne słodkości oraz wszystkim tym, którzy te ciasta kupowali. Dziękujemy za każdy gest, każdą, nawet najmniejszą kwotę, za wszelką okazaną
pomoc i życzliwość. Razem zebraliśmy 1307,21zł. Pieniądze zasiliły konto Fundacji TARA.
Opiekunowie Samorządów Uczniowskich Małych i Dużych
Krystyna Prucnal
Violetta Olszewska
Wioletta Drząszcz
Robert Skowroński
Lucyna Zalewska
Pedagog szkolny – Agnieszka Garula
Psycholog szkolny – Klarysa Ladra
28.09.2018 roku w naszej szkole odbył się Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W tym dniu w holu szkoły uczniowie klas 1-3 czytali na głos swoje ulubione książki. Oprócz tego codziennie na zajęciach uczniowie wraz ze swoimi Paniami włączają się do akcji głośnego czytania.
25.09.2018 roku odbył się apel Małego Samorządu Uczniowskiego. W roku szkolnym 2018/2019 opiekunkami Małego Samorządu Uczniowskiego zostały Panie: Violetta Olszewska oraz Krystyna Prucnal. Na apelu zostali przedstawieni przewodniczący każdej klasy i samorządu. Z okazji nadchodzącego Dnia Chłopaka wszystkim chłopcom zostały złożone najserdeczniejsze życzenia. Zostały również przedstawione uczniom podstawowe prawa dziecka.
Dnia 21.09 odbyła się piesza wycieczka klas 2c, 3a i 3b do Krościny Małej. Uczniowie uczestniczyli w rozgrywkach sportowych, grach zespołowych oraz wspólnych zabawach. Największą atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia. Nie zabrakło również pysznych kiełbasek oraz słodkich przekąsek. Piękna pogoda sprzyjała wspaniałej zabawie oraz licznym uśmiechom na twarzach dzieci.
13 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem i pracownikami z Wydziału Ruchu Drogowego we Wrocławiu dla klas 1-3. Najmłodsi uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w drodze do szkoły i domu. Uczniowie brali udział w scenkach, konkursach i zabawach ruchowych, w których zdobywali nagrody. Na zakończenie każdy uczeń otrzymał odblask.
4 października uczniowie klasy 7a, pod opieką p. Bożeny Tarnowskiej i L. Zalewskiej, uczestniczyli w warsztatach organizowanych w ramach „Jesiennej Szkoły Przyrodników” , współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Organizatorem był Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który zapewnił bezpłatny transport, catering i wszelkie pomoce dydaktyczne. Wyjazd był formą nagrody, którą wygrała dla całej swojej klasy Hania Janicka zajmując I miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym realizowanym w ramach Projektu „Człowiek dla Natury; Natura dla człowieka. Koegzystencja zamiast konkurencji w dolnośląskich obszarach Natura 2000”. W konkursie wyróżniono także prace wykonane przez Nelę Bojarun i Sandrę Boruszewską. Dziewczynki zaprezentowały piękno Doliny Baryczy.
Uczniowie uczestniczyli w cyklu 6 warsztatów. Pierwszy z nich miał charakter terenowy. Uczestnicy poznawali gatunki drzew, liście i owoce, uczyli się min. jak mierzyć pierścienie drzew, czy też określić ich wiek. Podczas drugiego warsztatu przygotowywali zielnik na podstawie zebranych próbek badawczych – liści drzew. Kolejny, trzeci polegał na przygotowaniu mikroskopowania zebranych liści i kwiatów z wykorzystaniem mikroskopów stereoskopowych, zwanych binokularami bądź mikroskopami optycznymi. Warsztat czwarty był rozgrywką w zielone gry planszowe, pozwalającym na do poszerzanie wiedzy o bioróżnorodności, zmianach klimatu, ekosystemie. Piąty warsztat dotyczył sztuki planowania na obszarach Natura 2000, poprzez wykonywanie makiet z recyklingu, obrazujących swoją okolicę zamieszkania. Cykl warsztatów został zakończony ostatnimi, szóstymi zajęciami z aktywnego uczestnictwa w procesie partycypacji społecznej. Wykorzystano tu technikę Mandali – diagramu, składającego się z trzech okręgów - centralnego, środkowego oraz zewnętrznego, podzielonych promieniście. Technika ta umożliwia opis różnych procesów, zjawisk za pomocą rysunków, symboli oraz koloru. Została ona tu dostosowana do oceny przestrzeni, którą zamieszkują uczestnicy warsztatów. Wewnętrzny okrąg symbolizował nasze miasto Prusice. Za pomocą rysunków uczniowie przedstawili swoje skojarzenia z miejscem zamieszkania. W kolejnej części diagramu starali się wyrazić problemy występujące w zamieszkałej przez nich przestrzeni. W ostatniej ukazali swoje potrzeby – jakich funkcji potrzebują, jak widzą ulepszoną miejscowość.Prowadzący poszczególne warsztaty w niezwykle inspirujący sposób, w przyjaznej i otwartej atmosferze zachęcali uczniów do pracy podczas ćwiczeń praktycznych, w pełni wykazując się profesjonalizmem i ogromną wiedzą w prezentowanym temacie. Pozytywna energia motywowała wszystkich do twórczej i kreatywnej pracy.Udział w zajęciach pozwolił uczniom poznać, powtórzyć i utrwalić wiedzę z zakresu przyrody.
Na zakończenie warsztatów odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom. Hania otrzymała tablet, natomiast Nela i Sandra Książki. Upominki w postaci koszulek oraz butelek z filtrem otrzymali także wszyscy uczniowie z klasy 7b. Zmęczeni cyklem warsztatów, lecz za to dumni i zadowoleni ze swojej pracy oraz wygranej koleżanek, nasi siódmoklasiści udali się do autokaru z myślą, że ich wycieczka niestety dobiegła już końca. Organizatorzy dziękując za uczestnictwo w tej edycji konkursu, zapowiedzieli też kolejną dla klas 4-6, która rozpocznie się w styczniu.
Bożena Tarnowska
Lucyna Zalewska
Dziś, 2 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, dlatego też Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych wraz z pedagogiem i psychologiem szkolnym, włączyły całą społeczność szkolną do wyrażenia sprzeciwu wobec jakiejkolwiek formie przemocy oraz agresji poprzez udział w apelach (w trzech grupach wiekowych), prelekcji z policjantem i happeningu. Trudno bowiem uciec od przemocy, gdyż jest ona wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoło reagując, kiedy komuś dzieje się krzywda.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku, uchwalone w rezolucji A/61/271, zainspirowanej poglądami propagatora pacyfizmu Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległości, pioniera filozofii i strategii działania bez przemocy. Rezolucja potwierdza „powszechne obowiązywanie zasady unikania przemocy” oraz pragnienie „by zapewnić kulturę pokoju, tolerancji, zrozumienia i unikania przemocy”.
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy to ważny dzień dla każdego nas – zarówno dla tego najmłodszego, jak i dla starszego. W tym dniu, ale tak naprawdę i w każdym innym, przyświecać powinna nam jedna zasada – zasada unikania przemocy fizycznej i psychicznej. Gdy doświadczasz przemocy nie możesz tego ukrywać. To nieprawda, że przemoc skończy się sama. Właśnie pierwszym krokiem do zerwania z nią jest przełamanie izolacji i milczenia. Przemoc jest nie tylko wtedy gdy są widoczne ślady pobicia. Nie trzeba mieć siniaków, ani złamanych kości by być ofiarą przemocy. Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie, a czasami nawet bardziej. Każdy człowiek ma prawo do życia z poczuciem bezpieczeństwa. Może się wydawać, że przemoc przybrała w dzisiejszych czasach zakamuflowaną formę. Dzieci często padają jej ofiarą w Internecie - publicznie wyśmiewane na portalach społecznościowych, szantażowane, obrażane. Nie można jednak bezkarnie nikogo hejtować. Młodzi ludzie, często nawet nieświadomie, dopuszczają się cyberprzemocy wobec rówieśników. Agresji nie brakuje też w kontaktach „na żywo”. Skutki tego mogą być jednak bardzo poważne.
W Międzynarodowym Dniu bez Przemocy pochyliliśmy się więc nad swoim zachowaniem, starając się uświadomić sobie, w jaki sposób sami jesteśmy agresywni wobec siebie i względem innych. Czy notoryczne wybuchy złości załatwią ważne sprawy i doprowadzą do zgody? Czy unikanie wyrażania własnego zdania może obronić nas samych i osoby zależne od nas? Przemoc to nie tylko wybuchowe, agresywne, impulsywne zachowania. Przemoc to także brak reakcji, przyzwolenie na to, by nam samym i innym działa się krzywda na naszych oczach. To, jaki będzie świat zależy od nas samych. Warto więc spróbować zmienić swoje wnętrze, by zbudować lepszy i bezpieczniejsze otoczenie dla siebie i swoich bliskich.
Prowadzący prelekcję policjant, poruszył takie tematy jak: odpowiedzialność prawna nieletnich, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo.
Symbolem bezpieczeństwa, jedności i pokoju oraz naszego sprzeciwu wobec przemocy był dziś kolor bieli znajdujący się na naszych ubraniach oraz papierowych ptakach, które Samorząd Uczniowski przekazał na ręce przewodniczących klas. Przedstawiciele SU odwiedzili także zaprzyjaźnione instytucje, w których obdarowali gospodarzy papierowymi ptakami. Uwolnione z klatki białe ptaki symbolizowały pozbycie się wszelkiej złości i agresji, niosąc ze sobą dobrą energię i przesłanie - tworzenie pokojowego świata w którym ludzie będą godnie żyć.
Uczniowie wraz z pedagogami pokazali, że można a nawet trzeba, głośno mówić o przeciwdziałaniu negatywnym zachowaniom wśród ludzi. Dzisiejszy dzień był prawdziwą lekcją promującą postępowanie zgodne z zasadami i normami akceptowanymi społecznie. Dziękujemy uczniom, że specjalnie na ten dzień ubrali białe bluzki, a nauczycielom za realizowanie tematycznych lekcji wychowawczych, podkreślając kwestię bezpieczeństwa dzieci i przyjaznych relacji na co dzień, wyrażając sprzeciw przeciwko agresji i przemocy .
Mamy nadzieję, że tak kształtowane umiejętności integrujące społeczność szkolną, przyniosą pozytywne efekty w pracy wychowawczej i zaowocują w przyszłości.
Opiekunowie Samorządów Uczniowskich Małych i Dużych
Krystyna Prucnal
Violetta Olszewska
Wioletta Drząszcz
Robert Skowroński
Lucyna Zalewska
Pedagog szkolny – Agnieszka Garula
Psycholog szkolny – Klarysa Ladra
28 września był wyjątkowym dniem w naszej szkole – „SZALONYM DNIEM Z WĄSEM” - zorganizowanym przez Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych z okazji Dnia Chłopaka. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w radosnym happeningu z wąsem. Każdy miał możliwość wykazania się kreatywnością i pomysłowością dla podkreślenia obchodów tego wyjątkowego święta. Wszyscy, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta prezentowali się w wąsach malowanych, doczepianych, przyklejonych i na gumce, wąsach sumiastych, szlacheckich, zakręconych czy przystrzyżonych.
Już od rana ze szkolnych głośników popłynęły gorące życzenia dla wszystkich chłopców i panów. Audycję poprowadziły Ela Utko oraz Oliwia Musielak. Uczennice serdecznie powitały wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Przypomniały, że choć mężczyzn jest tysiące - Adamów, Antków, Bartków, Franciszków, Marków, Jakubów, Piotrków, Patryków, Grzesiów, Mateuszów, Sebastianów, Marcinów, Krystianów, Wojtków, Dawidów, Tomków i innych chłopców i panów – to jednak każdy z nich jest inny, niepowtarzalny, wyjątkowy! Jedyny w swoim rodzaju. Dlatego też złożyły im z głębi serca płynące życzenia radości i spełnienia marzeń. Życząc aby zawsze byli: pomocni jak komputer, szybcy jak japoński skuter, sympatyczni jak maskotka i słodziutcy jak szarlotka.
Ela i Oliwia przypomniały także, że choć ich szkolni koledzy i współtowarzysze niedoli uczniowskiej, bywają nieraz uciążliwi, to jednak tak naprawdę – są po prostu NIEZBĘDNI! Potrafią być mili, koleżeńscy, czasem nawet pamiętają o ważnych datach, od czasu do czasu pomagają także w trudach codziennego, szkolnego życia. Dziewczynki przyznały, że bez wszystkich chłopców, również tych urwisów i żartownisiów, byłoby bardzo smutno nie tylko im i ich koleżankom, lecz i całemu gronu pedagogicznemu. Wszystkim po prostu nudziłoby się wręcz bez chłopięcych psikusów i szalonych pomysłów. Chociaż chłopcy są czasem sprawcami stresów i bólu głowy, to bardzo często odnoszą wspaniałe sukcesy w konkursach, olimpiadach przedmiotowych oraz w sporcie.
Dzień 30 września to także święto dużych chłopców – czyli drogich Panów Nauczycieli oraz Pracowników Obsługi, szkolnych „złotych rączek”. W imieniu piękniejszej części Samorządu, dziewczęta złożyły Panom najlepsze, najserdeczniejsze życzenia samych pięknych chwil w życiu i zadowolenia z pracy. Uczennice przypominały także swoim koleżankom, aby nie zapomniały również o wszystkich „domowych mężczyznach”: braciach, ojcach i dziadkach, których warto zaskoczyć miłą niespodzianką.
W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło również słodkich upominków dla wszystkich oraz prezentów wręczanych chłopcom przez dziewczęta w każdej z klas. Po czwartej godzinie lekcyjnej, podczas długiej przerwy w holu szkoły odbyła się pamiątkowa mini sesja zdjęciowa. Było więc słodko i wesoło!
Wszystkim chłopcom raz jeszcze życzymy samych radosnych chwil i spełnienia marzeń!
Samorządy Uczniowskie
Małych i Dużych
W dniu 26 września 2018 roku odbyły się wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas 4-8 oraz III gimnazjum, na rok szkolny 2018/19. Poprzedziła je gorąca kampania wyborcza 12 kandydatów, wśród których byli – w kolejności alfabetycznej: Adrian Furdykoń, Jagoda Hupa, Patrycja Kontroniewicz, Adam Krawczyszyn, Ksawier Kuźniar, Marcin Noga, Martyna Rulewicz, Nikola Sokołowska, Oliwia Szczepuła, Filip Tatara, Wiktoria Wasiewicz, Wiktoria Wójcik. Były więc plakaty, ulotki, słodkie poczęstunki, rozmowy, dyskusje. Młodzież słuchając i obserwując dopytywała kandydatów o programy wyborcze, porównywała propozycje, by ocenić je racjonalnie.
W dzień wyborów obowiązywała cisza wyborcza. Każdy miał możliwość oddania ważnego głosu na swojego kandydata, przyczyniając się do zwiększania aktywności uczniowskiej, rozwijania zainteresowań i realizowania pomysłów dla wspólnego dobra. Głosowanie odbywało się w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała Uczniowska Komisja Wyborcza. Na podstawie liczby oddanych głosów Komisja ustaliła następujący skład Zarządu SU:
Przewodniczący – osoba, która uzyskała największą liczbę głosów – Filip Tatara;
Wiceprzewodniczący - osoba, która uzyskała jako druga w kolejności największą liczbę głosów – Martyna Rulewicz;
Skarbnik - osoba, która jako trzecia w kolejności uzyskała największą liczbę głosów – Wiktoria Wójcik;
Sekretarz - osoba, która uzyskała jako czwarta z kolei w największą liczbę głosów – Jagoda Hupa.
Uczestnicząc w wyborach, uczniowie uczyli się demokracji i poszanowania dla siebie nawzajem, swoich poglądów i pomysłów na funkcjonowanie Samorządu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Wszystkich zapraszamy do współpracy z nowym Zarządem Samorządu Uczniowskiego.
Opiekunowie SU
Wioletta Drząszcz
Robert Skowroński
Lucyna Zalewska
W piękny słoneczny dzień 19 września 2018 r. uczniowie VII a pod opieką wychowawczyni p. B. Tarnowskiej i p.A. Garuli wybrali się ścieżką rowerową do Żmigrodu. Podczas wycieczki podziwialiśmy piękno naszej małej Ojczyzny, uroki „ Doliny Baryczy” oraz odnowiony rynek żmigrodzki. Mieliśmy okazję zjeść dobre lody i po odpoczynku udaliśmy się w drogę powrotną do Pietrowic na ognisko integracyjne. W parku czekała na nas niespodzianka. Rodzice Maćka Bałuszyńskiego przygotowali napoje, kiełbaski oraz stoły z ławeczkami. Na koniec większość wzięła udział w znanej zabawie w „chowanego”.
Bożena Tarnowska
Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w projekcie z „ Aglomeracji Wrocławskiej” o ekomisji. Tym razem tajniki ochrony przyrody poznawały dzieci z klasy IV B oraz z klasy VI B. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej przez 2 godziny lekcyjne w każdej z klas. Na podstawie plansz uczniowie mieli za zadanie stworzyć ekologiczny dom. Większość dzieci doskonale poradziła sobie z problemem o ekomisji. Podczas warsztatów, które przeprowadzone zostały przez pracownika ochrony środowiska z Wrocławia, uczniowie uzyskali cenne informacje na temat tzw.” Śladu ekologicznego”. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy projektu otrzymali na pamiątkę torby z materiału na zakupy oraz broszurę o ekomisji.
Bożena Tarnowska
Z okazji przypadającego 30 września Dnia Chłopaka, Samorząd Uczniowski Dużych i Małych zaprasza całą społeczność szkolną do happeningu pod hasłem "Szalony dzień z wąsem". Już od rana ze szkolnych głośników popłyną gorące życzenia dla wszystkich chłopców. Będą także słodkie upominki.
Każdy, kto w piątek 28 września przyjdzie do szkoły z wąsem będzie zwolniony z odpowiedzi ustnej, zadania i przygotowania do zajęć. Zachęcamy do wykazania się kreatywnością i pomysłowością dla podkreślenia obchodów tego wyjątkowego święta. Razem zaprezentujmy się w wąsach malowanych, doczepianych, przyklejonych i na gumce, wąsach sumiastych, szlacheckich, zakręconych czy przystrzyżonych.
Zapraszamy wszystkich chłopców, jak i też dziewczęta do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia. Po czwartej godzinie lekcyjnej, podczas długiej przerwy w holu szkoły odbędzie się pamiątkowa mini sesja zdjęciowa.
Gorąco zachęcamy do aktywnego udziału.
Praca w szkolnym samorządzie uczy odpowiedzialności oraz przygotowuje do działania w imię dobra innych, dobra społecznego. Członkami samorządu są wszyscy uczniowie z tytułu uczęszczania do szkoły. Członkowie samorządu wybierają spośród siebie organy przedstawicielskie. Pod pojęciem „samorządność” rozumiemy samodzielne, suwerenne rządzenie się grupy, społeczności dla osiągnięcia wspólnego dobra z poszanowaniem woli mniejszości ze zdolnością do kompromisu. Samorządność grupy pobudza jej członków do identyfikowania się z celami i zadaniami grupy oraz uznawania ich za własne. W dążeniu do realizacji zadań grupy istotną rolę odgrywa własna inicjatywa, własne poczynania z poczuciem własnej za nie odpowiedzialności.
Plan pracy Samorządu Uczniowskiego został opracowany z uwzględnieniem zagadnień zawartych w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym.
Do głównych celów działalności SU należą:
Opiekunowie : Wioletta Drząszcz, Robert Skowroński, Lucyna Zalewska
Lp. |
ZADANIA |
SPOSÓB REALIZACJI |
UMIEJĘTNOŚCI UCZNIA Uczeń:
|
TERMIN |
1. |
Organizacja pracy Samorządu Uczniowskiego |
Uruchomienie działalności Samorządu Uczniowskiego.
Współpraca z Radą Rodziców.
Umieszczenie planu pracy i Samorządu Uczniowskiego i bieżące prezentowanie działalności na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce ściennej.
Kampania wyborcza kandydatów do SU (plakaty, ulotki, hasła i obietnice wyborcze) 1-25.09.2018.
Głosowanie 26.09.2018
Posiedzenia Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz Rady Klasowej.
Opracowanie planu pracy z uwzględnieniem: Programu wychowawczo-profilaktycznego.
|
|
wrzesień
cały rok
|
2. |
„Szczęśliwy numer” |
Wywieszanie na tablicy Samorządu Uczniowskiego SZCZĘŚLIWEGO NUMERU, zwalniającego ucznia z braku przygotowania do zajęć, kartkówki, odpowiedzi ustnej. |
|
cały rok |
3. |
Dzień Chłopaka 30 IX |
Happening – Szalony dzień z wąsem. Gazetka tematyczna. Audycja szkolna przez radiowęzeł. |
|
wrzesień |
4. |
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy 2 X
Światowy Dzień Zwierząt 4 X
Dzień Edukacji Narodowej 14 X |
Zorganizowanie Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy – apel, tematyczne gazetki, happening z papierowymi gołębiami jako symbolem protestu przeciw przemocy, spotkanie uczniów z policjantem.
Przekazanie życzeń dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Wykonanie gazetki.
Akcja zbiórki na rzecz zwierząt.
Porządkowanie zapomnianych grobów przed Dniem Zadusznym.
Zbiórka zniczy na Kresy Wschodnie – udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
|
|
październik |
5. |
Dzień jabłka |
„Jabłko samo zdrowie” – szkolny kiermasz .
|
|
październik |
6. |
11 listopada Święto Niepodległości
Mam prawo i znam swoje obowiązki |
Święto Niepodległości – wykonanie okolicznościowej gazetki z okazji 11 listopada. Akademia szkolna, uroczystości gminne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.
Wykonanie patriotycznych kotylionów.
Konkurs plastyczny – Prawa i obowiązki ucznia. |
udział przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i pocztu sztandarowego w akademii szkolnej oraz w uroczystościach miejskich
|
listopad |
7. |
Dzień Tolerancji 16 XI
Dzień Praw Dziecka 20XI
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień 21 XI
Dzień Seniora 14 XI |
Przygotowanie 16 XI „Drzewka Tolerancji”, które przez cały dzień tworzone będzie wspólnie przez uczniów poprzez wpisywane na liściach haseł, skojarzeń, sentencji dotyczących tego problemu.
Konkurs plastyczny - Dzień Praw Dziecka – wystawa prac.
Gazetka tematyczna „Łańcuch życzliwości”
Konkursy: - literacki – wiersz lub rymowanka na temat życzliwości, kultury, tolerancji; - między klasowy – najliczniej ubrana na żółto klasa w szkole.
Odwiedziny seniorów. |
potrafi zebrać i przygotować materiały do gazetki,
|
listopad |
8. |
Andrzejki – Bal Wszystkich Świętych |
Gazetka tematyczna. Bal świętych. |
|
listopad |
9. |
Spotkanie ze św. Mikołajem |
Mikołajki - wykonanie okolicznościowej gazetki.
Odwiedziny św. Mikołaja w klasach oraz w OMPiH .
Dzień Mikołajkowej Czapki. Akcja – Świąteczna paczka dla potrzebujących mieszkańców Gminy Prusice. |
|
grudzień |
10. |
Zwyczaje bożonarodzeniowe |
Gazetka tematyczna. „NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA ŚWIATECZNA”.
Kiermasz bożonarodzeniowy.
Wigilijne odwiedziny osób samotnych, by obdarować je ciepłym słowem i świątecznym stroikiem.
|
|
grudzień |
11. |
Finał WOŚP 13 I
Bezpieczne ferie Ferie zimowe 2018/19 dolnośląskie: 28 stycznia - 10 lutego 2019 |
Wspieranie Finału WOŚP w Prusicach.
Spotkanie z policjantem – Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych.
|
kształtuje właściwą postawę społeczną,
|
styczeń |
12. |
Światowy Dzień Chorego 11 II
Walentynki 14 II
|
Przygotowanie spotkania z pacjentami OMPiH.
Poczta walentynkowa, zbieranie i rozdawanie kartek z dedykacjami. Akcentowanie Dnia Zakochanych czerwonym ubiorem.
|
Uwrażliwianie na cierpienie i potrzeby drugiego człowieka
|
luty |
13. |
Dzień Kobiet |
Złożenie życzeń z okazji Dnia Kobiet.
Wręczenie upominków przygotowanych przez chłopców. |
|
marzec |
14. |
Pierwszy dzień wiosny 21 III |
Gazetka tematyczna. Powitanie wiosny.
Ogólnoszkolny happening WODA ŻRÓDŁEM ŻYCIA – ubieramy się na niebiesko. |
|
marzec |
15. |
Dzień Ziemi 22 IV
WIELKANOC |
Obchody Dnia Ziemi – ubieramy się na zielono; wykonanie gazetki okolicznościowej.
Szkolny konkurs na najpiękniejszą ozdobę Wielkanocną.
Spotkanie z chorymi.
Zbiórka odzieży.
|
|
kwiecień |
16. |
Tydzień historyczno-patriotyczny.
Majowe Święta.
Święto pracy.
Święto flagi.
Święto Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja.
|
Gazetka tematyczna .
Wykonanie patriotycznych kotylionów. Udział w obchodach szkolnych i miejsckich.
Wystawa prac – Symbole narodowe.
|
|
maj |
17. |
Dzień Patrona H. Sienkiewicza
Dzień Matki |
Udział społeczności szkolnej w obchodach dnia patrona.
Dzień Matki -wywiady przeprowadzone przez przedstawicieli SU w klasach na temat: ”Za co kocham moją mamę?”, zamieszczenie najciekawszych na stronie internetowej szkoły, przygotowanie okolicznościowych akcentów na gazetce SU. |
,
|
maj |
18. |
Szkolna Gala Talentów |
23 czerwca – Dzień Ojca.
Zorganizowanie i obsługa imprezy „Szkolna Gala Talentów”. Nagrodzenie zwycięzców .
Spotkanie z policjantem – Bezpieczeństwo podczas wakacji.
Wykonanie gazetki profilaktycznej „Bezpieczne wakacje”. |
|
czerwiec |
19. |
Upowszechnianie czytelnictwa |
Czytanie książek młodszym koleżankom i kolegom. |
uczy się współorganizować życie kulturalne szkoły,
|
cały rok |
20. |
Wolontariat |
Współpraca z Ośrodkiem Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie oraz z Domem Opieki Społecznej w Obornikach Śląskich.
Współpraca z Wolontariatem Misyjnym SALVATOR.
Współpraca z Urzędem Miasta i Gminy W Prusicach, Gminnym Ośrodkiem Opieki Społecznej, Gminnym Ośrodkiem Kultury i sportu, Posterunkiem Policji.
Współpraca z harcerzami.
Współpraca z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
Udział w ogólnopolskich akcjach charytatywnych .
Udział w akcjach ekologicznych.
Udział w akcjach lokalnych – świąteczna paczka, zbiórka odzieży.
Udział w akcjach szkolnych -zbiórka nakrętek
|
dba o ochronę przyrody.
|
cały rok |
21. |
Podsumowanie całorocznej pracy szkolnej |
Spotkanie Samorządu Uczniowskiego.
|
|
czerwiec |
Plan Pracy Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach jest otwarty, może być modyfikowany w trakcie realizacji. Aktywne uczestnictwo w akcjach wolontariackich ma za zadanie zainspirować młodzież, aby wzajemnie pomnażała w sobie dobro pamiętając, iż: „Braniem napełniasz ręce, dawaniem – serce" (Martin Seemann) zgodnie z hasłem „WOLONTARIAT DAR CZASU I SERCA”.
17 września uczniowie klasy 5c i 6a pod opieką pani Barbary Budzińskiej i Anny Karczowskiej wybrali się na pieszą wycieczkę do Wszemirowa.
Po czterokilometrowym marszu na placu zabaw czekało na nas wymarzone ognisko, które przygotowali rodzice z obu klas. Zaczęło się od smażenia kiełbasek, potem była wspólna zabawa na placu, a także gra w piłkę nożną na pobliskim boisku. Część uczniów grała w twistera, dziewczynki wybrały również skakanki czy hula-hop. Piękna pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie ogniska i liczny udział w klasowej wycieczce.
UWAGA UCZNIOWIE!!!
W DNIACH OD 17 DO 25 WRZEŚNIA 2018 ROKU w naszej szkole trwać będzie KAMPANIA WYBORCZA KANDYDATÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO (plakaty, ulotki, hasła i obietnice wyborcze) 26 WRZEŚNIA 2018 ROKU ODBĘDZIE SIĘ GŁOSOWANIE
Złote rady dla wyborców
Co jest niezbędne do przeprowadzenia kampanii wyborczej do SU?
Wyborcy, którzy wiedzą:
Kandydaci, którzy wiedzą:
Sztaby wyborcze - pracowite, twórcze, praworządne.
Dobre pomysły na prowadzenie kampanii - mądre i zabawne.
Złote zasady kandydatów
1. Pokaż, czemu ma to służyć.
Zanim zaczniesz przekonywać innych o swoich racjach, zapoznaj się z opinią i potrzebami innych. Porozmawiaj z innymi uczniami szkoły – dowiedz się, jakie są ich oczekiwania wobec pracy zarządu. Zbierz informacje (np. przez internet), jakie pomysły na działania mają uczniowie innych szkół. Zastanów się, jakie posiadasz zasoby i czego potrzebujesz do realizacji swoich pomysłów. Zaopatrz się w mocne argumenty – to pomoże odeprzeć głosy sceptyków i osób chcących ciebie zniechęcić.
2. Czego się domagasz? Przygotuj program wyborczy.
Zastanów się na czym zależy ci najbardziej, co chcesz osiągnąć i dlaczego? Twój program powinien być atrakcyjny, ale też realny – unikaj obiecanek bez pokrycia. Postaraj się, aby różnił się on od standardowych programów. Oryginalne pomysły to często klucz do zwycięstwa.
3. Opisz siebie i swoje mocne strony.
Napisz kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach. Zastanów się, co wyróżnia ciebie od innych kandydatów i opisz to jako jeden z twoich atutów. To pomoże ci wybić się nad gąszczem innych kampanii. Pamiętaj zarazem, że kampania to nie jest konkurs szczerości – kłamać w żadnym wypadku nie należy, ale opisywanie swoich słabych stron nie jest wyborczym atutem, zatem takie sprawy jak brak talentu plastycznego lepiej po prostu przemilczeć.
4. Pozyskaj sojuszników. Powołaj swój sztab wyborczy.
Pomyśl, kto może pomóc w realizacji twojej kampanii. Poproś najbliższych znajomych o wsparcie przy pozyskiwaniu wyborców i promocję twojej osoby . Już teraz zastanów się, z kim chcesz lub będziesz współpracować, do kogo zwrócisz się o pomoc, gdy zostaniesz wybrany. Nakreślenie wyborcom listy np. instytucji czy przedsiębiorstw, których wsparcie będziesz starał się pozyskać w dużym stopniu uwiarygodni twoje obietnice.
5. Przeprowadź atrakcyjną kampanię.
Reklamuj swój program wyborczy na ciekawych i przyciągających wzrok plakatach, przygotuj ulotki, które rozdawać będą twoi znajomi, udziel wywiadu szkolnej gazetce lub w radiowęźle, zorganizuj spotkania z wyborcami. Wykorzystaj możliwości, jakie daje Internet do rozpowszechniania swoich pomysłów, myśli i postulatów – komunikatory internetowe mogą stać się twoim sprzymierzeńcem przy zjednywaniu sobie ludzi.
PAMIĘTAJ!
Wybory to nie jest konkurs popularności – po prostu pokaż, że potrafisz zrobić najlepiej to, co jest w szkole do robienia po to, by stała się ona miejscem, w którym z przyjemnością spędzacie czas.
Opiekunowie SU - Wioletta Drząszcz, Robert Skowroński, Lucyna Zalewska
8 września 2018 r. odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Przedmiotem tegorocznej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej było “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusicach: Kamila Karlikowska z klasy 8a, Klaudia Burliga, Weronika Karczowska, Oliwia Musielak i Konrad Leszczyński z klasy 8b wraz z nauczycielami panią Anną Karczowską, Eweliną Skrzypiec i panem Robertem Kawalcem spotkali się o godzinie 1300 na prusickim rynku, aby wspólnie przeczytać jedną z najsłynniejszych powieści Żeromskiego. Nad przebiegiem akcji w Prusicach czuwali pracownicy Multiteki.
Anna Karczowska
3 września 2018 r. punktualnie o godzinie 900 rozbrzmiał pierwszy w tym roku szkolnym dzwonek przywołujący uczniów do Szkoły Podstawowej w Prusicach. Główna uroczystość miała miejsce na dziedzińcu szkoły, poprowadziła ją przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego - Zuzanna Fajer z klasy 8a.
Wśród zaproszonych gości byli burmistrz Prusic - pan Igor Bandrowicz, przewodniczący Rady Gminy – pan Zbigniew Ziomek, ksiądz proboszcz Bernard Świst, kierownik Policji – pan Łukasz Anioł, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury – pan Paweł Grzyb, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – pani Joanna Wiraszka, pani Barbara Krzyżak, Anna Radota, Alicja Hady, przedstawiciel Rady Rodziców – pani Justyna Szczepaniak, kierownik Gminnej Biblioteki – pani Małgorzata Wojtyra, radny powiatu pan – Sławomir Zarentowicz.
Po części wstępnej apelu głos zabrała pani dyrektor Dorota Borowiecka, która uroczyście otwarła nowy rok szkolny. Następnie wicedyrektor Małgorzata Syrnyk – Żuk i wicedyrektor Elżbieta Pietrzak przekazały zebranym uczniom i rodzicom informacje na temat wychowawców poszczególnych klas oraz numery sal.
Miłym gestem na zakończenie uroczystości było wręczenie przez pana burmistrza kwiatów nauczycielom, którzy w tym roku obchodzą jubileusz trzydziestolecia pracy zawodowej – pani Mirosławie Lisowskiej i panu Robertowi Kawalcowi.
Po części oficjalnej wychowawcy zabrali swoich podopiecznych do klas.
Anna Karczowska