W listopadzie, z okazji Roku Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, Samorządy Uczniowskie wykonały okolicznościowe gazetki oraz patriotyczne kotyliony. Uczniowie aktywnie włączyli się do udziału w szkolnych i gminnych obchodach „Tygodnia Patriotyzmu”. Było to wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom. We współpracy z harcerzami z 23 Gromady Zuchowej Ogniste Chochliki oraz 579 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Łatwopalni, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w czuwaniu przy Pomniku Pamięci, wspólnym koncercie „Z pieśnią na Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”, przemarszu ulicami miasta, happeningu z tworzeniem "żywej flagi" oraz w akademii szkolnej. Wszystkie te wydarzenia patriotyczne organizowane były przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Prusicach, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, policjantami z pobliskiego posterunku, harcerzami, Szkołami Podstawowymi w Piotrkowicach oraz Skokowej. 9 listopada o godz. 11.11 włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości cała społeczność szkolna zaśpiewała czterozwrotkowy hymn, bijąc rekord. W akcji bicia "Rekordu dla Niepodległej" i odśpiewania hymnu narodowego wzięło udział ponad 22 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w Polsce i 75 szkół polonijnych. Akcja "Rekord dla Niepodległej" zorganizowana była przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji.
Poprzez udział we wszystkich wydarzeniach patriotycznych, w poczuciu dumy z naszej historii razem uczciliśmy pamięć o bohaterach niepodległości.
"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. "Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała.
Uczniowie z Prusic z dumą prezentują szkolny sztandar podczas najważniejszych wydarzeń i uroczystości, kształtując postawę patriotyczną. Uczestnicząc w spotkaniach dowiadują się o losach Polaków zapisanych na karatach historii, rozumieją, że dobro ojczyzny jest najwyższą wartością.
29 października uczniowie klas 4A i 4B pod opieką wychowawców p. Artura Florkowskiego i p. Lucyny Zalewskiej oraz pedagoga szkolnego p. Agnieszki Garuli, wybrali się do Wrocławia na seans filmowy w kinie Korona.
Naszych młodych widzów czekało tam sympatyczne i wesołe spotkanie na ekranie z bohaterami trzeciej części przebojowej komedii animowanej "Hotel Transylwania 3 – Dracula i Przyjaciele w Podróży”.
Głównymi celami i założeniem programowym wycieczki były: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej -edukacja medialna, rozwijanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu, a także integracja zespołów klasowych.
Po zakończonym seansie uczniowie wspólnie odpoczęli jedząc przygotowane i zakupione posiłki oraz rozmawiając o wrażeniach, jakie zrobił na nich obejrzany film. Udział w wyjeździe pozwolił na wzmocnienie więzi koleżeńskich. Była to bardzo udana wycieczka. Towarzyszyły jej radość i dobry humor.
Dnia 6 listopada 2018 roku, w ramach obchodów 100 –tnej, okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, odbył się pierwszy w historii naszej małej ojczyzny Gminny Quiz Niepodległościowy.
O godzinie 10.00 w Prusickiej Mediatece zgromadziły się dwuosobowe drużyny ze szkół gminy Prusice, łącznie trzydziestu uczniów. To bardzo ważne wydarzenie uczczone zostało wspólnie, na wesoło, poprzez rozwiązywanie trzech quizów pt.: Narodowe Święto Niepodległości, Polska droga do wolności oraz Ojcowie Niepodległości. Autorami „niepodległościowych pytań” do tego niecodziennego pojedynku historycznego były nie tylko organizatorki, ale także chętni i zaangażowani uczniowie z trzech szkół gminy Prusice.
Przybyłe drużyny bardzo dobrze poradziły sobie z zadaniami, nie zabrakło także remisów i dogrywek. Zwycięzcy nagradzani byli symbolicznymi nagrodami, które organizatorki pozyskały z Instytutu Pamięci Narodowej, a wszyscy uczestnicy obdarowani zostali „niepodległościowymi medalami”. Zmagania urozmaiciły śpiewy i recytacje w wykonaniu uczniów ze szkół gminy. Na zakończenie uczniowie wysłuchali wykładu Pana Mariana Radzika na temat Przeszłości Gminy Prusice oraz zwiedzili wystawę okolicznościową w Sali Tradycji i Historii Szkoły.
Ewa Szustak-Leszczyńska, Wioletta Drząszcz, Anna Karczowska
Ze względu na doniosły charakter obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę , w poczuciu dumy z naszej historii dnia 06 listopada 2018r. uczciliśmy pamięć Bohaterów Niepodległości z naszej gminy. O godzinie 17.00 przy Pomniku Pamięci Mieszkańców Gminy Prusice miała miejsce krótka wieczornica patriotyczna.
Zostały złożone przez uczniów z naszej gminy kwiaty oraz zapalone znicze. Pamięć o tamtych wydarzeniach i ich bohaterskich uczestnikach uczczono minutą ciszy i zadumy. Uczennice ze Szkoły Podstawowej z Piotrkowic Amelia i Nikola Sobowiec wyrecytowały wiersze patriotyczne, natomiast 23 Gromada Zuchów Ogniste Chochliki oraz 579 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Łatwopalni z Prusic, przy dźwiękach gitary zaśpiewali piękną pieśń „Dziś idę walczyć mamo”.
Bardzo cieszył nas fakt, że podczas patriotycznego czuwania obecne były Poczty Sztandarowe ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Prusicach w składzie: Maciej Radota, Oliwia Musielak, Anastazja Pietrzak oraz Patryk Matecki, Daria i Daniela Piwowarczyk. Poczet Flagowy ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach w składzie: Mateusz Mućka , Amelia i Nikola Sobowiec, Poczet Flagowy ze Strupiny w składzie: Jakub Gładysz, Martyna Koziełko i Zuzanna jak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego SP w Prusicach: Nikola Sokołowska, Sandra Boruszewska i Kordian Cybuch.
Bardzo dziękujemy za przybycie i wspólne świętowanie Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości przybyłym uczniom,
zuchom, harcerzom, rodzicom, nauczycielom, opiekunom, dyrektorowi SP w Piotrkowicach panu Mariuszowi Kiepulowi, dyrekcji Szkoły Podstawowej w Prusicach pani Dorocie Borowieckiej, Elżbiecie Pietrzak oraz Małgorzacie Syrnyk - Żuk. Pamiętajmy, że to właśnie pamięć i tradycja poszczególnych regionów tworzą naszą narodową historię.
Barbara Budzińska
Wioletta Drząszcz
Ewa Szustak –Leszczyńska
Lucyna Zalewska
Dzisiaj, tj. 5 listopada 2018 r. nasza szkoła była wyjątkowo rozśpiewana, a to za sprawą gości z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, którzy przyjechali do nas na lekcję o patriotyzmie, tradycjach, bohaterach i pieśniach, w których ich opiewano.
Siedzieliśmy w kółeczku, jak przy ognisku i rozmawialiśmy o tym, co dla każdego z nas oznacza niepodległość. Śpiewaliśmy znane nam pieśni patriotyczne i uczyliśmy się tych nieznanych. Słuchaliśmy historii zarówno o bezimiennych, jak i wielkich bohaterach, bitwach.
Dużo uwagi poświęciliśmy tematowi flagi. Uczniowie klas szóstych argumentowali dlaczego warto ją wywieszać w naszych domach z okazji świąt narodowych - bez problemu wymieniliśmy je wszystkie (łącznie z datami).
Zapamiętajmy, że najbliższy 11 listopada jest wyjątkowy, boooooooooooooo: tylko JEDEN raz można obchodzić stulecie odzyskania niepodległości! Pomyślmy o tym, co zrobimy w tym dniu, by go uczcić.
Nie zapomnijcie o wywieszeniu flag w Waszych domach z okazji Narodowego Dnia Niepodległości!
Monika Janicka - wychowawca i uczestnik
Barbara Sołowczuk-Fiszer- organizator spotkania
„Człowiek jest wielki nie przez to kim jest, lecz przez to czym dzieli się z innymi...”
Jan Paweł II
Za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.
Za pomoc i życzliwość
- DZIĘKUJEMY !
Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach wraz z Wolontariatem Misyjnym Salvator składają serdeczne podziękowania Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za zaangażowanie w akcję charytatywną polegającą na zbiórce artykułów medycznych. Udział w akcji był odpowiedzią na apel absolwentki naszej szkoły – Agaty Koszyl, która jest obecnie Rzecznikiem Prasowym WMS. Wspólnie udało nam się zebrać trzy pokaźne kartony zawierające min. jednorazowe strzykawki, igły, środki opatrunkowe, środki dezynfekcji. Wszystkie te artykuły trafią do punktów medycznych w krajach misyjnych.
Dziękujemy za otwarte serca i ręce gotowe nieść pomoc.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusicach aktywnie włączyli się do kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji BohaterON, pisząc pocztówki do uczestników Powstania Warszawskiego.
BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek. Projekt ma za zadanie uczyć młode pokolenie Polaków historii ojczyzny, przypominać sylwetki Powstańców walczących w obronie okupowanej Polski, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera.
W ubiegłym roku nasi uczniowie wysłali kilkadziesiąt kartek do Powstańców, a dwie uczennice otrzymały odpowiedź! Weronika i Iza w czasie wakacji znalazły w swojej skrzynce pocztowej pocztówki napisane przez uczestniczki Powstania Warszawskiego – panią Annę Jakubowską – pseudonim Paulinka oraz sanitariuszkę Elę z batalionu „Iwo-Ostoja” oddział „Kazika”.
W tym roku szkolnym – we wrześniu - uczniowie klas 4-8 i III gimnazjum Szkoły Podstawowej w Prusicach na lekcjach języka polskiego i historii poznali sylwetki Powstańców, następnie napisali do nich kartki, dziękując za poświęcenie i odwagę w walce o wolność naszej ojczyzny. Udało się napisać 127 kartek, które następnie zostały wysłane do organizatora akcji.
Koordynatorkami szkolnej edycji tego przedsięwzięcia były pani Ewa Szustak – Leszczyńska oraz Anna Karczowska.
19 października 2018 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania i Pasowania uczniów klas pierwszych . To wielkie wydarzenie nie tylko dla samych uczniów ale także dla wzruszonych rodziców i nauczycieli. Poza biciem przejętych, czterdziestu małych serduszek słychać było nie tylko radosne piosenki i starannie wyrecytowane wierszyki… które zasłużyły na gromkie brawa i uznanie. Nasze Pierwszaki zaczarowanym ołówkiem , zostały indywidualnie pasowane przez P. Dyrektor na ucznia naszej szkoły. Nie zabrakło łez ,podniosłych chwil, niespodzianek oraz góry prezentów od zaproszonych gości oraz rodziców! Na zakończenie dzieci mogły pokrzepić się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. To był wyjątkowy i niezapomniany dzień. Dziękujemy!
Samorządy Uczniowskie zwracają się z prośbą o wsparcie ZAKRĘCONEJ AKCJI - ZBIÓRKI PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK - DLA FILIPKA
Nakrętki można wrzucać do beczek ustawionych przy wejściach do szkoły. Uczniowie uczestniczący w akcji otrzymają punkty z zachowania.
22 październikaSamorząd Uczniowski klas IV-VIII oraz kl. III gimnazjum,
chcąc zachęcić uczniów do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin zorganizował SZKOLNY DZIEŃ JABŁKA. W całej szkole dominował kolor jabłka - czerwień, zieleń i żółty. Każdy, kto przyszedł ubrany w te kolory właśnie otrzymał dodatnie punkty z zachowania.
Już na pierwszej godzinie lekcyjnej przez radiowęzeł szkolny powitały
uczniów, nauczycieli oraz wszystkich pracowników szkoły uczennice kl. VIII –Kamila Karlikowska i Weronika Karczowska. Dziewczynki przedstawiły fakty dotyczące jabłka. Przypomniały, że pojawiało się ono już w Biblii, w greckich, a w kulturze rzymskiej istniała nawet bogini, patronka sadów i owoców o imieniu Pomona. Jabłko jest też wraz z koroną i berłem jednym z insygniów władzy królewskiej. Owoc ten przyczynił się do rozkwitu nauki, bo podobno Isaac Newton odkrył prawo powszechnego ciążenia dzięki temu, że jabłko spadło mu na głowę. Nie mniejsze zasługi ma jabłko w literaturze dziecięcej - co prawda zatrute, ale miało ważną rolę w opowieści o królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Kamila i Weronika zachęcając do zjedzenia jednego jabłka dziennie wymieniły 10 powodów.
Oto i one:
1-jabłka walczą z cholesterolem,
2-są eliksirem młodości,
3-uwielbia je nasze serce,
4-jabłka pomagają schudnąć usprawniając proces trawienia,
5-wspierają układ odpornościowy,
6-poprawiają urodę dzięki zawartości wielu minerałów ,w tym potasu, żelaza, cynku, krzemu oraz witamin A,C,E i z grupy B.
7-nie wywołują alergii,
8-odżywiają mózg,
9-dbają o nasze zęby,
10-jabłka wybornie smakują!
Dziewczynki podały także następujące ciekawostki dotyczące jabłek:
*Anglicy mawiają: „An apple a day keeps the doctor away”, co oznacza: Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci wcale potrzebny.
*Jabłka i ich właściwości lecznicze znane były już ok. 6500 r. p.n.e. w regionie położonym pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, skąd pochodzą (Azja).
*W wykopaliskach Biskupina (Polska) znaleziono ślady jabłoni rosnących tam ok. 1600 r. p.n.e.
*Dzięki zawartości błonnika jabłka zmniejszają wchłanianie cholesterolu, a dzięki temu zapobiegają miażdżycy, chronią przed zawałem, wspomagają trawienie. Zawarte w jabłkach pektyny oczyszczają organizm z toksyn. Jabłka zawierają mnóstwo witamin, a najważniejszą z nich jest witamina C, która wzmacnia układ odpornościowy człowieka.
*Znanych jest ponad 10 tysięcy odmian jabłek.
*Te najpopularniejsze w Polsce owoce jemy pod każdą postacią. Na surowo najlepiej jeść odmiany twarde, soczyste i słodkie - Lobo, Jonagold, Koksa, Mekintosz. Do pieczenia (ciasta), gotowania (kompoty) i na przetwory (dżemy) najlepiej nadają się jabłka kwaśne, gdyż szybko się rozgotowują- Antonówka, Reneta.
*Najbardziej znane polskie przysłowia o jabłkach:
- „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”,
- „Stłuc kogoś na kwaśne jabłko”.
*Największe jabłko na świecie (japońska odmiana Hokuto) odkryte zostało 24.10.2005r. przez rolnika Chisato Iwasaki z Hirosaki. Ważyło aż 1849 gramów.
Następnie prowadzące audycję zaprosiły do smakowania podczas przerw jabłkowych pyszności ze stoiska w znajdującego się w holu szkoły. Królowały bowiem na nim ciasta, ciasteczka, rogaliki, jabłkowe chipsy, galaretki i soki wyciskane ze świeżych owoców oraz kosze pełne jabłek. Wszystkie te delicje przygotowali uczniowie poszczególnych klas wraz z rodzicami. Uczennice przypomniały też, aby przed spożyciem owoców dokładnie je umyć. Zachęciły również do jedzenia jabłek ze skórką, gdyż w tym miejscu jabłka (miąższ tuż pod skórką) jest największe zagęszczenie witamin. W skórce występuje też wzmożona koncentracja witaminy A i K.
Głównym celem Szkolnego Dnia Jabłka było kształtowanie trwałego nawyku spożywania owoców i warzyw oraz wzbogacanie wiedzy uczniów na temat zdrowych nawyków żywieniowych.Pieniądze uzyskane z kiermaszu przeznaczone zostaną na działalność Samorządu Uczniowskiego. Gorąco dziękujemy rodzicom i uczniom, którzy przygotowali jabłkowe pyszności oraz wszystkim tym, którzy je kupowali. Dziękujemy za każdy gest, każdą, nawet najmniejszą kwotę, za wszelką okazaną pomoc i życzliwość.
Mamy nadzieję, że taki „tematyczny dzień” zachęci wszystkich do sięgania po owoce i po służy promocji zdrowego stylu życia. Zachęcamy wszystkich do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin.
Samorząd Uczniowski klas IV-VIII oraz kl. III gimnazjum
Spotkanie z pacjentami Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie z okazji Europejskiego Dnia Seniora
Dzień Seniora obchodzony jest w kilku wariantach na poziomie globalnym i lokalnym: 1 października jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października jako Europejski Dzień Seniora oraz 14 listopada jako Ogólnopolski Dzień Seniora.
Wszystkie powyższe daty mają jednak ten sam cel – kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Priorytetowym celem jest więc walka z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, ułatwienie dostępu do opieki medycznej, a także do pełnego życia kulturalnego i społecznego. Według aktualnych danych na świecie żyje około 600 milionów osób powyżej 60 - go roku życia. Przewiduje się, że w 2050 roku będą to 2 miliardy osób starszych. Zdecydowana większość z nich zamieszkiwać będzie kraje rozwijające się. Starsi ludzie będą zatem pełnić jeszcze większą rolę wychowawczą, a ponadto będą musieli liczyć się z późniejszym odejściem na emeryturę. Dlatego coraz częściej organizowane są rozmaite formy aktywizacji osób w podeszłym wieku: warsztaty, szkolenia, kursy czy koła zainteresowań. Takie inicjatywy na poziomie lokalnym pomagają seniorom nie tylko się rozwijać, ale również przeżywać drugą młodość.
Z okazji Europejskiego Dnia Seniora przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego kl. IV-VIII oraz III gimnazjum, odwiedzili naszych zaprzyjaźnionych pacjentów Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie. Uczniowie pod opieką p. Wioletty Drząszcz i Lucyny Zalewskiej przygotowali program artystyczny oraz przywieźli pyszne, domowe ciasta. Tradycyjnie już, najpiękniejsze życzenia wyrazili w wierszach, piosenkach i laurkach, które przygotował Samorząd Uczniowski kl. I-III, pod kierunkiem p. Krystyny Prucnal i Violetty Olszewskiej. Wzruszeniom nie było końca. Laurki wykonane przez dzieci zachwyciły pacjentów. Występ uczniów sprawił wiele radości i został nagrodzony gromkimi brawami. Podczas całego spotkania nie zabrakło czasu na wspólne rozmowy, żarty, opowieści. Ciepło, życzliwość, uśmiechy na twarzach i pełne wdzięczności spojrzenia, a także piękne słowa, jakie otrzymaliśmy od starszych pań i panów, są dla nas wszystkich najlepszym podziękowaniem i darem, który na pewno pozostanie w naszych sercach.
Wyjazd był dla uczniów prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku, wrażliwości na cierpienia i potrzeby innych oraz i życzliwości dla drugiego człowieka.
Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych
1 listopada obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Tuż przed tym świętem wiele osób sprząta mogiły swoich bliskich. Zapala znicze. Niestety, nie na każdym nagrobku one się pojawiają.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego kl. IV-VIII oraz III gimn., w sobotę 20.10.2018 roku uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycieli – Lucyny Zalewskiej, Żanety Szatkowskiej – Wolskiej oraz Roberta Skowrońskiego, kontynuując coroczną już tradycję sprzątania zaniedbanych grobów na cmentarzu w Prusicach, wraz z harcerzami wybrali się, by posprzątać te zapomniane i zaniedbane miejsca. Jest to już kolejna owocna współpraca szkoły z 23 Gromadą Zuchową Ogniste Chochliki oraz 579 Wielopoziomową Drużyną Harcerską Łatwopalni. Nad harcerzami czuwały drużynowa druhna Joanna Noga oraz przyboczna druhna Daria Lempart.
Każdy przyniósł ze sobą: worki, rękawice, narzędzia ogrodnicze. Prace porządkowe polegały głównie na oczyszczeniu najbardziej zarośniętych przez chwasty i samosiejki grobów, grabieniu liści, usunięciu i wyniesieniu do kontenerów starych, sztucznych kwiatów, wieńców i resztek zniczy. Dzieci podzieliły się na małe grupki. Wielu grobom, w ciągu paru godzin udało się przywrócić godny wygląd. Wszyscy sumiennie pracowali i solidnie wykonali bardzo potrzebną pracę. Sprzątając groby zrozumieli, jak ważna jest troska o miejsce pochówku najbliższych, szczególnie wtedy, gdy z ważnych powodów rodzina nie jest w stanie zatroszczyć się o nie. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych nasiuczniowie odwiedzą cmentarz ponownie, by zapalić na zapomnianych grobach znicze i odmówić krótką modlitwę.
Młodzież udała się także, by uporządkować teren dawnego cmentarza żydowskiego w Prusicach, gdzie 15 listopada ubiegłego roku, z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej zamieszkałą na Ziemi Prusickiej Społeczność Żydowską. Oficjalnego odsłonięcia dokonali wtedy Burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz wspólnie z Rabinem Wrocławia Dawidem Basokiem oraz Księdzem Dziekanem Tadeuszem Kosiorem. Pamiątkowa tablica zawisła na murze dawnego cmentarza żydowskiego. Poprzez działania edukacyjne i prace wolontariackie uczniowie mieli możliwość poznawania historii cmentarza i ludzi na nim pochowanych.
Jesteśmy dumni z uczniów naszej szkoły, którzy traktują czas przeznaczony na sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o tych, którzy odeszli. Cmentarz jest bowiem niezwykłą pamiątką dziejów, o którą warto wspólnie zadbać. Radością napawa fakt, że młodzież tak chętnie angażuje się w porządkowanie miejscowego cmentarza, dbając w ten sposób o tradycję i pamięć o zmarłych.
Gorąco dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, rzetelną pracę i zaangażowanie. Jest to niezwykle budujące, że młode pokolenie tak chętnie włączyło się w tą cenną inicjatywę i kultywuje tradycję.
Opiekunowie SU
Lucyna Zalewska
Wioletta Drząszcz
Robert Skowroński
Samorządy Uczniowskie składają gorące podziękowania Rodzicom, Uczniom i Nauczycielom za udział w akcji ZNICZ - NA POLSKIE CMENTARZE NA KRESACH.
Wspólnie zebraliśmy 364 znicze, które przekazane zostaną przez ks. Artura Lecha do siedziby Polskiego Radia Wrocław przy ul. Karkonoskiej 10. Zapłoną one na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, ale również na wszystkich 50 polskich cmentarzach na Ukrainie, które systematycznie remontowane były przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska.
Za każdy okazany gest życzliwości raz jeszcze serdecznie dziękujemy.
17 października 2018 roku, 20- osobowa grupa uczniów z klas V i VI Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach uczestniczyła w wycieczce szkolnej do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu Dzieci wzięły udział w koncercie z cyklu Filharmonia dla Młodych – „W 80 uderzeń dookoła świata”. Opiekunami grupy były p. Lucyna Zalewska i A. Garula.
Koncert był pełną egzotycznych brzmień muzyczną podróżą do źródeł rytmu. W programie koncertu znalazły się utwory odwołujące się do muzyki tradycyjnej z terenów Ameryki Południowej, Afryki, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz Bałkanów. Każde z tych miejsc jest bowiem niewyczerpanym źródłem inspiracji, zarówno dla kompozytorów tworzących na instrumenty perkusyjne, jak i dla samych perkusistów. Wszystkim utworom towarzyszyły ciekawe projekcje multimedialne. Dzięki temu można było zobaczyć miejsca stanowiące inspirację dla kompozytorów. Tradycyjne rytmy i melodie, przepuszczone przez filtr współczesnych technik kompozytorskich i dodatkowo wsparte bogactwem perkusyjnego instrumentarium, zaskoczyły słuchaczy oryginalnością i artystycznym potencjałem. Wśród instrumentów melodycznych zabrzmiały: marimba, wibrafon, ksylofon i dzwonki orkiestrowe. Rytmy podkreśliły instrumenty membranowe, takie jak bongosy, kongi, bębny obręczowe, bębny daiko, darabuka, werble oraz tom-tomy. Muzyczno-rytmiczne brzmienia utworów uzupełniły z kolei cuica, waldeteufel, marakasy, klawesy, okaryna, cabasa i vibraslap.
Udział w koncercie pozwolił uczniom doświadczyć wielu estetycznych przeżyć wynikających z obcowania z muzyką na żywo. Uwrażliwił także młodzież na piękno oraz rozbudził ciekawość świata – zarówno tego, który nas otacza, jak i tego istniejącego w ludzkiej duszy.
Lucyna Zalewska
Agnieszka Garula
Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych zwracają się z gorącą prośbą do wszystkich uczniów naszej szkoły o aktywny udział, w organizowanej przez Wolontariat Misyjny Salvator, zbiórce artykułów medycznych. Tym razem potrzebne są środki medyczne typu: jednorazowe strzykawki, igły, środki opatrunkowe, środki dezynfekcji. Akcja trwa do 29 października 2018 roku. Środki medyczne potrzebne są do punktów medycznych w krajach misyjnych, gdzie mieszkańcy sami zorganizowali sobie coś w rodzaju przychodni, żeby mogli dojeżdżać do nich lekarze. Jednak braki w sprzęcie medycznym są ogromne, w zasadzie tego co tam jest trudno nazwać wyposażeniem medycznym, które znamy z polskich przychodni.
Nasz udział w akcji jest odpowiedzią na apel absolwentki naszej szkoły – Agaty Koszyl, która jest obecnie Rzecznikiem Prasowym WMS.
„Mam na imię Agata jestem wolontariuszką Wolontariatu Misyjnego Salvator od 3 lat.
Na co dzień, pod okiem księży Salwatorianów staramy się szerzyć wiarę w Chrystusa i pomagać potrzebującym na całym świecie. Wolontariat tworzy grupa młodych katolików z całej Polski. Wspieramy i promujemy misje, głównie poprzez dawanie świadectwa o Bogu oraz modlitwę. Papież Franciszek mówi o tym, że każdy członek Kościoła Powszechnego powołany jest do dawania świadectwa misji, do której został przygotowany. Świadectwo misyjne jest właśnie jedną z tych dróg.
Pomagamy osobom chorym, samotnym i z różnymi niepełnosprawnościami. Podczas wakacji duża część z nas wyjeżdża do placówek misyjnych w Europie, Azji, Ameryce Łacińskiej i Afryce. Na miejscu posługi przede wszystkim jesteśmy wsparciem dla misjonarzy, pracujemy jako pedagodzy, animatorzy, lekarze i pielęgniarki.Dlatego też zwracam się z prośbą o przeprowadzenie w szkole zbiórki artykułów medycznych.
Szkoła w Prusicach w ubiegłym roku szkolnym w piękny sposób, bezinteresownie, z potrzeby serca wsparła poprzednią akcję – zbiórki artykułów szkolnych na rzecz krajów misyjnych. Nasi wolontariusze odwiedzili wówczas szkołę i przedstawili swoje świadectwa z wyjazdów misyjnych. Zawieźli następnie zebrane rzeczy dzieciom, które wcześniej mogły jedynie marzyć o kolorowych przyborach szkolnych, sprawiając im ogromną radość. Jan Paweł II uczył nas, że "Nigdy nie jest tak, żeby człowiek, czyniąc dobrze drugiemu, tylko sam był dobroczyńcą. Jest równocześnie obdarowywany tym, co ten drugi przyjmuje z miłością".„
Prosimy o zaangażowanie i pomoc w tej szczytnej akcji.
Artykuły medyczne prosimy przekazywać wychowawcom klas (do 29 października 2018 roku). Przedstawiciele SU odbiorą je i przekażą na rzecz Wolontariatu Misyjnego Salvator.
Dziękujemy za otwarte serca i ręce gotowe nieść pomoc.
Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych
Dnia 11 października klasy 3a oraz 3b wybrały się na pieszą wycieczkę do Pietrowic Małych. Celem wycieczki było zwiedzanie lasu. Uczniowie spędzając czas na świeżym powietrzu obserwowali przyrodę jesienną, oraz odnajdywali i poznawali skarby leśne. Uczniowie przypomnieli sobie również warstwową budowę lasu i wsłuchiwali się w śpiew ptaków oraz innych zwierząt leśnych. Obok lasu na pięknej polanie zatrzymaliśmy się na odpoczynek. Wycieczka do lasu była bardzo udana. Pogoda i humor nam dopisały. Troszkę zmęczeni, ale bardzo uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
12 października 2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali pierwszy w tym roku szkolnym spektakl pt. „Sposób na nauczyciela.” Okazją do pochwalenia się talentem aktorskim było Święto Edukacji Narodowej.
Młodzi aktorzy pokazali scenki z życia szkoły. Skarżąc się na surowych nauczycieli, postanawiają znaleźć sposób, aby czas spędzany w szkole upływał w miłej atmosferze. Jedna z uczennic - Patrycja – korzysta z rad starszych braci, którzy opracowali kartoteki pedagogów, dzięki czemu znaleźli ich słabe punkty, czyli piętę Achillesa. Uczniowie próbują nowej metody na nauczycielach, ale efekty są niezadowalające, dlatego postanawiają użyć przemocy. Grupka ósmoklasistów związuje grono pedagogiczne, wysuwając przy tym listę żądań. Wśród warunków stawianych przez uczniów jest darmowa podwózka prywatnymi samochodami lub rowerami nauczycieli, darmowe ciasto na przerwach, skrócenie lekcji do pięciu minut. Nauczyciele i dyrekcja szkoły są zdruzgotani, na szczęście uczniowie w porę przypominają sobie, że jest Dzień Nauczyciela. Puszczają więźniów wolno, następnie składają im serdeczne życzenia.
Humorystyczne scenki ze szkolnego życia to prezent dla grona pedagogicznego ze Szkoły Podstawowej w Prusicach.
Anna Karczowska
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Potocznie dzień ten zwany jest nazywany Dniem Nauczyciela. 14 października, który jest dniem szczególnym – świętem polskiej szkoły, świętem uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi oraz tych co szkoły prowadzą i nadzorują.
Dziś, 12 października z okazji nadchodzącego Dnia Edukacji Narodowej Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych, w imieniu wszystkich uczniów wraz ze składanymi osobiście życzeniami, laurkami oraz przygotowanymi słodkimi upominkami - okolicznościowymi cukierkami, domowymi muffinkami i ciastem, przeprowadziły też audycję przez radiowęzeł szkolny. Pyszne, domowe wypieki przygotowały mamy z kl. 2B - p. Adriana Krzciuk i Barbara Wiącek. Specjalnie na tą okazję życzenia przekazywane były przez kurierów, w których role wcielili się Amelia Grech kl. 2B, Michał Sadłowski z kl. 2B, Nikola Sokołowska z kl. 7B, Filip Tatara z kl. 5B.
Przygotowując miłe niespodzianki uczniowie w całej szkole nie zapomnieli też o strojach galowych i symbolicznych kwiatach. W ten wyjątkowy nastrój wprowadził grono pedagogiczne profesjonalnie wykonany plakat zdobiący tablicę Samorządu Uczniowskiego, wykonany przez Adama Krawczyszyna i Grzegorza Walasa z kl. IVB.
Prowadzące audycję: Zofia Szydełko z kl. 2A, Magdalena Listwan z kl. 2B, Wiktoria Wójcik oraz Amelia Malec z kl. VIIIC, złożyły Dyrekcji, Nauczycielom i Pracownikom Szkoły najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, sukcesów w pracy zawodowej i zadowolenia z życia osobistego. Życzyły również pogody ducha i uśmiechu na każdy dzień, wielu miłych słów od wychowanków, spełnienia najskrytszych marzeń. W tym szczególnym dniu uczniowie, mieli także okazję wyrazić swoje podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształcenie serc i umysłów poprzez wiersze.
Uczennice zaprosiły więc wszystkich do wysłuchania wierszyków napisanych przez uczniów naszej szkoły.
Pani Dyrektor – Dorota
Zawsze się o to stara, aby szkoła
Naszym drugim domem się stała.
Dba, by szkoła przynosiła nam wiele radości,
i z każdym rokiem więcej mądrości.
Pani Dyrektor – Elżbieta
To niesamowita jest kobieta.
Stale wpisuje w rubryki
uczniowskie umiejętności i wybryki.
Dba o nasze morale i ideały,
by otworem stał przed nami świat cały.
Pani Dyrektor – Małgorzata
Ma na swojej głowie najmłodsze dzieciaki
i choć pracuje w hałasie, to zawsze jest na czasie.
Pani Dyrektor Małgorzata o wszystko dba,
i pomaga jak tylko się da.
Pani Helena w sekretariacie króluje,
gdzie wciąż zajęta przy dokumentach,
świadectwa i legitymacje nam ostempluje.
Wszystko pilnie nadzoruje, w papierach nic nie brakuje.
Księgi uczniów wypisuje i arkusze rejestruje.
Telefony i petenci, cały czas ma wciąż zajęty.
Pani Małgorzata
Codziennie z uśmiechem tony papierów kseruje.
Zawsze na czas nam wszystko przygotuje.
Kseruje testy, diagnozy, klasówki i sprawdziany,
lecz my się wcale ich nie obawiamy.
Wiedzę bowiem bardzo dużą posiadamy,
więc możliwość wykazania się mamy.
Pani Pielęgniarka Anna
Zagania nas do zębów szorowania.
Niesie ulgę w cierpieniu, pomaga wyzdrowieć choremu.
Bilansów naszych pilnuje i o zdrowie dopytuje.
Panie z nauczania zintegrowanego
W najmłodszych klasach uczą Panie: Ewa, Mirosława, Jadwiga, Kamila, Krystyna, Violetta, Dorota, Mirosława, Joanna
pracują one z dziećmi całym sercem i oddaniem.
Uczą najmłodszych liter z największym staraniem.
A gdy czasem dziecku coś nie wychodzi,
Panie pocieszają: „Nie martw się, nic nie szkodzi”.
Panie z obsługi: Janina, Dorota, Jolanta, Joanna, Edyta, Krystyna, Barbara, Iwona, Halina
O porządek i czystość w naszej szkole dbają.
Świetnie się spisują, choć łatwo z nami nie mają.
Z uśmiechem smaczne obiady nam wydają,
choć dzieci często muchy w nosie mają, marudzą i wybrzydzają.
Bo zamiast zjeść posiłek zdrowy wolałyby chipsy i batonik czekoladowy.
Pan Zbigniew
To złota rączka, która wszystko naprawi.
Sprzęt, nagłośnienie raz dwa i ustawi.
Bo w naszej szkole ciągle coś się dzieje,
są występy i apele, nudą nigdy tu nie wieje.
Pan Kazimierz
Porządku w szkole niczym szeryf pilnuje
i młodzież do porządku zawsze przywołuje. .
Zawsze służy nam pomocą, chociaż dzieci często psocą…
Gdyż są fajni tu uczniowie, co fantazję mają w głowie.
Zdarza się im coś rozkręcić, lecz Pan Kazimierz potrafi to skręcić.
Pani pedagog, nasza Agnieszka
Niedługo przez nas w szkole zamieszka.
Stale problemów jej dostarczamy.
Choć przecież niechcąco tak rozrabiamy.
Pani Klarysa
Jako psycholog szkolny
z opresji wyprowadzi każdego urwisa.
Rozwiąże problem w grupie i indywidualnie.
Każdemu poświęci swój czas specjalnie.
Pani Wioletta
Burzę loków ma, pomysłów na 102.
Wbija nam do głowy ważne fakty i daty.
W świat historii przenosi bogaty.
W Samorządzie z nami działa, by szkoła się rozwijała.
Pani Ewa
Na historii uczy nas jaki był ten dawny czas.
Byśmy pamiętali ważne fakty i daty.
Nie zapominali o tym, co było przed laty.
Choć na pozór poważna jest, to jednak the best,
Pani Ewelina
Uczy nas polskiego, zadaniami nie męczy,
Byśmy mieli szczęśliwego dzieciństwa więcej.
Do czytania nas zachęca, choć to bywa dla nas udręka.
Dyktanda, wiersze i lektury
to są ulubione jej polonistyczne mikstury.
Pani Monika
Ma na punkcie polskiego bzika.
I niczym Santiago z rekinami, stara się walczyć z naszymi błędami.
Wciąż ćwiczy z nami opowiadania, rozprawki, eseje, listy, zaproszenia,
byśmy pisali bezbłędnie, bez zastanowienia.
Pani Anna
Od polskiego, choć nie umie nic z chińskiego,
Czyta nasze znaczki z zeszytu bez problemu większego.
Koło Teatralne założyła, aby młodzież się ukulturalniła.
Dba o nasze aktorskie występy i cieszą ją każde sukcesy i postępy.
Pani Beata
Ma takie marzenia,
byśmy umieli potęgi, ułamki, tabliczkę mnożenia…
Wkuwamy więc matematykę i staramy się więcej,
by spełnionych marzeń było jak najwięcej.
Pani Magdalena
Stale nam przypomina, że matematyka to nauka - dużo znajdzie jak ktoś szuka.
Lecz przyznać musimy skrycie, że z trudnością przychodzi nam matematyki odkrycie.
Pani Magdalena jednak cierpliwie uczy nas i wprowadza nas w matematyki świat.
Pani Renata
Wciąż się przejmuje,
że większość uczniów matematyki nie pojmuje.
Zawsze jest jednak uśmiechnięta i wesoła.
Twierdzi, że z czasem matematykę pojąć każdy zdoła.
Pan Artur
Nasz angielski to dla niego coś niezwykle kosmicznego
Pilnuje słówek i gramatyki, byśmy osiągnęli jak najlepsze wyniki.
Wesoły i uśmiechnięty ze zdumieniem patrzy na nasze postępy.
Pani Żaneta
Spika po angielsku jak rakieta.
Projekty Erasmus organizuje, gdzie każdy uczeń język szlifuje.
Wyjazdy zagraniczne z nią to super sprawa
Jest czas na naukę, jest i zabawa.
Pani Barbara
Od angielskiego uczy nas słówek
I komunikowania się skutecznego.
Zawsze serdeczna dla nas i miła.
W świat gramatyki nas wprowadziła.
Pani Edyta
Od niemieckiego kiedy nas czasem odpyta
niemiecką szóstkę wpisze do dziennika.
Wkuwamy więc niemiecki z całych sił,
by poziom klasy wyższy był.
Pani katechetka Krystyna
Uczy nas jak kochać Boga, bo to najlepsza w życiu droga.
Do Pierwszej Komunii nas przygotowuje.
I za to jej każdy pięknie dziękuje.
Dba, by w naszych sercach mieszkał Jezus żywy.
Byśmy byli silny w wierze i z Bogiem szczęśliwi.
Pani Anna – logopeda
Koryguje nasze wady wymowy
By język nasz był giętki
i wypowiedzieć trudne słowa gotowy.
Pani Arletta
Na lekcji chemii z uśmiechem na twarzy,
wszystkie doświadczenia nam zawsze pokaże.
Właściwości substancji badamy i przemiany
zachodzące pomiędzy nimi odkrywamy.
Pani Magdalena
W świat biologii nas prowadzi,
by różnorodność życia mógł poznać każdy z nas.
Uczy o tym co otacza nas, jak żyjemy my i świat.
Z nią też zgłębiamy tajemnice
po kim ja geny właściwie dziedziczę?.
Pani Bożena od przyrody
ma na nas swoje sprawdzone metody.
Pilnuje nas zawsze, bo przyroda to nauka ścisła.
Więc dba, aby wiedza nam z głów nie prysła.
Z panią Bożenką są niezapomniane przygody,
w świecie ludzi i przyrody.
Pani Lucyna
Do projektów i konkursów artystycznych nas angażuje.
Kreatywnie i twórczo z nami pracuje.
O znakach na drodze też opowie, aby zostało nam wszystko w głowie.
Wolontariat w szkole rozkręciła,
by młodzież aktywna była.
Pani Maria
Bibliotekarka nasza kochana
Zachęca wszystkich wciąż do czytania.
Podręczniki szkolne nam też wypożycza,
Powtarzając, że wiedza ukryta w książkach to sens życia.
W naszej bibliotece jest wspaniały azyl,
a w nim książki, o jakich można tylko zamarzyć.
Pani Barbara od geografii
Na mapie świata wszystko wskazać potrafi.
Lubi podróże po kuli ziemskiej
i opowiada o nich z przejęciem.
Pani Marzena
Za ciosy karate, nauczy każdego obronić się zatem.
Lekcje WF-u są z nią zawsze ciekawe,
bo podczas ćwiczeń mamy też świetną zabawę
Z Panią Marzeną o zdrowie dbamy, więc się do ćwiczeń przykładamy. .
Pani Edyta
Z nią skoki, skłony i wygięcia to niezwykłe są zajęcia.
Kopać piłkę, grać w siatkówkę, odbić nogą, zrobić główkę.
Pani Edyta czy nas gry fair play,
z nią każdy w-f jest zawsze OK.
Ksiądz Artur
Gorliwie pracuje w naszej parafii,
z Bogiem i ludźmi rozmawiać potrafi.
Uczy nas wiary, z którą nie da się niczego bać,
by miłości Ojca i modlitwy nie brakowało żadnemu z nas.
Pan Paweł
Podczas lekcji informatyki
stosuje najnowsze metody i techniki.
Zaprogramowuje nas do pracy i w prymusa zmienia
nawet największego lenia.
Pan Tomasz
Z fizyki zna magiczne triki
i wbija nam do głowy zasady dynamiki.
Lekcje z Panem Tomkiem właśnie
to jest dla nas „bułka z masłem”.
Panów Robertów jest dwóch
Każdy z nich śledzi na boisku nasz ruch.
Dbają o kondycję naszego ciała, by forma była zawsze doskonała.
Zawody sportowe stale wygrywamy, medale, puchary zdobywamy.
Na zakończenie w podziękowaniu, za trudną pracę i wskazywanie właściwej drogi, prowadzące audycję raz jeszcze życzyły dużo radości, wytrwałości oraz sukcesów zawodowych. Podziękowały za wszystkie starania, wkładane w wychowanie i edukację, wierząc, że ten wysiłek uczyni z uczniów ludzi mądrych i szlachetnych. Nie zabrakło też wyrazów podziękowań za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie uczniowskich wnętrz. Za serce, uśmiech, dobre słowo, zachętę do pracy, gdy nic się nie udawało i za pochwałę gdy wszystko szło dobrze.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych przez Izabelę Hrycak z kl. VIIIA.
Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych
W czwartek, 11 października uczniowie klas IVB oraz IVC wraz z wychowawczyniami p. Barbarą Sołowczuk- Fiszer i Lucyną Zalewską oraz p. Edytą Skalską, uczestniczyli w integracyjnej wycieczce do średniowiecznego, drewnianego grodu pod Byczyną, położonego na wyspie otoczonej naturalną fosą nad zalewem Biskupice-Brzózki.
W grodzie, który jest siedzibą Opolskiego Bractwa Rycerskiego, każdego roku w pierwszy weekend maja odbywają się jedne z największych w Europie turniejów rycerskich. Warownia jest obiektem o powierzchni 1970 m2. Mieszczą się w niej: staropolska karczma z dwoma salami rycerskimi, „Gościniec śpiącego rycerza”, sala myśliwska, sala narzędzi tortur średniowiecznych i zbrojownia. Na dziedzińcu umiejscowione są balie szwedzkie pod gołym niebem, kuźnia, trybuny dla widzów, stanowiska do gier i zabaw plebejskich. Na podgrodziu wznosi się drugi gród przeznaczony na ogniska i pikniki. Mieści się tu również tor łuczniczy oraz machiny oblężnicze w skali 1:1 – trebusz, balista i skorpion. Obok znajduje się domek na wodzie. Przed grodem stoi też mała karczma z i sklepik z pamiątkami.
Na miejscu czekała więc moc atrakcji. Organizatorzy na wstępie przygotowali film prezentujący ideę i historię grodu. Następnie podczas „żywej lekcji historii” dzieci wzięły udział w warsztatach z tkania, pisania gęsim piórem, ręcznego czerpania papieru. Uczestnicy wycieczki próbowali swoich sił w łucznictwie oraz rzucaniu nożem. Aktywnie uczestniczyli także w zajęciach w zbrojowni. Zwiedzili również salę tortur. Były też przejażdżki bryczką. po okolicy.
Po wspólnym ognisku, na którym przygotowano kiełbaski wszyscy z wypiekami na twarzach rozprawiali o przeżytych atrakcjach. Na koniec uczestnicy wycieczki udali się do zagrody ze zwierzętami. Nie zabrakło też czasu na zakup rycerskich pamiątek – łuków, strzał, toporów. Wycieczka była bardzo udana, pełna pozytywnych emocji, które na pewno długo pozostaną w pamięci. Czwartoklasiści zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domów. Bardzo dobrze się ze sobą bawili i zgodnie przyznali, że już czekają na kolejny wspólny wyjazd.
Barbara Sołowczuk –Fiszer
Lucyna Zalewska