12 grudnia 2018 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach przedstawiło świąteczny spektakl pt. „Magiczna noc.” Inspiracją do napisania scenariusza był utwór Charlesa Dickensa pt. „Opowieść wigilijna,” bowiem bohaterka odbywa magiczną podróż z duchami.
Maja – młoda businesswoman – jest tak zajęta karierą, że zapomina o świętach, każe również swoim pracownicom spędzić wigilię w pracy. Zmęczenie powoduje, że Maja zasypia, wtedy w biurze pojawiają się trzy duchy. Duch ubiegłych Świąt Bożego Narodzenia zabiera dziewczynę do przeszłości, aby zobaczyła biedną, zziębniętą dziewczynkę zajętą sprzedażą zapałek. Maja obserwuje dziecko, które bezskutecznie próbuje zarobić pieniążki, bowiem obojętni przechodnie omijają ją, wyśmiewają.
Duch tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia udaje się z naszą bohaterką do supermarketu, aby poobserwować ludzi zajętych świątecznymi zakupami. Maja zauważa, że dla kupujących najważniejsze są pieniądze, prezenty, czyli same materialne wartości. Duch uświadamia dziewczynie, że ona jest taką samą materialistką.
Duch przyszłych Świąt Bożego Narodzenia prowadzi Maję do jej rodzinnego domu, który niestety jest pustym mieszkaniem, bowiem mama dziewczyny zmarła, nie doczekawszy się odwiedzin córki. Maja przeżywa szok, uświadamiając sobie, że przez swój pracoholizm zaniedbała najbliższych. Ta niezwykła podróż powinna uświadomić wszystkim oglądającym, że w życiu najważniejsza jest rodzina i niesienie pomocy potrzebującym.
Spektakl wzbogacony został świątecznymi piosenkami, wykonanymi przez Ninę, Marysię, Oliwkę i Wiktorię, oraz piękną nastrojową dekoracją, w przygotowaniu której pomagali również rodzice.
Anna Karczowska
11 grudnia, 18 osobowa grupa przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII pod opieką p. Wioletty Drząszcz i p. Lucyny Zalewskiej uczestniczyła w warsztatach na temat praw człowieka i tolerancji, które przeprowadziła edukatorka, prawniczka pani Joanna Wajda z Fundacji Dom Pokoju we Wrocławiu.
Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi człowiek: świadomy swojej tożsamości obywatel, członek wspólnoty. Jej misją jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego aktywnie uczestniczącego w życiu świata i lokalnej społeczności, otwartego na dialog. Fundacja pracuje na rzecz poprawy relacji między człowiekiem a człowiekiem oraz człowiekiem a wspólnotami ucząc tolerancji, komunikacji bez przemocy, wzajemnego szacunku według idei i metodologii edukacji pokoju.
Podczas warsztatów uczniowie pracowali nad tematem praw człowieka, tolerancji, szacunku i akceptacji. Prowadząca starała się uwrażliwiać młodzież na potrzeby innych, ucząc poszanowania dla odmienności i wielokulturowości. Uczniowie zapamiętali, że ważnym jest, abyśmy wszyscy wykazywali się tolerancją dla osób innych narodowości, kultury, religii, abyśmy byli wyrozumiali dla cudzych poglądów i w swojej działalności uwzględniali i szanowali prawa człowieka. Dzięki zajęciom uczniowie poznali również historię życia Anny Frank, która podczas II wojny światowej, będąc nastolatką pisała pamiętnik, gdzie obok wspomnień i marzeń dorastającej kobiety, przedstawiła dramatyczną skalę Holocaustu i porażającą siłę rasizmu. Dziś Anne jest ikoną żydowskiego cierpienia w Europie okupowanej przez Hitlera, a dziennik widnieje na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO” i najważniejszych książek XX wieku wg „La Monde”. W Holandii Fundacja jej imienia prowadzi muzeum pamięci – Dom Anne Frank, w którym wraz z rodziną, przez dwa lata ukrywała się przed nazistowską okupacją. Niestety we współczesnym świecie nietrudno znaleźć przykłady nierówności i powstania nowych form rasizmu i nietolerancji. Dlatego wciąż na nowo należy stawiać sobie pytanie o wartość ludzkiego życia, a budowanie postawy szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie zacząć od siebie i swojego otoczenia.
Tematyka zajęć z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty problemu, a także przełoży się na zachowania społeczności szkolnej. Uczestnicy poznali nie tylko prawa człowieka, ale także pozyskali wiedzę, jak o nie dbać, jak je rozwijać i jak reagować w obliczu dyskryminacji. Pozwoli to na kształtowanie umiejętność planowania działań lokalnych, skłaniając do odważnego wyrażania własnych opinii, a także aktywnego współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Na zakończenie warsztatów uczniowie wspólnie utworzyli deklarację – zobowiązanie, pod którą złożyli swoje podpisy, zgodnie przyznając, że każdy posiada moc przeciwstawiania się aktom łamania praw człowieka.
Szkoła Podstawowa w Prusicach przywiązuje dużą wagę do szerzenia praw człowieka i idei tolerancji oraz do przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Staramy się zwiększyć poziom świadomości i respektowania praw człowieka w naszej szkole, dążąc do tego, by takie wartości jak: tolerancja, szacunek, równość, godność, integracja i brak dyskryminacji stały się codziennością w życiu całej społeczności szkolnej.
10 grudnia 2018 r. uczniowie klas 5c, 6a i 6b, w ramach prezentu mikołajkowego, pojechali do Parku Trampolin we Wrocławiu. Opiekunkami wycieczki były panie Barbara Budzińska, Anna Karczowska i Agnieszka Garula.
Po krótkiej rozgrzewce nadszedł czas na prawdziwe szaleństwo. Uczniowie mieli do dyspozycji kilka ogromnych boisk wypełnionych trampolinami, dmuchaną poduchę, basen z gąbkami, tor przeszkód, boisko do gry w koszykówkę czy tor do jazdy na pontonach. Zabawy było co niemiara, dobre humory dopisywały, a co najważniejsze - uczestnicy wycieczki spędzili ten czas bardzo aktywnie, rozwijając sprawność fizyczną i koordynację ruchową.
Anna Karczowska
6 grudnia Samorząd Uczniowski klas IV - VIII oraz III gimnazjum zorganizował odwiedziny Mikołaja i jego pomocników w każdej z klas, by obdarować wszystkich słodką niespodzianką. Mikołajem był Patryk Matecki, Królową Śniegu Nikola Sokołowska, elfami Zuzanna Fajer i Martyna Rulewicz. Uczniowie oraz nauczyciele przyszli w tym radosnym dniu ubrani w czerwone bluzy, mikołajkowe czapki, opaski z rogami renifera. Podczas przerw rozbrzmiewały piosenki o Mikołaju. Nie zabrakło także wspólnej, pamiątkowej fotografii z Mikołajem, choinką, reniferem, saniami, bałwanem, w holu na parterze szkoły. Zdjęcia wykonane przez Szymona Kreczmera będą sympatyczną pamiątką tego wyjątkowego dnia. Samorząd przygotował również audycję przez radiowęzeł szkolny, którą poprowadzili Adam Krawczyszyn i Kacper Leszczyński. Chłopcy przypomnieli postać św. Mikołaja i związaną z nim legendę, która wiąże się z obchodami świątecznymi Bożego Narodzenia, a więc przede wszystkim z obchodami dnia wigilijnego. Zgodnie z tą legendą, w wigilię o zmierzchu św. Mikołaj przybywa na Ziemię i przynosi prezenty wszystkim dzieciom.
Przed Bożym Narodzeniem dzieci z całego świata piszą więc listy do św. Mikołaja, które adresują do różnych miejsc na kuli ziemskiej i w kosmosie, a najczęściej do miasteczka Rovaniemi w Finlandii, które od 1985 roku zostało ogłoszone ziemią św. Mikołaja. Według legendy - Mikołaj mieszka w chacie zwanej „uszatą”, do której spływają prośby o prezenty z całego świata. Mikołaj wraz z całym zastępem krasnoludków i leśnych zwierząt wykonuje i gromadzi prezenty, pakuje je do worków, a potem na gwiaździste sanie zaprzężone w ogromne renifery. W wieczór wigilijny św. Mikołaj ma na całym świecie rzesze pomocników podobnych do niego jak dwie krople wody i jak on noszących imię Mikołaj. Dzięki nim wszystkie dzieci mogą otrzymać na czas swe świąteczne prezenty.
Święty Mikołaj to postać piękna, niezwykła, tajemnicza i cudowna, to uosobienie dobroci, wyrozumiałości i hojności, to najlepszy ze wszystkich świętych; to święty, który przez całe swe życie z wielkim oddaniem pomagał ludziom, wspierał ich i uszczęśliwiał. Święty Mikołaj urodził się podobno w połowie III wieku w pobożnej i bogatej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym. W młodości został biskupem w mieście Mira. Pełniąc godność biskupią nie zapomniał o miłosiernych uczynkach. Hojnie rozdawał jałmużnę, a nocą ukradkiem, kładł woreczki z pieniędzmi na progach biedaków. Cnoty i niezwykła dobroć biskupa Mikołaja sprawiły, że już za życia otrzymał od Boga dar czynienia cudów. Dzięki temu darowi mógł ocalić rozbitków z fal morskich, ratować ludzi od śmierci głodowej, rozmnażając zboże w czas nieurodzaju, a nawet wskrzeszać umarłych. Zyskał przydomek „cudotwórca”. Po długim i bogobojnym życiu zmarł 6 grudnia, w połowie IV wieku w Mirze i tam został pochowany, a aniołowie niebiescy zabrali jego duszę do nieba.
Zgodnie z legendą św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; jest patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, literatów, panien na wydaniu i uczniów. W tradycji europejskiej i polskiej, św. Mikołaj jest przede wszystkim znany i postrzegany jako opiekun, przyjaciel i dobrodziej dzieci, jako sprawca ich radości i niezwykłych emocji przeżywanych każdego roku w wigilijny wieczór.
W ostatnich czasach zmienił się wizerunek św. Mikołaja – z poważnego, godnego i uroczystego biskupa, stał się krzepkim, tryskającym zdrowiem i dobrym humorem staruszkiem o rumianej twarzy, śmiejących się oczach, białych wąsach i rozwichrzonej brodzie. Nie zmieniła się natomiast niezwykła dobroć św. Mikołaja oraz jego posłannictwo, aby rozdawać dary, czynić dobro i uszczęśliwiać. Samorząd Szkolny kultywując tradycje mikołajkowe, obdarował wszystkich najpiękniejszymi uśmiechami i słodkimi upominkami - cukierkami i pierniczkami, przypominając, że liczy się nie wielkość prezentu, ale dobra wola obdarowania i uczynienia kogoś – choćby na chwilę – odrobinę szczęśliwszym.
5 grudnia 2018 r., w przeddzień ulubionego święta najmłodszych – Mikołajek, uczniowie klasy IVb i IVc wraz z wychowawcami wybrali się do Parku Trampolin GOjump. Wyjazd uczniów poprzedzony został zapoznaniem z regulaminem obiektu i zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo własne i kolegów podczas zabaw na trampolinach. Szaleństwo na sali zabaw rozpoczęła rozgrzewka poprowadzona przez trenerów oraz instrukcje co do zachowania w Parku Trampolin. Następnie było to, co mali skoczkowie lubią najbardziej: trampoliny, skoki do basenu z gąbkami, zjazdy na pontonach i wiele innych. Niepowtarzalną atmosferę zapewniła muzyka oraz konkursy z nagrodami w postaci kolorowych lizaków. Zmęczeni i pełni pozytywnych wrażeń uczniowie z chęcią wrócili do swoich codziennych zajęć.
3 grudnia, 36 osobowa grupa przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII oraz III gimnazjum pod opieką p. Wioletty Drząszcz, p. Lucyny Zalewskiej i p. Roberta Skowrońskiego, w nagrodę za swoją aktywną i owocną pracę uczestniczyła w integracyjnej wycieczce do Kręgielni - Bowling Club w Trzebnicy. Był to beztroski czas na zabawę i naukę gry w kręgle. Następnie przyszedł czas na wspólny posiłek. Po dwóch godzinach spędzonych w kręgielni pizza smakowała wybornie. Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili zaprzyjaźnionych pacjentów Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, by przekazać im Mikołajkowe upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski Małych – pyszne, domowe pierniczki. Samorząd Uczniowski Dużych wykonał natomiast świąteczne ozdoby. Wizyta Mikołaja i jego pomocników stanowiła prawdziwą niespodziankę dla pacjentów. Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się ogromną wrażliwością i szacunkiem dla starszych oraz zrozumieniem dla chorych. Było miło, wzruszająco i sympatycznie i oto właśnie chodziło, by sprawić wszystkim radość.
Z okazji organizowanego, jak co roku Gminnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się 1 grudnia w Rynku miasta, Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych przy wsparciu Rodziców, przygotowały kiermasz ozdób i słodkich wypieków. Na naszym stoisku były więc ręcznie wykonane bombki, przepiękne choinki z szyszek, makaronu, piórek, aniołki, bałwanki, stroiki, ozdoby świąteczne, smakowite pierniczki, Mikołaje. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Była to szczególna okazja nabycia niepowtarzalnych i pięknych prac, które mogą stać się miłym prezentem dla bliskich. Środki uzyskane ze sprzedaży produktów przeznaczone zostaną na działalność Samorządów Uczniowskich (nagrody dla uczniów, konkursy, imprezy szkolne) oraz na wsparcie 27 Finału WOŚP w Prusicach. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zebraliśmy 1174 zł.
22 listopada z inicjatywy p. Moniki Janickiej odbyły się w naszej szkole kreatywne warsztaty plastyczne dla rodziców i uczniów, których celem było wykonanie ozdób na kiermasz świąteczny. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i inwencji twórczej. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.
Samorządy Uczniowskie składają gorące podziękowania za pomoc w przygotowaniu stoiska na Jarmark Bożonarodzeniowy. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wykonali wspaniałe ozdoby, stroiki oraz przygotowali przepyszne wypieki – pierniczki i inne słodkości. Jesteśmy wdzięczni za pomoc w transporcie artykułów i obsługę stoiska. Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom, którzy byli z nami, pomagali od początku do samego końca – serdecznie dziękujemy. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tę akcję, okazali pomoc – wyrażamy ogromną wdzięczność.
Jarmark był również okazją do zaprezentowania wokalnych umiejętności naszych uczniów. O godz. 16 na scenie w mikołajkowych przebraniach solo, w duecie i zespołowo wystąpili: Nina Świlak, Wiktoria Wasiewicz, Anna Kaczałko, Maja Kaczałko, Oliwia Lupa, Maria Wręczycka, Anna Pudłowska, Maja Grzesiak, Maria Sadłowska, Gracjan Cybuch, Adrian Furdykoń, Paweł Sadłowski. Ze sceny można było usłyszeć radosne mikołajkowe piosenki, jak i też utwory wprowadzające w nastrój świąt. Występ naszych młodych, zdolnych wokalistów zgromadził liczną publiczność, która nagrodziła ich gromkimi brawami.
W ramach przygotowań do kiermaszu ogłoszony został konkurs dla klas IV-VIII i III gimnazjum pt. NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY ŚWIĄTECZNE. Uczniowie przygotowali wspaniałe stroiki świąteczne, tradycyjne ozdoby choinkowe, choinki oraz szopki bożonarodzeniowe. Wszystkie prace konkursowe zostały wystawione do sprzedaży na Gminnym Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Organizatorzy dziękują wszystkim dzieciom za wzięcie udziału w konkursie. Jury miało ogromny dylemat przy wyborze prac, gdyż wszystkie były fantastyczne, widać w nich było serce, zaangażowanie i radość z nadchodzących świąt. Komisja przyznała nagrody za trzy pierwsze miejsca i skromne upominki osobom wyróżnionym.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I MIEJSCE - OSKAR JANECZEK
II MIEJSCE - OLIWIA LUPA
III MIEJSCE – WERONIKA KANAK
WYRÓŻNIENI – JAGODA HUPA, NIKOLA SOKOŁOWSKA, MARIA SADŁOWSKA
Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni podczas MIKOŁAJEK SZKOLNYCH.
W listopadzie Samorząd Uczniowski po raz kolejny wsparł wydawnictwo AMUN – Artystów Malujących Ustami i Nogami, pomagając w sprzedaży otrzymanego pakietu świątecznego – kartki, kalendarz, naklejki. Uzyskane w ten sposób pieniądze, w kwocie 80,00 złotych trafiły na konto wydawnictwa AMUN.
Wydawnictwo AMUN Sp. z o.o. powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 placówek działających na świecie, które od 1956 roku zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą. Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy. Związek, zajmując się rozprowadzaniem obrazów, zapewnił tym samym niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność. Wydawnictwo zajmuje się również organizowaniem wystaw w kraju i za granicą, jak również plenerów malarskich, np. w Gdańsku, Bukowinie Tatrzańskiej, Mikołajkach, Zakopanem, Gdyni. Polską grupę tworzy 24 artystów malujących ustami lub stopą, którzy pochodzą z różnych stron Polski. Wydawnictwo "AMUN" Sp. z o.o. nie jest instytucją charytatywną. Władze przyjmują do Związku jedynie artystów, którzy prezentują odpowiedni poziom artystyczny. Liczy się przede wszystkim talent i jakość prac. Niepełnosprawność jest sprawą drugorzędną. Nabycie prawa do reprodukcji obrazów artystów malujących ustami i nogami umożliwia Związkowi rozprowadzanie tych prac na kartkach pocztowych i kalendarzach. Natomiast oryginały są sprzedawane m.in. na aukcjach organizowanych w różnych krajach na całym świecie. Obecnie wydawnictwa związku znajdują się w 46 krajach całego świata, nawet tak odległych jak Nowa Zelandia, czy Malezja. W 1993 r. powstało polskie wydawnictwo z siedzibą w Raciborzu. Związek zrzesza obecnie ponad 800 artystów z 74 krajów świata (w Polsce jest 24 artystów).
Z okazji przypadającego w niedzielę 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia, poniedziałek 26 listopada przebiegał pod hasłem „Właśnie dziś wszystkim jest potrzebny Miś". Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych wraz z pedagogiem i psychologiem szkolnym, zachęciły uczniów, aby przynieśli w tym dniu do szkoły misia maskotkę - najmilszą zabawkę, przyjaciela dzieci i niezastąpioną przytulankę. Misio zwalniał od odpowiedzi ustnej i umożliwiał otrzymanie 5 punktów z zachowania za udział w akcji. Po 4 godz. lekcyjnej wszyscy zaproszeni zostali do holu na wspólne zdjęcie z misiami. Samorząd Uczniowski Małych przygotował też dla najmłodszych apel z piosenkami i historią Misia.
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku amerykańskie Stany Luizjana i Missisipi nie zgodziły się na wyznaczenie wspólnej granicy, więc poproszono prezydenta Roosevelta, aby pomógł rozstrzygnąć spór. Roosevelt postanowił połączyć spotkanie z polowaniem na niedźwiedzie. Podczas polowania jego towarzysz postrzelił małego niedźwiedzia. Gdy prezydent zobaczył małego, przerażonego zwierzaka, kazał go koniecznie puścić na wolność. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Od tamtego czasu pluszowe misie stały się najpopularniejszą zabawką na świecie. Każdy miał lub ma swojego misia - nawet niektórzy dorośli! Misie zrobiły się tak popularne, że zaczęły powstawać o nich bajki. Najsławniejsze misie to: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Balloo z „Księgi Dżungli”, Miś Paddington, Gumisie, Troskliwe Misie, Miś Yogi.
Dzieci zgodnie przyznały, że w każdym domu na półce, łóżku lub fotelu siedzi, lub leży miś. Każdy – mały i duży ma swojego ulubionego pluszowego misia. Czy jest to mały, bury miś, odrobinę zapomniany, czy też duży, piękny i kolorowy, jak i ten malutki noszony „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu - wszystkie są wyjątkowe i ukochane.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Uroczyste podsumowanie
Roku Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata,
dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu…
Dnia 23 listopada 2018 r. uczniowie klas IV – VIII , dyrekcja naszej szkoły, grono pedagogiczne przy blasku świec i kwiatów, w sposób szczególny przeżywaliśmy uroczyste podsumowanie Roku Ireny Sendlerowej. Uczennice z klasy 8 b Weronika Karczowska i Oliwia Musielak przedstawiły prezentację multimedialną. Weronika z Oliwią doskonale i z wielkim szacunkiem przeniosły nas w trudny i pełny cierpienia okres II wojny światowej. Był to czas w którym żyła i z oddaniem narażała swoje życie dla ratowania drugiego człowieka Irena Sendlerowa.
Uczennice opowiedziały o pełnej poświęcenia, miłości, wyjątkowej i pięknej działalności Ireny Sendlerowej. Pani Ania Karczowska i pani Wiola Drząszcz recytowały wiersz „ Życie w słoiku – pamięci Ireny Sendlerowej, który zawierał przesłanie…Jaka była Irena, ile było w Niej miłości i nadziei. Usłyszeliśmy również kilka cennych myśli, cytatów oraz sentencji, którymi kierowała się i pozostawiła nam Irena Sendlerowa, a przeczytały z wielką wrażliwością nasze panie nauczycielki.
Pani Basia Budzińska:
Do młodych:
Jesteście przyszłością świata!
Zróbcie coś, aby stał się lepszy.
Bądźcie wrażliwi na los słabszych
od was.
Po tym, co przeszłam na Pawiaku, wiem, że nie wolno potępiać tych, którzy nie wytrzymali tortur i zdradzili…
Robiłam to, co nakazywał mi głos sumienia. Nie mogłam przeżyć wojny inaczej.
Nawet w najtrudniejszych czasach wojny i okupacji można pięknie żyć.
Pani Ewelinka Skrzypiec:
Kiedyś znalazłam w sienniku mały zniszczony obrazek z napisem „Jezu, ufam Tobie!” Ukryłam go i miałam cały czas przy sobie.
Musimy nauczyć się szanować życie, dar najcenniejszy. Człowiek ma ludziom dawać życie – a nie odbierać! Dobro musi zwyciężyć!!!
Pani Wiola Drząszcz:
Każde uratowane przy moim udziale dziecko żydowskie jest usprawiedliwieniem mojego istnienia na tej ziemi, nie tytułem do chwały.
Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci.
Starałam się, żyć po ludzku, co nie zawsze bywa łatwe – zwłaszcza gdy człowiek skazany jest na unicestwienie.
Pani Bożenka Tarnowska:
Musimy nauczyć się szanować życie, dar najcenniejszy. Człowiek ma ludziom dawać życie – a nie odbierać! Dobro musi zwyciężyć
I dziś w kraju i na świecie jest wiele bolesnych problemów, wiele tragedii, którym trzeba się przeciwstawić. I dostrzec także tych, którzy śpieszą skrzywdzonym na ratunek
Pani Ania Karczowska:
Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro.
… Nadzieja na nowy początek
kiedy człowiek
pragnie zostać panem
Świata rodzi się
Niezłomność
Niezłomność w walce o dusze zamknięte w słoiku
kiedy zło pustoszy serce
człowieka
pragnie się je ocalić
Miłością…
To wyjątkowe spotkanie byłe pełne przemyśleń, zadumy a zarazem radości. Była również okazją do gratulacji dla najbardziej uśmiechniętych wśród uczniów klas IV – VIII oraz gimnazjalistów.
A oto Oni:
- SZYMON SZUSTAK
- MICHAŁ MUŚ
- NATALIA PODDĘBNIAK
- WERONIKA KANCELKA
- HUBERT NIEDZIELA
- PIOTR SROKA
Gratulujemy!!!
Na zkończenie pani wicedyrektor Elżbieta Pietrzak ze wzruszeniem wręczyła uczniom i nauczycielom dyplomy, medale i słodycze oraz złożyła także gtatulacje najbardziej uśmiechniętym. Serdecznie podziękowała wszystkim nauczycielom oraz uczniom, którzy włożyli dużo pracy i serca w obchody Roku Ireny Sendlerowej.
Wioletta Drząszcz, Barbara Budzińska, Klarysa Ladra,
Agnieszka Garula, Weronika Karczowska i Oliwia Musielak
Dnia 21 listopada 2018 r. uczniowie z klasy 6 b SP w Prusicach oraz uczniowie z klasy 4 i 6 w SP Piotrkowicach podziwiali muzeum sztuki we Wrocławiu - Panoramę Racławicką.
Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami w 1794, jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi.
Po II wojnie światowej, dzięki staraniom władz polskich, udało się odzyskać od Związku Radzieckiego część lwowskich dzieł sztuki. Ówczesny polski Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej postanowił zbiory te, wraz z Bitwą pod Racławicami, umieścić we Wrocławiu.
Obraz został namalowany na płótnie żaglowym, sprowadzonym z Belgii w czternastu kawałkach o długości 15 metrów, które zszyto w jedną całość i rozpięto na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia. Do namalowania obrazu użyto płótna długości 120 metrów na 15 metrów (z czego przestrzeń malarska ma w sumie długość 114 metrów oraz wysokość 15), czyli 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Do zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby.
Panorama namalowana jest na cylindrycznym płótnie rozpiętym w budynku specjalnie zbudowanej rotundy. Początkowo Panorama eksponowana była w rotundzie zbudowanej we Lwowie według projektu Ludwika Baldwina-Ramułta, a od 1985 roku w rotundzie wybudowanej we Wrocławiu.
Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem dzieła malarskiego. Młodzi historycy nie tylko przenieśli się w okres rozbiorów Polski ,mieli także czas na wspólny posiłek i krótki spacer. Była to również okazja aby spotkać kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionej szkoły oraz zawrzeć nowe przyjaźnie.
Wioletta Drząszcz, Beata Krasuska
21 listopada Światowy Dnia Życzliwości i Pozdrowień był w naszej szkole słonecznym dniem zorganizowanym przez Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych, pedagoga i psychologa szkolnego. Zdecydowanie dominował kolor żółty symbolizujący optymizm i radość. Ubrania w tym kolorze zwalniały uczniów od odpowiedzi ustnej i umożliwiały otrzymanie 5 punktów z zachowania za udział w akcji. Odbył się także konkurs międzyklasowy na najliczniej ubraną na żółto klasę w szkole. Została nią klasa 4B. Cała szkoła została udekorowana informacjami na temat życzliwości, żółtymi balonami z wesołymi minkami oraz transparentami z takimi napisami jak: dobro, miłość, szczerość, szacunek, przyjaźń. Każda z klas zaprojektowała też order życzliwości, a następnie umiesiła go na tablicy - gazetce klasowej. Klasy młodsze 1-3 wykonały piękne „łańcuchy życzliwości” z odrysowanych na brystolu dłoni każdego dziecka w klasie, połączone następnie ze sobą. Udekorowane zostały nimi szkolne korytarze, które zamieniły się w pełne kolorów aleje życzliwości.
Dzięki przeprowadzonym wyborom na najżyczliwszego ucznia w klasach IV-VIII oraz III gimnazjum. Najżyczliwszymi zostali wybrani:
4A - Szymon Szustak
4B - Maria Szymczyk
4C - Patrycja Musik
5A - Łukasz Jędra
5B - Anna Pudłowska
5C - Wiktoria Lis
6A - Lena Palczewska
6B - Aleksander Tomalik
7A - Bartłomiej Łuszczyk
8A - Marcin Olszański
8C - Łukasz Miarka
IIIB - Jakub Janik
Zwycięzcy za swoją postawę nagrodzeni zostali pamiątkowymi dyplomami i słodkimi upominkami. Nagrody te są wyróżnieniem i zaszczytem dla laureatów ponieważ oznaczają, że są oni wzorem do naśladowania dla swoich koleżanek i kolegów z klasy, że obdarzani są największym zaufaniem i uważani za życzliwych i dobrych ludzi.
21 listopada Światowy Dnia Życzliwości i Pozdrowień rozpoczął się audycją przygotowana przez Samorządy Uczniowskie. Poprowadziły ją Weronika Karczowska i Oliwia Musielak. Uczennice przypomniały, że święto to uchwalono w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju w odpowiedzi na wojnę między Izraelem a Egiptem. Do dziś 21 listopada funkcjonuje, jako dzień pod nazwą „World Hello Day”. Zwyczaj podchwyciły inne kraje - dziś uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie. Święto w Polsce odbywa się rokrocznie od 2006 roku, a obchody tego wydarzenia zapoczątkowało miasto Wrocław. Co roku jednak przybywa miast, które z tej okazji organizują przeróżne festyny, koncerty, czy akcje charytatywne. Ideą całej akcji jest promowanie życzliwości i zachęta do czynienia dobrych uczynków.
Jest to święto, które można obchodzić, nie robiąc nic szczególnego – wystarczy jeden uśmiech i kilka miłych słów. Weronika i Oliwia zachęciły by z tej właśnie okazji przesyłać sobie słoneczne uśmiechy, okazywać gesty dobroci, rozmawiać o pokoju, zasadach kulturalnego zachowania, okazując sobie życzliwość.
Życzliwość jest bowiem uśmiechem, ciepłym spojrzeniem, drobnymi słowami, niewymuszoną grzecznością. Wystarczy kierować się zasadą: traktować innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
Nasi spikerzy podali także wskazówki mówiące o tym, jak rozpoznać życzliwą osobę ?
To proste!
- uśmiecha się do innych,
- pomaga innym,
- szanuje dorosłych, koleżanki i kolegów oraz samego siebie,
- używa na co dzień zwrotów grzecznościowych – dzień dobry, do widzenia, dziękuję, proszę, przepraszam,
- nie zaczepia, nie bije, nie pluje, nie kopie ,
- dba o siebie i innych,
- nie używa brzydkich wyrazów,
- broni słabszych.
Jak zatem powinniśmy się zachowywać 21 listopada? Tak naprawdę powinniśmy na co dzień być życzliwi, ale tego szczególnego dnia pamiętajmy o innych ludziach, uśmiechnijmy się do przypadkowo napotkanego przechodnia, pomóżmy starszej osobie wejść do autobusu czy ciepło przywitajcie się z sąsiadem. Warto być życzliwym!
• Dobre słowo mało kosztuje, a pomaga wiele.
• Uprzejmość nic nie kosztuje i pewnie dlatego nie ma jej w sklepach.
• Chcemy być kulturalni i z życzliwością traktowani przez innych.
• Kropla kultury znaczy więcej niż ocean rozumu.
• Szanujmy innych, a będą szanowali nas.
• Kulturę bakterii można przynajmniej obejrzeć pod mikroskopem.
• Każdego dnia używajmy czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam.
• Uśmiech kosztuje mniej od elektryczności a daje więcej światła.
Pamiętajmy, że życzliwy uśmiech jest dobry na wszystko.
Następnie przyszedł czas na życzenia przygotowane przez każdą z klas.
Na zakończenie audycji, prowadzący zwrócili się z prośbą do wszystkich słuchaczy, aby nie zapominać, że życzliwym trzeba być każdego dnia. Życzliwość sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty, sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania.
Przedstawiciele Samorządów Uczniowskich, pod opieką pedagoga szkolnego p. Agnieszki Garuli oraz psychologa p. Klarysy Ladry, wyszli w tym dniu na ulice miasta, przypinając przechodniom żółtą, uśmiechniętą buźkę – symbol życzliwości. Obdarowywali również kuponami - uśmiechami, motywatorami i pocieszaczami. Uczniowie odwiedzili też instytucje wspierające szkołę: Urząd Miasta i Gminny, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Posterunek Policji, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Straż Pożarną. Był to naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechów, dobrych uczynków i pozytywnych emocji.
W ramach obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień mieliśmy okazję zastanowić się czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bowiem w natłoku codziennych spraw często zapominamy o prostych gestach dobroci, życzliwym uśmiechu, bezinteresowności. A przecież wszyscy potrzebujemy ciepła i serdeczności. Święto to ma uzmysłowić społeczności szkolnej aby promieniowała dobrem na otoczenie i stawała się wzorem do naśladowania dla innych. Pamiętajmy - dobro, którym będziemy obdarzać ludzi zawsze wróci do nas i to ze zdwojoną siłą.
19 listopada Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci
20 listopada Dzień Ochrony Praw Dziecka
Z okazji przypadających świąt: 19 listopada Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci oraz 20 listopada Dnia Ochrony Praw Dziecka, z inicjatywy Samorządów Uczniowskich oraz pedagoga i psychologa szkolnego, przeprowadzone zostały szkolne konkursy tematyczne – plastyczny i literacki. Zadaniem klas IV – VI było wykonanie plakatu pod hasłem PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA, natomiast klasy VII –III gimn. zostały zaproszone do udziału w konkursie literackim na wiersz lub rymowankę na temat życzliwości, kultury, tolerancji. W każdej z klas przeprowadzone zostały również lekcje wychowawcze na temat praw dziecka.
Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w holu szkoły. Laureatami zostali:
- w kategorii plastycznej
I MIEJSCE - ADAM KRAWCZYSZYN
II MIEJSCE – WIKTORIA WASILUK
IIII MIEJSCE – JAKUB CZYŚCIAK
- w kategorii literackiej
I MIEJSCE – DAWID URBAN
II MIEJSCE – AMELIA ŚWIERLIKOWSKA
IIII MIEJSCE – KAROLINA KUPIS
Zwycięzcy wraz z gratulacjami i dyplomem otrzymali też nagrody rzeczowe.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci to inicjatywa szwajcarskiej Fundacji Światowy Szczyt Kobiet (Women's World Summit Foundation). Święto to obchodzone jest od 2001 r. Obecnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody tego dnia, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do rządów swoich krajów. Polską organizacją w koalicji Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Krzywdzeniu Dzieci jest Fundacja Dzieci Niczyje. Prawo do ochrony przed wszelkimi formami przemocy gwarantuje dzieciom Konwencja o Prawach Dziecka
20 listopada - Dzień Praw Dziecka, jest obchodzony w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka w 1959 r. oraz Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 r. Choć dzieciaki swój szczególny dzień mają 1 czerwca, Polska jako członek Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych pragnie propagować datę 20 listopada, jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, by przypomnieć, że każde dziecko to Mały Człowiek, posiadający swoje prawa. Rzecznikiem praw dziecka w Polsce jest Marek Michalak.
Konwencja ustanawia status dziecka, oparty na następujących założeniach:
• dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej,
• dziecko, jako istota ludzka, wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności,
• rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka,
• państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach.
Konwencja chroni wszystkie osoby poniżej osiemnastego roku życia, opiera się na czterech podstawowych zasadach:
• dzieci nie wolno dyskryminować ze względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, pochodzenie narodowościowe, etniczne czy społeczne,
• dzieci mają prawo do rozwoju we wszystkich aspektach swego życia (rozwój fizyczny, społeczny, duchowy, psychologiczny),
• dobro dziecka należy stawiać na pierwszym miejscu,
• dzieci powinny mieć zapewnione uczestnictwo w decyzjach dotyczących ich życia;
przy czym, prawa i wolności osobiste dziecka to:
• prawo do życia i rozwoju,
• prawo do tożsamości i identyczności (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu),
• prawo do swobody myśli,
• prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym,
• prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi,
• prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej, wyzysku, nadużyć seksualnych i wszelkiego okrucieństwa;
prawa socjalne to:
• prawo do odpowiedniego standardu życia,
• prawo do ochrony zdrowia,
• prawo do zabezpieczenia socjalnego,
• prawo do wypoczynku i czasu wolnego;
prawa kulturalne to:
• prawo do nauki,
• prawo do korzystania z dóbr kultury,
• prawo do informacji,
• prawo do znajomości swoich praw.
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.”
Janusz Korczak
16 listopada w Międzynarodowym Dniu Tolerancji, z inicjatywy Samorządów Uczniowskich oraz pedagoga i psychologa szkolnego, dominującym kolorem w naszej szkole był niebieski, symbolizujący tolerancję i zrozumienie dla drugiego człowieka. Przez cały dzień uczniowie wspólnie tworzyli „Drzewko Tolerancji” ustawione w holu szkoły, poprzez wpisywane na liściach haseł, skojarzeń, sentencji dotyczących tego problemu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili również audycję szkolną przez radiowęzeł poświęconą tolerancji, będącą okazją do głębszej refleksji na temat naszego postępowania wobec innych.
Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Po tym wydarzeniu kraje członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Promocja tolerancji i poszanowania ma istotne znaczenie w tworzeniu atmosfery sprzyjającej akceptowaniu odmienności kulturowej.
Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji” brzmi:
„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.
W „Deklaracji…” państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:
respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
docenianie rozmaitości kultur;
otwarcie na cudze myśli i filozofię;
ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.
Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.
16 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, z tej okazji Szkolne Koło Teatralne przygotowało spektakl pt. "Karuzela uczuć”, który obejrzeli uczniowie klas 2-8 Szkoły Podstawowej w Prusicach oraz III gimnazjum.
Głównym tematem opowieści były emocje, a dokładnie emocje Weroniki – dziewczyny, która przeżywa ciężkie chwile związane z przeprowadzką do innego miasta, a co za tym idzie rozłąką z przyjaciółkami. Weronika trafia do nowej szkoły, w której spotyka się z odrzuceniem, wyśmiewaniem, poniżaniem przez rówieśników. Bohaterka ma do rodziców ogromne pretensje, że swoimi decyzjami łamią jej życie, że skazali ją na falę nienawiści w nowej szkole, rozstanie z koleżankami, konieczność zrezygnowania z pasji - tańca.
Spektakl dotyka ważnej kwestii, jaką jest nietolerancja. Mowa tu zarówno o nietolerancji w domu – czyli lekceważeniu potrzeb młodego człowieka, podejmowaniu decyzji bez zwracania uwagi na uczucia dziecka, jak i nietolerancji w szkole – o hejtowaniu.
Przedstawienie wzbogaciły piosenki wykonane przez niezwykle uzdolnione uczennice naszej szkoły – Ninę, Marysię, Oliwię i Wiktorię, a także taniec Weroniki, Oliwii i Kamili.
Anna Karczowska
17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu odbył się BAL ŚWIĘTYCH I ANIOŁÓW, dla uczniów Szkoły Podstawowej i. H. Sienkiewicza w Prusicach. Organizatorami balu byli: burmistrz Miasta i Gminy Prusice Igor Bandrowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Paweł Grzyb oraz Samorządy Uczniowskie.
Bal poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jakuba. Cieszy fakt, że uczniowie przybyli wraz z całymi rodzinami. Następnie wszyscy uczestnicy śpiewając i grając w korowodzie świętych i aniołów przeszli wokół rynku miasta, by potem udać się na wspólną zabawę przy słodkim poczęstunku. Piękne stroje i tamburyny podczas spaceru podkreśliły wyjątkowość tego wydarzenia. Dzieci przebrały się za konkretnego świętego, świętą czy anioła. Wspólna, niebiańska zabawa była „małą szkołą świętości”, pokazującą, że aby zostać świętym wystarczy być dobrym i radosnym. Przygotowując się do balu uczniowie poznawali życiorysy świętych, by móc ich odważnie naśladować.
Dzieci wesoło i z zaangażowaniem bawiły się przy dźwiękach radosnej muzyki. W programie były m.in. zabawy i tańce integracyjne, które poprowadził animator – Piotr Kwasigroch. Głównym założeniem balu było uświadomienie dzieciom, że każdy z nas jest powołany do świętości i troszczenia się o nią. Jest wielu błogosławionych, na których warto się wzorować, a bal pozwolił na bliższe poznanie ich historii. Radosna zabawa przypomniała uczestnikom, że święci w przeszłości byli takimi samymi ludźmi jak my i to z nich właśnie powinniśmy czerpać wzorce.
Składamy gorące podziękowania za mszę i wspólną modlitwę księdzu proboszczowi Bernardowi Świstowi oraz księdzu wikariuszowi Arturowi Lechowi. Dziękujemy również Radzie Rodziców za okazane wsparcie, a także rodzicom za pomoc w przygotowaniu strojów i sprawowanie opieki podczas balu.
Samorządy Uczniowskie
Szkolne Koło Teatralne
ma zaszczyt zaprosić
Szanownych Państwa
na spektakl
pt. Karuzela uczuć,
przygotowany w ramach obchodów
Dnia Tolerancji.
Przedstawienie odbędzie się
22 listopada 2018 r. o godzinie 1630
w holu Szkoły Podstawowej w Prusicach.
16 listopada uczniowie z klas IV i V, pod opieką p. L. Zalewskiej i p. A. Garuli uczestniczyli w spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek, pt. „Piekło- Niebo”. Było to baśniowe widowisko w reżyserii Jakuba Krofty. Akcja spektaklu rozgrywała się między ziemią, niebem i piekłem.
Główna bohaterka, mama kilkuletniego Tadzia, znana miłośnikom muzyki klubowej jako DJ DAJE RADĘ - trafia do nieba. Jednakże pragnąc wrócić do swojego dziecka podejmuje próbę ucieczki z zaświatów. Poznaje wówczas diabła, który chciałby zostać człowiekiem. Spotyka także archanioła, który kiedyś był człowiekiem, oraz własnego tatę, będącego połową człowieka. Chłopiec po odejściu mamy chowa się w szafie i nie chce z niej wyjść, przeżywając stratę i próbując się z nią pogodzić. „Piekło- Niebo” opowiada o miłości i przemianach, które musimy akceptować, żeby żyć pełnią życia. Ukazuje jednocześnie kobiecą siłę, bunt, brak zgody na to, co przynosi nam los. Mówi też, że matki są silne i zawsze dają radę, nigdy się nie poddają. Mama jest tu najważniejszą postacią.
W sztuce wiele się działo fabularnie i inscenizacyjnie. Szybkie zwroty akcji oraz trójwymiarowe multimedia jak z filmów SF wywarły na dzieciach duże wrażenie.
Przedstawienie koncertowo zagrane i mistrzowsko skomponowane, zachwyciło publiczność mądrym przesłaniem i bogactwem możliwych interpretacji.
Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, jak ważne jest wspólne świętowanie pod biało-czerwoną flagą i przekazywanie pamięci o tamtych wydarzeniach następnym pokoleniom Polaków.
"11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin" - głosi uchwała.
Tegoroczny Jubileusz jest dla naszej narodowej wspólnoty świętem wyjątkowym, dlatego dnia 07. 11. 2018 r. w GOKiS w Prusicach przy biało – czerwonej scenerii i blasku świec, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach, Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach oraz zuchy, harcerze z Prusic wraz z opiekunami: Katarzyną Wróblewską, Klarysą Ladra, Barbarą Budzińską, Wiolettą Drząszcz, Joanną Noga, Lucyną Zalewską, Adrianem Moskalem, dyrektor Dorotą Borowiecką i dyrektorem Mariuszem Kiepulem z radością i szacunkiem zaśpiewali kilka pięknych pieśni i piosenek patriotycznych - „Z pieśnią na Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.”
Na początku wspólnego patriotycznego koncertowania obejrzeliśmy animowaną historię Polski, zawierającej istotne momenty naszej historii, skojarzenia, symbole, ważne gesty i słowa, prezentacje miast, ludzi i charakterystyczne budowle. Wyprawę przez tysiącletnią historię Polski - od Państwa Piastów po obrady Okrągłego Stołu i upadek komunizmu. Wszystko zaczęło się tu od słowiańskich lat jeszcze przed polską państwowością. Ta niezwykła animacja przypomniała nam chrzest Mieszka I i przejście na chrześcijaństwo, aż po rok 1978 rok i wybór Karola Wojtyły na papieża po transformację ustrojową i wejście do Unii Europejskiej.
Przypomnieliśmy pieśni i piosenki, które śpiewano niegdyś w polskich domach. Pieśni które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Wspólne koncertowanie zaczęło się od Roty, którą napisała Maria Konopnicka. Kolejne pieśni to: Pierwsza Brygada, Rozmaryn, Przybyli ułani pod okienko, Białe róże, Wojenko wojenko. Nie zabrakło oczywiście Piechoty oraz pieśni Płynie Wisła, która jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych tak i ta wychwala Polskę i ukazuje miłość jaką darzą swoją ojczyznę Polacy. Był to doskonale spędzony czas pełny wrażeń, łezki w oku i patriotyzmu.
Wielkie dziękujemy za wspaniała lekcję patriotyzmu, wspólne świętowanie Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz życzliwość dla:
- 23 Gromady Zuchowej Ogniste Chochliki
- 579 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Łatwopalni z Prusic
- Uczniów ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach
- Uczniom ze Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach
- drużynowej Joanny Noga
- dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach Doroty Borowieckiej
- dyrektora Mariusza Kiepula z Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach
- Pani Danieli Bacańskiej
- Pana Kamila Szydełko
- dyrektora GOKiS w Prusicach Pawła Grzyba
Barbara Budzińska, Wioletta Drząszcz, Joanna Noga, Lucyna Zalewska