Nawigacja

  • UDZIAŁ UCZNIÓW Z KLASY 4 B W PROGRAMIE „BIEG PO ZDROWIE”

    UDZIAŁ UCZNIÓW Z KLASY 4 B W  PROGRAMIE  „BIEG PO ZDROWIE”

    W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy IV B we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Trzebnicy,  pod kierunkiem wychowawczyni p. Lucyny Zalewskiej,  przystąpili do ogólnopolskiego programu „Bieg po zdrowie”.  Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Nadrzędnym jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Główne cele programu to opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

    Palenie tytoniu jest nie tylko w naszym kraju zjawiskiem dość powszechnym. Papierosy są jedynym, legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem, którego dym zawiera około 40 czynników rakotwórczych.  Nowotwory złośliwe czy zawały serca spowodowane paleniem to choroby, na które palacz sam siebie skazuje. 10 milionów palących Polaków to zwyczajni, normalni ludzie, którzy są uzależnieni. I niestety, ich uzależnienie od nikotyny prowadzi do zniewolenia mózgu. Działaniem najskuteczniejszym w dziedzinie profilaktyki antynikotynowej jest zapobieganie paleniu papierosów.  W Polsce sytuacja w zakresie palenia papierosów i wynikających z tego konsekwencji jest dramatyczna. Według szacunkowych danych, około 4 mln polskich dzieci narażonych jest na mimowolne wdychanie tytoniowego dymu - palenie bierne.

    Istotny jest także wpływ rówieśników, presja wywierana na innych. Wpływ grupy, który  może być niebezpieczny wówczas, gdy dziecko czując się słabe i mało wartościowe, nie potrafi odmówić, powiedzieć "nie palę" i nie czuć się  źle z tego powodu. Paląc papierosy dzieci ulegają wrażeniu, że stają się dorosłymi.

    Program został zrealizowany w postaci 8 lekcji tematycznych. Zajęcia realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas cyklu zajęć dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, przeprowadzały wywiady z osobami niepalącymi, tworzyły komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. W realizacji programu wykorzystano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty, oraz ulotki informacyjne dla rodziców.

    Program miał jasno sprecyzowane cele dydaktyczno - wychowawcze. Uwzględniał prawa dziecka. Angażował dom rodzinny do współpracy w propagowaniu zdrowia. Umożliwiał twórczą aktywację, uczył praktycznych umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą papierosy. Edukacja antytytoniowa staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego. Socjalizacja od podstaw, od najmłodszych lat jest konieczna, zważywszy na szczególnie niekorzystne zjawisko – biernego palenia, które  rzadko postrzegane jest w kategoriach zagrożenia, gdyż palenie przy dzieciach jest niemal normą. Poprzez cykl zajęć uczniowie kształtowali szacunek do siebie, odpowiedzialność za własne zdrowie, uczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Program pozwolił na kształtowanie świadomych postaw antynikotynowych wśród dzieci.

  • WSPARCIE NA RZECZ FUNDACJI „POMÓŻ I TY”

    WSPARCIE NA RZECZ FUNDACJI „POMÓŻ I TY”

    W lutym  Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII oraz III gimnazjum wziął udział w akcji rozprowadzania charytatywnych cegiełek na rzecz Fundacji „Pomóż i Ty”. Fundacja ta od kilkunastu już lat dokonuje rzeczy niezwykłych, wspólnie z darczyńcami wkraczając w świat ogromnych wartości, jakim są otwartość na problemy drugiego człowieka, życzliwość, sprawiedliwość a przede wszystkim dobroć!

    Dzięki zaangażowaniu szkół, uczestniczących w dotychczasowych akcjach możliwa była pomoc osobom, które uwierzyły, że życie jest piękne, a ludzie są dobrzy. Akcja ta stanowiła jeden z elementów lekcji wychowawczej – kształtujący pozytywny stosunek do osób potrzebujących i cierpiących. Nasi uczniowie wspólnie zebrali i przekazali na konto fundacji 110,00 zł. 

    Samorząd Uczniowski składa gorące podziękowania wszystkim uczniom uczestniczącym w tej szczytnej akcji za wrażliwość i  okazane wsparcie.

  • Wystawa „ Zdrowe alternatywy” w ramach programu „ Trzymaj Formę”

    Wystawa „ Zdrowe alternatywy”  w ramach programu „ Trzymaj Formę”

    Uczniowie z naszej szkoły klasy V – VIII SP uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!", który współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

    Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

    W ramach programu „ Trzymaj Formę” została przygotowana  wystawa z cennymi wskazówkami dotycząca naczyń , których mamy unikać podczas  przygotowywania  posiłków oraz tych które,  mają pozytywne znaczenie na nasze zdrowie. Oto kilka cennych informacji:

    Garnki emaliowane ładne, nie znaczy zdrowe !!!

    Są niedrogie, kolorowe i mogą służyć przez wiele lat. Niestety tanie i ładne, nie znaczy zdrowe. Gdy emalia odpryśnie lub pojawią się na niej zarysowania, garnek wydziela do potraw szkodliwe substancje: „- Podczas gotowania w miejscu obicia mogą zachodzić procesy chemiczne, które powodują uwalnianie pierwiastków z materiału znajdującego się pod emalią.

    Zdrowe alternatywy

           Najpopularniejszym tworzywem, z którego zrobione są garnki i niektóre patelnie, a jednocześnie pozytywnie wpływającym na zdrowie, jest stal nierdzewna. Jedynym zastrzeżeniem może być alergia na nikiel, którego śladowe ilości znajdują się w naczyniach ze stali.

    Drewno, czy na pewno?

        Dość bezpiecznym elementem kuchennego wyposażenia wydają się drewniane tacki.  O ile nie są polakierowane i udekorowane namalowanymi motywami, ich stosowanie wydaje się korzystne. Niestety drewno trudno utrzymać w czystości (nie nadaje się do wysokich temperatur – na przykład czyszczenia w zmywarkach) i szybko staje się pożywką dla bakterii, przenoszonych z gąbki.

         W sklepach możemy rozejrzeć się za ceramicznym patelniami. Sporą popularnością cieszą się też naczynia gliniane, których wyrób może stać się jednocześnie wspaniałym hobby.

    Nie bez znaczenia są też tworzywa, w których przechowywana jest żywność, na przykład kasze, ryż, suszone owoce. Jak się okazało opakowania z recyklingu – wszelka tektura, powoduje przedostawanie się rakotwórczych substancji do pożywienia. Najmniejszym złem okazują się plastikowe opakowania bez żadnych ozdób.

    Po zakupie kasz i innych produktów, warto przełożyć je do bezpiecznych – szklanych, glinianych lub porcelanowych pojemników.

    Garnki do gotowania – jakie najzdrowsze?

    Jak spośród tylu dostępnych na rynku garnków wybrać te, które będą najzdrowsze? Takie garnki, powinny spełniać kilka warunków.

    • Najbezpieczniejsze garnki to te, które posiadają atest PZH (Państwowego Zakładu Higieny).
    • Zdrowe garnki są wyprodukowane z materiałów całkowicie bezpiecznych dla naszego organizmu.
    • Materiały użyte do produkcji nie zawierają szkodliwych składników, takich jak kadm, ołów, BPA i niskiej jakości teflon. W razie uszkodzenia materiału, zawarte w nim toksyczne związki przenikają do żywności, a później do naszego organizmu.
    • Garnki, które są zdrowe są całkowicie obojętne – nie reagują z przygotowywaną w nich żywnością i są odporne na kwasy.
    • Posiadają grube dno, odporne na uszkodzenia mechaniczne.
    • Są odporne na działanie wysokiej temperatury.

     

    Niezdrowe garnki – których unikać?

         Nie wszystkie garnki są zdrowe! Niektóre naczynia, choć wydają się solidne, to okazują się szkodliwe dla naszego zdrowia. Niezdrowe garnki to oczywiście takie, które są przeciwieństwem wyżej wspomnianych najzdrowszych garnków. Zatem:

    • Niezdrowe garnki to często garnki najtańsze, pochodzące od nieznanych producentów (choć nie zawsze! Zdrowe garnki również dostępne są w atrakcyjnych cenach).
    • Wyprodukowane z materiałów zawierających toksyczne składniki, które w razie uszkodzenia powłoki lub pod wpływem wysokiej temperatury przedostają się do żywności i do naszego organizmu.
    • Powlekane słabej jakości powłoką, która szybko się ściera lub nie jest odporna na zarysowania i odpryski.
    • Wchodzą w reakcję z kwaśnymi i słonymi pokarmami, uwalniając niebezpieczne dla zdrowia związki.
    • Nie są odporne na działanie czynników chemicznych (są niestabilne chemicznie).
    • Niezdrowe garnki ze słabej jakości powłoką teflonową mogą uwalniać rakotwórcze substancje.

    Jeszcze innym typem garnków aluminiowych są te zabezpieczone dodatkową powłoką – teflonową, ceramiczną, kamienną lub tytanową. Powłoka ta sprawia, że żywność nie styka się bezpośrednio z aluminium, przez co nie wchłania szkodliwych składników.

          

    Wioletta Drząszcz, Agnieszka Garula, Lucyna Zalewska

  • DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

    DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

    Dziś, 22 lutego w dniu urodzin założycieli skautingu sir Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell harcerze i skauci na całym świecie świętują Dzień Myśli Braterskiej. Do radosnych obchodów szykuje się także społeczność harcerska w Prusicach, czyli 23 Gromada Zuchowa Ogniste Chochliki oraz 579 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska Łatwopalni wraz z drużynowymi druhnami Joanną Nogą oraz Magdaleną Mazurczak. Dla podkreślenia obchodów tego święta, nasi harcerze przyszli w tym dniu do szkoły w umundurowaniu.  
    22 luty to  to szczególny dzień, w którym brać harcerska odkłada wszystkie zwady i świętuje jeden z najcenniejszych aspektów harcerstwa - Przyjaźnie na całe życie. Święto zwane Dniem Myśli Braterskiej jest właśnie po to, by te więzi wzmocnić jeszcze bardziej. 
    W czasie obchodów DMB szczególnie mocno uwidoczniają się wszelkie tradycyjne symbole skautowej i harcerskiej przyjaźni. Niektóre z nich zawarte są w odznakach. Okrąg wokół lilijki na krzyżu harcerskim oznacza, poza dążeniem do ideału, zasiadanie we wspólnym kręgu. Krąg zresztą nie tylko w symbolice harcerskiej ma wyjątkowe znaczenie. Bierze swój początek w organizacji życia kultur pierwotnych. Okrąg to cykliczność, bieg życia, powtarzalny porządek natury. Siadanie w kręgu podkreśla naturalną równorzędność całej społeczności – w momencie rozmowy nie ma osób ważniejszych od innych. Również domostwa ludzi należących do takich kultur są budowane na planie koła – czy to wigwamy indiańskie, czy jurty mongolskie, czy też eskimoskie igloo. We wszystkich tych społecznościach istotnym elementem kręgu jest ognisko, znajdujące się w centrum. Podobnie my – zasiadając w kręgu, zwykle rozpalamy pośrodku ogień, który ma nas zbratać, ogrzać, wyciszyć, zapewnić bezpieczeństwo, dostarczyć światła. Dosłownie i w przenośni. Do takiego ognia każdy ma równy dostęp, może się przy nim posilić, odpocząć i poczuć, że jest częścią wspólnoty.
    Innym znanym symbolem braterstwa jest węzeł płaski. To węzeł łączący dwie liny, niekoniecznie tej samej grubości. Ma wiele zastosowań, zaciska się pod obciążeniem. Tak samo skautowa przyjaźń – łączy to co różne, wytrzymuje ciężkie próby, daje wiele możliwości. Symbol węzła płaskiego występuje między innymi na odznace WOSM – Światowej Organizacji Ruchu Skautowego.
    Tak jak węzeł splata dwie liny, tak dwie osoby na przywitanie splatają swoje dłonie. Wśród skautów przyjął się zwyczaj, że są to dłonie lewe, z zahaczonymi o siebie małymi palcami jako symbol pokoju i zaufania. Wśród skautów jego znaczenie jest jeszcze głębsze. Lewa ręka to ta od strony serca. Gest ma więc szczególnie podkreślać szczerość i ciepłe uczucia. Gdy na splecione lewe dłonie położymy prawą – tę od działania – wyrazimy braterstwo w sposób najbardziej wyraźny. Podczas uścisku można też zasalutować prawą ręką – przytknąć dwa palce do harcerskiego nakrycia głowy, albo unieść trzy palce w górę (kciuk i mały palec zginamy). Salutowanie jest uroczystą oznaką szacunku. Trzy wyprostowane po skautowemu palce mają dodatkową symbolikę – przypominają trzy główne cnoty skauta: szczerość, ofiarność, czystość. Kciuk przykrywający najmniejszy palec symbolizuje zasadę, według której silniejszy ma chronić słabszego.
    Te i inne symbole obecne są w życiu skauta i harcerza na każdym kroku, jednak to właśnie w Dniu Myśli Braterskiej warto przypomnieć sobie ich znaczenie, by nie stały się jedynie bezrefleksyjnym nawykiem, lecz aby spełniały swą rolę: wzmacniały braterskie więzi.
    W Dniu Myśli Braterskiej harcerze z Prusic życzą wszystkim głębokich przeżyć, magicznych chwil i niesłabnących więzi. 
    Czuwaj!

  • KARNAWAŁOWA DYSKOTEKA DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII ORAZ III GIMNAZJUM

    KARNAWAŁOWA DYSKOTEKA DLA UCZNIÓW KLAS IV-VIII ORAZ III GIMNAZJUM

    21 lutego, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbyła się szkolna dyskoteka karnawałowa dla uczniów klas IV-VIII oraz III gimnazjum.  Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16:00 i trwała do 19:00.  Nad bezpieczeństwem naszych tancerzy czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Całą imprezę na prośbę uczniów poprowadził Pan Kamil Szydełko, który zgodził się na tę inicjatywę bezpłatnie. Wszyscy doskonale się bawili, gdyż nie brakowało dobrej muzyki, świetnej zabawy i wyśmienitych humorów.

     Samorząd Uczniowski składa gorące podziękowania Panu Kamilowi Szydełce za profesjonalną obsługę imprezy, w tym przywiezienie własnego sprzętu, za moc pozytywnej energii,  za chęć poświęcenia swojego czasu na rzecz społeczności szkolnej. Dziękujemy również wszystkim uczniom za znakomitą zabawę. 

  • WALENTYNKOWY SPEKTAKL "KIEDY NIE MA MIŁOŚCI"

    WALENTYNKOWY SPEKTAKL "KIEDY NIE MA MIŁOŚCI"

                22 lutego 2019 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach zaprezentowało uczniom klas 1-8 i III gimnazjum swój najnowszy spektakl zatytułowany Kiedy nie ma miłości”.

                Tym razem młodzi aktorzy zaprosili widzów do baśniowej krainy, w której mieszkał pewien smutny książę. Jego ponury nastrój związany był z marzeniami o ukochanej księżniczce. Rodzice królewicza Michała postanowili ogłosić konkurs na najprawdziwszą królewnę, w związku z tym w królestwie pojawiło się mnóstwo kandydatek z przeróżnych stron świata: z Anglii, Japonii, Afryki, z Dzikiego Zachodu, a także z popularnych baśni o Kopciuszku, Śpiącej Królewnie czy Księżniczce na ziarnku grochu. Niestety, książę do żadnej z nich nie zapałał uczuciem, postanowił więc wyruszyć w świat. Na swej drodze spotkał Roszpunkę, groźnego smoka, ale nie prawdziwą miłość. Zrezygnowany wrócił do zamku, a tam … pewnego dnia pojawił się Czerwony Kapturek, który skradł serce smutnego księcia.

                Spektakl został wzbogacony pięknymi piosenkami o miłości, wykonanymi przez Wiktorię, Oliwię i Ninę.

     

                                                                                                                                            Anna Karczowska

  • ODWIEDZINY CHORYCH W OŚRODKU MEDYCYNY PALIATYWNEJ I HOSPICYJNEJ W BĘDKOWIE

    ODWIEDZINY CHORYCH W OŚRODKU MEDYCYNY PALIATYWNEJ I HOSPICYJNEJ W BĘDKOWIE

    18 lutego przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego kl. IV-VIII oraz III gimnazjum naszej szkoły odwiedzili zaprzyjaźnionych pacjentów w Ośrodku Medycyny Paliatywnej  i Hospicyjnej w Będkowie. Dzięki wsparciu rodziców dzieci przywiozły pacjentom pyszne, pachnące, domowe ciasta, rogaliki, babeczki i owoce.

    W przygotowanym programie artystycznym, nasi uczniowie  nawiązali do dwóch lutowych dat  – obchodzonego 11 lutego Światowego Dnia Chorego  oraz 14 lutego – Dnia Zakochanych. Uczniowie przypomnieli, że Światowy Dzień Chorego obchodzony  jest we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i został ustanowiony przez św. Jana Pawła II 13 maja 1992 roku, w dniu 75. rocznicy objawień fatimskich i 11. rocznicy zamachu na życie papieża. Walentynki – coroczne święto zakochanych to z kolei wspomnienie św. Walentego. Zwyczajem jest wysyłanie w tym dniu listów zawierających wyznanie miłosne, gdyż „Dzień świętego św. Walentego to dzień dobry dla każdego. W tym dniu wszyscy to wyznają, że chcą kochać i kochają!”. Święty Walenty patronuje także chorym na epilepsję i choroby nerwowe. Jest opiekunem chorych psychicznie, ludzi ogarniętych mrokiem umysłu. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej w stroju kapłańskim, w momencie uzdrawiania chorego. 

     Program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów, niosący radosne przesłanie,  przeplatany wierszami i piosenkami został nagrodzony gromkimi brawami. Szczególnie urzekły pacjentów piosenki  wykonane solo  przez Ninę Świlak, Wiktorię Wasiewicz oraz akompaniującego sobie na gitarze Adama Krawczyszyna.  Nasi uczniowie sprawili ogromną radość podopiecznym ośrodka, którzy nie kryli łez  wzruszenia. Młodzież obdarowała pacjentów nie tylko słodkim upominkiem, ale i tym wszystkim co najcenniejsze ciepłym słowem, miłością, uśmiechem, dobrem, pamięcią i swoją obecnością.

  • SZKOLNE OBCHODY DNIA ZAKOCHANYCH - WALENTYNKI

    SZKOLNE OBCHODY DNIA ZAKOCHANYCH - WALENTYNKI

    SZKOLNE OBCHODY DNIA ZAKOCHANYCH - WALENTYNKI

             Z okazji Dnia świętego Walentego, przypadającego 14 lutego,  Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII oraz III gimnazjum zorganizował następujące akcje:

    - poczta walentynkowa,

    - konkurs dla klas IV-VIII oraz III gim. – najwięcej osób ubranych w kolorze czerwieni, zwalniającym z nieprzygotowania do lekcji,

    - happening „Serce miłości”- wspólna fotografia w holu szkoły,

    - audycja przez radiowęzeł,

    - muzyczne przerwy z piosenkami o miłości,

    - kiermasz słodkości.

    Już na pierwszej godzinie lekcyjnej Oliwia Musielak i Weronika Karczowska w imieniu całego Samorządu Szkolnego powitały w audycji radiowej nauczycieli i uczniów w ten piękny, zimowy dzień.  Prowadzące przyznały, że  choć mroźnie na zewnątrz, w szkole będzie dziś bardzo gorąco. A wszystko to za przyczyną Święta Zakochanych, które przypada właśnie dziś – 14 lutego.

    Dzień Zakochanych obchodzony jest w Polsce od niedawna. Wielu sądzi, że zwyczaj obchodzenia walentynek narodził się w Stanach Zjednoczonych. A to nieprawda! Tradycja tego święta sięga aż czasów Cesarstwa Rzymskiego. W starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono święto Junony – bogini kobiet i małżeństw. Następnego dnia bawiono się na luperkaliach (zabawie ku czci fauna Luperkala). Podczas zabawy imiona panien zapisywano na kartkach i wrzucano do słojów. Chłopcy wyciągając imię dziewczyny, losowali towarzyszkę zabawy. A kim był św. Walenty, patron zakochanych? Za rządów cesarza Aureliana, Rzym wplątał się w wiele wojen. Znużeni wojaczką mężczyźni nie rwali się do walki, za co cesarz obwiniał... rodziny. Wydał rozporządzenie, na mocy którego wszystkie zaręczyny i śluby zostały rozwiązane. Kapłan Walenty przeciwstawił się cesarskim zakazom i potajemnie udzielał ślubów. Został za to wtrącony do więzienia i tam zakochał się w córce swojego strażnika, która pod wpływem miłości odzyskała nagle wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział kazał natychmiast stracić Walentego. Przed śmiercią napisał on list do swojej ukochanej podpisując się na końcu: „Od Twojego Walentego”. Za nieposłuszeństwo został skazany na ścięcie głowy. Wyrok wykonano 14 lutego około 270 roku n.e.

    Do dzisiaj nie wiadomo ile jest prawdy w tej legendzie. Jedno jest pewne do dzisiaj 14 lutego we włoskiej Umbrii ludzie są zwolnieni z pracy, a do wioski przybywają pary zakochanych, które przy grobie św. Walentego ślubują, iż do końca roku wezmą ślub. Na cześć odważnego kapłana, który stanął w obronie miłości, właśnie tego dnia obchodzimy Dzień Zakochanych.

    Na zakończenie naszej audycji Weronika i Oliwia zaprosiły do wysłuchania utworu "Hymn o miłości". Ta napisana przez św. Pawła Apostoła pieśń, to jeden z najpiękniejszych tekstów o miłości w całej literaturze światowej. Definicja miłości stworzona przez apostoła stanowi jeden z najbardziej znanych fragmentów Pisma Świętego, czytany podczas zawierania związku małżeńskiego w kościołach większości chrześcijańskich wyznań.

    "Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadł wszelką wiedzę, i miał tak wielką wiarę, iżbym góry przenosił, a miłości bym nie miał, byłbym niczym. I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją, a ciało wystawił na spalenie, lecz miłości bym nie miał, nic mi nie pomoże. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą. Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje, [nie jest] jak proroctwa, które się skończą, choć zniknie dar języków i choć wiedzy [już] nie stanie. Po części bowiem tylko poznajemy i po części prorokujemy. Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe, zniknie to, co jest tylko częściowe. Gdy byłem dzieckiem, mówiłem jak dziecko, czułem jak dziecko, myślałem jak dziecko. Kiedy zaś stałem się mężem, wyzbyłem się tego, co dziecinne. Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno; wtedy zaś [ujrzymy] twarzą w twarz. Teraz poznaję po części, wtedy zaś będę poznawał tak, jak sam zostałem poznany. Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: największa z nich [jednak] jest miłość".

    Na zakończenie audycji dziewczęta życzyły wszystkim dużo miłości i radości. Zaprosiły także do wspólnej fotografii podczas przerwy międzylekcyjnej oraz na kiermasz słodkości, przyciągający wzrok kolorami tego święta i kuszący zapachami wypieków.

    W tym wyjątkowym dniu każdą z klas odwiedzili Amor – w tej roli Filip Tatara oraz  Walentynka -  Nikola Sokołowska, osobiście wręczając adresatom walentynkowe kartki, listy i liściki. Najliczniej ubraną na czerwono klasę – 4B  nagrodzili lizakami w kształcie serc. O oprawę fotograficzną przepełnioną kolorem czerwieni oraz atmosferą miłości i przyjaźni zadbała Izabela Hrycak.

    Gorąco dziękujemy za aktywny udział w szkolnych obchodach dnia świętego Walentego i życzymy wszystkim jak najwięcej serdeczności, ciepła radości i miłości.

     

     Samorząd Uczniowski

  • ZBIÓRKA NA RZECZ PODOPIECZNYCH PRUSICKIEGO STOWARZYSZENIA SERCE DLA ZWIERZĄT

    ZBIÓRKA NA RZECZ PODOPIECZNYCH PRUSICKIEGO STOWARZYSZENIA SERCE DLA ZWIERZĄT
     „Uśmiech psa znajduje się w jego ogonie.” – W. Hugo
     
    Tuż przed feriami zimowymi Samorządy Uczniowskie naszej szkoły, z inicjatywy uczennicy kl. 3B ZUZANNY CZEKAJ, zwróciły się z prośbą o udział w zbiórce na rzecz podopiecznych STOWARZYSZENIA PRUSICKIE SERCE DLA ZWIERZĄT.  Uczniowie w krótkim czasie  przynieśli wszystkie potrzebne artykuły, min.  budy, karmę, koce, zabawki dla zwierząt,  miski, obroże, smycze,  żwirek dla kotów.
    Gorąco dziękujemy każdej osobie  angażowanej w tą wspaniałą akcję charytatywną na rzecz zwierząt. Wszystkim dobroczyńcom – uczniom, rodzicom  i nauczycielom, którzy przyczynili się do polepszenia bytu zwierząt, bardzo serdecznie dziękujemy. Dzięki Wam, po raz kolejny przekonaliśmy się, że wokół nas są życzliwi ludzie o wielkich sercach, którym los braci mniejszych nie jest obojętny.  Raz jeszcze dziękujemy za szczodrość w imieniu własnym, Zuzi, jak również  zwierzaków i Stowarzyszenia Prusickie Serce dla Zwierząt.
     
                                                                     Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych
  • II MIEJSCE w Powiecie Trzebnickim w tenisie stołowym w kat. dziewcząt

    II MIEJSCE w Powiecie Trzebnickim w tenisie  stołowym w kat. dziewcząt

    Dnia 21 stycznia 2019r  w SP Prusicach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Tenisie Stołowym ,naszą szkołę reprezentowały dziewczęta z klasy szóstej  Kinga Jędrzejczyk ,Zuzia Zdybel i Oliwka Kowalczyk. Dziewczęta rywalizowały z drużynami z Korzeńska, Pęgowa Masłowa. Po bardzo dobrej, wyrównanej grze w systemie ,,każdy z każdym” zdobyły II miejsce i srebrny medal.

     

    Wyniki klasyfikacji w kat. chłopców:

     

    I miejsce  - SP Powidzko

    II miejsce- SP Pęgów

    III miejsce- SP Kuźniczysko

    IV miejsce-SP Skokowa

    V miejsce-SP Czeszów

     

    W kat. dziewcząt:

     

    I miejsce-SP Masłów

    II miejsce- SP PRUSICE

    IIImiejsce – SP Korzeńsko

    IVmiejsce- SP Pęgów

       

     

    Sporządziła –Edyta Skalska.

  • BEZPIECZNE FERIE - SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

    BEZPIECZNE FERIE - SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

    Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klas 4-8 i III gimnazjum, pedagoga oraz psychologa szkolnego, we wtorek 22 stycznia odbyły się spotkania profilaktyczno-edukacyjne dla dzieci z reprezentantami Posterunku Policji w Prusicach oraz KPP w Trzebnicy na temat "Bezpieczeństwa podczas ferii zimowych". Policjanci przypomnieli o różnych zagrożeniach czyhających na uczniów w trakcie ferii zimowych. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów, policjanci utrwalili zasady poruszania się po drodze oraz sposoby obrony przed atakiem groźnego psa. Przypomnieli także  o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, zbliżania się do nieznajomych osób. Funkcjonariusze udzielili wielu cennych wskazówek jak bawić się na śniegu, aby ferie zimowe upłynęły wszystkim wesoło, zdrowo i bezpiecznie.

    W grupie klas starszych policjanci poruszyli również tematykę cyberprzemocy. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się w szerszym zakresie czym jest przemoc w sieci i jakie są jej konsekwencje. Internet stanowi bowiem skarbnicę wiedzy, jednak niestety coraz częściej staje się również narzędziem, którym można wyrządzić innej osobie ogromną krzywdę. Stosowanie przemocy poprzez zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem internetu w tym komunikatorów,  witryn internetowych, forów dyskusyjnych, portali społecznościowych, czy telefonów komórkowych, to częste przypadki, którymi zajmują się policjanci. Funkcjonariusze przybliżyli nastolatkom obowiązujące przepisy prawne dotyczące spraw nieletnich, omówili konsekwencje naruszenia prawa przez nieletnich, zwrócili uwagę na odpowiedzialność małoletnich i nieletnich. Uświadomili jakie środki wychowawcze i poprawcze przewiduje prawo.

    Przeprowadzone pogadanki  profilaktyczne z pewnością pomogą przyczynić się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Informacje dotyczące m.in. odpowiedzialności za niewłaściwe korzystanie z Internetu stanowią  impuls do kształtowania postawy moralnej i społecznej młodego człowieka.  Takie spotkania i prelekcje z pewnością pozytywnie wpłyną na zachowanie uczniów w szkole i poza placówką. Na zakończenie policjanci życzyli wszystkim radosnych i bezpiecznych ferii. 

  • 27 FINAŁ WOŚP - 13 I 2019

    27 FINAŁ WOŚP - 13 I 2019

    W styczniu nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w zbiórce funduszy na rzecz Fundacji WOŚP. 13 stycznia 2019 roku Samorząd Uczniowski aktywnie włączył się do udziału w 27 Finale WOŚP, którego celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 
    Cała społeczność szkolna spisała się na medal już na etapie przygotowań do Finału. W grudniu wszyscy uczniowie chętni do zostania wolontariuszem WOŚP proszeni byli o rekrutację online lub też osobiście w miejscowym sztabie, którego Szefem jest dyrektor GOKiS Paweł Grzyb. Po zarejestrowaniu w Sztabie jako wolontariusze, nasi uczniowie otrzymali identyfikatory i puszki zabezpieczone banderolami oraz serduszka, którymi obdarowywano wszystkie osoby wrzucające pieniądze do puszki kwestarskiej.  Do akcji aktywnie włączyli się również rodzice i opiekunowie naszych uczniów poprzez przygotowanie domowych wypieków na towarzyszący Finałowi WOŚP kiermasz ciast. Stoły wprost uginały się pod ciężarem wszelakiego rodzaju ciast, ciasteczek, tortów i babeczek. Było słodko, przepysznie, obficie. Wspaniałe, gorące serca, niegasnący entuzjazm dla dzieła pomocy dzieciom i umiejętność wspólnej zabawy połączyły wszystkich uczestników 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w hali sportowej naszej szkoły. Nasi wolontariusze od wczesnego rana do wieczora przyjmowali datki do puszek i rozdawali orkiestrowe serduszka, a towarzyszyła im życzliwość i hojność darczyńców.
    WOŚP w Prusicach rozpoczął występ zespołu disco polo Freaky Boys. Odbył się również pokaz Elitarni MMA z Obornik Śląskich. Niesamowity stunt rowerowy zaprezentował z kolei uczeń klasy IIIb gimnazjum naszej szkoły - SZYMON KRECZMER, dla którego rower jest nieodłącznym elementem życia codziennego. Następnie odbył się przegląd talentów wokalnych w konkursie "Od przedszkola Do Opola". Na scenie we wspaniałych występach solo pojawiły się nasze uczennice z kl. 4-5 - OLIWIA LUPA, WIKTORIA WASIEWICZ,  NINA ŚWILAK.  Moc pozytywnej energii dostarczył wszystkim koncert Tomka "Kowala" Kowalskiego. Nie zabrakło również światełka do nieba wykonanego przy pomocy telefonów komórkowych.  27 FINAŁ WOŚP w Prusicach zakończył się biegiem nocnym - Policz się z cukrzycą. Ponadto w Skokowej odbyła się  kolejna, specjalna edycja Wrak Race Skokowa, zorganizowana  przez miłośników Starej Motoryzacji.
    Podczas 27 FINAŁU WOŚP w Prusicach były więc występy na estradzie, koncerty, pokazy, licytacja, do której również włączyły się Samorządy Uczniowskie naszej szkoły przekazując mega zestaw zabawek zawierający min.  pluszowe miśki, pieski, kucyka, zdalnie sterowany samochód. Emocji i atrakcji nie brakowało!
    Graliśmy, gramy i grać będziemy z Orkiestrą do końca świata i o jeden dzień dłużej!

  • WIELKA ZBIÓRKA DLA PODOPIECZNYCH PRUSICKIEGO STOWARZYSZENIA SERCE DLA ZWIERZĄT

    WIELKA ZBIÓRKA DLA PODOPIECZNYCH PRUSICKIEGO STOWARZYSZENIA SERCE DLA ZWIERZĄT

    Samorząd Uczniowski z inicjatywy uczennicy kl. 3B ZUZANNY CZEKAJ, zwraca się z prośbą o udział w zbiórce na rzecz podopiecznych STOWARZYSZENIA PRUSICKIE SERCE DLA ZWIERZĄT.
    Potrzebne są: karma, koce, zabawki dla zwierząt, budy, miski, obroże, smycze, transporter i żwirek dla kotów.
    Gorąco prosimy o wsparcie.
    Dary prosimy przynosić do 24 stycznia, sala 88.

  • 27 FINAŁ WOŚP W PRUSICACH

    27 FINAŁ WOŚP W PRUSICACH
  • Świąteczna wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Obornikach Śl.

    Świąteczna wizyta w Domu Pomocy Społecznej  w Obornikach Śl.

    Okres zbliżających się świąt to szczególny czas, który większość z nas spędza na przygotowaniach do wspólnego, rodzinnego spotkania. My pamiętamy, że są wśród osoby starsze, samotne, często chore dla których ten okres jest szczególnie trudny.

    Dnia 14 grudnia 2018 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  Wiktoria Wójcik z kasy VIII c , Nikola Sokołowska z klasy VII a  pod opieką pani Wioletty Drząszcz, pana  Roberta Skowrońskiego  oraz  pani Agnieszki Wójcik odwiedzili mieszkańców oraz pracowników  w Domu Pomocy Społecznej  w Obornikach Śl.  Od kilku już  lat odwiedzamy z radością  naszych przyjaciół  z DPS Obornikach Śl. Uczniowie obdarowali mieszkańców słodkościami i pięknymi świątecznymi stroikami oraz złożyli najlepsze oraz najpiękniejsze  życzenia świąteczne .

    Wizyta u naszych przyjaciół, jak co roku wywiera na nas ogromne wrażenie. Jest dla uczniów prawdziwą lekcją pokory, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Zawsze pełne wzruszeń oraz refleksji…

     

    Wioletta Drząszcz, Lucyna Zalewska, Robert Skowroński

  • Popołudniowa wycieczka klasy VIIIc na Jarmark Bożonarodzeniowy

    Popołudniowa wycieczka klasy VIIIc na Jarmark Bożonarodzeniowy

    Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to jeden z najpiękniejszych jarmarków. Wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii, gdzie wśród pachnących lasem choinek, aromatu ręcznie wykonanych czekoladowych pierników czeka moc świątecznych niespodzianek.  Dnia 20 grudnia 2018 r. po zajęciach lekcyjnych uczniowie klasy VIII c wraz z wychowawczynią  panią Wiolettą  Drząszcz i panem Robertem Skowrońskim w świetnym i zimowym  nastroju wybrali się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Wszystkich  wycieczkowiczów ogarnęła  radość świąt i czekała wyjątkowa atmosfera. Również w tym roku na jarmarku nie zabrakło pyszności m.in. kartaczy, oryginalnej chałwy, miodu, góralskich serów, czekoladowych pierników, unikatowej ceramiki ukraińskiej oraz  pięknych ręcznie wykonanych  świątecznych dekoracji. Można też było podziwiać świąteczne atrakcje w bajkowym klimacie . W Bajkowym Lasku przepiękne bajki, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzały wszystkich  do iście baśniowego świata. Nie zabrakło oczywiście zakupu świątecznych prezentów  oraz  cudownego świątecznego humoru. 

    Wioletta Drząszcz

  • UDZIAŁ W AKCJI GÓRA GROSZA

    UDZIAŁ W AKCJI GÓRA GROSZA

    W grudniu Samorząd Uczniowski klas IV-VIII oraz III gimnazjum, wziął udział w ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA. W każdej z klas skarbnik klasowy miał za zadanie przygotować puszkę i  przeprowadzić kwestę na terenie szkoły. W akcji wzięły udział następujące klasy:  4A, 4B, 4C, 5A, 5B, 5C, 6A, 6B, 7A, 8B, IIIA i IIIB gimnazjum.

    Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

    Niezwykle budujący jest fakt, że nasi uczniowie z ogromną wrażliwością pomagają dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Rodzina jest ważna dla każdego, więc  należy nie ustawać w pomaganiu dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.  Razem zebraliśmy 741 zł.

    Organizator  zbiórki monet –TOWARZYSTWO NASZ DOM - nad każdą sprawą dziecka pochyla się indywidualnie, z troską ją rozpatruje i wspólnie decyduje, jakie podjąć działania. Pośród różnych form pomocy udzielane jest wsparcie doraźne w postaci zakupu niezbędnych rzeczy, czasami całe rodziny wysyłane są  na terapię lub finansowane są wyjazdy wypoczynkowe, rozwijane są  talenty, pasje i zainteresowania podopiecznych, a niekiedy dzieci umieszczane są  w bezpiecznym miejscu na czas kryzysu w  rodzinie. Pozyskane środki pozwalają tworzyć programy dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych. Góra Grosza cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży w szkołach,  a każda kolejna edycja utwierdza organizatorów w przekonaniu, że takie właśnie inicjatywy mają sens i są naprawdę potrzebne.

    Samorząd Uczniowski dziękuje za każdy podarowany grosz – dziękujemy w imieniu własnym oraz dzieci, którym pomagamy, a także Towarzystwa Nasz Dom, która pracuje nad akcją Góra Grosza.

  • MOC ŻYCZEŃ OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO MAŁYCH I DUŻYCH

    MOC ŻYCZEŃ OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO MAŁYCH I DUŻYCH
  • ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN Z GMINY PRUSICE

    ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN Z GMINY PRUSICE

    W grudniu Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych wraz ze Stowarzyszeniem Pomoc Obywatelska włączyły całą społeczność szkolną do udziału w akcji ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN Z GMINY PRUSICE.  Dzięki ogromnemu sercu obdarowujących, udało się zebrać, by przekazać rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej min.: żywność długoterminową, pościel, ręczniki, koce, patelnie, noże kuchenne, blender, garnki, środki czystości, przybory szkolne, kołdry, farby do malowania ścian, odzież, zabawki, chodzik, gry planszowe. Zbiórka trwała do 14 grudnia 2018 roku.

    Organizatorzy akcji gorąco dziękują wszystkim darczyńcom za niezwykłą wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu i szczodrości, udało nam się zapewnić potrzeby wskazane przez rodziny wybrane w akcji „Świąteczna Paczka”. Dziękujemy każdemu kto włączył się do udziału w tej przedświątecznej zbiórce. Dziękujemy za każdą dołożoną cegiełkę i zaangażowanie. Z pewnością razem przyczyniliśmy się do wielkiej radości dla każdej z obdarowanych rodzin,  dając nadzieję na lepsze jutro!  Spełniliśmy marzenia. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ - to naprawdę działa!

  • CHARYTATYWNY, SZKOLNY KIERMASZ CIAST 

    CHARYTATYWNY, SZKOLNY KIERMASZ CIAST 

    10 grudnia, w poniedziałek Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych zorganizowały CHARYTATYWNY, SZKOLNY KIERMASZ CIAST na rzecz rodziny z Pawłowa, której dom uległ zniszczeniu podczas pożaru. Dzieci z tej rodziny uczęszczają do grupy przedszkolnej w naszej szkole. Każda z klas przygotowała na kiermasz pyszne domowe ciasta. W dniach 10-12 grudnia, zorganizowana została też kwesta. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzali więc klasy,  by do puszek zebrać każdą, najmniejszą nawet kwotę. Razem zebraliśmy 1075,00 zł. Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali wypieki na kiermasz, jak i tym, którzy je kupowali oraz każdemu, kto wsparł kwestę. Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebującej tego rodziny. Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Prusicach
    ul. Żmigrodzka 43
    55 - 110 Prusice
  • (71)3126211

Galeria zdjęć