Nawigacja

  • 21 MARCA – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

    21 MARCA – PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

    21 marca w czwartek wszyscy uczniowie świętowali nadejście wiosny. W tym wyjątkowym dniu w całej szkole było głośno, radośnie i kolorowo. Na powitanie wiosny uczniowie i nauczyciele zaproszeni zostali do udziału w happeningu polegającym na przebraniu się w zwariowany kostium, założeniu peruki czy maski lub też ubraniu się w kolorze zieleni. Tak więc jak co roku uczniowie zamiast wagarów wybrali wspólną zabawę z nauczycielami. W niecodziennych strojach i w dobrych humorach korzystali z atrakcji przygotowanych przez Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII oraz III gimnazjum.

    Na pierwszej godzinie lekcyjnej wszyscy zgromadzili się w holu szkoły, by obejrzeć program wiadomości na żywo, prowadzony przez naszych dziennikarzy Elżbietę Utko oraz  Wojciecha Curyło.

    Nasi prezenterzy z dużym poczuciem humoru przygotowali następujący poranny program:

    Witamy Państwa w porannym wydaniu wiadomości TVP PRUSICE.

    Na zegarze minęła ósma, więc czas na najświeższe wiadomości z kraju i ze świata:

    Od kilku godzin mamy kalendarzowa wiosnę, w tym roku wyjątkowo zimową i zakatarzoną, ale jak zdradził nam rzecznik prasowy wiosny, już od przyszłego tygodnia będzie ciepło, a grube kurtki i czapki będzie można odłożyć do lamusa, lub też sprzedać na Allegro!

    Szkolna Agencja Informacyjna donosi, że ekipa specjalnych wysłanników zaobserwowała przed kilkoma dniami biały, duży obiekt latający w kształcie strzały, wysyłający czerwone impulsy i uparcie kołujący nad terenem podmokłym. Przy bliższych oględzinach okazało się, że to nasz poczciwy Bociek  powrócił zza morza i szuka starego gniazda oraz partnerki.

    Na ulicy Ogrodowej kwitną już przebiśniegi i krokusy, a na  Wrocławskiej  pierwiosnki i przylaszczki – pamiętajcie –   SĄ POD OCHRONĄ i nie wolno ich zrywać !!! Zróbcie fotograficzne safari!

    Pewna zaprzyjaźniona z nami mieszkanka Krościny Małej skarżyła się na okropne pomruki i dziwne odgłosy dobiegające od strony  pobliskiego stawu; w celu zbadania owego tajemniczego zjawiska na miejsce udała się Specjalna Komisja, która stwierdziła, że to miauczą i mruczą ... wierzbowe kotki!

    Uwaga! Uwaga! Mimo nieznacznego spadku temperatury, woda w  pobliskim stawie zaprasza dziś do kąpieli wszystkie dziewczyny o imieniu ... Marzanna! Inne muszą poczekać do nocy świętojańskiej.

    Sonda Kosmiczna „Sprytny Podglądacz” przekazała  satelitarny obraz z Antarktydy, gdzie pod hasłem „Mróz twoim przyjacielem” odbył się międzynarodowy zjazd bałwanów; wśród uczestników zjazdu zauważono wiele znajomych twarzy ...

    Przyrodnicze Służby Leśne informują, że wiosenne słonko obudziło już borsuki i niedźwiedzie, uważajmy, bo o tej porze misie są .. bardzo nerwowe, czyli prosimy NIE DRAŻNIĆ MISIÓW!!!

    Dyrekcja Naszej Szkoły zarządziła dziś wiosenny rozkład zajęć, który nie przewiduje odpytywania i stawiania jedynek, preferuje zaś szeroki uśmiech i dobry humor; propozycja ta została przyjęta jednogłośnie i nikt nie wniósł sprzeciwu (nawet nauczyciele).

    Wobec tego bawimy się dziś wiosennie i udajemy, że nie widać śniegu za oknem,  bo wiosna, wiosna wesoła uśmiechy rozdaje dokoła. Zachwyca i cieszy barwami! Jak miło, ze znowu jest z nami!!!

    Następnie zgromadzona społeczność szkolna została zaproszona do  obejrzenia niezwykłego pokazu mody, jednego z najważniejszych brandów modowych na świecie. Zaprezentowano więc najnowsze wiosenne kolekcje szkolnej sławy projektantów. Tematem przewodnim była oczywiście WIOSNA. We wspaniałej kolekcji znalazły się m.in.: świetnie skrojone spódnice, sukienki z motywem kwiatów, kolorowe motyle, niezwykłe kapelusze. Najnowsze wiosenne trendy zaprezentowane zostały przez topowe modelki i topowych modeli z każdej z klas. Publiczność z zachwytem podziwiała najnowsze kroje i fasony, tradycyjne, artystyczne, mistrzowskie krawiectwo. Prowadzący pokaz wyznali, że kolekcja „Wiosna” to triumf mozolnej, tytanicznej i wielogodzinnej pracy krawców-artystów, których na całym świecie jest już dziś niewielu.  Nasi młodzi, zdolni kreatorzy mody oraz modele nagrodzeni zostali gromkimi brawami oraz słodkimi upominkami, które przygotowała także dyrekcja naszej szkoły.

    Brawami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi zostali także nagrodzeni laureaci szkolnego konkursu na plakat „JAK SIĘ NIE DAĆ ZŁOWIĆ NAŁOGOWI?”.  Zostali nimi :  I MIEJSCE – JAGODA HUPA, II MIEJSCE – GRACJAN CYCBUCH, III MIEJSCE ZUZANNA ROMASZEWSKA. Konkurs organizowany był w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii. Prace uczestników podziwialiśmy w holu szkoły. Wystawę obejrzeli również rodzice uczestniczący w spotkaniach z wychowawcami klas w dniu 19 marca 2019r.  Wszystkie prace były godne podziwu. Komisja konkursowa miała więc bardzo trudne zadanie. Oceniając prace plastyczne, komisja brała pod uwagę estetykę wykonania, nowatorski pomysł oraz trafne przesłanie. Nagrody zostały wręczone przez Panią Dyrektor Dorotę Borowiecką oraz Panią Marlenę Rajn z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

    Na zakończenie pokazu Samorząd Uczniowski życzył całej społeczności szkolnej wszystkiego  co piękne, kwitnące i ciepłe, wielu powodów do radości, słonecznych promyków serdeczności oraz  wiosennego optymizmu. By każdy dzień przynosił  tylko to, co dobre, miłe i szczere, by ta wiosna była wyjątkowo radosna i uśmiechnięta. Radosne świętowanie nadejścia wiosny dodało wszystkim ładunku pozytywnej energii i dobrego humoru, którego nie może zabraknąć,  aż do końca roku szkolnego, czyli przez kolejne 92 dni, trwające 2208 godzin co jest równoznaczne 132480 minutom. Ten dzień zaliczamy do udanych. Zadbał o to Samorząd Uczniowski, który miał pieczę nad całością imprezy.

  • IV miejsce w Finale Powiatu Trzebnickiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2018/2019 w Piłce Ręcznej Dziewcząt

    IV miejsce  w Finale Powiatu Trzebnickiego Igrzysk Młodzieży Szkolnej 2018/2019 w Piłce Ręcznej Dziewcząt

    Dnia 19 marca 2019r odbył się w SP nr1 w Obornikach Śląskich Powiatowy Turniej w  Piłkę Ręczną Dziewcząt. Uczestniczyło w nim 5 szkół- dwie drużyny z  gminy Oborniki Śląskie- SP1i SP3, Szkoła Podstawowa z Zawoni ,SP z Prusic i SPnr3 z Trzebnicy.  Naszą szkołę reprezentowały: Amelia Dziedzińska,Natalia  Kulik,Karolina Obora – 3aPG,Oliwia Bojarun ,Nikola Sokołowska-7aWeronikaSzczurek-7b,Iza Hrycak, Dominika Miszczuk, Daria Sobieraj-Drząszcz,-8a,Oliwia Musielak, Anastazja Pietrzak, Natalia Rapacz-8b.Graliśmy systemem ,,każdy z  każdym”, opiekę sędziowską i medyczną zapewnili gospodarze .Po bardzo emocjonującej i ambitnej grze uczennice  naszej szkoły zdobyły VI miejsce.

     

    Edyta Skalska

  • Dzień Marchewki i Dzień Buraka

    Dzień Marchewki i Dzień Buraka

    Od kilku lat  uczniowie z naszej szkoły  klasy V – VIII szkoły podstawowej  uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!", który współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.
    Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

    W ramach programu „ Trzymaj Formę”  dnia 15 kwietnia 2019r.  odbył Dzień Marchewki i Dzień Buraka. Te warzywa możemy stosować w naszej diecie na rożne  ciekawe sposoby.

    Tym razem można było skosztować zdrowych i bardzo smacznych  wypieków na bazie mąki orkiszowej z dodatkiem marchewki czy też czerwonego buraka.

    Oto kilka cennych właściwości zdrowotnych marchwi i czerwonego  buraka :

    marchew:

    -wpływa pozytywnie na wzrok

    -  przeciwdziała miażdżycy

    - pomaga walczyć z namiarem wolnych rodników

    - oddziałuje pozytywnie na układ nerwowy

    - wpływa na produkcję kolagenu

    - pomaga w profilaktyce cukrzycy typu II

    - wpływa pozytywnie na wygląd skóry

    burak czerwony:

      - ułatwiają trawienie

      - pomagają przy anemii

      - podnoszą odporność organizmu na infekcje i przeziębienia

      - stosuje się w chorobach nowotworowych

      - zapobiegają zaparciom

      - zewnętrznie pomocny w owrzodzeniach skóry

      - ma działanie uspokajające

     

    Bardzo dziękujemy uczniom oraz rodzicom za przygotowanie  tych nie tylko zdrowych  ale i pysznych smakołyków.

     

    Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami:

    Lucyną Zalewską, Wiolettą Drząszcz, Robertem Skowrońskim

  • Spotkanie przedstawicieli Samorządu Szkolnego z psychologiem i terapeutą pracującymi w OMPiH w Będkowie

    Spotkanie przedstawicieli Samorządu Szkolnego z psychologiem i terapeutą pracującymi w OMPiH w Będkowie

    18 marca przedstawiciele klas 4-6 spotkali się z pracownikami Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej  w Będkowie - psychologiem i terapeutą p. Natalią Suseł. Głównym celem spotkania  było zapoznanie kandydatów na wolontariuszy z historią i działalnością ośrodka a także przybliżenie funkcjonowania hospicyjnego wolontariatu. Udział w tym spotkaniu z pewnością ułatwi podjęcie decyzji i wybranie odpowiedniej formy zaangażowania. Panie starały się przybliżyć uczniom pracę hospicjum, która polega na dostrzeganiu w pacjencie człowieka oraz otaczaniu opieką  jego rodziny. Zachęcały do działań w formie wolontariatu na miarę własnych możliwości – poprzez cykliczne spotkania i odwiedziny chorych, przygotowywanie programów artystycznych, czy własnoręcznie wykonanych laurek, domowych wypieków. Bycie wolontariuszem oznacza obecność drugiego człowieka, bliskość, wrażliwość, pokorę, cierpliwość, człowieczeństwo.   Wolontariusz tak naprawdę więcej dostaje niż daje.  Radość, ogromne wzruszenie  i wdzięczność pacjentów oraz ich rodzin są bezcenne.

    Uczniowie naszej szkoły już od 10 lat odwiedzają zaprzyjaźnionych pacjentów Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej  w Będkowie.  Uczestniczymy we wspólnych spacerach, zajęciach artystycznych, piknikach, rozmowach z pacjentami, pomagamy przy sadzeniu wiosennych kwiatów, zbiórce książek. Starając się wnieść odrobinę radości przygotowujemy występy artystyczne,  przywozimy domowe słodkości, owoce, wspólnie wykonujemy znane i lubiane utwory muzyczne, kolędujemy, uczestniczymy w kolacji wigilijnej oraz wielu innych świętach. Każdy nasz wyjazd  z pewnością należy do owocnych. Cieszy nas fakt, że każdego roku nowy, zintegrowany zespół wolontariuszy wyraża swoją gorliwość i gotowość do pracy  na rzecz Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej  w Będkowie.

    Samorząd Uczniowski stara się zrobić coś wielkiego, wspólnie niosąc pomoc i radość  tym, którzy jej potrzebują. Jeżeli są wśród nas uczniowie, którzy  chcą coś zmienić, sprawić, by ich życie było bardziej wartościowe, by życie innych stało się lepsze, zapraszamy do włączenia się do naszych działań. Razem możemy pokazać, że warto pomagać, że bezinteresowność w dzisiejszych czasach to nie przeżytek. Razem nieśmy wsparcie chorym, którzy potrzebują podpory.

  • UDZIAŁ W SPEKTAKLU TEATRU MUZYCZNEGO CAPITOL - „CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ”

    UDZIAŁ W SPEKTAKLU TEATRU MUZYCZNEGO CAPITOL - „CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY OZ”

    15 marca uczniowie klas 4A, 4B i 4C pod opieką wychowawców p. Barbary Sołowczuk–Fiszer, p. Lucyny Zalewskiej oraz pedagoga szkolnego p. Agnieszki Garuli, uczestniczyli w spektaklu Teatru Muzycznego Capitol pt. „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”.

             Był to spektakl zrealizowany z rozmachem, pełen barwnych kostiumów, efektów specjalnych i – nieodzownej szczególnie w bajkach dla dzieci – teatralnej magii. Scenariusz powstał na postawie książek Franka L. Bauma, po które – zwłaszcza „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” – sięgało wielu twórców, by uwiecznić je w filmowych i teatralnych dziełach. Przesłanie i fabuła spektaklu są mądre i proste: mała dziewczynka Dorotka, porwana przez tornado z farmy w Kansas ląduje ze swoim pieskiem Toto w baśniowej Krainie Oz. Spotyka tam Blaszanego Drwala, Tchórzliwego Lwa i Stracha Na Wróble, i razem z nimi wyrusza na poszukiwaniu Czarnoksiężnika Oza. Każdy z podróżników chce go poprosić o dar, którego mu we własnym mniemaniu brak. Wśród wielu przygód, pełnych baśniowych istot, dobrych i złych czarownic, po niezwykłych zwrotach akcji cała czwórka dotrze w końcu na miejsce, gdzie okaże się, że to wszystko, czego tak pragnie, już dawno przecież ma. Bo tego, co najważniejsze, nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać wszelkie przeciwności, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

             Spektakl urzekł publiczność niezwykłym przesłaniem,  wspaniałą grą aktorską, rozmachem kostiumów, rekwizytów i dekoracji.

  • Powiatowy Konkurs o Unii Europejskiej

    Powiatowy Konkurs o Unii Europejskiej

                12 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Unii Europejskiej w Urazie odbył się  Powiatowy Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej  dla klas VII-VIII. Nasza szkoła reprezentowana była przez 3 uczniów wyłonionych w eliminacjach szkolnych  - Nelę Bojarun, Katarzynę Szemiel i Marcela Rogalę, którzy  przygotowywani byli przez p. B. Tarnowską i  p. B. Sołowczuk-Fiszer.

    Uczestnicy Konkursu (przedstawiciele 10 szkół z powiatu trzebnickiego) rywalizowali indywidualnie  pisząc bardzo trudny test składający się z 20 pytań zamkniętych i  10  otwartych,  obejmujących  szeroki wachlarz zagadnień związanych z Europą i Unią Europejską, m.in. kuchni państw UE,  dokładnej historii powstania Unii Europejskiej, drogi Polski do UE oraz charakterystyki  państw należących do Unii, a w szczególności Austrii.

    Cieszymy się bardzo, że  III miejsce na 30 uczestników zajęła uczennica klasy VIIa Nela Bojarun  przygotowywana przez p. Bożenę Tarnowską.

    Uczestnictwem w Konkursie  zaznaczyliśmy swoją obecność w gronie szkół podstawowych powiatu trzebnickiego, a uczniowie wykazali się ogromna wiedzą i pokazali, że są prawdziwymi Europejczykami. Serdecznie gratulujemy.

     

                                                                                Barbara Sołowczuk-Fiszer

  • Dzień Szarlotki z okazji Dnia Kobiet

    Dzień Szarlotki z okazji Dnia Kobiet

            Z  myślą o naszych wszystkich  Paniach i dziewczynkach dnia 8 marca 2019r. uczniowie z  klasy 8c przygotwali słodki piątek. Chłopcy z klasy 8 c sprzedawali przepyszną szarlotkę oraz jabłka. Za pozyskane fundusze wybiorą się na integracyjną klasową  wycieczkę z okazj Dnia Wiosny. Wspaniałe wypieki zostały przygotowane przez rodziców uczniow  z naszej klasy, za które bardzo dziękujemy.

         A oto przepisy na wyborne szarlotki:

    Przygotowanie:

    • Jabłka obrać, pokroić na niewielkie kawałki i razem z cukrem oraz cukrem wanilinowym lekko podsmażyć, tak aby się nie rozpadły. Dodać rodzynki i cynamon. Ostudzić.
    • Przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia bezpośrednio na stolnicę, dodać 3/4 szklanki cukru trzcinowego , cukier wanilinowy oraz masło. Całość posiekać nożem. Dodać 3 żółtka i 1 całe jajko. Zagnieść szybko ciasto i podzielić na 2 części. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.
    • Jedną część ciasta rozwałkować (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia) i przełożyć do prostokątnej formy 20 x 30 cm. Odkleić wierzchnią warstwę papieru. Wstawić do lodówki. Białka z 3 jaj ubić na pianę, następnie stopniowo dodawać resztę (1/4 szklanki) cukru, ciągle ubijając, aż piana będzie sztywna i błyszcząca.
    • Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Formę z ciastem wyjąć z lodówki, wyłożyć jabłka. Przykryć ubitą pianą z białek. Na wierzch położyć drugą część rozwałkowanego ciasta.
    • Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 1 godzinę (gdyby w trakcie pieczenia wierzch za bardzo się zrumienił, położyć kawałek folii aluminiowej).

     

    Przygotowanie

    • Niedużą foremkę o wymiarach ok. 21 x 25 cm lub tortownicę o średnicy 24 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
    • Zagnieść ciasto kruche: do mąki dodać pokrojone w kosteczkę masło oraz smalec, proszek do pieczenia, cukier trzcinowego  i cukier wanilinowy. Siekać składniki lub rozdrabniać dłońmi lub mieszadłem miksera na drobną kruszonkę.
    • Dodać jajko i połączyć składniki w jednolite ciasto. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki.
    • Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki i wyciąć gniazda nasienne. Pokroić na plasterki i włożyć do garnka. Dodać cynamon i podgrzewać pod przykryciem przez ok. 10 - 15 minut aż jabłka zmiękną i się rozpadną, w międzyczasie od czasu do czasu zamieszać. Można doprawić cukrem jeśli jabłka są bardzo kwaśne.
    • Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Rozwałkować połowę ciasta podsypując mąką (lub pokroić nożem na plasterki) i wylepić spód formy. Dodać jabłka a na nich położyć drugą część rozwałkowanego ciasta (lub startego na tarce lub pokrojonego na plasterki). Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 35 - 40 minut na złoty kolor. Posypać cukrem pudrem.

    Wskazówki

    * najlepsze są jabłka twarde i kwaśne np. odmiany szara reneta. Mogą być też jabłka antonówka lub papierówka lub jabłka ze słoika (1 litrowy słoik). 

     

    Wioletta Drząszcz wraz klasą 8c

  • Udział Pocztu Sztandarowego w 81. rocznicy

     ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

        Dnia 10 marca 2019 r. Poczet Sztandarowy Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach: Daria Piwowarczyk, Daniela Piwowarczyk, Maciej Radota oraz Poczet Flagowy ze Szkoły Podstawowej  w Piotrkowicach : Amelia Sobowiec,  Nikola Sobowiec i Mateusz Mućka uczestniczyli  we Wrocławiu w 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Uczniowie wraz z opiekunkami wzięli udział w apelu pamięci, złożeniu  kwiatów  oraz zniczy pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła .

            Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim. Tam został m.in. odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego. W liście podkreślano też, że po ponad ośmiu dekadach od kongresu berlińskiego pamięć o twórcach Prawd Polaków spod Znaku Rodła pozostaje żywa. "Symbol Rodła niezmiennie skupia uniwersalne przesłanie dla następny generacji. W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wieniec złożył wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

            Po uroczystościach pod pamiątkową tablicą  wraz z innymi pocztami sztandarowymi w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, orkiestry górniczej i konnego oddziału Straży Miejskiej Wrocławia wyruszyli w krótkim pochodzie do katedry wrocławskiej, gdzie godnie wzięli udział we Mszy św. w intencji rodziny Rodła. Przewodniczył  jej proboszcz, ks. Paweł Cembrowicz, natomiast homilię wygłosił ks. Jerzy Żytowiecki, proboszcz parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu.

     

    Dziękujemy uczniom za ich wspaniałą postawę szacunku, patriotyzmu oraz pielęgnowanie historii i przyjaźni.

     

    Wioletta Drząszcz, Beata Krasuska

  • ÓSMY MARCA – DZIEŃ KOBIET

    ÓSMY MARCA – DZIEŃ KOBIET

    8 marca przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII oraz III gimnazjum w męskim składzie, odświętnie ubrani przywitali wszystkie panie i dziewczyny radosną audycją.  Nasi chłopcy w składzie Filip Tatara, Patryk Matecki oraz Szymon Kreczmer wraz z panem Robertem Skowrońskim przygotowali piękne powitanie  dla wszystkich kobiet – pań nauczycielek, pań z obsługi oraz  szkolnych koleżanek. Panowie w krótkiej audycji przez radiowęzeł szkolny przypomnieli, że  8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet i  tym dniu wszyscy chłopcy i mężczyźni powinni postarać się, by na twarzach płci pięknej pojawiły się uśmiechy a w sercach zalśniły promyki wiosennego słońca.  Bo czym byłby świat bez kobiet? Bez ich uczuciowości i serca? Bez ofiarności, rozumu i intuicji? Wszystkim dziewczynkom, dziewczętom i paniom życzyli radości i uśmiechu, samych pięknych chwil w życiu, spełnienia marzeń i dużo, dużo słońca, pięknego uśmiechu na co dzień i życzliwości chłopców nie tylko w Dniu Kobiet.

    Życzenia wyrazili także wierszem:

    Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!

    Taki dzień raz się w roku zdarza,

    gdy 8 Marca z gwarem wiosny

    wyskoczy z kartek kalendarza.

    8 marca – to jest wszystkich kobiet święto!

    To wspaniałe, wielkie Święto,

    więc śpieszą chłopcy i panowie

    z bukietem życzeń w barwach kwiatów -

    Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.

    Na zakończenie audycji  w imieniu wszystkich chłopców raz jeszcze życzyli paniom dużym i tym małym dużo uśmiechu i radości. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z koszami pełnymi herbat owocowych przekazali również życzenia wszystkim paniom osobiście.  Chłopcy w każdej z klas także przygotowali moc niespodzianek dla pań i koleżanek.  Były więc kwiaty i słodkie upominki. Wszystkim wspaniałym kobietom jeszcze raz składamy serdeczne życzenia samych dobrych chwil na każdy dzień roku!

  • UDZIAŁ W KONCERCIE Z CYKLU FILHARMONIA DLA MŁODYCH – „KORZENIE MUZYKI SIĘGAJĄ AFRYKI”

    UDZIAŁ W KONCERCIE Z CYKLU FILHARMONIA DLA MŁODYCH – „KORZENIE MUZYKI SIĘGAJĄ AFRYKI”

    6 marca uczniowie klas IV-VII pod opieką p. Agnieszki Garuli i p. Lucyny Zalewskiej, uczestniczyli w koncercie z cyklu Filharmonia dla Młodych – „Korzenie muzyki sięgają Afryki”, który odbył się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

    Koncert stanowił niezwykłą podróż w czasie. Artyści przenieśli publiczność w czasy, kiedy rodziła się muzyka, by móc zobaczyć i usłyszeć brzmienie instrumentów, które powstały setki, a nawet tysiące lat temu i w niezmienionej formie przetrwały do dnia dzisiejszego. Niektóre z nich dały początek instrumentom występującym we współczesnej orkiestrze symfonicznej. Podczas koncertu zaprezentowane zostały  instrumenty wykonane z owoców, patyków, skóry, pszczelego wosku, orzechów i bambusa, które  przywiezione zostały z najodleglejszych zakątków świata, takich jak Australia, Afryka, Indie czy Nepal. Muzycy poruszyli także kwestię  rytmu, który był bardzo ważny w muzyce pierwotnej. Opowiedzieli też o pudle rezonansowym, bez którego wiele instrumentów nie mogłoby brzmieć oraz o pierwszych instrumentach dętych, takich jak muszle, rogi, kości i trzciny.

    Spotkanie poświęcone korzeniom muzyki poprowadził zespół „Wielbłądy” grający na prymitywnych, ale niezwykle ciekawych instrumentach, by w ten niecodzienny sposób przybliżyć młodym melomanom ich odległą historię. Koncert zachwycił naszych uczniów niezwykłą muzyką i oryginalnością instrumentów.

  • Segreguję, śmieci nie marnuję

    Segreguję, śmieci nie marnuję

    Pod takim hasłem uczniowie klasy 6a wzięli udział w projekcie przeprowadzonym przez Panie z trzebnickiej „Lokalnej Grupy Działania”. W poniedziałek 25 lutego w sali 84 na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej wysłuchali krótkiej prezentacji dotyczącej segregacji odpadów i ponownego ich wykorzystania w celach użytkowych. Następnie uczniowie w formie zabawowej segregowali odpady. Na kolejnej godzinie lekcyjnej pod fachowym okiem Pań prowadzących uczyli się wykonywać ozdoby z kolorowych gazet. Przeprowadzone zajęcia były bardzo interesujące  bowiem pokazały nam wszystkim, że odpady też są pożyteczne.

    Bożena Tarnowska

  • Tłusty czwartek

    Tłusty czwartek

    Jak przystało na tłusty czwartek uczniowie klasy 7a wspólnie z rodzicami podjęli się zadania wypieku tradycyjnych pączków, faworków, oponek itp. Zainteresowanie uczniów i pracowników szkoły było duże. Już od rana rozpoczęła się sprzedaż smakołyków po bardzo atrakcyjnej cenie. Panie Katarzyna Boruszewska i Honorata Sokołowska  wraz z Nikolą, Kasią, Zosią, Sandrą czy Nelą miały pełne ręce roboty na stanowisku cukierniczym. Akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie. Wielu rodziców w domach wcześniej przygotowywało wypieki: pp K.  Boruszewska ,H.  Sokołowska ,H.  Kryszczak, K  Kowalczyk ,M.  Szemiel ,J. Marć, natomiast  uczennica Olivia Bojarun samodzielnie wykonała galaretki. Zaś p. D. Łuszczyk ufundował napoje. Uzyskane pieniążki ze sprzedaży w kwocie550 zł. będą dofinansowaniem do 3 – dniowej wycieczki do Szczecina, Świnoujścia i Międzyzdrojów. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do wspaniałej akcji.

     

    Bożena Tarnowska

  • WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

    WARSZTATY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

    5 marca w ramach przygotowania do uzyskania karty rowerowej, uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadzone zostały przez Panią Barbarę Borowiecką – pielęgniarkę anestezjologiczną, pracującą na co dzień w Szpitalu im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach, doskonaląc swoje umiejętności i poszerzając wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Warsztaty wzbogacone były prezentacją filmów oraz pokazem praktycznym czynności ratowniczych. Wychowankowie mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności na fantomie, jak i poznać podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.  

     Pani Barbara Borowiecka od wielu lat z ogromną pasją i zaangażowaniem wspiera działania edukacyjno-wychowawcze szkoły w zakresie przeprowadzania szkoleń z zasad pierwszej pomocy. Poprzez aktywny udział w  fachowych warsztatach, nasi uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną oraz podstawowe umiejętności, które pozwolą uratować ludzkie życie.

  • …Razem możemy zrobić dużo dobrego...

    …Razem możemy zrobić dużo dobrego...

    …Razem możemy zrobić dużo dobrego,  Chętnie pomagamy, bo lubimy pomagać, bo pomaganie sprawia nam wielką radość,

     

         Uczniowie naszej szkoły  już wielokrotnie udowodnili, że bardzo lubią pomagać  i sprawia im to wielką radość.  Z potrzeby serca kierowali się wyjątkowymi  cytatami „Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka”, Radość jest potrzebą, siłą i wartością życia ”,  z tym przesłaniem włączyli się do kolejnej akcji charytatywnej. 

         Ty razem zbierali etykiety, zawieszki po herbacie Lipton - aby pomagać – aby uzyskać sprzęt rehabilitacyjny dla niepełnosprawnych.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Ogromnie cieszy nas fakt empatycznej postawy – wrażliwości i gotowości do pomocy naszych uczniów. Nasi wychowankowie poprzez  udział w różnych akcjach charytatywnych pomagają potrzebującym – zarówno bliskim, jak i nieznajomym, a przede wszystkim  ludziom chorym oraz samotnym.

    Bardzo dziękujemy wszystkim  uczniom, rodzicom  oraz nauczycielom , którzy włączyli się do tej szlachetnej akcji.

     

    Samorząd  Uczniowski i opiekunowie:

    Wioletta Drząszcz, Lucyna Zalewska, Robert Skowroński

     

     

  • WYNIKI KONKURSÓW POLONISTYCZNYCH

    WYNIKI KONKURSÓW POLONISTYCZNYCH

    W ubiegłym tygodniu w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach odbyły się szkolne etapy konkursów polonistycznych.

                22 lutego 2019 r. piątoklasiści zmierzyli się z dyktandem ortograficznym. Zadaniem uczestników było napisanie ze słuchu tekstu dyktanda zatytułowanego „Na harcerskim szlaku.” W eliminacjach szkolnych wzięli udział Marcin Noga z klasy 5a, a także Jakub Czyściak, Ola Drząszcz i Wiktoria Lis z klasy 5c. Zwycięzcami konkursu zostali Jakub i Ola, którzy będą reprezentantami naszej szkoły w Powiatowym Konkursie „Z ortografią na ty.”

                25 lutego 2019 r. odbyły się dwa szkolne konkursy polonistyczne. Uczniowie klas piątych rywalizowali w potyczkach mitologicznych, natomiast ósmoklasiści zmierzyli się z testem z zakresu poprawności językowej.

                W konkursie mitologicznym wzięło udział czterech uczniów- Marcin Noga i Jakub Nowak z klasy 5a, Igor Puknel z klasy 5b i Jakub Czyściak z 5c. Chłopcy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu mitologii greckiej. Test najlepiej napisali Kuba Nowak i Kuba Czyściak i to oni wezmą udział w drugim etapie konkursu.

                Ósmoklasiści przystąpili po raz pierwszy do konkursu „Z polszczyzną za pan brat”. Martyna Rulewicz i Kamila Karlikowska z klasy 8a oraz Weronika Karczowska, Klaudia Burliga, Oliwia Musielak i Michał Orfin z klasy 8b musieli wyjaśnić znaczenie związków frazeologicznych, popularnych przysłów, poprawić błędy językowe, określić formy gramatyczne wyrazów, ułożyć poprawne zdania złożone.

    Z testem najlepiej poradzili sobie Weronika, Oliwia i Michał i to oni reprezentowali naszą szkołę w I Powiatowym Konkursie „Z polszczyzną za pan brat”, który 28 lutego odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Obornikach Śląskich.

    W pierwszym etapie konkursu uczniowie indywidualnie pisali test z zakresu frazeologii i gramatyki języka polskiego. Następnie indywidualnie zdobyte punkty zostały zliczone i uczniowie przystąpili do rywalizacji grupowej. Nasza drużyna zdobyła łącznie 185 punktów i zajęła III miejsce. Gratulujemy!!!

     

                                                                                                  Anna Karczowska

  • X POWIATOWY KONKURS "Z ORTOGRAFIĄ NA TY"

    X POWIATOWY KONKURS "Z ORTOGRAFIĄ NA TY"

                27 lutego 2019 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się X Powiatowy Konkurs „Z ortografią na ty” dla uczniów klas piątych szkół podstawowych. W tegorocznej edycji ortograficznych potyczek zmierzyło się 29 uczniów z siedemnastu szkół podstawowych powiatu trzebnickiego.

                Uczestnicy konkursu musieli napisać dyktando przygotowane przez Stowarzyszenie Oświatowe „SOWA”. Tekst dyktanda nosił tytuł „Kino.” Po części konkursowej uczniowie udali się na zasłużony poczęstunek, mogli również skorzystać z bogatej oferty Multiteki – ciekawego księgozbioru lub komputerów. W tym czasie komisja sprawdzała prace.

                Laureatami konkursu zostali:

    - Iga Wójcicka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy – I miejsce

    - Antonina Fusiek ze Szkoły Podstawowej w Osolinie – II miejsce

    - Ida Pankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Obornikach Śląskich – III miejsce

    - Jakub Czyściak ze Szkoły Podstawowej w Prusicach – IV miejsce – opiekun Pani Monika Janicka

                Wszyscy uczestnicy ortograficznych zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki upominek, a zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe – książki lub gry edukacyjne.

                Koordynatorkami konkursu były panie Anna Karczowska i Monika Janicka.

  • Dnia 1 marca uczniowie Szkoły Podstawowej w Prusicach uczcili godnie pamięć o Żołnierzach Wyklętych – Niezłomnych.  W holu szkoły przedstawiona została wystawa ukazująca życiorysy poległych w imię wolności ofiar komunistycznego reżimu. Krótka prelekcja uświadomiła młodzieży szkolnej genezę święta obchodzonego  w  wolnej Polsce od  2011 r., a minutą ciszy okazaliśmy szacunek represjonowanym przez komunistyczne władze bohaterom – żołnierzom walczącym podczas okupacji  w niepodległościowym podziemiu o wolną  Polskę.   Uczniowie wysłuchali także  pięknego utworu Czerwonych Gitar  pt. Biały Krzyż , który  został  skomponowany  i wykonany przez artystę Krzysztofa Klenczona  aby upamiętnić swego ojca, Czesława Klenczona, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika polskiego podziemia antykomunistycznego w okresie powojennym.

    Ewa Szustak-Leszczyńska

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Prusicach
    ul. Żmigrodzka 43
    55 - 110 Prusice
  • (71)3126211

Galeria zdjęć