Nawigacja

  • Wystawa zdrowych przypraw oraz ziół w ramach Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!"

    Wystawa zdrowych przypraw oraz ziół w ramach Programu Edukacyjnego  „Trzymaj Formę!"

    Uczniowie z naszej szkoły klasy V – VIII SP uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!", który współorganizowany jest Programie Edukacyjnym „Trzymaj Formę!", który współorganizowany jest przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.

    Celem programu "Trzymaj Formę!" jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

    W ramach programu „ Trzymaj Formę” została przygotowana  kolejna wystawa z cennymi informacjami, dotycząca stosowania w naszej kuchni  zdrowych przypraw oraz stosowania ziół. Wiele  cennych  uwag i właściwości zdrowotnych  przypraw oraz  ziół przygotował Igor Stachowicz. Wystawę wrz z opiekunk  Oto kilka ważnych informacji:

    • Imbir na przeziębienie

    Właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne sprawiają, że imbir lekarski może być z powodzeniem wykorzystywany jako środek wspomagający leczenie przeziębienia i grypy. Imbir ma również właściwości odkażające. Silne działanie rozgrzewające imbiru może być wykorzystane przy wyziębieniu organizmu. Przynosi ulgę, gdy dokucza ból stawów i mięśni,

    Napar z imbiru poleca się pić w przypadku bólu gardła. Imbir stosowany jest nie tylko wspomagająco w leczeniu przeziębienia oraz łagodzenia objawów grypy, ale też jako roślina wzmacniająca odporność.

    • Cynamon

     

     

     

    Ma zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także kosmetyce i lecznictwie. Cynamon to bowiem skarbnica licznych substancji zdrowotnych, z których za najcenniejsze uważa się aldehyd cynamonowy, który nadaje cynamonowi charakterystyczny zapach i wykazuje właściwości antynowotworowe. Poza tym cynamon należy do grupy  substancji przyspieszających przemianę materii i spalanie tłuszczu. W ziołolecznictwie jest do dzisiaj popularny jako remedium na stany zapalne, zaburzenia trawienia i schorzenia skóry,

     

    • Pokrzywa zawiera również duże ilości witaminy C

     

     

    Ma najwięcej korzystnych dla organizmu substancji, które pomogą nam w odzyskaniu sił witalnych (sole mineralne i witaminy) , jako źródła żelaza, ze względu na anemię. Wspomaga wydalanie moczu, przez co dodatkowo pomaga w oczyszczaniu organizmu. Pokrzywa jest też często wykorzystywana w kosmetyce.

     Pozytywnie oddziałuje na włosy i paznokcie przez wysoką zawartość witamin B1, C, E, i K, a także fosforu, manganu, krzemu czy wapnia, które również są niezwykle potrzebne, aby cały organizm funkcjonował dobrze. Często zaleca się herbatę z pokrzywy na problemy skórne, zwłaszcza trądzik, który ma podłoże bakteryjne, ponieważ pokrzywa wykazuje właściwości antybakteryjne.

    • Majeranek na infekcje i zapalenie zatok

     

     

    Majeranek warto wykorzystać przy przeziębieniu – napar z majeranku skutecznie rozgrzewa organizm oraz działa przeciwzapalnie.  Napar z majeranku działa przeciwkaszlowo. Stanowi też cenny środek do walki z uciążliwym katarem. Dodatkowo zaleca się go przy bólach głowy, problemach z krążeniem oraz zapaleniu zatok.

     

     

     

    Wioletta Drząszcz,  Lucyna Zalewska

     oraz uczniowie: Igor Stachowicz, Nikola Sokołowska, Sandra Boruszewska, Zuzia Bąk

     

     

     

  • Z wizytą w Domu Opieki Społecznej w Obornikach Śl. z okazji Świąt Wielkanocnych

    Z wizytą  w Domu Opieki Społecznej  w Obornikach Śl. z okazji Świąt  Wielkanocnych

    Radosnych Świąt Wielkanocnych, stołu suto zastawionego tradycyjnymi potrawami, przy którym nie zabraknie nikogo bliskiego Twemu sercu. Ale przede wszystkim niech w tym podniosłym dniu zagości w Waszych sercach Zmartwychwstały Jezus Chrystus i napełni je wiarą, miłością i pokojem. By te święta były nie tylko czasem wytchnienia i i odpoczynku, ale przede wszystkich duchowej odnowy.

    Uczniowie, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne SP im. H. Sienkiewicza w Prusicach.
     

    W Wielkim Tygodniu  przedstawiciele Dużego Samorządu Uczniowskiego,  przewodniczący Filip Tatara wraz z  Nikolą Sokołowską odwiedzili  naszych przyjaciół z Domu Opieki Społecznej w Obornikach Śl. Już od kilku lat odwiedzamy mieszkańców oraz pracowników DPS w Obornikach Śl. Nasi uczniowie złożyli świąteczne życzenia oraz przekazali  piękne wielkanocne stroiki , które przygotowali   nasi wychowankowie oraz opiekunki Samorządu Uczniowskiego. Każda taka wizyta dla uczniów jest dużym przeżyciem oraz daje poczucie wzajemnej radości, szacunku i troski o drugiego człowieka.

    Wielkie dziękujemy dla  Nikoli i  Filipa za wspaniałą postawę.

    Wioletta Drząszcz, Lucyna Zalewska

  • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA

    SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY - NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA

    Na przełomie marca i kwietnia  Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas 4-8 oraz III gim.  do udziału w szkolnym konkursie NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA WIELKANOCNA. Zadanie konkursowe polegało na indywidualnym wykonaniu ozdoby świątecznej zgodnie z tradycją rękodzieła ludowego. Wszystkie prace były piękne i barwne. Komisja konkursowa miała więc przed sobą trudne zadanie.

    Laureatami  zostali:

    I MIEJSCE – WERONIKA KANAK

    II MIEJSCE – IGOR PUKNEL

    III MIEJSCE – KACPER KWAPISZ

    Wyróżnienia otrzymali: ANNA PUDŁOWSKA, SZYMON KOPYŚ, KSAWIER KUŹNIAR.

    Zwycięzcy wraz z dyplomami otrzymali nagrody rzeczowe.

    Gratulujemy wygranej!!!

  • WIELKANOCNE ŻYCZENIA OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    WIELKANOCNE ŻYCZENIA OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

    Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII oraz III gimnazjum złożył serdeczne życzenia dyrekcji szkoły, nauczycielom i pracownikom obsługi, a także przedstawicielom instytucji z terenu Gminy Prusice. Miłym akcentem było wręczenie własnoręcznie wykonanych stroików i słodkich upominków świątecznych. Nasi uczniowie reprezentowani przez Nikolę Sokołowską i Filipa Tatarę życzyli wszystkim zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz aby Zmartwychwstanie Pańskie, które niesie odrodzenie duchowe napełniło serca spokojem, wiarą i miłością, dając siłę pokonywania wszelkich trudności i nadzieję by z ufnością patrzeć w przyszłość.

  • KOMUNIKAT

    KOMUNIKAT

    Informujemy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o zawieszeniu strajku. Od poniedziałku 29 kwietnia 2019r. zostają wznowione zajęcia zgodnie z obowiązującym planem lekcji.

     

    Dyrekcja Szkoły

     

  • WSPÓŁPRACA Z WYDAWNICTWEM AMUN

    WSPÓŁPRACA Z WYDAWNICTWEM AMUN

    W kwietniu Samorząd Uczniowski kl. IV- VIII oraz III gimnazjum po raz kolejny wsparł wydawnictwo AMUN – Artystów Malujących Ustami i Nogami, pomagając w sprzedaży otrzymanego pakietu wielkanocnego   – kartki, naklejki. Uzyskane w ten sposób pieniądze, w kwocie 40,00 złotych trafiły na konto wydawnictwa AMUN, zajmujące się promowaniem i sprzedażą dzieł niepełnosprawnych malarzy.

  • WSPÓLNIE ŚWIĘTUJEMY PIERWSZE URODZINY 502 SZCZEPU HARCERSKIEGO BRZASK

    WSPÓLNIE ŚWIĘTUJEMY PIERWSZE URODZINY 502 SZCZEPU HARCERSKIEGO BRZASK

    7 kwietnia na zaproszenie 502 Szczepu Harcerskiego Brzask,  działającego na terenie gminy Prusice oraz gminy Oborniki Śląskie, opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Wioletta Drząszcz oraz p. Lucyna Zalewska uczestniczyły w 1-szych urodziny szczepu.  Urodziny, które odbyły się w Pawłowie Trzebnickim świętowało ponad 300 osób. Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości i prezentacji grup zuchy oraz harcerze w występie scenicznym zaprezentowali historię powstania Brzasku. Inscenizacja w wykonaniu dzieci ogromnie spodobała się publiczności. Młodzi artyści otrzymali gromkie brawa.  Po spektaklu nastąpiły podziękowania dla wspaniałej kadry i komendy, która na co dzień opiekuje się poszczególnymi grupami oraz dla osób i instytucji wspierających działania szczepu oraz sponsorów.  Komendantem  Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego jest hm. Mirosław Uruski. Kadrę i komendę 502 Szczepu harcerskiego Brzask tworzą: pwd. Joanna Noga, pwd. Magdalena Mazurczak, Natalia Dominika Brusiło, Izabela Jastrzębska, Paweł Łukaszewski, pwd. Agata Mokrzycka, phm. Mirosława Sobków, hm. Elżbieta Kuriata. Nie zabrakło również podziękowań dla rodziców za ich wkład pracy i zaangażowanie.

     Przyszedł także moment kulminacyjny z urodzinowym tortem. Po słodkim poczęstunku był czas na wspólne biesiadowanie przy grillu, zdjęcia przy fotościance i zabawę na świeżym powietrzu.  W rozegranym  rodzinnym meczu w piłkę nożną zwyciężyła drużyna rodziców, a nagrodę fair play zdobyła drużyna zuchów. Wspólna zabawa z pewnością pozostanie niezapomniana. Podczas pikniku zbierana była karma na rzecz stowarzyszenia „Prusickie serce dla zwierząt”. 

    Związek Harcerstwa Polskiego jest największą w Polsce, liczącą ponad 105 000 członków, organizacją wychowawczą dzieci i młodzieży. Wspiera wychowanie dzieci i młodzieży zgodnie z harcerskimi wartościami, takimi jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, wiara, praca, sprawiedliwość, wolność i pokój. Wartości te, zapisane  są w Obietnicy i Prawie Zucha oraz Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim.  Uczniowie naszej szkoły działają w harcerstwie dzięki tak wspaniałym i niezastąpionym osobom jak:  JOANNA NOGA - DRUŻYNOWA 23 GROMADY ZUCHOWEJ OGNISTE CHOCHLIKI oraz MAGDALENA MAZURCZAK - DRUŻYNOWA 579 WIELOPOZIOMOWEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ ŁATWOPALNI.

    Jesteśmy dumni z godnej do naśladowania  postawy naszych uczniów, zgodnej z wartościami przyjętymi w harcerskim ruchu. Harcerzy i zuchów, wyróżniających się braterskim stosunkiem do innych, przyjacielską i serdeczną postawą wobec wszystkich ludzi, gotowością i umiejętnością bezinteresownej służby, nieustannym kształtowaniem i doskonaleniem własnej osobowości.

  • WSPÓŁPRACA Z POLSKĄ FUNDACJĄ DLA AFRYKI

    WSPÓŁPRACA Z POLSKĄ FUNDACJĄ DLA AFRYKI

    Z inicjatywy p. Marzeny Strynowicz- Wiącek,  Samorząd Uczniowski kl. IV- VIII oraz III gimnazjum nawiązał współpracę z Polską Fundacją dla Afryki, przez którą realizowany jest projekt dożywiania dzieci w Mampikony  (Madagaskar). Fundacja zbiera środki na dożywianie zagłodzonych niemowląt i niedożywianych dzieci, które dzięki naszej pomocy mają szansę żyć, uczyć się i wzrastać jak uczniowie innych szkół.  Samorząd uczniowski przyłączył się do tego szlachetnego celu dzieląc się z najbardziej potrzebującymi dziećmi, zbierając środki na cegiełkę  - magnes na lodówkę  w cenie 17zł.

    Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę szlachetną akcję. 

  • UDZIAŁ W ZBIÓRCE ZŁOTÓWEK NA RZECZ AKCJI „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”

    UDZIAŁ W ZBIÓRCE ZŁOTÓWEK NA RZECZ AKCJI „MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”

    Na przełomie marca i kwietnia Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII oraz III gimnazjum wziął udział w kolejnej, X edycji akcji ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą p.n. „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez Fundację Studio Wschód i  TVP Polonia pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. W jej ramach wolontariusze, głównie uczniów dolnośląskich szkół, uporządkują i zinwentaryzują zapomniane polskie nekropolie, które niszczeją na Ukrainie.

    To największa tego typu akcja w Polsce. Podczas ubiegłorocznych wakacji, wolontariusze pracowali  przy porządkowaniu 140 kresowych nekropolii, a ponad 200 tysięcy uczniów przekazało na ten cel jedną symboliczną złotówkę.

    Na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej znajdują się mogiły dziadów i pradziadów młodych mieszkańców Dolnego Śląska. Jest więc to okazja do poznania historii swego rodu, a tym samym dziejów narodu polskiego, a także do przeżycia swoistej lekcję patriotyzmu. Każdego roku przy pracach porządkowych i rekonstrukcjach pracują  uczniowie i nauczyciele dolnośląskich szkół, którzy w ten szlachetny sposób spędzają wakacje. Przed nami kolejna narodowa wyprawa: 8 lipca bieżącego roku ponad tysiąc młodych Dolnoślązaków wyjedzie do pracy na 150  cmentarzach położonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola oraz na Wołyniu i Podolu.

    Włączając się do ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą zaapelowaliśmy do uczniów, aby przekazali 1 złotówkę, symboliczną złotówkę na ratowanie polskich cmentarzy rozsianych za wschodnią granicą. Razem zebraliśmy  210,85 zł. Ta szlachetność i aktywność nastoletnich Polaków przyczyni się do ocalenia pamięci o Kresach.

  • SPEKTAKL KOŁA TEATRALNEGO O PRAWACH DZIECKA

    SPEKTAKL KOŁA TEATRALNEGO O PRAWACH DZIECKA

    Spektakl o prawach dziecka

     

                5 kwietnia 2019 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach zaprezentowało kolejny spektakl. Tym razem młodzi aktorzy wystawili sztukę zatytułowaną „Baśń o pewnym królestwie, w którym dzieci walczyły o swoje prawa.” Inspiracją do napisania scenariusza była książka Janusza Korczaka pt. „Król Maciuś Pierwszy.”

                W małym królestwie przyszedł na świat królewicz. Z tej okazji wyprawioną ucztę, na którą zaproszono dobre wróżki. Niestety pojawiła się również zła czarownica, która z zemsty rzuciła na małego następcę tronu klątwę: gdy skończy dwanaście lat, w jego królestwie zagości zło, nienawiść i nietolerancja.

                Gdy królewicz Maks osiągnął wspomniany wiek, w państwie zaczęło się dziać bardzo źle: ludzie kłócili się, rodziny się rozpadały z powodu alkoholu, zdrad. Dorośli nie mieli czasu dla swoich dzieci, dlatego najmłodsi postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Udali się do królewicza Maksa, przedstawili mu postulaty, opowiedzieli o krzywdach, których doświadczyli ich rówieśnicy. Królewicz postanowił pomóc swoim najmłodszym poddanym i ustanowił dla nich prawa.

                Spektakl mówi o bardzo poważnych problemach, jak przemoc w rodzinie, szkole, nietolerancji na tle religijnym czy rasowym. Podniosły nastój przedstawienia został wzmocniony piosenkami przepięknie wykonanymi przez Ninę, Marysię, Wiktorię i Oliwię.

                Młodzi aktorzy mieli okazję wystąpić dzisiaj dwukrotnie- najpierw przed uczniami klas 1-8 Szkoły Podstawowej w Prusicach, a następnie w Multitece na Gminnej Debacie o Prawach Człowieka, na której spotkali się uczniowie szkół podstawowych Gminy Prusice, zaproszeni goście, w tym włodarze gminy, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Gminnej Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi, Gminnego Ośrodka Opieki Społecznej. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnej uroczystości.

     

                                                                                                                                           Anna Karczowska

  • Prosimy, zrozumcie nas!
    Drodzy Rodzice!
    Czy wiecie, że:
    - zarobki nauczycieli zaczynają się od 1834 zł?
    - z powodu niskich płac wielu z nas rezygnuje z pracy w szkole?
    Jednak my chcemy nadal uczyć Wasze dzieci. Dlatego walczymy o godne wynagrodzenia i prestiż naszego zawodu.


    DRODZY RODZICE!
    Zdajemy sobie sprawę, że nasz protest może wiązać się z pewnymi trudnościami dla Was i Waszych dzieci. Prosimy jednak o wyrozumiałość. Mamy wspólny cel: jest nim dobra edukacja. A dobrej szkoły nie stworzymy bez dobrych i godnie zarabiających nauczycieli. Protestujemy, bo zależy nam na przyszłości edukacji!


    Nauczyciele www.znp.edu.pl
  • UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE "SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA"

    UCZESTNICZYMY W PROJEKCIE  "SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA"

    W 2019 roku obchodzimy 30 rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – „Konwencji o prawach dziecka”. W związku z tą szczególną datą Samorząd Uczniowski kl. IV-VIII oraz III gimnazjum naszej szkoły pod kierunkiem p. Wioletty Drząszcz i p. Lucyny Zalewskiej przystąpił do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego„SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA” pod patronatem UNICEF. Udział w projekcie będzie podkreśleniem znaczenia tego najbardziej uniwersalnego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych.

    CELE PROJEKTU:

    - Zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka,

    - Uświadomienie uczniom znaczenia praw dziecka i ich konsekwencji w codziennym życiu,

    - Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,

    - Zaangażowanie przedstawicieli środowiska lokalnego w promowanie idei praw dziecka,

    - Wyróżnienie najaktywniejszych działaczy dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.

    ETAPY REALIZACJI PROJEKTU

    1. Zajęcia edukacyjne – w oparciu o materiały UNICEF uczniowie w ramach godzin wychowawczych będą uczestniczyć w cyklu zajęć poświęconych rozumieniu praw dziecka w codziennym życiu.

    2. Nominacja Szeryfów Praw Dziecka – po zapoznaniu się z zagadnieniem praw dziecka, uczniowie zastanowią się, czy znają w swoim otoczeniu osoby, które zasługują na wyróżnienie odznaczeniem. Wspólnie z opiekunami Samorządu Uczniowskiego stworzą listę potencjalnych nominowanych i dokonają wyboru tych najbardziej zaangażowanych, którym wręczą odznaczenie. O prawach dziecka należy bowiem mówić nie tylko w kontekście ich naruszania, ale równie istotne jest promowanie pozytywnych wzorców do naśladowania. W najbliższym otoczeniu naszej społeczności uczniowskiej nie brakuje lokalnych bohaterów – osób, które w szczególny sposób wsławiły się swoimi działaniami na rzecz najmłodszych mieszkańców gminy.

    3. Wręczenie 5 osobom „Gwiazd Szeryfów Praw Dziecka” – podczas specjalnie zorganizowanego w szkole spotkania, uczniowie uhonorują wybrane osoby odznaką Gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka. Na tę uroczystość zostaną zaproszeni nie tylko nominowani, ale także wszyscy ważni dla szkoły przedstawiciele lokalnej społeczności. Impreza zostanie zorganizowana w połączeniu z galą MAM TALENT, która odbędzie się 14 maja 2019 r. Wyróżnienie tytułem „Szeryfa Praw Dziecka” jest szczególnym wyróżnieniem, ponieważ jest przyznawane przez dzieci. To najmłodsi obywatele lokalnej społeczności zadecydują komu się ono należy. Gwiazdą Szeryfa Praw Dziecka może zostać odznaczony każdy przedstawiciel lokalnej społeczności, będący reprezentantem władz gminy lub miasta, osobą prywatną czy też członkiem organizacji pozarządowej lub związku wyznaniowego.

    Edukacja o prawach dziecka to niezwykle istotny element procesu kształcenia. Stanowi podstawę budowania otwartego na świat społeczeństwa, dając dzieciom wiedzę i umiejętności korzystania z przysługujących im praw. Jest też istotnym czynnikiem kształtującym postawy młodych ludzi, ich system wartości. Świadome swoich praw dzieci wiedzą gdzie w razie potrzeby udać się po pomoc, jak zareagować gdy ich prawa są naruszane. Ważne jest, aby najmłodsi obywatele zdawali sobie sprawę czym są prawa dziecka, jakie prawa im przysługują, na czym polega różnica między prawem a obowiązkiem, jakie są granice, których nie można przekraczać, a także gdzie mogą się zwrócić w sytuacji, kiedy poczują, że ich prawa nie są respektowane. 

  • CHCEMY ŻYĆ BEZ NAŁOGÓW - CZYTANIE PROCENTUJE LEPIEJ NIŻ ALKOHOL

    CHCEMY ŻYĆ BEZ NAŁOGÓW - CZYTANIE PROCENTUJE LEPIEJ NIŻ ALKOHOL

    Od lutego do końca maja uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie profilaktycznym  pt. „CHCEMY ŻYĆ BEZ NAŁOGÓW - CZYTANIE PROCENTUJE LEPIEJ NIŻ ALKOHOL”.  Program ten został napisany i jest realizowany przez Samorząd Uczniowski klas IV-VIII oraz III gimnazjum wraz z opiekunkami - p. Wiolettą Drząszcz oraz p. Lucyną Zalewską w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Prusicach na rok 2019. Projekt  jest skierowany  do uczniów klas IV-VIII oraz III gimnazjum.  Uczestniczą w nim także rodzice, opiekunowie prawni,  oraz uczniowie klas młodszych.  Głównym jego celem jest prowadzenie działań związanych z profilaktyką uzależnień, promowanie pozytywnych wzorców zachowań, alternatywnych form spędzania czasu, postaw społecznych i relacji międzyludzkich, które są czynnikami chroniącymi przed popadaniem w uzależnienia. Nadrzędnym celem jest edukacja młodzieży niepełnoletniej z zakresu działania alkoholu na organizm oraz możliwości korzystania z ciekawych form spędzania czasu wolnego poprzez czytelnictwo.

    Na początku lutego uczniowie zapoznani zostali z celami, założenia i harmonogramem działań w czasie zebrania Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz podczas lekcji wychowawczych. Plan działań został także umieszczony na tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego. Podczas realizacji całego projektu trwającego do lutego do maja bieżącego roku przedstawia się on następująco:

    - W lutym schody w holu głównym zostały zamienione na  „Książkowe schody” poprzez wyklejenie stopni cytatami o książkach i czytaniu.

    - W marcu we wszystkich klasach zostały przeprowadzone lekcje wychowawcze na temat „Młodość bez procentów – wpływ alkoholu na organizm”.

    - W marcu odbył się również „Festiwal czytania wierszy i fragmentów książek” – uczniowie klas IV- VIII oraz III gimnazjum czytali uczniom klas młodszych.

    - W  kwietniu na wystawie, w holu szkoły podziwiać można  prace plastyczne naszych uczniów na temat –„Zaprezentuję ci moje ulubione książki”.

    -  2 kwietnia odbyło się ogólnoszkolne spotkanie z uczniami wszystkich klas, połączone z prelekcją i prezentacją multimedialną pod hasłem -  „Stop używkom i uzależnieniom” oraz projekcją filmów "Uzależniłem się od papierosów", "Jak to działa? - Dopalacze". Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni następujący goście – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach p. Joanna Wiraszka oraz przedstawiciele Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych p. Jolanta Guzik, p. Wacław Bienias, p. Marlena Rajn, p. Marta Możdżeń – Kłos, p. Kamil Szydełko, p. Łukasz Anioł. Akademię poprowadzili uczniowie kl. 5A - Wiktoria Wasiewicz oraz Jakub Nowak. Wiktoria zachwyciła publiczność wykonaniem piosenki pt. "Antynarkotykowa".

    - W maju w holu szkoły zostanie ustawiona makieta „Drzewo czytelnika”, na której uczniowie będą mogli przyczepiać liście z argumentami – „Czytam bo…”, „Książka to…”, „Czytanie daje mi…” .

    - W maju odbędzie się również  konkurs plastyczny dla uczniów klas IV- VIII oraz III gimnazjum na EXLIBRIS do książek biblioteki szkolnej.

    - Podsumowaniem projektu „Chcemy żyć bez nałogów - Czytanie procentuje lepiej niż alkohol”  będzie wystawa plastyczna.

    Okres dojrzewania jest trudnym czasem, momentem buntów i lekceważenia wszystkiego przed czym ostrzegali rodzice. Sięganie po alkohol lub inne środki odurzające mogą być próbą ucieczki, a także młodzieńczą chęcią doznania nowych wrażeń, szukaniem własnego ja. Ponadto pokusa spróbowania tak łatwo dostępnych, aczkolwiek zakazanych substancji, jest bardzo duża, a chęć bycia dorosłym, imponowania popycha w stronę używania substancji psychoaktywnych. Bardzo często przyczyną sięgania po alkohol, papierosy czy narkotyki, jest przeżywanie przez młodzież osobistych problemów. Także presja grupy rówieśniczej jest motywem sięgania po tego typu środki, bowiem przyjmowanie danej substancji niejednokrotnie jest przepustką dającą możliwość uczestniczenia w danej grupie, zapewnienie dobrej zabawy. Innym powodem jest ciekawość oraz myślenie, że pozwoli im to uwolnić się od stresu. Problem uzależnień wśród młodzieży jest niezwykle trudny. Spożywanie środków psychoaktywnych związane jest z ryzykiem występowania szkód zdrowotnych, a także przyczynia się do nasilania zachowań antyspołecznych, osłabia hamulce społeczne, nasila agresję, powoduje najczęściej absencję szkolną, nieprawidłową realizację obowiązku szkolnego oraz konflikty z rówieśnikami, rodzicami i nauczycielami. Szkoła poprzez realizację programu profilaktyki uzależnień we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, stara się zapobiegać sięganiu po używki,  zwiększając świadomość uczniów na temat konsekwencji stosowania takich substancji, a także propagując  zdrowy styl życia. Tematyka profilaktyczna prezentowana była wszystkim uczniom na forum szkoły oraz podczas spotkań z rodzicami

    Edukacja antyalkoholowa, antynarkotykowa i antytytoniowa  staje się niezbędnym elementem wychowania społecznego. Socjalizacja od podstaw, od najmłodszych lat jest konieczna. Poprzez cykl zajęć uczniowie kształtują szacunek do siebie, odpowiedzialność za własne zdrowie, uczą się asertywności w zakresie uzależnień. Program pozwala na kształtowanie świadomych postaw i wyborów.

    Szkoła Podstawowa w Prusicach poprzez organizację różnych form kulturalno-edukacyjnych promujących czytelnictwo, stara się stymulować zainteresowanie książką, szczególną wagę przykładając do czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zgodnie z zasadą, że nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować. Chcąc żyć w kraju mądrych, uczciwych i kulturalnych ludzi musimy dbać o to, by czytanie stało się priorytetem w naszych domach, przedszkolach i szkołach, a biblioteka miejscem chętnie odwiedzanym przez dzieci.

  • ODWIEDZINY CHORYCH W OŚRODKU MEDYCYNY PALIATYWNEJ I HOSPICYJNEJ W BĘDKOWIE

    ODWIEDZINY CHORYCH W OŚRODKU MEDYCYNY PALIATYWNEJ I HOSPICYJNEJ W BĘDKOWIE

    1 kwietnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego kl. IV- VIII oraz III gim. pod kierunkiem p. Wioletty Drząszcz oraz p. Lucyny Zalewskiej,  po raz kolejny odwiedzili zaprzyjaźnionych pacjentów w Ośrodku Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie.

    Nasi uczniowie tradycyjnie już przygotowali smakowite, domowe wypieki oraz owoce. Przedstawili także bogaty i ciekawy program artystyczny przeplatany występami: wokalnymi zespołowo oraz solo – Nina Świlak, instrumentalnymi - gitara – Adam Krawczyszyn, flażolet – Lena Reder, tanecznymi – balet – Marta Orfin  i Oliwia Szczepuła oraz recytacją wierszy, który sprawił ogromną radość podopiecznym. Wszyscy uczniowie, którzy przyjechali odwiedzić pacjentów spisali się w tym dniu na medal, a byli to także Jagoda Hupa, Jagoda Reder, Maria Janicka, Maja Koczorowska, Lena Cegiełka, Antoni Tomalik, Jakub Nowak, Nikola Sokołowska, Jadwiga Rychlik. Wspaniały występ naszych młodziutkich baletnic to efekt ciężkiej pracy i wielu godzin ćwiczeń pod kierunkiem pani Katarzyny Długosz – założycielki  Studia Tańca klasycznego „Sofija”, w której regularnie trenują dziewczynki. Niespodzianką było także harcerskie umundurowanie naszej młodzieży, godnie reprezentującej 579 Wielopoziomową Drużynę Harcerską Łatwopalni, którą prowadzi drużynowa druhna Magdalena Mazurczak. Za swój niecodzienny pokaz umiejętności i talentów  dzieci otrzymały gromkie brawa oraz serdeczne podziękowania od pensjonariuszy. Cieszymy się, że tym wesołym występem, starszym i ciężko schorowanym osobom, które potrzebują wiele ciepła, serdeczności i życzliwości mogliśmy podarować choć odrobinę dobrego nastroju i humoru. Dzieci przywiozły ze sobą także kredki i kolorowanki z motywami wiosennymi – pisankami, zajączkami, motylami, kurczętami. Wspólne ich malowanie oraz rozmowy wypełniły czas, który upłynął w miłej i pogodnej atmosferze. Na zakończenie uczniowie złożyli wszystkim życzenia zdrowia i radości z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

    Spotkanie było dla dzieci prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku, cierpliwości i życzliwości dla starszego człowieka. Istotnym celem wizyty w OMPiH było również uwrażliwienie młodzieży na los drugiego człowieka, zwrócenie uwagi na otaczający nas świat oraz na możliwość jego zmiany poprzez czynienie dobra na rzecz ludzi szczególnie go potrzebujących.

    Podczas wizyty nie obyło się bez łez wzruszenia. Pensjonariusze domu to wyjątkowi ludzie,  w oczach  których wypisana jest  wdzięczność.  Swoją obecnością sprawiają, że w sercach uczniów rozpala się ogromna miłość i duma, że mogą sprawić im odrobinę szczęścia. 

  • UDZIAŁ UCZNIÓW KLAS IV-VI W PROGRAMIE PROFILAKTYCZNYM MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ - „JAK SIĘ NIE DAĆ ZŁOWIĆ NAŁOGOWI? – ALKOHOL, NARKOTYKI, NIKOTYNA”

    UDZIAŁ UCZNIÓW KLAS IV-VI W PROGRAMIE PROFILAKTYCZNYM MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ -  „JAK SIĘ NIE DAĆ ZŁOWIĆ NAŁOGOWI? – ALKOHOL, NARKOTYKI, NIKOTYNA”

    Przez blisko 4 miesiące w terminie od grudnia 2018 do końca marca 2019 uczniowie klasy 4B, pod kierunkiem wychowawczyni p. Lucyny Zalewskiej uczestniczyli w programie profilaktycznym pod hasłem „MŁODOŚĆ BEZ UZALEŻNIEŃ - „JAK SIĘ NIE DAĆ ZŁOWIĆ NAŁOGOWI? – ALKOHOL, NARKOTYKI, NIKOTYNA”. Program realizowany był we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Prusicach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2019.

    Program ten został opracowany do realizacji w klasie IV B. Do udziału w nim  zostali także włączeni uczniowie wszystkich klas IV, V i VI. W ramach realizacji projektu  wszyscy uczniowie klasy IVB wzięli aktywny udział w tematycznych zajęciach dotyczących profilaktyki uzależnień. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie zachęcani byli do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Program miał jasno sprecyzowane cele dydaktyczno - wychowawcze. Angażował dom rodzinny do współpracy w propagowaniu zdrowia. Zajęcia realizowane były za pomocą zróżnicowanych metod aktywizujących. Uczniowie obliczali kwoty jakie wydawane  są przez  osoby kupujące środki uzależniające, pracowali też przy tworzeniu antyreklamy dla używek, przeprowadzali wywiady, przygotowywali gazetki klasową i ogólnoszkolną dotyczące profilaktyki uzależnień,  tworzyli plakaty, komiksy. Przygotowali także audycję przez radiowęzeł szkolny – „Młodość bez uzależnień”.  Uczniowie klas IV-VI wzięli udział w ogólnoszkolnym konkursie plastycznym „JAK SIĘ NIE DAĆ ZŁOWIĆ NAŁOGOWI? – ALKOHOL, NARKOTYKI, NIKOTYNA”. Wystawa prac uczniów  została zaprezentowana społeczności szkolnej w holu szkoły. Obejrzeli ją również rodzice uczestniczący w spotkaniach z wychowawcami klas w dniu 19 marca 2019 r. 

    Laureatami konkursu zostali:

    I MIEJSCE – JAGODA HUPA

    II MIEJSCE – GRACJAN CYBUCH

    III MIEJSCE – ZUZANNA ROMASZEWSKA

    Zwycięzcy zostali nagrodzeni podczas szkolnych obchodów Pierwszego Dnia Wiosny, otrzymując wraz z dyplomami nagrody rzeczowe.

    Podstawą przy realizacji wszystkich zadań było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Głównym celem programu było podnoszenie świadomości młodzieży na temat konsekwencji wynikających ze spożywania alkoholu, nikotyny, substancji psychoaktywnych, w tym narkotyków lub dopalaczy. Realizowane zadania popularyzowały wiedzę uczniów  na temat problemów wynikających z uzależnień, celem zapobiegnięcia inicjacji alkoholowej, tytoniowej, narkotykowej, ukazując zarazem  atrakcyjność życia w środowisku wolnym od alkoholu, narkotyków i dymu tytoniowego. Uczyły asertywności w sytuacjach, gdy inni spożywają alkohol, palą i namawiają do tego. Kształciły postawę odpowiedzialności za własne zdrowie, zachęcając do zdrowego stylu życia. Rozwijały przy tym uzdolnienia plastyczne aktywizując  i integrując dzieci i młodzież na terenie szkoły.

    Tematyka profilaktyczna prezentowana była w czasie godzin wychowawczych, warsztatów, spotkań z rodzicami. Ważnym elementem działań była prezentacja  programu  na stronie internetowej szkoły, poprzez wystawę prac, gazetki tematyczne. Istotnym elementem było również nawiązanie współpracy z Sanepidem i włączenie uczniów do ogólnopolskiego programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”.

  • XVIII TURNIEJ BAŚNIOWY

    XVIII TURNIEJ BAŚNIOWY

    12 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się etap szkolny Turnieju Baśniowego. Do rywalizacji przystąpiło czworo uczniów z klas 4- tych. Uczestnicy zmierzyli się z testem zawierającym pytania sprawdzające znajomość baśni Andersena, Perrault, braci Grimm, „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian”, „Akademii pana Kleksa” czy baśni i legend polskich. Najlepszy wynik osiągnął Kacper Łaszkowicz z klasy 4c, który reprezentował naszą szkołę w Powiatowym Turnieju Baśniowym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Trzebnicy.

    26 marca 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Trzebnicy odbył się XVIII Powiatowy Turniej Baśniowy dla uczniów klas 4-tych powiatu trzebnickiego. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło osiemnastu uczniów.

    Kacper Łaszkowicz zajął VII miejsce. Gratulujemy!

     

     

     

                                                            

                                                                                         

                                                                                                                                        

                                                                                                                                                                Anna Karczowska

  • Światowy Dzień Wody

    Światowy Dzień Wody

    Na całym świecie 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. W naszej szkole już na stałe to wydarzenie wpisało się w historię imprez okolicznościowych. „Woda -  źródło życia” pod takim hasłem wszyscy przygotowywaliśmy się do tego ważnego dnia.   Najpierw p. L. Zalewska ogłosiła konkurs plastyczny w 3 kategoriach wiekowych:  klasy 1-3, klasy 4-6 oraz klasy 7,8 i klasy gimnazjalne. Następnie każda klasa miała za zadanie ułożyć hasło i fraszkę o wodzie. Dziewczynki z klasy 5b przygotowały pod kierunkiem p. E. Skalskiej układ relaksacyjny o wodzie, który wykonały podczas jednej z przerw. Cała społeczność szkolna miała możliwość wysłuchania przez szkolny radiowęzeł najważniejszych informacji o wodzie. Na dwa dni przed główną uroczystością została przygotowana adekwatna dekoracja pod kierunkiem p. W. Drząszcz, która nawiązywała do wody. Dopełnieniem dekoracji była „ Bychowianka” czyli woda specjalnie zamówiona przez Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo.

    W tym roku podsumowanie obchodów Dnia Wody przypadło na piątek. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy Prusice – P. Igor Bandrowicz, sekretarz Miasta i Gminy Prusice P. Wiktor Lubieniecki, przedstawiciel dolnośląskiego kuratorium P. Izabela Bryl, kierownik Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo  P. Joanna Cybuch oraz Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie. Na wstępie każda klasa zaprezentowała aforyzm na wesoło o wodzie. Natomiast P. Dyr. D. Borowiecka i P. Kierownik Joanna Cybuch zaprezentowały autorskie wydanie fraszki na wesołą nutę. Następnie P. B Tarnowska przeprowadziła krótki quiz o wodzie z nagrodami. Swoje pytania tym razem nie o wodzie lecz o zakładzie przygotowała p. kierownik Joanna Cybuch, która zaskoczyła zebraną publiczność.  Kolejnym punktem programu, który zachęcił do wspólnej zabawy był układ choreograficzny w wykonaniu dziewczynek z klasy 5 b czyli; Ani, Mai, Weroniki, Ewelinki, Marysi i Oliwki. Wszyscy mogli zatańczyć wraz z parasolkami do ponad czasowej piosenki deszczowej. Po występie P. Kierownik Joanna Cybuch ogłosiła wyniki za konkurs plastyczny:

    W kategorii klas 1-3 wyróżnienia otrzymali:

    - Szymon Olejnik – 2 c

    - Kacper Maliński – 2 c

    - Alicja Mazur – 2 c

    - Dominika Bębenek – 2b

    - Aleksandra Krzciuk – 2b

    - Julia Tomczyk – 2b

    - Daria Wójtowicz

    - Maja Chalubek

    I miejsce – Lena Majewska – 2a

    II miejsce – Michał Sadłowski – 2b

    III miejsce – Bartosz Mesjasz – 1a

    W kategorii klas 4-6 wyróżnienia otrzymali:

    - Jakub Poruszek – 6b

    - Patrycja Kontroniewicz – 6a

    - Filip Tatara – 5b

    - Maria Szymczyk – 4b

    - Bartosz Roguszczak – 5a

    -Adam Krawczyszyn – 4b

    - Zuzanna Romaszewska – 4a

    - Wiktoria Brudnowska – 6b

    I miejsce – Lena Cegiełka – 5a

    II miejsce – Jakub Czyściak i Aleksandra Drząszcz – 5c

    III miejsce Wiktoria Wasiluk i Kacper Kwapisz – 4b

    W kategorii klas 7,8 i gimnazjum:

    I miejsce – Izabela Hrycak – 8a

    II miejsce – Hanna Janicka – 7a

    III miejsce – Nikola Sokolowsla – 7a

    Wyróżnienia:

    - Katarzyna Szemiel – 7a

    Fundatorem wszystkich nagród w konkursach plastycznym, przyrodniczym  jest  Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo. Ponadto każda klasa otrzymała pamiątkowy długopis i ulotki o wodzie zaś klasy młodsze jeszcze wspaniałe słodycze,  oraz wodę do picia : Bychowianka”.

    W imieniu Dyrekcji, Grona Pedagogicznego oraz Uczniów Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach gorąco dziękujemy za współpracę i  ufundowanie wspaniałych nagród Pani Joannie Cybuch.

     

    Bożena Tarnowska

    Wioletta Drząszcz

    Lucyna Zalewska

    Edyta Skalska

  • „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła"

    „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła"

    „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła" 

    6 marca dzięki udziałowi Samorządu Uczniowskiego  w ogólnopolskim programie „Projekt z klasą", nasza szkoła znalazła się w elitarnym gronie placówek, które w szczególny sposób dbają o rozwijanie umiejętności kluczowych swoich uczniów i została uhonorowana tytułem „Dobrze ZaPROJEKTowana Szkoła".   

    Tytuł ten został potwierdzony specjalnym Certyfikatem oraz „wirtualną odznaką” do zamieszczenia na stronie internetowej placówki.  Tak więc nasza szkoła:

    - podchodzi do edukacji w sposób nowoczesny,

    - jest otwarta na uczniowskie inicjatywy,

    - tworzy dobre warunki do rozwijania pasji i wspierania talentów,

    - poprzez wspieranie pracy metodą projektu kształtuje umiejętności i postawy niezbędne do funkcjonowania w życiu społecznym (m.in. współpraca, planowanie, odpowiedzialność),

    - jest atrakcyjna dla rodziców, którzy poszukują dla swoich dzieci szkoły inspirującej i twórczej.

    Dobrze zaPROJEKTowana Szkoła to taka, która poprzez promowanie pracy metodą projektu w szczególny sposób dba o rozwijanie umiejętności kluczowych, wprowadza niestandardowe formy nauki, motywując uczniów do większej aktywności.

  • WARSZATY W MIASTECZKU RUCHU DROGOWEGO

    WARSZATY W MIASTECZKU RUCHU DROGOWEGO

    W ramach przygotowania do egzaminu na kartę rowerową, uczniowie klas czwartych  w dniu 21 marca uczestniczyli w warsztatach z miasteczkiem ruchu drogowego. Zajęcia zostały przygotowane przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy oraz  z Prusic.

    Czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Policjanci zapoznali uczniów z zasadami ruchu drogowego, których muszą przestrzegać, objaśnili  jaką trasę należy pokonać na rowerach i szczegółowo omówili postawione zadania. Uczniowie doskonaląc technikę jazdy śmiało i z zapałem pokonywali wyznaczoną drogę, wykazując się znajomością znaków oraz przepisów drogowych.  Warsztaty zostały zorganizowane przez nauczycieli techniki p. Lucynę Zalewską, p. Renatę Tyborską oraz pedagoga szkolnego p. Agnieszkę Garulę.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Prusicach
    ul. Żmigrodzka 43
    55 - 110 Prusice
  • (71)3126211

Galeria zdjęć