Nawigacja

  • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

    Drugi września był w naszej szkole dniem szczególnym i uroczystym. Zainaugurowano nowy rok szkolny 2019/2020. Jednocześnie szkoła rozpoczęła kolejną  kartę  w swojej historii – powitaliśmy nowego dyrektora, którym został  pan Robert Kawalec.

    Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym pw.  św. Jakuba.  Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły, aby wspólnie rozpocząć nowy rok szkolny.  Na początku został odśpiewany hymn państwowy.

    Na inauguracji roku szkolnego, którą przygotował Samorząd Uczniowski klas IV-VIII, zgromadzili się uczniowie, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele. Akademię poprowadzili uczniowie kl. V – Wiktoria Wasiluk i Oskar Janeczek. Po komendzie "Baczność" został wprowadzony sztandar szkoły, godnie prezentowany przez uczniów klasy VI: Oliwię Lupę, Weronikę Kanak i Filipa Tatarę. Prowadzący akademię szczególnie ciepło przywitali najmłodszych uczniów,  którzy rozpoczynają w naszej szkole swą długą ścieżkę edukacji.

    Nie zabrakło też nawiązania do wydarzeń z 1939 roku, kiedy to polskie dzieci nie mogły wrócić spokojnie do szkół, ponieważ rozpoczęła się wojna. W tym roku mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej, najtragiczniejszego wydarzenia XX wieku. Niezwykle ważnym jest, aby pamiętać o poległych, otaczać szacunkiem żyjących żołnierzy i nigdy nie zapominać o naszej przeszłości.

    Dyrektor szkoły pan Robert Kawalec życzył  uczniom wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności,  nauczycielom satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci.

    Panie wicedyrektor Elżbieta Pietrzak oraz Małgorzata Syrnyk –Żuk podkreśliły, że po czasie wypoczynku następuje czas pracy i dążenia do osiągania coraz lepszych wyników w nauce. Przedstawiły również poszczególnych wychowawców i zaprosiły na pierwsze powakacyjne spotkania do wyznaczonych sal.

    Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

  • ROK SZKOLNY 2019/2020

     ROK SZKOLNY 2019/2020

    Uroczysta Inauguracja

    Roku Szkolnego 2019/2020

    odbędzie się 2 września

    na dziedzińcu szkoły

    o godzinie 900.

    SERDECZNIE ZAPRASZAMY

  • Rozkład jazdy autobusów szkolnych 02.09.2019R.

    Rozkład jazdy autobusów szkolnych  02.09.2019R.
  • Rozkład jazdy autobusów szkolnych od 03.09.2019

    Rozkład jazdy autobusów szkolnych od 03.09.2019

    Rozkład znajduje się w pliku poniżej

    rozklad_jazdy_od_3.09.2019.xlsx

  • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    19 czerwca 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach obchodzono uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019.

    Burmistrz Miasta i Gminy Prusice - Igor Bandrowicz i przedstawiciele Rady pożegnali oficjalnie i podziękowali za ponad 30 lat pracy pedagogicznej Pani dyrektor Dorocie Borowieckiej.

    Na akademii nastąpiło uroczyste przekazanie Pocztu Sztandarowego młodszym uczniom naszej szkoły.

    Tak jak każdego roku zostali wyróżnieni i nagrodzeni wzorowi uczniowie. Wychowawcy podziękowali także rodzicom angażującym się w życie szkoły. Uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen z przedmiotów obowiązkowych 5,2 i powyżej, otrzymali nagrody Burmistrza. Podczas uroczystości przyznano uczennicy - Weronice Karczowskiej tytuł Sławy Szkoły.

    Na zakończenie akademii Pani dyrektor życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

     

    Ewelina Skrzypiec

  • GÓRA GROSZA

  • UCZENNICE Z PRUSIC WYRÓŻNIONE  W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM

    W styczniu wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zaprosił uczniów klas 4-6 do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego realizowanego w ramach Projektu „Człowiek dla Natury; Natura dla człowieka. Koegzystencja zamiast konkurencji w dolnośląskich obszarach Natura 2000”.

    Przedmiotem konkursu było stworzenie indywidualnie pracy tematycznej - plakat, komiks, itd. - dotyczącej integracji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem na terenach obszarów Natura 2000. Konkurs poruszał tematykę dotyczącą ochrony środowiska, efektywnego wykorzystania jego zasobów, poczucia odpowiedzialności za środowisko, współuczestnictwa w ochronie środowiska, świadomości ekologicznej itd.

    W czerwcu ogłoszone zostały wyniki. Wyróżniono prace wykonane przez uczennice kl. 4 – Jagodę Hupę oraz Julię Pieczątkiewicz.   Jagoda zatytułowała swoją pracę – ROZWIŃ SKRZYDŁA NA ŚCIEŻKACH  DOLINYBARYCZY, natomiast Julia – PRZYRODA JEST WIECZNA JEŚLI JEST BEZPIECZNA!. Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

    Gratulujemy wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów.

  • UDZIAŁ W XVI POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM – „NASZA MAŁA OJCZYZNA” HASŁO: „ZIEMIA NA WDECHU… WALCZYMY O CZYSTE POWIETRZE”

    W marcu uczniowie klas IV-VIII, pod kierunkiem p. Lucyny Zalewskiej wzięli udział w  XVI Powiatowym Konkursie Plastycznym – „Nasza mała Ojczyzna” - „Ziemia na wdechu… walczymy o czyste powietrze”,organizowanym przez Szkołę Podstawową w Osolinie.

    Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło pod koniec maja. Prace wykonane przez Oliwię Lupę, Hannę Janicką, Marię Janicką, Oliwię Ciepluch, Kornelię Kopacką, Paulinę Bartoszek zostały docenione przez komisję konkursową.  Dziewczęta otrzymały nagrody rzeczowe w postaci plecaków.

    Uczennice zatytułowały swoje prace następująco:

    - Oliwia Lupa (rysunek ze wzgórzem trzebnickim) – Razem dbamy o nasz kawałek nieba;

    - Hanna  Janicka  (szkic ołówkiem – zadymione płuca miasta) – Świat zadymiony ma same złe strony;

    - Maria Janicka ( praca plastyczna z dymiącymi kominami, dzieckiem i psem)– Smog jest groźniejszy niż z bajek smog;

    - Oliwia Ciepluch  (praca plastyczna z miastem, smokiem, zwierzakami i człowiekiem w  maskach antysmogowych) – Bądź dalEKOwzroczny

    - Kornelia (rysunek z dziewczyną w szklanej eko-kuli) – Zadbaj o swój kawałek nieba;

    - Paulina (szkic ze smokiem oplatającym postać w masce) – Świat zadymiony ma same złe strony.

    Gratulujemy niezwykłego talentu!

  • SPEKTAKL KOŁA TEATRALNEGO POD TYTUŁEM "CO BY BYŁO, GDYBY INTERNET ZAWŁADNĄŁ ŚWIATEM?"

    14 czerwca 2019 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach wystawiło na scenie ostatnie w tym roku szkolnym przedstawienie zatytułowane „Co by było, gdyby Internet zawładnął światem?”

                Młodzi aktorzy tym razem zaprosili widzów do świata baśni, aby pokazać, jak bardzo zmienił się za sprawą Internetu. Babcia Czerwonego Kapturka umawia się na randki za pomocą portalu randkowego, Szewczyk Dratewka nie chce ożenić się z królewną, bo ta jest uzależniona od komputera. Jaś i Małgosia zawarli przez Internet znajomość z pewną czarownicą, która zaprosiła ich na podwieczorek do swojej chatki. Po drodze zabłądzili w lesie i trafili w sidła fałszywej czarownicy. Na szczęście z pomocą przybył Czerwony Kapturek, który wystraszył oszustkę i uratował dzieci. Śnieżka wciąż robi zakupy na Allegro, czym doprowadziła krasnoludki do ruiny finansowej. Natomiast siostry Kopciuszka, niczym hejterki, dokuczają jej za pomocą portali społecznościowych, na których umieszczają zdjęcia biednej dziewczyny, wrzucają okropne komentarze, ośmieszają ją. Dzięki interwencji Smoka, Wilka, Baby Jagi i Złej Królowej w świecie baśni nastaje spokój. Kiedy bohaterowie zrozumieli, że korzystać z Internetu należy z umiarem, wrócili potulnie do swoich utworów.

                Ostatnie w tym roku spotkanie z małym widzem było również okazją do podziękowania wszystkim aktorom za ciężką całoroczną pracę na rzecz szkoły, a także pożegnania najstarszych członków Koła Teatralnego – Weroniki, Klaudii, Oliwii, Kamili, Martyny, Michała i Filipa, którzy kończą ósmą klasę. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

     

                                                                                                              Anna Karczowska

  • UROCZYSTE WRĘCZENIE GWIAZD SZERYFA PRAW DZIECI ORAZ II SZKOLNA GALA MAM TALENT

    11 czerwca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego kl. IV –VIII, pod opieką nauczycieli Wioletty Drząszcz i Lucyny Zalewskiej, odbyła się uroczysta gala wręczenia „GWIAZD SZERYFA PRAW DZIECI” oraz II  EDYCJA  MAM TALENT. Gwiazdy przyznano w ramach projektu UNICEF Polska z okazji 30. rocznicy uchwalenia „Konwencji o Prawach Dziecka” – międzynarodowej konwencji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 20 listopada 1989 r. Jest  to dokument obowiązujący w niemal wszystkich państwach świata, w którym zostały spisane wszystkie prawa dziecka. Uchwalenie Konwencji było jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw najmłodszych obywateli. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały - Komitet Praw Dziecka.

    Uczniowie uczestnicząc w projekcie „SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA” pod patronatem UNICEF, w  ramach jubileuszowego projektu poznawania Konwencji, wzięli udział w cyklu lekcji poświęconych tematyce praw dziecka. W oparciu o specjalnie opracowane materiały edukacyjne dowiedzieli się między innymi czym są prawa dziecka, jak rozumieć poszczególne zapisy Konwencji i gdzie szukać pomocy w sytuacji, gdy ich prawa są łamane. W tym wyjątkowym dniu wyróżnione zostały "GWIAZDĄ SZERYFA PRAW DZIECI” - osoby dorosłe najbardziej zaangażowani  przedstawiciele  lokalnej społeczności, którzy w codziennej pracy działają na rzecz najmłodszych mieszkańców naszej gminy. 

    Galę prowadzili uczniowie Nikola Sokołowska i Patryk Matecki. Na samym wstępie szczególnie gorąco powitani zostali następujący goście: Burmistrz Miasta i Gminy Prusice  Igor Bandrowicz, Trener MKS Orzeł Prusice  Piotr Grela, Drużynowa 579 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej Łatwopalni  Magdalena Mazurczak, aktywny działacz Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prusickiej, pasjonat historii Marian Radzik, Radny Miasta i Gminy Prusice, trener seniorów LKS Dolpasz Skokowa, Trener Sparta Wszemirów, DJ Kamil Szydełko. Równie gorąco przywitani zostali:  inspektor ds. płac i rozliczeń finansowych oświaty Anna Radota, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej "Multiteka" Monika Stankiewicz, pracownik  Gminnej Biblioteki Publicznej "Multiteka" Monika Korpowska,  kierownik Zakładu Wodociągowego Związku Gmin Bychowo Joanna Cybuch, drużynowa 23 Gromady Zuchowej Ogniste Chochliki Joanna Noga, kierownik Posterunku Policji Łukasz Anioł.

    Nie zabrakło również powitania dyrekcji szkoły  w osobach: wicedyrektor Elżbieta Pietrzak, wicedyrektor Małgorzata Syrnyk – Żuk, przedstawicieli Rady Rodziców -  Katarzyna Boruszewska, Justyna Szczepaniak, jak również uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. Przy tak  licznie zgromadzonej publiczności gala miała szczególnie podniosły charakter.

    Gorąco przywitani zostali także młodzi wykonawcy – uczestnicy II EDYCJI MAM TALENT -  utalentowani, chociaż jeszcze nieodkryci przez świat mediów, wokaliści, tancerze, instrumentaliści, plastycy, sportowcy, akrobaci.....

     

    Galę rozpoczął występu ubiegłorocznych laureatów, zwycięzców ubiegłorocznej edycji konkursu MAM TALENT, którymi  zostali:

    - Weronika Karczowska – laureatka II miejsca, zachwycając publiczność tańcem. Weronika  pobiera lekcje w  Egurrola Dance Studio – Wrocław w Sky Tower,  szkole założonej i prowadzonej przez Agustina Egurrolę.

    -  II miejsce  ex aequo zajął  znany wszytkim z niesamowitych  freestyler rowerowy - Szymon Kreczmer. Dla niego wszelkie rowerowe ewolucje i akrobacje  - salta, stanie na kierownicy, jazda na przednim kole tyłem lub przodem, nie stanowią najmniejszej trudności.

    -   III miejsce otrzymała Wiktoria Wasiewicz, ujmując publiczność niezwykłym brzmieniem i  barwą głosu.

    Laureatka I  Miejsca - Amelia Dziedzińska, która na oczach publiczności wykonała piękny szkic ołówkiem niestety ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w tegorocznej gali. 

    Gościnny występ w wykonaniu ubiegłorocznych zdobywców tytułu MAM TALENT dostarczył wielu wrażeń i emocji.  Po burzy braw rozpoczęła się kolejna część imprezy.

    Nasi uczniowie, ubiegłoroczni laureaci mieli bowiem zaszczyt udekorować odznakami UNICEF, osoby dorosłe. Wręczenie Gwiazd Szeryfa Praw Dziecka poprzedziło głosowanie wszystkich uczniów, które przeprowadził  Samorząd Uczniowski. Uczniowie po zapoznaniu się z dokonaniami nominowanych sami zadecydowali, do kogo trafi wyróżnienie. „GWIAZDA SZERYFA PRAW DZIECKA” - to prestiżowe odznaczenia, ustanowione przez UNICEF, przyznawane tym dorosłym, którzy podejmują szczególne inicjatywy na rzecz dzieci i są najbardziej zaangażowani w propagowanie i ochronę ich praw. To wyróżnienie ma szczególną wartość, bo jest przyznane przez młodzież, która sama zdecydowała, kto najbardziej dba o jej interesy.

    Przed uhonorowaniem odczytane zostały laudacje, czyli uroczyste uzasadnienia nominacji.

    Odznaki „SZERYFA PRAW DZIECKA” – UNICEF – otrzymali:

    IGOR BANDROWICZ - BURMISTRZ MIASTA I GMINY PRUSICE OD 2010 ROKU

    Dzięki jego zaangażowaniu Prusice stały się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gmin nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w skali całego kraju.   Prusicki samorząd był laureatem wielu prestiżowych, ogólnopolskich rankingów, które doceniły poziom inwestowania w tej gospodarnej gminie oraz konsekwentnie realizowaną strategię zrównoważonego rozwoju. W roku 2011 w Prusicach narodził się projekt zbudowania Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, realizowany jest też projekt „Zielona Gmina Prusice”. Burmistrz koncentruje się na przedsięwzięciach związanych z poprawą infrastruktury, oświetleniem dróg i ulic, budową i modernizacją placów zabaw dla dzieci i świetlic wiejskich, czyli miejsc, spotykań i aktywizacji w poszczególnych miejscowościach. Dzięki jego staraniom gmina Prusice stała się jednym z dolnośląskich liderów pozyskiwania finansowych środków zewnętrznych.  Powstały nie tylko nowe drogi, ale też  kolejne inwestycje w oświatę, sport, nowe obiekty, remonty, modernizacje. Dzięki wsparciu Burmistrza uczniowie realizują szereg przedsięwzięć edukacyjnych, patriotycznych, prozdrowotnych, prospołecznych i proekologicznych. Wszystko to z myślą o młodym pokoleniu. Burmistrz aktywnie wspiera szkoły, stowarzyszenia, kluby sportowe działające na rzecz dzieci.  Zawsze pełen życzliwości i otwartości na nowe idee i pomysły,  stara się zapewnić wiele atrakcji dzieciom i młodzieży, wykazując ogrom troski o ich wszechstronny rozwój.

     

    PIOTR GRELA - TRENER MKS ORZEŁ PRUSICE             

    Jako trener zawsze dba o dobrą organizację pracy, motywację do działania oraz o atmosferę wewnątrz zespołu, która przekłada się na dyspozycję drużyny na boisku. Swoimi działaniami dąży do poukładania grupy złożonej z wielkich indywidualności, a zwłaszcza przełożenia potencjału poszczególnych zawodników na sukces zespołu. Pobudzić piłkarzy do działania, zaszczepić w nich wolę rywalizacji i zwycięstwa. Trener, w zależności od sytuacji, chwali piłkarzy bądź ich krytykuje, stawia przed zespołem nowe cele i wyzwania, przekonuje drużynę, że praca włożona w każdy trening i mecz przyniesie rezultaty. Swoją postawą daje przykład, a także jest  fair play nie tylko na boisku, ale i w życiu codziennym.

     

    MAGDALENA MAZURCZAK - DRUŻYNOWA 579 WIELOPOZIOMOWEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ ŁATWOPALNI

    Drużynowa Magdalena jest  dla młodych ludzi  autorytetem, przewodnikiem, przyjacielem. Wspiera dzieci, czyli pomaga im, wskazuje, umożliwia – jednakże wybór drogi i stylu życia należą do tych, których prowadzi harcerską ścieżką. W ten sposób uczy samodzielności i zachęca młodego człowieka do brania odpowiedzialności za własne decyzje, działania, własny rozwój. Rodziców traktuje jako pierwszych, najważniejszych wychowawców, dlatego swoją pracę wychowawczą prowadzi w stałej współpracy z nimi. Pani Magdalena stara się przygotować młodego człowieka do samodzielnego stawiania sobie coraz wyżej poprzeczki. Skuteczne kształtuje młodego człowieka w duchu Prawa Harcerskiego, co  przynosi efekty w postaci trwałych postaw. Człowiek ukształtowany w zgodzie z wartościami przyjętymi w harcerskim ruchu wyróżnia się braterskim stosunkiem do innych, przyjacielską i serdeczną postawą wobec wszystkich ludzi, gotowością i umiejętnością bezinteresownej służby innym ludziom, Bogu i Polsce oraz ciągłą pracą nad sobą, nieustannym kształtowaniem i doskonaleniem własnej osobowości. Jest gotowy wymagać od siebie, nawet, jeżeli inni od niego nie wymagają. Idee braterstwa, służby i pracy nad sobą przyświecają  wszystkim jej harcerskim działaniom z dziećmi na co dzień.

     

    MARIAN RADZIK - AKTYWNY DZIAŁACZ STOWARZYSZENIA MIŁOŚNIKÓW ZIEMI PRUSICKIEJ, PASJONAT HISTORII

    Radny, społecznik, regionalista, znawca historii ziemi prusickiej. Inicjator reaktywowania miasta Prusice. Autor wielu publikacji w Gazecie Wrocławskiej, Gazecie NOWA, współautor wydawnictwa „Brzask” o Historii Zabytków Gminy Prusice. Współorganizator wyjazdów partnerskich do Laudenbach w Niemczech. Społeczny przewodnik turystyczny Gminy Prusice. W przeszłości był Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Prusickiej. Odznaczony przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego w 2018 roku Srebrną Odznaką Honorową Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.  Pan Marian stale dzieli się swoją pasją i ogromną wiedzą historyczną z uczniami. Aktywnie wspiera szkolne projekty edukacyjne. Każde z nim spotkanie jest niezwykłą i niezapomnianą lekcją historii lokalnej.

     

    KAMIL SZYDEŁKO - RADNY MIASTA I GMNIY PRUSICE, TRENER SENIORÓW LKS DOLPASZ SKOKOWA, TRENER SPARTA WSZEMIRÓW, DJ

    Kamil jest autentyczny, zaangażowany, ambitny i pracowity. Wytrwały, cierpliwy oraz kreatywny. Jako skuteczny radny stara się obudzić w mieszkańcach duch obywatelski, by razem mogli zmieniać na lepsze swoją mikro ojczyznę. Aktywnie współpracuje ze szkołą prowadząc imprezy taneczne dla uczniów. Dzięki jego kompleksowej obsłudze technicznej sprzętu nagłaśniającego, oświetleniowego każde wydarzenie w gminie stoi na najwyższym poziomie, zapewniając mieszkańcom, zwłaszcza tym najmłodszym moc wrażeń i atrakcji. Dodatkowym atutem jest fakt, że zawsze działa profesjonalnie, na czas i z uśmiechem. Obok muzyki jego pasją jest również  piłka nożna. Młodzi piłkarze poznali go jako wyjątkowego trenera z misją,  osobę spajającą całość, nadającą ton, narzucającą wartości, trzymającą porządek, ale także pomagającą odnaleźć się w nowych (innych/niecodziennych) warunkach, wspierającą emocjonalnie w chwilach kryzysu.

     

    Nagrodzeni wraz z symbolicznymi gwiazdami i dyplomami otrzymali gromkie brawa.  Nie zabrakło również fanfarów.

     

    Prowadzący imprezę  uczniowie – Nikola Sokołowska i Patryk Matecki przypomnieli, że w bieżącym roku obchodzimy 30 rocznicę uchwalenia najważniejszego na świecie dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych – „Konwencji o prawach dziecka”. O prawach dziecka należy mówić nie tylko w kontekście ich naruszania, ale równie istotne jest promowanie pozytywnych wzorców do naśladowania w niej zawartych. Nikola i Patryk zwrócili się również do nowo mianowanych Szeryfów słowami, iż są oni  dla społeczności uczniowskiej  lokalnymi bohaterami – osobami, które w szczególny sposób wsławiły się działaniami na rzecz najmłodszych mieszkańców gminy Prusice.  Uczniowie gratulując odznaczenia podziękowali za zaangażowanie w ochronę ich  praw i szczególną troskę o dobro dzieci. Podkreślili, że to właśnie dzięki takim dorosłym jak SZERYFOWIE PRAW DZIECKA,  dzieci mogą rozwijać swoje skrzydła.

    W dalszej części spotkania prowadzący zaprosili do obejrzenia występu

    zdolnych, utalentowanych, młodych ludzi, którzy prezentować będą publiczności  swoje zainteresowania, pasje i uzdolnienia.  A ponieważ nie ma sceny bez oceny, przedstawiono jury. Zmagania uczestników oceniała komisja w składzie:

    – przewodniczący  - psycholog szkolny  Klarysa Ladra

    - członkowie – pracownik Gminnej Biblioteki Publicznej "Multiteka" Monika Korpowska,  pedagog szkolny Agnieszka Garula, nauczyciel języka angielskiego Artur Florkowski, uczniowie – ubiegłoroczni finaliści I GALI MAM TALENT - Weronika Karczowska, Wiktoria Wasiewicz i Szymon Kreczmer.

     

    Konkurs rozpoczęły Maria Janicka z klasy IVC oraz  Emilia Zarzecka z kl. VIIIC. Publiczność mogła obserwować jak  młode, zdolne artystki próbują wykorzystać każdą kreskę, kto wie...., może, aby uczynić arcydzieło życia.

    Kolejną uczestniczką była Oliwia Lupa z klasy VB, która zaczarowała wszystkich swoim pięknym, aksamitnym głosem.  Następnie Maja Szczepaniak z kl. IVC, uczennica Gminnej Szkoły Muzycznej im. Prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy, grając na wiolonczeli wraz z  towarzyszącymi jej wspaniałymi primabalerinami tańczącymi w Studiu Tańca klasycznego „Sofija”: Martą Orfin z kl. IVB oraz Oliwią Szczepułą z IVC,  przeniosły wszystkich w niezwykły świat baletu.  „(...) talent albo się ma, albo... się go nie ma. Talentu człowieka się nie nauczy” - słowa Marii Pakulnis doskonale opisały  wokalistkę Ninę Świlak z klasy IVA, która  zauroczyła swoją interpretacją utworu. „Talent ze wszystkiego może uczynić rzecz piękną”. Mikołaj Gogol wiedział, o czym mówi. Tę prawdę znają  także uczennice z klasy VB – Ewelina Łepecka oraz Maria Kokoszka i Wioletta Kowalczyk z kl. IVA, które zaprezentowały wspaniały układ choreograficzny.  Swój talent wokalny odkryła także  Maria Wręczycka kl. VB. W zaczarowany świat skrzypiec przeniosła publiczność uczennica Gminnej Szkoły Muzycznej im. Prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy - Julia Garlińska z kl. IVA. Świetną zabawę zapewnił publiczności charyzmatyczny wykonawca - Kajetan Chuchrak z kl. IIIA,  który zaprezentował zabawne skecze nas żywo, czyli Stand-up. Talent wymaga wielkiej odwagi, żeby go wykorzystać. Nie bać się być najlepszym.  Udowodniła to mistrzyni Europy - Oliwia Bojarun z klasy VIIA w pokazie kick boxingu, której towarzyszył jej tato, Marcin Bojarun – mistrz świata w tej dyscyplinie.  Z kolei zgodnie ze słowami „Gdy słowa już daremne, myśli daremne, a wyobraźni nie chce się już wyobrażać, jeszcze tylko muzyka pozostała”, na scenie wystąpiła wystąpiła Lena Reder z klasy IVB, poruszając wszystkich słodkim, niemal anielskim głosem. Zgodnie z badaniami szkockich naukowców, którzy  twierdzą, że gra na instrumencie poprawia sprawność umysłu, wielką przyjemnością dla widzów był występ uczennicy Gminnej Szkoły Muzycznej im. Prof. Edmunda Kajdasza w Trzebnicy -  Zuzanny Garlińskiej  z klasy 6A, grającej  na instrumencie klawiszowym. Swój talent taneczny w  układzie choreograficznym zaprezentowała  następnie Jagoda Hupa z klasy 4A. Następnie na scenie wystąpiła Klaudia Gryz z klasy VIIIA, która porwała publiczność nieziemskim głosem i gitarowym brzmieniem. Na zakończenie niesamowity pokaz jazdy na rolkach zaprezentowała Patrycja Papiernik z kl. 6A.

     

    Wszystkie występy były fantastyczne i zostały nagrodzone gromkimi brawami.  Jury musiało podjąć niezwykle trudną decyzję. Obrady były więc burzliwe. Jury musiało zdecydować  komu przypadnie nagroda pieniężna wartości 300zł, 200 zł i 100 zł. Odkrywanie talentów to fascynująca przygoda i wspaniała zabawa.  Prawdą okazało się stwierdzenie, że w każdym człowieku drzemie jakiś ukryty talent - trzeba go tylko w sobie odnaleźć, a potem starannie pielęgnować... 

    Serca i głosy jury zdobyli:

    I MIEJSCE -  KLAUDIA GRYZ

    II MIEJSCE - NINA ŚWILAK

    III MIEJSCE - EMILIA ZARZECKA

    Każdy uczestnik wraz z dyplomem i słodki upominkiem otrzymał także pamiątkowy medal, - złotą gwiazdę.

    Po raz kolejny okazało się , że Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza  w Prusicach jest KUŹNIĄ TALENTÓW. Nie można zamknąć naszych artystów w jakiekolwiek ramy, bo nie są schematyczni.

     

                                                     

     

     

  • ZIELONA SZKOŁA KLAS IV W KROŚNICACH  5-7 CZERWCA 2019 R

    W  dniach 5-7 czerwca 2019r. 45 uczniów klas IV z wychowawcami  wyjechało  na trzydniową  wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej  w Krośnicach. Wyjazd miał charakter  edukacyjny, przez trzy kolejne dni uczniowie uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych oraz wycieczkach terenowych po Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”. W celu zapewnienia właściwych warunków pracy na warsztatach oraz bezpieczeństwa podczas wycieczek, uczniowie podzieleni zostali na 2 grupy zajęciowe. W programie pobytu były warsztaty „Młody Eko-inżynier”, zajęcia edukacyjne :„Świat ptaków-warsztaty ornitologiczne”, „Płazy i gady Doliny Baryczy” oraz laboratorium „Tajemnice kropli wody”. Czwartoklasiści uczestniczyli również w czterogodzinnej wycieczce autokarowej  Wędrujemy po Parku Krajobrazowym „ Dolina Baryczy” – zajęcia terenowe „Dolina Baryczy-przyroda tętniąca życiem”  oraz pieszej na ścieżce przyrodniczej „Stawy Krośnickie”. Jednak największe emocje, z uwagi na panujące w czasie wyjazdu upały, wzbudziła wizyta na basenie w Parku Wodnym „Krośnicka Przystań”. Końcowym akcentem był przejazd Krośnicką Koleją Wąskotorową i wieńczące udany wyjazd wspólne lody

                                                                                 

    Wychowawcy: Magdalena Bajewska, Barbara Sołowczuk-Fiszer, Lucyna  Zalewska

  • Akcja ogólnopolska "Jak nie czytam jak czytam"

    Godzina 10.00 7 czerwca 2019r.  wszyscy uczniowie zjawili się w bibliotece szkolnej ze swoimi książkami lub ulubionymi pisemkami dla dzieci. Było nas bardzo, bardzo dużo. Szkoła Podstawowa w Prusicach.

  • WYCIECZKA SZLAKIEM ZABYTKÓW Z LISTY ŚWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO  NA DOLNYM ŚLĄSKU W RAMACH PROJEKTU „GMINA PRUSICE STAWIA NA ROZWÓJ UCZNIÓW”.

    W środę  29 maja 2019 r. grupa 20 uczniów trzecich klas gimnazjum  w Prusicach wyruszyła na jednodniową objazdową wycieczkę szlakiem zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO na Dolnym Śląsku. Pierwszym zwiedzanym obiektem był Kościół Pokoju w Jaworze, który jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. Pani przewodnik opowiedziała o historii Kościoła, zwróciła uwagę na to jakim obwarowaniom podlegała budowa  luterańskich świątyń, m.in. do budowy miały posłużyć wyłącznie materiały nietrwałe (drewno, słoma, glina, piasek), kościoły musiały być wybudowane poza granicami miasta, jednak nie dalej niż na odległość strzału armatniego od murów miejskich, nie mogły mieć wież, dzwonów ani tradycyjnego kształtu świątyni oraz musiały zostać ukończone w ciągu jednego roku. Zachwycające wnętrze kościoła, mnóstwo obrazów, polichromie na suficie, barokowe zdobienia przyciągały wzrok wszystkich uczniów.       Kolejnym obiektem był Kościół Pokoju w Świdnicy, którego historia podobna jest do odwiedzanej  wcześniej świątyni w Jaworze. Kościół w Świdnicy pomieścić może ponad 7000 wiernych, odbywają się tam msze, koncerty. Zabytek  ten wpisany jest na  listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest Pomnikiem Historii, największą drewniana barokową świątynią w Europie i  jednym z siedmiu nowych cudów Polski według „National Geographic”.

    Następnym punktem programu  była Hala Stulecia we Wrocławiu. Tu mieliśmy dużo szczęścia, gdyż oprócz spotkania z przewodnikiem i poznaniem historii budowy  ogromnego, betonowego obiektu, zobaczyliśmy pokaz multimedialnej fontanny. Podczas krótkiego wykładu i spaceru  poznaliśmy wiele ciekawych historii, związanych z budową i funkcjonowaniem Hali. Hala Stulecia, zaprojektowana  przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu. Niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia na arenie międzynarodowej i niezwykle magicznym miejscem Wrocławia.

    Wycieczkę  zakończyliśmy smacznym obiadem w kameralnym Bistro tuż przy zwiedzanym obiekcie.

     

    Barbara Sołowczuk-Fiszer

    Ewa Szustak –Leszczyńska

  • Słodki kiermasz pysznych wypieków…

               Dnia 28 maja 2019 r.  z inicjatywy  Dużego  Samorządu Uczniowskiego odbył się kiermasz pysznych słodkich  i owocowo - warzywnych wypieków.  Za symboliczną  kwotę można było zakupić różnego rodzaju słodkości m.in.: szarlotkę, muffiny, ciasta bezglutenowe, biszkopty z galaretką oraz truskawkami, ciasto marchewkowe, babeczki, karpatkę. Uczennice z klasy 7a  Nikola Sokołowska i Sandra Boruszewska oraz  z klasy 8b Natalia  Pieczątkiewicz  oraz  Vicenza Motta zadbały o estetykę słodkiego kramiku oraz sprzedaż ciast. Za pozyskaną  sumę dwieście trzydzieści pięć zł. i 60 gr. zostaną zakupione skromne nagrody rzeczowe dla uczestników Mam Talent, który odbędzie się w naszej szkole 11 czerwca 2019r.

    Bardzo dziękujemy rodzicom oraz uczniom  za przygotowanie wspaniałych wypieków!!!

     

    Wioletta Drząszcz, Lucyna Zalewska

  • WYCIECZKA KLAS IVB ORAZ IVC DO NADLEŚNICTWA ŻMIGRÓD

    28 maja uczniowie klas IVB i IV C  pod opieką wychowawców p. Sołowczuk –Fiszer, p. Lucyny Zalewskiej oraz pedagoga p. Agnieszki Garuli, wzięli udział wycieczce do Nadleśnictwa Żmigród.

    Na miejscu -  w  Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Doliny Baryczy”, serdecznie nas przywitano i zaprowadzono do dużej sali dydaktycznej, w której odbyły się zajęcia edukacyjne pt.: Pszczoły wracają do lasu. Dzięki zajęciom warsztatowym uczniowie dowiedzieli się, że w Polsce występuje ok. 470 gatunków tych dziko żyjących owadów. Niemal połowa z nich znajduje się na tzw. czerwonej liście i jest zagrożona wyginięciem. Na świecie istnieje ponad 20 tys. gatunków pszczół. Najczęściej mówiąc o pszczole, skupiamy się na najliczniejszej przedstawicielce rodzaju – pszczole miodnej, występującej w gospodarce człowieka od wielu tysięcy lat. Pozostałe gatunki pszczół nie są już tak znane, ale pełnią istotną rolę zapylaczy. Najbardziej znane gatunki to: murarka, pszczolinka, smuklik i wigorczyk lucernowiec.  Są bardzo ważne, gdyż często są ściśle wyspecjalizowane w zapylaniu tylko jednego gatunku rośliny.

    Pani prowadząca zajęcia przekazała wiele informacji na temat życia pszczół, których  aktywność trwa ok. cztery miesiące w roku. Start rodziny pszczelej to przełom marca/kwietnia, a ustanie pożytków w przeciętnej lokalizacji to już przełom lipiec/sierpień. Próba przywrócenia bartnictwa w Polsce ma na celu przede wszystkim odtworzenie w lasach gospodarczych i leśnych parkach narodowych – przynajmniej lokalnie – zespołu owadów-zapylaczy. Jest również szansą na przywrócenie do ekosystemów leśnych rodzimej rasy pszczoły środkowoeuropejskiej. Pszczoły są istotnym ogniwem w biocenozie lasu, gdyż  mają wpływ na zwiększenie ilości nasion produkowanych przez wiele gatunków drzew. Ich obecność pozwala na naturalne odnawianie się drzewostanu. Zapylane kwiaty drzew i krzewów leśnych zwiększają plony ich owoców, stanowiące pokarm dla wielu gatunków ptaków. Te małe, niepozorne, ale bardzo pracowite owady są bezcenne dla ekosystemu naszej planety. Kiedyś to właśnie las był naturalnym miejscem bytowania dzikich pszczół. Ich znaczenia nie sposób przecenić. Oprócz zapylania roślin, niestrudzenie produkują miód, którego lecznicze właściwości znane są od wieków. Niestety, nowoczesne rolnictwo oraz daleko posunięte zmiany w środowisku zagrażają populacji naszych skrzydlatych przyjaciół. Nadleśnictwo podjęło więc praktyczne działania sprzyjające powrotowi pszczół do lasu, ich pierwotnego biotopu.

    Zajęcia  miały bardzo bogatą formę, Uczniowie obejrzeli film, wzięli udział w prelekcji i warsztatach, wypełniali karty pracy, konstruowali owady. Był także czas na zabawę. Na zakończenie cała grupa udała się do pobliskiej Restauracji „Zamkowa” na pyszną pizzę. Wspólne odkrywanie tajemnic lasu i jego małych mieszkańców – pszczół, było niesamowitą przygodą.

  • KONKURS PLASTYCZNY  NA EX LIBRIS DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

    W maju uczniowie klas IV-VIII oraz III gim., w ramach realizacji programu profilaktycznego „Chcemy żyć bez nałogów – czytanie procentuje lepiej niż alkohol”,  zostali zaproszeni do udziału w szkolnym konkursie plastycznym na EX LIBRIS DIBLIOTEKI SZKOLNEJ. Celem konkursu było stworzenie graficznego znaku biblioteki.

    Laureatami zostali:

    I miejsce – OLIWIA MUSIELAK

    II miejsce –  WERONIKA KARCZOWSKA

    III miejsce – MATEUSZ WRĘCZYCKI

    Przy wyborze najciekawszych prac Komisja kierowała następującymi kryteriami: czytelnością znaku własnościowego, estetyką wykonania, oryginalnością, walorami artystycznymi.

    Zwycięzcy wraz z dyplomem otrzymali nagrody rzeczowe. Zwycięska praca zaprojektowana przez Oliwię Musielak stała się znakiem własnościowym, czyli ex librisem Biblioteki Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach wykonanym w formie pieczęci. 

  • ZIELONA SZKOŁA  „CAMP ROGOWIEC“ 15 – 17.05.2019 r.

    ZIELONA SZKOŁA  „CAMP ROGOWIEC“  15 – 17.05.2019 r.

    Uczniowie  naszej szkoły  z klasy 8c, 8a, 6 b , 5c  wraz z opiekunkami  Wiolettą Drząszcz , Klarysą Ladrą oraz rodzicami  panią  Agnieszką Grygiel i panią Marią Fiłon uczestniczyli od 15-17 maja  w zielonej szkole  w „ Camp Rogowiec“ koło Bełchatowa.  Wycieczkowicze byli zakwaterowani  w Ośrodku Sportu i Rekreacji Wawrzkowiznak/Bełchatowa, jest  to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w centralnej Polsce bezpośrednio położone nad jeziorem w otoczeniu sosnowych lasów, z dala od zgiełku miasta. Na naszych uczniów czekało wiele ciekawych atrakcji na świeżym powietrzu.

    Dzień 1

    • ACTIV PAKIET - integracja poprzez rywalizację i współpracę w drużynach. Wszystkie nasze konkurencje bawią, uczą zasad współzawodnictwa i gry zespołowej a także kładą nacisk na aktywność ruchową.

    - spodnie podwójne: oj będzie zabawa, będzie się działo... podczas wyścigu w podwójnych spodniach olbrzyma, w których utrudnieniem jest wspólna nogawka dla obu zawodników ;)
    - narty poczwórne: kilka osób na jednych nartach? Czemu nie! W tej konkurencji liczy się współpraca wszystkich członków grupy, bo bieg na 4-osobowych nartach to niezła gratka!
    - taśma wieloosobowa: zabawa przypominająca gąsienicę czołgu. Będąc w specjalnej gumowej taśmie, będziecie musieli dopasować tempo, aby się nie wywrócić i zwyciężyć.
    - przeciąganie liny – najbardziej popularna konkurencja na wszystkich imprezach integracyjnych
    - wyścigi w workach
    - czas trwania bloku ok. 1,5 h

    • OŚRODKOWA GRA TERENOWA - z szyframi i zagadkami, prawidłowo rozwiązane zadania doprowadzą całą grupę do celu. Zabawa pozwala poznać cały teren ośrodka. Czas trwania bloku ok. 1,5 h
    • kolacja
    • FIRE SHOW - ognisko integracyjne, ciepłe i niezapomniane chwile przy wielkim ogniu to odpowiedni czas na podsumowanie dnia pełnego wrażeń! Zabawy przy ognisku, a do tego oczywiście pieczenie kiełbasek, pianek ;) Czas trwania bloku ok. 1,5 h

    Dzień 2

    • śniadanie
    • PARK LINOWY - dla tych co lubią wyzwania przy zachowaniu 100 % bezpieczeństwa. Napowietrzny trekking o długości ponad 500 metrów na 13 przeszkodach o zróżnicowanym poziomie trudności oraz 2 zjazdy tyrolskie o długości 50 i 200 metrów (nad kąpieliskiem i zbiornikiem wodnym). Czas trwania bloku ok. 1,5 h
    • GRAFRAJDA - Gry planszowe to wysiłek umysłowy i napięcie związane z rywalizacją, realizacja własnej strategii, elementy zaskoczenia, żywa interakcja ze współgraczami, ale także odprężenie i wiele radości. Proponujemy m.in. takie gry jak: „Dixit” „7 cudów świata”, „Master Chef”, tradycyjne karty i inne. Czas trwania bloku ok. 1,5 h
    • obiad
    • PAKIET WAWRZKOWIZNA

    - przejażdżka bryczką
    - wizyta w stajni i mini zoo połączona z krótką lekcją
    - przejażdżka rowerkami typu gokart

    - czas trwania bloku ok. 1,5 h

    • kolacja
    • DYSKOTEKA - dyskoteka z nauką prostych integracyjnych, układów tanecznych, które zna cały świat, m.im belgijka, choco chocolate, tunak. Belgijka to nie tylko taniec, a przede wszystkim dobra zabawa i integracja do celtyckiej melodii. Czas trwania bloku ok. 1,5 h

    Dzień 3

    • śniadanie
    • DMUCHANE WALKI SUMO – zabawa w sumo to walka dwóch zawodników na miękkiej macie. Specjalne, bezpieczne wypełnione gąbką kostiumy japońskich zawodników sumo - to jedna z najzabawniejszych konkurencji! Zostań japońskim wojownikiem w kostiumie z gąbki. Czas trwania bloku ok. 1,5 h
    • STRZELECTWO – ŁUKI I ASG - ćwiczenie celności, nauka posługiwania się łukiem, strzelanie do tarczy z repliki ASG lub pistoletów NERF. Czas trwania bloku ok. 1,5 h

     

    *To był niezwykły wyjazd.

    * Wszyscy świetnie się bawili, a przy tym zdobywali nowe wiadomości i umiejętności.

    *Był to też dobry  czas, pielęgnowaliśmy  stare przyjaźnie  oraz zawieraliśmy  nowe.

     

    Wioletta Drząszcz

  • WYCIECZKA PRZEDSTAWICIELI SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS IV-VIII DO NADLEŚNICTWA ŻMIGRÓD

     21 maja grupa przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII pod opieką p. Wioletty Drząszcz oraz p. Lucyny Zalewskiej, w nagrodę za swoją aktywną pracę uczestniczyła w edukacyjno - integracyjnej wycieczce do Nadleśnictwa Żmigród.

    Zajęcia odbyły się w  nowoczesnym  Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Lasy Doliny Baryczy”. Na początku uczniowie obejrzeli wspaniały film o bogactwie fauny i flory Doliny Baryczy. Następnie udali się na pieszą wyprawę do lasu, gdzie poznawali i pozyskiwali rośliny do kolejnego zadania, jaki były wyjątkowe warsztaty roślinne pt.  LAS W SŁOIKU. Uczniowie pod kierunkiem pracownika nadleśnictwa,  układali niezwykłe, zielone roślinne kompozycje zamknięte w szklanych naczyniach. Tworzyli w słoikach leśny mini  ekosystem, ucząc się  krok po kroku komponować las, poznając również  zasady jego pielęgnowania. Wszystkie powstałe w ten sposób kompozycje uczestnicy mogli zabrać ze sobą. Była to świetna nauka przyrody przez zabawę.

    Ostatnim punktem wycieczki było ognisko, pieczenie kiełbasek i wspólne zabawy. Pogoda i humor nam dopisały. Zadowoleni, bogatsi o wiedzę wróciliśmy do Prusic. Cały dzień spędzony w Nadleśnictwie Żmigród był pełen atrakcji.

  • WIOSENNE SPRZĄTANIE LASU   

    Z inicjatywy rodziców i uczniów klasy 4 A, w maju  odbyła się akcja sprzątania lasu. Dzieci pod opieką Pani Aliny Świlak z ogromnym zapałem i zaangażowaniem, pomimo panującego upału przeszły 2 kilometry sprzątając las.  Dzięki wspólnej pracy zebrano spore ilości szklanych butelek, oraz innych zalegających las odpadów,  bezmyślnie pozostawionych przez  człowieka.  Organizatorzy akcji zachęcają do  przeprowadzania  podobnych inicjatyw, które pozwolą przypomnieć jak ważna jest troska o środowisko, w którym żyjemy. Zapraszamy więc wszystkich na spacer po lesie z workami, w tym całe rodziny - WIOSNA TO NAJLEPSZY CZAS, BY WSPÓLNIE POSPRZĄTAĆ LAS.  Wczesną wiosną  śmieci na poboczach, w rowach, lasach czy rzekach są szczególnie widocznie, gdyż nie zarosły jeszcze  w gąszczu zieleni. Jest więc to najlepszy moment na ich zebranie. Piękny las to czysty las. Uczniowie klasy 4A wykazali się wspaniałą postawą dając jednocześnie nam wszystkim dobry przykład.     Wiele osób dostrzega ogrom problemu i wpisuje się w ogólnoświatową, spontaniczną akcję (a właściwie „wyzwanie”) pod hasłem #TrashTag challenge (trash - śmieci, challenge – wyzwanie), polegającą  na zrobieniu zdjęć przed i po akcji sprzątania śmieci, publikując je następnie w sieci.  Samorząd Uczniowski zachęca wszystkich do  przyłączenia się do akcji #TrashTag. W pojedynkę lub w grupie, w stowarzyszeniu. Większą akcję, gdzie śmieci może być dużo, najlepiej ustalić z burmistrzem, sołtysem,  bądź instytucją, która odbierze worki ze śmieciami. Naprawdę warto zrobić zdjęcie przed i po sprzątaniu, a następnie zamieścić je na portalu społecznościowym z podpisem #TrashTag. Dla dodania motywacji innym i dla czystszej przyrody. 

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa w Prusicach
    ul. Żmigrodzka 43
    55 - 110 Prusice
  • (71)3126211

Galeria zdjęć