DYREKCJA, NAUCZYCIELE I SAMORZĄD UCZNIOWSKI SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. HENRYKA SIENKIEWICZA W PRUSICACH
ZAPRASZAJĄ
SPOŁECZNOŚĆ MIASTA PRUSICE
NA UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
TERMIN: 12 LISTOPADA 2019R. GODZ. 11:00
MIEJSCE: HALA SPORTOWA SP W PRUSICACH
Dnia 5 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uczniowie klas 4-8 przebierali się za postaci ze swoich ulubionych bajek, wprawiając w zachwyt swoich młodszych kolegów i koleżanki. W najciekawszym stroju zaprezentował się Marcin Noga z klasy 6a. Wszystkim uczniom, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy serdecznie dziękujemy.
W dniu 30.11.2019 grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na wycieczkę do Hydropolis znajdującego się we Wrocławiu. Głównym celem wycieczki było poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów poprzez zwiedzanie i udział w warsztatach w Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie.
Podczas zwiedzania uczniowie obejrzeli film „Planeta Wody” w owalnej hali immersyjnej, ukazujący powstanie naszej planety i narodziny wody. W strefie głębin mogli zobaczyć replikę batyskafu Trieste, który w 1960r. eksplorował najgłębsze miejsce na Ziemi. Tutaj, również poznali tematykę i różnorodność form żywych organizmów. Dowiedzieli się również o roli wody w religii i sztuce. W strefie „Historii Inżynierii Wodnej” uczniowie przenieśli się do starożytności i średniowiecza. Odkryli niesamowite wynalazki sprzed tysięcy lat i środki transportu morskiego oraz wielkich odkryciach geograficznych. Gdy przeszli do sali „Miasto i Woda” omówili systemy zarządzania wodą w największych miastach świata, pracowali z interaktywnym planem Wrocławia, a także obejrzeli projekcję pokazującą wizję miast podwodnych w przyszłości. W ostatniej strefie zobaczyli multimedialną instalację chmur i obieg wody w przyrodzie, jak zarówno poznali jej stany skupienia i właściwości.Opiekunami byli: Magdalena Bajewska, Arletta Kuźmenko, Agnieszka Garula i Tomasz Drohomirecki
WYCIECZKA KLASY 6c i 7a DO SAŃ
25 października 2019 r. uczniowie klasy 6c i 7a, pod opieką wychowawczyń - pani Barbary Budzińskiej i Anny Karczowskiej - oraz pani psycholog Klarysy Ladry, udali się do Sań. Leśniczy - pan Tomasz Matusiak- zaprosił nas na przyrodniczą wycieczkę szlakiem milickich stawów.
Już na początku czekała na nas niespodzianka - rosa, która sprawiła, że w naszych butach chlupotała woda 👟🥾💦. Na szczęście było ciepło, a po dotarciu na miejsce ogrzaliśmy się przy ognisku przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa w Prusicach, zjedliśmy pyszne kiełbaski, za co serdecznie dziękujemy 👏! Jesienna aura nam dopisała, las w październikowej scenerii prezentował się przepięknie 🍂🍁.
23 października 2019r. uczniowie klasy 4a i 4b byli uczestnikami bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych odbywających sie we wrocławskim ZOO. Uczniowie naszej szkoły poznawali cechy lasów, rozwiązywali zagadki przyrodnicze, badali przyrodę za pomocą mikroskopów. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska i ZOO Wrocław pt. "Zycie w drzewie - o ekologicznej roli drzew - zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży Aglomeracji Wrocławskiej". Opiekunami byli Arletta Kuźmenko i Tomasz Drohomirecki.
Z okazji przypadającego 20 października - Europejskiego Dnia Seniora, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego klas 4-8 odwiedzili swoich zaprzyjaźnionych podopiecznych Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie. Spotkanie poprzedziła wizyta w kręgielni, która była nagrodą dla naszych uczniów za ubiegłoroczne odwiedziny chorych.
22 października uczniowie pod opieką nauczycieli p. Marcina Krzaka i p. Lucyny Zalewskiej przygotowali program artystyczny, przywieźli pyszne, domowe ciasta, owoce oraz własnoręcznie wykonane laurki i obrazki. Wiersze przeplatane śpiewem w wykonaniu Oliwii Lupy, Leny Reder, Wiktorii Wasiewicz i Marii Wręczyckiej poruszyły oraz zachwyciły pacjentów. Przepięknym brzmieniem skrzypiec i mistrzowską wirtuozerią urzekła wszystkich także Julia Garlińska. Muzyczna wrażliwość dostarczyła mnóstwa artystycznych przeżyć. Występ uczniów sprawił wiele radości i został nagrodzony gromkimi brawami. Nie zabrakło również gromkiego „Sto lat” dla naszych drogich seniorów.
Spotkanie przebiegło w radosnej i serdecznej atmosferze. Był czas na rozmowy, opowieści, żarty wspólne wykonywanie prac plastycznych. Życzliwość, ciepłe słowa, łzy wzruszenia były dla uczniów najpiękniejszym podziękowaniem. Chwile spędzone razem z seniorami na długo pozostaną w naszej pamięci i sercach.
18 października uczniowie klas VB i VC pod opieką wychowawców p. Sołowczuk –Fiszer, p. Lucyny Zalewskiej oraz pedagoga p. Agnieszki Garuli, wzięli udział wycieczce do Nadleśnictwa Żmigród.
Tematem zajęć był „Świat w kropli wody”. Warsztaty przybliżyły uczestnikom rolę wody w przyrodzie. Uczniowie poznali wiele aspektów bezpośrednio związanych z tym zagadnieniem. Odkrywali rolę wody jako środowiska życia, składnika organizmu, żywiołu, czy też w bioróżnorodności. Rozumieli znaczenie wody w lesie, w drzewie, znaczenie czystości wód dla środowiska. Dzięki zajęciom w terenie oraz w pracowni, uczestnicy zdobyli wiedzę na temat roli wody w przyrodzie. Poznali budowę mikroskopu i uczyli się z niego korzystać. Wykonali także samodzielnie preparat mikroskopowy, wykonywali proste eksperymenty, a ich wyniki wykorzystali przy rozwiązywaniu kart pracy.
Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko. Nie zabrakło też gier i zabaw na świeżym powietrzu. Kiełbaski smakowały wybornie. Wszyscy wracali w dobrych humorach, zadowoleni, choć lekko zmęczeni. Wspólne zgłębianie tajemnic „Świata w kropli wody” z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.
W piątek 12 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Świętowaliśmy wszyscy, którzy tworzymy szkolę: uczniowie, pracownicy szkoły, nauczyciele, bo szkoła to My- wszyscy razem. Samorząd Uczniowski przygotował dla pracowników i nauczycieli słodkie niespodzianki. Życzeniom, śmiechom i uściskom nie było końca. Niech żyje szkoła!!! autor: Maria Janicka
Dnia 4 października 2019 roku uczniowie klasy 8a i 8b Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach uczestniczyli w zajęciach na terenie Centrum wiedzy o wodzie "Hydropolis" we Wrocławiu. Scenariusz zajęć obejmował dwa bloki. Zajęcia warsztatowe dotyczące chemicznych i fizycznych właściwości wody odbyły się w sali edukacyjnej i dzięki ciekawym doświadczeniom pogłębiły wiedzę uczniów na temat wody i ważności ochrony jej zasobów. Następnie uczniowie zostali poprowadzeni ścieżką edukacyjną przez wykwalifikowanego przewodnika - edukatora. Zobaczyli stałą ekspozycję multimedialną Centrum "Hydropolis".
W przerwie uczniowie posilili się i miło spędzili czas w pobliskiej kawiarence. Opiekunkami uczniów były panie Ewelina Skrzypiec i Agnieszka Garula.
Dnia 9 października uczniowie klas 6a,b,c oraz 5b SP w Prusicach wzięli udział w spektaklu teatralnym na podstawie bajek Ignacego Krasickiego. Przedstawienie przygotowali aktorzy z Teatru Współczesnego w Krakowie i wystawili w Domu Kultury w Trzebnicy. Bajki Krasickiego należą do kanonu lektur obowiązkowych. Wyjazd zorganizowano w ramach realizacji edukacji teatralnej w naszej szkole. Dzięki takim przedsięwzięciom uczniowie mają możliwość doświadczania korespondencji sztuk. Opiekunkami wycieczki były panie Ewelina Skrzypiec i Anna Karczowska.
Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Powstań Śląskich. Obchody 100. rocznicy otrzymały patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Z tej okazji uczniowie naszej szkoły postanowili upamiętnić powstańców i oddać im należyty szacunek przygotowując patriotyczny wystrój holu szkoły. Przedstawiona została krótka historia powstań w gazetce ściennej oraz wystawa upamiętniająca najważniejszego przywódcę powstań Wojciecha Korfantego.
I powstanie śląskie
I powstanie pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka wybuchło samorzutnie 16 sierpnia 1919 r. w związku z aresztowaniem śląskich przywódców Polskiej Organizacji Wojskowej i niezadowoleniem ludności polskiej z terroru i represji niemieckich, których przejawem była m.in. masakra w Mysłowicach. Powstanie objęło głównie powiaty pszczyńskie i rybnicki oraz część okręgu przemysłowego. Powstanie stłumione zostało przez Niemców do 26 sierpnia 1919 r.
II powstanie śląskie
II powstanie pod wodzą Alfonsa Zgrzebnioka wymierzone było w niemiecką dominację we władzach administracyjnych prowincji i zapewnienia bezpieczeństwa ludności polskojęzycznej. Wybuchło po licznych aktach terroru ze strony niemieckiej. Powstanie objęło swym zasięgiem cały obszar okręgu przemysłowego oraz część powiatu rybnickiego.
Komisja Międzysojusznicza zażądała wstrzymania walk, lecz Zgrzebniokowi udało się uzyskać dostęp Polaków do tymczasowej administracji, likwidację znienawidzonej przez Polaków niemieckiej policji Sipo oraz udział w nowych organach bezpieczeństwa. W ten sposób cele powstania zostały osiągnięte, zaś Polacy uzyskali znacznie lepsze warunki do kampanii przed plebiscytem.
III powstanie śląskie
III powstanie, pod wodzą Wojciecha Korfantego, miało na celu poprawę niekorzystnego dla Polaków wyniku Plebiscytu na Górnym Śląsku. Na mocy postanowień traktatu wersalskiego, decyzję do którego państwa należeć będzie Górny Śląsk, oddano w ręce ludności mającej się wypowiedzieć w 1921 r. W plebiscycie większość ludności (59,6%) opowiedziała się za Niemcami. Na życzenie Polski dopuszczono do głosowania Górnoślązaków mieszkających poza granicami Śląska, ponieważ liczono na głosy Górnoślązaków z Belgii, Zagłębia Ruhry i Zagłębia Dąbrowskiego. W konsekwencji głosy tych ludzi zaważyły na wygraniu plebiscytu przez Niemcy.
III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. i było największym zrywem powstańczym Ślązaków w XX w. W czasie III powstania doszło do dwóch dużych bitew powstańców z Niemcami w rejonie Góry Świętej Anny i pod Olzą. Były to najkrwawsze starcia w czasie powstań śląskich.
Wioletta Drząszcz, Ewa Szustak Leszczyńska oraz uczniowie: Nikola Sokołowska, Sandra Boruszewska, Oliwia Bojarun, Filip Lichtarski, Maksym Jańczyk, Karolina Kupis, Zuzanna Bąk, Nala Bojarun, Zofia Sarnecka
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach przygotowało dla grona pedagogicznego, pracowników szkoły, uczniów i zaproszonych gości spektakl pod tytułem "Jesienna narada na Olimpie." Tym razem młodzi aktorzy zaprosili widzów do starożytnej Grecji, gdzie Zeus zwołał spotkanie bogów. Demeter, Hades, Atena, Afrodyta, Posejdon, Hera, Apollo, Hermes, Hestia i Ares zdawali relacje ze swojej pracy z uczniami. Na naradzie pojawili się też Herakles i Hefajstos, którzy w szkole dbają o czystość i naprawę sprzętów. Niespodziewanie na Olimp przybył bezrobotny nauczyciel wychowania fizycznego. Po namowie bogów wuefista postanowił przyjąć posadę dyrektora w Szkole Podstawowej w Prusicach, dokąd poprowadził go posłaniec bogów - Hermes.Spektakl został wzbogacony pięknym śpiewem w wykonaniu Oliwii, Marysi, Niny i Wiktorii, które wykonały utwór "Mogę wszystko" z repertuaru grupy LO 27.Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dekoracji i pięknych strojów.
Ostatni tydzień w Naszej szkole obfitował w działania Samorządu Uczniowskiego. W poniedziałek obchodziliśmy Dzień Chłopaka i z tej okazji nie tylko chłopcy, ale i dziewczynki miały wąsy. Muszki w kropy prezentowały się świetnie!!! Było mnóstwo śmiechu i zabawy. Szczególnie wtedy, gdy ktoś namalował wąsy pisakiem niezmywalnym... Było też słodko, bo mogliśmy delektować się łakociami podczas kiermaszu słodyczy.
W środę 2 października społeczność szkolna ubrana była w białe koszulki, by podkreślić obchody Dnia bez Przemocy. Rozmawialiśmy o tym, jak może objawiać się przemoc, a także co zrobić gdy jesteśmy jej świadkami, czy ofiarami.
Zaczęliśmy również zbierać karmę i wszystko to, co potrzebne jest milusińskim Prusickiego Serca dla Zwierząt. Mamy nadzieję na całą górę darów, które pomogą zwierzętom przetrwać zimę. Widziałam z okna jak młodzież dźwiga ciężkie wiadra i torby z karmą. Pamiętajcie: liczy się każda puszka!
autor: Marysia Janicka
30 września uczniowie klas 6c, 7a i 7b, pod opieką wychowawczyń - pań Barbary Budzińskiej, Anny Karczowskiej i Moniki Janickiej, zdobywali zamek Czocha...
Wizyta na tym średniowiecznym zamku rozpoczęła się od poznania historii początków państwa polskiego, ówczesnych obyczajów, strojów, broni. Natalka, Karol i Rafał mieli okazję przymierzyć średniowieczne stroje- kobiecy, rycerski i krzyżacki.
Po lekcji udaliśmy się na zamek, gdzie kilkoma tajnymi przejściami pokonaliśmy kolejne kondygnacje budowli. Poznaliśmy historię właścicieli Czochy, obejrzeliśmy komnaty, w tym tajemnicze łoże z zapadnią, a na koniec zjedliśmy smakowite kiełbaski.
To był bardzo udany dzień...
W ramach – Akcji „Przerwany marsz…” w szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach od 01-04 października 2019 r. zapraszamy do Sali Tradycji i Historii Szkoły na wystawę upamiętniających 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Jednym z elementów wystawy są prace naszych uczniów z klas VII i VIII oraz „Pamiętniki Pokoleń”.
Akcja „Przerwany marsz...” jest próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny za ich życie, za to co zrobili dla Polski.
Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.
Uczniowie, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne SP im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach
W środę 18 września 2019 r. uczniowie klasy VB i VC Szkoły Podstawowej w Prusicach wyruszyli wraz z opiekunami na jednodniową krajoznawczą wycieczkę w góry. Głównym celem wyjazdu było zdobycie najwyższego szczytu Gór Stołowych – Szczelińca Wielkiego – 919 m n.p.m. Trasa nie jest ani trudna, ani czasochłonna, za to chwilami bardzo widokowa i pasjonująca. Szczególnie, gdy wiedzie przez owiany tajemnicą Skalny Labirynt. Wtedy to trasa przemyka przez głębokie szczeliny i schodzi do samych czeluści piekielnych!
Ale od początku! Wyjechaliśmy ze szkoły o 8.15 i jadąc w wesołej atmosferze, komfortowym autokarem dotarliśmy na parking w Karłowie około 10.30. Tam czekał na nas Pan Przewodnik, który poinstruował wszystkich jak należy zachować się na szlaku i wprowadził w atmosferę górskiej wyprawy. Przez pierwsze 10 minut od Karłowa szlak wiedzie alejką pomiędzy licznymi budkami z goframi, lodami i pamiątkami, ale zatrzymaliśmy się przy nich dopiero w drodze powrotnej. Po przekroczeniu granic Parku Narodowego weszliśmy na historyczną drogę w góry, która wiodła po 665 schodach. Teraz nie mamy pewności, ile ich faktycznie jest, zapomnieliśmy zliczyć. Po około 40 minutach znaleźliśmy się przy schronisku, gdzie na tarasie widokowym podziwialiśmy panoramę i szczyty Gór Sowich i czeskich fragmentów Gór Stołowych. Gdy już nacieszyliśmy oczy widokami z tarasów, zeszliśmy ze szczytu, jednokierunkowym odcinkiem przez Labirynt Skalny. To tutaj płyta piaskowców ciosowych traci swoją zwięzłość i dzieli się wzdłuż spękań na bloki skalne, które z czasem osiadają i oddzielają się od masywu, tworząc różnorodne formy skalane. Jedną z nich jest Piekiełko, głęboka na 25 metrów szczelina, równoległa do północnej krawędzi Szczelińca Wielkiego. Woda rozluźnia tu margle w podłożu i powoduje rozsuwanie się i odchylanie od pionu piaskowcowych bloków. Większość skał ma nazwy utworzone od ich rzeczywistego wyglądu: Kwoka, Mamut, Wielbłąd. Najwyższa skała na Szczelińcu to Tron Liczyrzepy - warto na nim zasiąść, bo widok z niego na okolicę jest niesamowity.
Zdecydowanie jest to najpiękniejszy fragment trasy. Dalszy fragment szlaku prowadził przez kolejne tarasy widokowe, z których mogliśmy obserwować okolice i cieszyć się górskim krajobrazem. Przy dobrej pogodzie z punktów widokowych oglądać można min. Karkonosze ze Śnieżką, Masyw Śnieżnika i niemal całe Sudety Środkowe.
Po zwiedzeniu Szczelińca zeszliśmy do Karłowa - małej wioski gdzie kupiliśmy pamiątki i przekąski, a wycieczkę zakończyliśmy obiadem w Kłodzku.
Barbara Sołowczuk-Fiszer
Lucyna Zalewska
20 września 2019 roku odbyły się wybory Zarządu Samorządu Uczniowskiego klas 4-8, opiekuna SU oraz Rzecznika Praw Ucznia. Poprzedziła je gorąca kampania wyborcza uczniów. Wśród 11 kandydatów byli – w kolejności alfabetycznej: Nela Bojarun, Julia Dawidowicz, Jagoda Hupa, Maria Janicka, Anna Kaczałko, Maja Kaczałko, Lilianna Noga, Marcin Noga, Oliwia Lupa, Wiktoria Styrcz, Sofiia Zubok. Nie zabrakło więc plakatów, ulotek, słodkich poczęstunków, rozmów, dyskusji. Młodzież słuchając i obserwując dopytywała kandydatów o programy wyborcze, porównywała propozycje, by ocenić je racjonalnie.
W dniu wyborów obowiązywała cisza wyborcza. Każdy miał możliwość oddania jednego, ważnego głosu na swojego kandydata, przyczyniając się do zwiększania aktywności uczniowskiej, rozwijania zainteresowań i realizowania pomysłów dla wspólnego dobra. Głosowanie odbywało się w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym. Nad jego prawidłowym przebiegiem czuwała Uczniowska Komisja Wyborcza. Na podstawie liczby oddanych głosów Komisja ustaliła następujący skład Zarządu SU: Nela Bojarun, Maria Janicka, Oliwia Lupa, Julia Dawidowicz. Opiekunami SU zostali następujący nauczyciele – Marcin Krzak, Renata Tyborska. Rzecznikiem Praw Ucznia został ksiądz Artur Lech.
Uczestnicząc w wyborach, uczniowie uczyli się demokracji i poszanowania dla siebie nawzajem, swoich poglądów i pomysłów na funkcjonowanie Samorządu.