Dnia 05.02.2020r. uczniowie zaangażowani w projekty historyczne oraz opiekę nad Salą Tradycji i Historii naszej szkoły, wybrali się na pożyteczną i atrakcyjną wycieczkę do Trzebnicy. Najpierw odwiedziliśmy bazylikę św. Jadwigi. Przypomnieliśmy sobie krótką historię budowli sakralnej. Był również czas na chwile zadumy, modlitwy i rozmyśleń. Po długim spacerze udaliśmy się na wspólny posiłek. Był to świetnie spędzony czas na wspólne żarty i rozmowę. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Wiola Drząszcz, Basia Budzińska i Małgosia Pawłów. Czekamy na kolejny wspólny wyjazd!!!
Nela Bojarun
5. lutego 2020 r. w Szkole Podstawowej w Prusicach odbył się XI Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas piątych. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 21 uczniów z z dwunastu szkół Powiatu Trzebnickiego. Naszą szkołę reprezentowali Oliwia Piech z klasy 5a i Oskar Janeczek z klasy 5c.
Zadaniem uczestników ortograficznych zmagań było napisanie dyktanda, które przygotowało Stowarzyszenie Oświatowe "SOWA." Tym razem piątoklasiści zmierzyli się z tekstem zatytułowanym "Podróżnik." Dyktando sprawdzało przede wszystkim znajomość pisowni małą i wielką literą oraz nazw własnych tematycznie związanych z podróżowaniem po okolicach Krakowa i Tyńca. Po części konkursowej na uczniów czekał słodki poczęstunek, gry stolikowe i możliwość skorzystania z bogatej oferty prusickiej Multiteki - ciekawego księgozbioru, komputerów i nowoczesnych tabletów.
Po sprawdzeniu prac konkursowych jury wybrało zwycięzców:
- pierwsze miejsce zajęła Wiktoria Tomczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy
- drugie miejsce zajęła Tola Matyasik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebnicy
- trzecie miejsce zajęła Julia Tomczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy
- czwarte miejsce zajął Bartosz Kucharski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy
- piąte miejsce zajęła Gabriela Tarczyńska ze Szkoły Podstawowej w Pęgowie.
Wszyscy uczestnicy konkursu z rąk dyrektora Szkoły Podstawowej w Prusicach - pana Roberta Kawalca- otrzymali gratulacje, pamiątkowe dyplomy, długopisy oraz słodkości, a laureaci dostali gry planszowe oraz książki.
Koordynatorkami konkursu były panie Anna Karczowska oraz Monika Janicka.
Postanowienia ogólne:
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV – VIII , którzy chcą zaprezentować na forum szkoły swoje zainteresowania, pasje, hobby, osiągnięcia czy talent.
2. Prezentacja może mieć formę sceniczną, muzyczną lub plastyczną (piosenka, taniec, przemówienie, kabaret, iluzja, plakat, orgiami, rzeźba itp.).
3. Konkurs składa się z dwóch etapów: zapisy oraz finał.
4. Zainteresowani uczniowie wypełniają kartę konkursową (załącznik numer 1), kwalifikując w ten sposób kandydata do konkursu. Wypełnioną i podpisaną przez rodziców kartę konkursu dostarczają do opiekunów samorządu uczniowskiego. 5. Do udziału zaproszeni są zarówno wykonawcy indywidualni, jak i grupy prezentujące swój talent.
6. Prezentacja nie powinna być dłuższa niż 5 minut, w przypadku wystąpień indywidualnych i grup do 3 osób. Dopuszcza się prezentacje dłuższe, do 10 minut w przypadku wystąpień grup powyżej 3 osób prezentujących treści kabaretowe lub małe formy teatralne.
7. W przypadku utworu muzycznego prezentacja dotyczy jednej piosenki lub utworu, a wykonawca może wystąpić z własnym akompaniamentem lub zespołem.
8. Do konkursu dopuszczone zostają jedynie te występy, które nie zagrażają zdrowiu i życiu uczestników konkursu oraz publiczności.
9. W czasie występu niedozwolone jest wykonywanie niestosownych gestów, ruchów, tańców oraz wykorzystanie niestosownych piosenek czy używanie wulgarnych słów.
10. Talenty uczestników oceniać będzie jury złożone z 3 osób spoza szkoły.
11. Finalistów I, II, III MIEJSCA wyłania jury podczas narady, po zakończeniu występów. O wyniku decyduje suma punktów. Jury przyznaje i podlicza punkty za każdy występ w skali 0 do 6.
12. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpi w dniu finału MAM TALENT. Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa i drobne nagrody rzeczowe. Finaliści otrzymają dyplomy laureatów i nagrody główne.
Zapraszamy do udziału!
Organizator: Samorząd Uczniowski klas IV-VIII
30 stycznia uczniowie klas VB i VC pod opieką wychowawców p. Barbary Sołowczuk-Fiszer, p. Lucyny Zalewskiej oraz pedagoga szkolnego p. Agnieszki Garuli, uczestniczyli w warsztatach pt. „Cztery Pory Roku – ZIMA”. Zajęcia oparte są na współpracy z Centrum Edukacyjnym Leśny Kompleks Promocyjny – Lasy Doliny Baryczy w Żmigrodzie.
Głównym celem kolejnych już zajęć z cyklu, w którym uczestniczą nasi uczniowie jest poszerzanie wiadomości z zakresu tematyki przyrodniczej w poszczególnych porach roku, w tym zapoznanie z pracą leśnika, korzystanie z nowych narzędzi pracy, wdrażanie do współracy w grupie, rozwijanie zainteresowań oraz umiejętność zachowania się w lesie. Uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu tematyki przyrodniczej, pracy leśnika, wykorzystania zasobów naturalnych lasów, umiejętności posługiwania się narzędziami badawczymi. Podczas warsztatów o tematyce zimowej wysłuchali prelekcji, obejrzeli eksponaty przyrodnicze oraz bajkę edukacyjną przedstawiającą życie zwierząt. Wypełnili także karty pracy, jak również uczestniczyli w grze terenowej. Celem gry było utrwalenie poznanych wiadomości na temat sposobów wykorzystywanych przez zwierzęta do przetrwania najtrudniejszego okresu w roku. Dzieci dowiedziały się, że zima w lesie to czas odpoczynku, dni są krótkie i zimne a dzikim zwierzętom często brakuje jedzenia. Poprzez udział w zajęciach poznały właściwy obraz znaczenia zmian jakie zachodzą w przyrodzie.
Na zakończenie wycieczki znaleźliśmy też chwilę na poczęstunek w pobliskiej pizzerni. Pizza była pyszna. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze.
29. stycznia 2020 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach odbył się szkolny etap konkursu ortograficznego dla uczniów klas piątych.
Do ortograficznych zmagań przystąpiło pięcioro uczniów z klasy 5a i 5c: Marcin, Oliwia, Nina, Ksawier i Oskar. Zadaniem uczestników było napisanie dyktanda, którego tematem były lody. Po sprawdzeniu dyktand koordynatorki konkursu, czyli pani Anna Karczowska i Monika Janicka, wybrały zwycięzców, a są nimi Oskar Janeczek i Oliwia Piech, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Powiatowym Konkursie " Z ortografią na ty" już w najbliższą środę - 5. lutego. GRATULUJEMY!
Dnia 29.01.2020 r. klasy 3a oraz 3c wraz z p. Krystyną Prucnal i p. Joanną Wojciechowską uczestniczyli w wycieczce przyrodniczo- edukacyjnej do Nadleśnictwa Żmigród. Uczniowie brali udział w zajęciach pt. „ Zima w lesie”. Bardzo dokładnie dowiedzieli się jak zwierzęta radzą sobie podczas zimy. Poznali te, które zasypiają na zimę bądź odlatują do ciepłych krajów oraz te, które nie śpią i nie odlatują. Na zakończenie uczniowie wykonali grę w terenie, spacerowali po lesie oraz obserwowali przyrodę o tej porze roku.
W dniu 24 stycznia 2020 r. dzieci z klas 0a i 0b uroczyście obchodziły Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zaprosiły do szkoły swoje babcie i dziadków. Specjalnie dla nich uczniowie przygotowali piękną inscenizację. Po przedstawieniu wnuki wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły ich na słodki poczęstunek.
Na konkurs napłynęły 62 prace uczniów klas I - VII. Komisja konkursowa oceniała je w kategoriach: oryginalność, technika, samodzielność i wrażenie artystyczne. Dyskusje na temat sposobu oceny prac i ostatecznych wyników były bardzo trudne i długotrwałe.
Postanowiliśmy przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii Junior Młodszy laureatami zostali: Maja Nikodem – I nagroda, Zofia Szydełko – II nagroda, Zuzanna Sekuła III nagroda. W grupie Junior Starszy pierwsze miejsce przyznano Oliwii Ciepluch, drugie Kacprowi Zmarzłemu, a trzecie Aleksandrze Drząszcz, Zwycięzców nagrodzono na apelu w dniu 24 stycznia 2020 akcesoriami plastycznymi. Dyrektor, pan Robert Kawalec osobiście, w asyście obu wicedyrektor: pani Elżbiety Pietrzak i pani Małgorzaty Syrnyk – Żuk, wręczał dyplomy i nagrody. Wszystkie prace konkursowe zostaną wkrótce wyeksponowane w holu głównym.
Cieszy nas to, że tak wielu uczniów zechciało poświęcić czas, by narysować portret Naszego patrona. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy zachwycili nas talentem, różnorodnymi technikami, pomysłami, humorem.
Bez wątpienia Wasze talenty plastyczne są mocną stroną Naszej Szkoły.
Henryk Sienkiewicz powiedział „Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory” i za to właśnie serce i kolory serdecznie dziękuję!
Monika Janicka
- koordynatorka konkursu
WYCIECZKA SZKOLNA DO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU W RAMACH PROJEKTU „GMINA PRUSICE STAWIA NA ROZWÓJ UCZNIÓW”
W środę 22 stycznia 2020 r. grupa 20 uczniów z klas V i VI SP w Prusicach wyruszyła na wycieczkę edukacyjną do wrocławskiego Obserwatorium Astronomicznego. Głównym celem wyjazdu był udział w lekcji astronomii „Ziemia w Układzie Słonecznym”, jednak atrakcyjne położenie tego obiektu, tj. lokalizacja tuż obok Hali Stulecia i w Parku Szczytnickim pozwoliła uczniom zobaczyć bardzo atrakcyjne zakątki Wrocławia. Podczas krótkiego spaceru zobaczyliśmy ogólny zarys parku, ciekawe budowle i gratis w postaci wiewiórki. Hala Stulecia, zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu. Niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia na arenie międzynarodowej i niezwykle magicznym miejscem Wrocławia i my tam byliśmy.
Lekcja w postaci wykładu i pokazu przybliżyła uczniom kosmiczny świat. Przedstawione zostały w niej cechy Ziemi jako planety, budowa Układu Słonecznego, charakterystyka Księżyca. Prowadzący wyjaśnił zjawisko zaćmienia Słońca i zaćmienia Księżyca. Lekcja rozbudziła zainteresowania i jak zakłada projekt dostarczyła bodźców do rozwoju edukacyjnego uczniów.
Wycieczkę zakończyliśmy smacznym obiadem w kameralnym Bistro tuż przy odwiedzanym obiekcie.
Barbara Sołowczuk-Fiszer
Marcin Krzak
Babcie i Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w sercach małych dzieci i są bardzo ważnymi osobami w ich życiu. Dlatego, Dzień Babci i Dziadka obchodziliśmy w naszym przedszkolu bardzo uroczyście. Pszczółki, Słoneczka, Motylki, Biedroneczki i Żuczki w tym tygodniu zaprosiły do przedszkola swoje kochane babcie i dziadków. Dzieci przygotowały specjalny dla nich program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. 5 latki przygotowały również przedstawienie pt. "Jasełka". Po występach babcie i dziadkowie otrzymali od swych wnuków własnoręcznie przygotowane prezenty.
17 grudnia 2019 r. dzieci 3-letnie z Akademii Przedszkolaka przy Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Prusicach przyjęto oficjalnie do grupy "Słoneczek". Wychowawcą grupy jest Pani Krystyna Michałowska, a opiekunem Pani Ewelina Kulik. Przedszkolaki podczas uroczystości dzielnie recytowali wierszyki, tańczyli i śpiewali piosenki. Uroczystego Pasowania dokonali Dyrektorzy: Pani Małgorzata Syrnyk- Żuk oraz Pan Robert Kawalec. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za przybycie. Dzielnym Przedszkolakom gratulujemy i życzymy sukcesów na ścieżce edukacyjnej!
23 stycznia grupa uczniów z kl. 5 oraz 6 pod opieką p. Agnieszki Garuli oraz p. L. Zalewskiej uczestniczyła we wspaniałym koncercie pt. „Kolędy i pastorałki”, który odbył się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Na scenie zabrzmiały pełne świątecznego klimatu utwory wykonane przez chóry dziecięce - Chór Chłopięcy NFM oraz Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu- wraz z towarzyszeniem NFM Orkiestry Leopoldinum. Pośród wielu prezentowanych utworów młodzi słuchacze mogli rozpoznać śpiewane w polskich domach kolędy i pastorałki. Koncert stanowił okazję do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni. Był także lekcją o historii poszczególnych kolęd. Pieśni urozmaicały dźwięki instrumentów perkusyjnych, które dodawały kompozycjom odpowiedniego nastroju i uroku.
Kolędy i pastorałki przypominają nam co tak naprawdę ważne jest w tych świątecznych dniach. Wspólne ich śpiewanie stwarza wyjątkową i magiczną atmosferę, zbliża ludzi. Spotykając się przy choince, w gronie innych śpiewających, czujemy z nimi szczególną bliskość, radość ze spotkania, doznajemy wielu przyjemnych emocji. Zachęcamy wszystkich, aby kontynuowali w swoich domach zwyczaj śpiewania kolęd. W liturgii Kościoła katolickiego wykonuje się je od Pasterki do święta Chrztu Pańskiego, wypadającego w pierwszą niedzielę po 6 stycznia. Jednakże w polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie ich aż do Święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego. Brzmieniem kolęd możemy więc cieszyć przez sześć tygodni w roku.
Dnia 18.12.2019 roku odbył się apel świąteczny zorganizowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Uczniowie zaprezentowali wierszyki świąteczne oraz zaśpiewali kolędy. Wszyscy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne oraz noworoczne. Podczas apelu nastąpiło również podsumowanie konkursu na stroik świąteczny. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przygotowanie tak pięknych stroików. Trafią one do osób samotnych i potrzebujących.
Jak co roku tuż przed nadchodzącymi świętami, nasi uczniowie zostali zaproszeni do udziału w szkolnym konkursie pt. „NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY ŚWIĄTECZNE”. Uczestnicy konkursu własnoręcznie przygotowali wspaniałe stroiki świąteczne, tradycyjne ozdoby, choinki. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie w holu szkoły, gdzie wzbudzały podziw i wywoływały spore emocje. Głównym celem konkursu było umożliwienie zaprezentowania swojego talentu poprzez kultywowanie tradycji świątecznych, rozbudzając przy tym wyobraźnię i aktywność twórczą.
Jury miało ogromny dylemat przy wyborze prac, gdyż wszystkie były fantastyczne, widać w nich było serce, zaangażowanie i radość z nadchodzących świąt.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I MIEJSCE - MARIA SADŁOWSKA
II MIEJSCE - BARTŁOMIEJ SPIGIEL
III MIEJSCE – WERONIKA KANAK
WYRÓŻNIENI – ZUZANNA CZEKAJ, IZABELA MAREK MACIEJ PODDĘBNIAK, RAFAŁ PODDĘBNIAK, ANNA PUDŁOWSKA, FILIP TATARA.
Fundatorem wszystkich nagród i wyróżnień jest Rada Rodziców.
Laureaci konkursu otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe podczas JASEŁEK SZKOLNYCH.
Wszystkie prace zostaną przekazane przez Samorząd Uczniowski wraz z życzeniami osobom i instytucjom współpracującym z naszą szkołą.
Gratulujemy talentu i odniesionego sukcesu.
Jednym z elementów w ramach programu Dni Kultury Zdrowotnej uczniowie naszej szkoły przygotowali bardzo zdrowe, pomysłowe ale również kreatywne przepisy na dania z kaszszą, ryżem, makaronem pełnoziarnistym, a przede wszystki warzywami. Przygowali także przepisny na zdrowe , smaczne desery oraz genialne przepisy na pieczywo z mąki orkiszowej czy też kukurydzianej.
Dni Kultury Zdrowotnej realizowane są na terenie powiatu trzebnickiego od wielu już lat. Program kierowany jest do dzieci i młodzieży, szczególnie w szkołach. Dzieci oraz młodzież posiadają największy potencjał umysłowy do poznania świata, dlatego tak ważne staje się ukierunkowanie ich na zdrowy styl życia.
Zdrowy styl życia opiera się na kilku filarach, jest to: dbanie o higienę, zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych (papierosy, alkohol, narkotyki i inne) dla zdrowia oraz odpowiednie podejście do życia. Realizacja lokalnego programu PPIS w Trzebnicy ma na celu przede wszystkim:
Wioletta Drząszcz, Agnieszka Garula, Klarysa Ladra
10 XII obchodzimy rocznicę otrzymania Nagrody Nobla przez patrona naszej szkoły. Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował audycje wygłoszoną przez szkolny radiowęzeł. Przypominamy, że 110 lat temu Henryk Sienkiewicz odebrał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Był jednym z pierwszych laureatów tej, przyznawanej od 1901 roku, nagrody i pierwszym polskim noblistą. W potocznej świadomości Sienkiewicz otrzymał Nobla za powieść „Quo vadis”, tymczasem jury Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie podało w werdykcie, że nagroda ta przypadła polskiemu pisarzowi za: „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.
Dziś w klasach 1-3 zawitał Mikołaj. Były piosenki, wierszyki , tańce no i oczywiście prezenty. Dziękujemy kochany Mikołaju za te wspaniałe upominki. Mamy nadzieję, że za rok również nas odwiedzisz .
Dnia 05.12.2019 roku klasy 2a, 2b oraz 3c wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Uczniowie brali udział w zabawach MIKOŁAJKOWYCH przy fortepianie oraz skrzypcach. Zwiedzili efektowne sale koncertowe i pomieszczenia techniczne pozwalające uzyskać jedyną w swoim rodzaju akustykę wnętrz. Uczniowie odsłuchali nawet jak muzycy grali utwory podczas próby w sali głównej NFM. Oczywiście nie zabrakło również prezentów od św. Mikołaja. Wycieczka bardzo się podobała. Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Dnia 05.12.2019 roku uczniowie z klasy 1a i 1b wybrali się na wycieczkę do Krośnic do ,,Szklanego Świata - Bombki". Dzieci poznały proces produkcyjny szklanej bombki od nadania kształtu kawałków szklanej rurki po zdobnictwo. Poznali pracę dmuchaczy i dekoratorów. Po zwiedzeniu ,,fabryki bombek" dzieci uczestniczyły w warsztatach, gdzie samodzielnie ozdabiały bombki.