Z okazji Międzynarodowego Dnia Wody uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym "Woda w moim życiu", którego organizatorem jest Zakład Wodociągowy Związku Gmin Bychowo w Prusicach.
Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, które wręczyła pani Joanna Cybuch, kierownik ZWZG Bychowo w Prusicach. Gratulacje!
Na zielono, w wiosennym nakryciu głowy i bez plecaka Takie pomysły może mieć tylko Samorząd Uczniowski naszej szkoły! To wszystko za sprawą pewnej długo wyczekiwanej Pani Wiosny, która zawitała do nas w asyście słoneczka.
Uczniowie spisali się dzisiaj na medal! Szkoła się zazieleniła, tyle osób założyło zielone elementy garderoby. Były też przepiękne kapelusze, wianki, czapki z wiosennymi elementami - biedronkami, kwiatami, żabkami, nawet bocian przysiadł na rondzie cylindra.
Najwięcej emocji wzbudził pomysł na Dzień bez plecaka. Liczyliśmy na kreatywność uczniów, ale ich pomysły nas ogromnie zaskoczyły! Książki i przybory szkolne zmieściły się w taczce, transporterze dla kota, w leżaku, spacerówce dla dziecka, wózku dla lalek, samochodziku, kasku, chlebaku, konewce, walizkach, garnkach, szufladzie, a nawet obudowie komputera...
Wiosnę przywitaliśmy kreatywnie i w doskonałych humorach!
Samorząd Uczniowski serdecznie zaprasza do udziału w obchodach Pierwszego Dnia Wiosny, który tym razem upłynie pod hasłem Zielono mi!
1. Każdy uczeń, który 21.03.22 r. przyjdzie do szkoły ubrany na zielono, jest zwolniony z odpytywania i niezapowiedzianych kartkówek.
2. Ogłaszamy konkurs na wiosenne nakrycie głowy - kapelusz, wianek, czepiec...
3. Dzień bez Plecaka - zachęcamy uczniów do przyniesienia podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych nie w plecaku, a w torbie, koszyku, futerale na skrzypce, pudełku po butach lub w inny kreatywny sposób!Udanej zabawy!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski zainicjował szereg działań mających na celu docenienie wszystkich kobiet, tych dorosłych, ale też tych małych.
Każda klasa przygotowała plakat prezentujący sylwetkę słynnej Polki. Wśród propozycji znalazły się Maria Skłodowska-Curie, Anita Włodarczyk, Iga Świątek, Wisława Szymborska, Irena Sendlerowa czy Olga Tokarczuk.
Chłopcy z każdej klasy wybierali klasową Damę. Dziewczynki zostały nagrodzone dyplomem, bonem zwalniającym z odpowiedzi albo dodatkowym punktem na kartkówce czy podpowiedzią nauczyciela na sprawdzianie. Były również słodkości dla pań pracujących w naszej szkole.
Dziękujemy chłopcom za zaangażowanie, a Paniom życzymy udanego świętowania.
Samorząd Uczniowski naszej szkoły włączył się w ogólnopolską akcję pomocy ofiarom wojny na Ukrainie.
Przez ostanie dwa tygodnie uczniowie przynosili materiały opatrunkowe, środki dezynfekujące, produkty do higieny osobistej czy lekarstwa, które trafią do uchodźców z Ukrainy przebywających w gminie Prusice.
Bardzo dziękujemy rodzicom i uczniom za zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym.
Uczniowie z Koła Teatralnego przygotowali nowy spektakl. Magia miłości to opowieść o sile uczucia małej Gerdy do przyjaciela Kaja, opowieść o tym, że miłość może pokonać każdą przeszkodę.
Scenariusz przedstawienia został oparty na baśni Królowa Śniegu H. Ch. Andersena.
Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu zwraca się z uprzejmą prośbą o zamieszczenie poniższego komunikatu na stronie internetowej Państwa szkoły/placówki.
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.
Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.
W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.
Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny!
Kuratorium Oświaty we Wrocławiu
Plac Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław
Wrocław 2022-02-28
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!
W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia
i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.
Z całego serca dziękuję Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.
Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać
z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.
Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami
w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.
Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe
w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.
Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!
Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Wrocław 2022-02-21
Szanowni Rodzice!
Piąta fala pandemii koronawirusa wywołana przez omikron opada, spada liczba zachorowań i zmniejsza się ilość hospitalizacji. Poprawa sytuacji epidemicznej pozwoliła na podjęcie decyzji o powrocie do nauki stacjonarnej, od poniedziałku 21 lutego br. uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych wracają do szkół. To bardzo dobra wiadomość, gdyż nauczanie stacjonarne sprzyja efektywności kształcenia i socjalizacji uczniów, jest naturalnym stanem edukacji. Co więcej, od 11 lutego br. zlikwidowana została tzw. „kwarantanna z kontaktu”, sam kontakt z osobą chorą nie jest podstawą do automatycznego nałożenia kwarantanny. To oznacza, że w przypadku pojedynczych zachorowań uczniów całe oddziały nie będą przechodzić na nauczanie zdalne - chorzy uczniowie pozostaną w domu, zaś reszta będzie uczęszczać do szkoły.
Epidemia wszakże nie powiedziała ostatniego słowa, stąd ciesząc się z powrotu
do stacjonarnego kształcenia musimy wszyscy zachować ostrożność, przestrzegać zasad sanitarnych, dbać o siebie i innych. Najskuteczniejszą bronią przeciw COVID-19 pozostają szczepienia - na Dolnym Śląsku zaszczepiło się dotąd ponad 80% nauczycieli i pracowników szkół, 50% uczniów w wieku 12-19 lat, 10,3% dzieci w przedziale 5-11 lat. Warto się zaszczepić, to wyraz troski o siebie, najbliższych oraz wszystkich, z którymi się spotykamy.
Wobec nasilania się negatywnych skutków wymuszonej przez pandemię długotrwałej izolacji uczniów Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych 180 mln zł na zajęcia specjalistyczne z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wsparcie będzie obejmowało organizację zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym dla uczniów, u których rozpoznano potrzebę wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w tym zakresie. Realizacja dodatkowych zajęć specjalistycznych w szkołach będzie się odbywała od 1 marca do 20 grudnia br.
Pragnę poinformować, że w 2022 r. będzie realizowana II edycja programu Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii „WF z AWF”, na ten cel zostanie przeznaczone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki 36 mln zł. Przeszkoleni przez wrocławską AWF nauczyciele wychowania fizycznego oraz nauczania wczesnoszkolnego będą prowadzić dodatkowe zajęcia aktywizujące ruchowo uczniów. Zajęcia te będą odbywać się w małych, oddziałowych lub międzyoddziałowych grupach. Już starożytni Rzymianie powiadali „mens sana in corpore sano - w zdrowym ciele zdrowy duch”. Wyniki szczegółowych badań kondycji fizycznej dzieci i młodzieży przeprowadzone przez AWF są niepokojące - zwiększa się wskaźnik masy ciała (BMI), spada sprawność, wytrzymałość biegowa i wydolność krążeniowo-oddechowa. Proszę abyście Państwo zachęcili swoje dzieci do udziału w tych zajęciach, szczególnie te, które z różnych powodów stronią od wysiłku fizycznego
i pozostają na bakier z zajęciami wychowania fizycznego.
Z radością informuję ponadto, że w 2022 r. będzie kontynuowany program „Poznaj Polskę”. Szkoły organizujące wycieczki w atrakcyjne miejsca naszego kraju otrzymają dofinasowanie w kwocie 5 tys. (wycieczka jednodniowa), 10 tys. (wycieczka dwudniowa) i 15 tys. (wycieczka trzydniowa). W 2022 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczy na realizację programu 100 mln zł, w ubiegłym roku było to 35 mln zł. Wnioski o dofinasowanie będzie można składać od 1 marca, każde województwo otrzyma środki finansowe w wysokości proporcjonalnej do liczby uczniów. Zachęcam do korzystania z programu i organizowania wyjazdów zwłaszcza w miejsca, gdzie szczególnie mocno bije serce Polski i które młody Polak powinien koniecznie odwiedzić.
Żyjemy w szumie informacyjnym, tym bardziej więc warto sięgać do wiarygodnych źródeł informacji. Rekomenduję Państwu strony internetowe Ministerstwa Edukacji i Nauki (www.mein.gov.pl) oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu (www.kuratorium.wroclaw.pl). Zawierają one użyteczne, aktualne i szczegółowe informacje. Zapraszam do ich częstego odwiedzania.
Szkoła jest, owszem, ważną instytucją, ale przede wszystkim jest wspólnotą. Tę wyjątkową wspólnotę tworzą uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi, a także wszyscy przyjaciele szkoły, którzy się z nią identyfikują i udzielają jej wsparcia. Aby wspólnota rozwijała się i kwitła potrzebni są wszyscy jej uczestnicy. Gorąco proszę o interesowanie się sprawami szkoły i angażowanie w jej działalność. O regularne komunikowanie się i częste bywanie w szkole przy różnych okazjach - nie tylko wywiadówek czy konsultacji. O zgłaszanie uwag i propozycji dyrektorom, wychowawcom, nauczycielom, a także Radzie Rodziców i Radzie Szkoły. Przez swoją obywatelską aktywność możecie Państwo zdziałać dużo dobrego.
Z życzeniami zdrowia i szacunkiem
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
Zasady postępowania rekrutacyjnego do oddziałów przedszkolnych i klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Prusice na rok szkolny 2022/2022
Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Prusicach zachęca wszystkich uczniów do pisania walentynek i wrzucania ich do specjalnej skrzynki, która ustawiona jest w holu szkoły.
Liściki zostaną wręczone po feriach, 14. lutego, czyli w dniu św. Walentego.
#RzekagroszadlaMai to kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Prusicach, która ma na celu pomoc malutkiej Mai chorej na SMA, rdzeniowy zanik mięśni.
Na konto Mai wpłynie 1050 zł i 19 gr, taką kwotę zebraliśmy wśród uczniów naszej placówki.
Bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe!
Już w najbliższą niedzielę, 30. stycznia, odbędzie się jubileuszowy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zwracamy się z ogromną prośbą do Rodziców, Dziadków, Cioć i Wujków, a także do Was, Kochani Uczniowie, o wsparcie tej szczytnej inicjatywy. Piekąc pyszne ciasta na kiermasz, dokładają Państwo swoją cegiełkę.
Dochód z tegorocznego finału WOŚP zostanie przekazany na opiekę medyczną dla dzieci - tym razem na leczenie ich wzroku.
Wielkimi krokami zbliża się święto naszych ukochanych Babć i Dziadków. 21. i 22. stycznia to bardzo ważne daty w kalendarzu każdego wnuczka i wnuczki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Prusicach zachęca do udziału w konkursie. Zadaniem uczestników jest napisanie wiersza o Babci lub Dziadku. Prace należy składać u nauczycielek języka polskiego do 21. stycznia.
Zapraszamy do obejrzenia świątecznego spektaklu Koła Teatralnego pt. "Mikołajkowa przemiana"
https://www.youtube.com/watch?v=_XuteRry7oc
Piosenka w wykonaniu Marysi, Niny i Aleksa, akompaniującego dziewczynom na perkusji.
Ding dong, Wesołych Świąt... Tak w świąteczny nastrój wprowadziły nas dzieci z Koła Teatralnego, które zaprezentowały spektakl pt. "Mikołajkowa przemiana". Tę humorystyczną historię o Mikołaju, który musiał przejść na dietę, bo nie mieścił się w strój, upiększyły piosenki w wykonaniu Marysi i Niny, a także Aleksa, dzielnie przygrywającego na perkusji.
16. grudnia 2021 r. zakończyliśmy akcję Samorządu Uczniowskiego "Świąteczna paczka dla dzieci z domu dziecka".
Bardzo dziękujemy Rodzicom, Uczniom, Dziadkom za tak ogromne zaangażowanie w tę świąteczną inicjatywę niesienia pomocy potrzebującym.
Udało się zebrać kilkanaście worków prezentów, w tym produkty higieniczne dla dzieci, ubranka, środki czystości, gry, zabawki, przybory szkolne, produkty żywnościowe.
Pracownicy Domów Dziecka w Obornikach Śląskich i Krzydlinie Małej byli bardzo wzruszeni i dziękowali z całego serca za naszą inicjatywę.
Ho Ho Ho! Ten okrzyk zna każde dziecko, bo to przecież znak, że Mikołaj się zbliża...
Z tym radosnym zawołaniem odwiedził nas dzisiaj niezwykły gość z mroźnej Laponii, aby obdarować wszystkie dzieci, nauczycieli i pracowników szkoły słodkościami.
Nad przebiegiem spotkania czuwał Samorząd Uczniowski.