Nawigacja

 • Wizyta Koła Teatralnego ze Szkoły Podstawowej w Prusicach w Dziennym Domu Pobytu "Senior - Wigor"

           7 grudnia 2017 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach gościło w niezwykłym miejscu – w Dziennym Domu Pobytu „Senior – Wigor”, gdzie mieliśmy okazję pokazać nasze najnowsze przedstawienie pt. „Dziadek do orzechów.”

           Na zaproszenie dyrekcji Dziennego Domu Pobytu na spektakl przybyli członkowie Klubu Seniora oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W tak uroczym towarzystwie młodzi aktorzy zaprezentowali spektakl „Dziadek do orzechów”, który wprowadził widzów w tematykę Świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że tym mikołajkowym prezentem sprawiliśmy miłą niespodziankę najstarszym mieszkańcom Prusic.

            Naszą wizytę koordynowała pani Agnieszka Garula, szkolny pedagog.

                                                                                                                         Anna Karczowska

 • Mikołajki w klasach 1-3 S.P.

  6 grudnia o godzinie 9.00 w holu klas młodszych zagościł Mikołaj. Witały Go dzieci z Akademii Przedszkolaka, oddziałów zerowych i klas 1-3. Zanim jednak przybył tak zacny gość, uczniowie klas: 1c i 2a zaśpiewali piosenki o Mikołaju: ,,Ding-dong, ding-dong, spadł już śnieg”, „Kochany Panie Mikołaju” - M. Jeżowskiej, „Kochany Mikołaj” - Spiewających Brzdąców, „Pada śnieg”, „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna”- Fasolek, które były przeplatane zagadkami. Uczniowie mogli zobaczyć fabrykę Mikołaja z wykorzystaniem projektora. Pojawił się również Elf, który przeniósł się ze świata fantazji w rzeczywistość i przekazał Mikołajowi listę grzecznych dzieci. Mikołaj wręczył upominki zaproszonym gościom: Paniom dyrektorkom, nauczycielom oraz paniom woźnym. Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Mikołaj w towarzystwie elfów odwiedził każdą klasę, by osobiście wręczyć prezent wszystkim dzieciom i zobaczyć uśmiechy na ich twarzach.

   

  Opiekunki Małego Samorządu

  Dorota Grabowska i Mirosława Lisowska

 • ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA POTRZEBUJĄCYCH

  Szkolne Koło Wolontariatu zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich Uczniów, Rodziców i Nauczycieli, którzy mogą i chcą podzielić się z potrzebującymi, aby aktywnie włączyli się do akcji ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA POTRZEBUJĄCYCH MIESZKAŃCÓW GMINY PRUSICE.
  Jak co roku organizujemy zbiórkę świątecznych darów dla mieszkańców naszej gminy, kształtując zarazem pozytywne postawy bezinteresownego działania na rzecz innych ludzi.
  Potrzebne są: długoterminowe produkty spożywcze(np. olej, cukier, ryż, kasza, makaron, przyprawy, budyń, kisiel, herbata, kawa, słodycze) oraz środki czystości.

  Termin zbiórki darów świątecznych od 04 XII 2017 do 18 XII 2017r.

  Prosimy uczniów o przynoszenie darów świątecznych do swoich klas, skąd będą odbierać je nasi wolontariusze. Zebrane dary zostaną przewiezione do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Prusicach, gdzie zostaną przekazane najbardziej potrzebującym.
  Wychowawców prosimy o wpisanie punktów za piękną i godną naśladowania postawę.

  Dzięki Waszej hojności możemy pomóc kilku rodzinom z naszego terenu, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

  „Podziel się, choć okruszek daj,
  dla Ciebie nic, dla kogoś raj.
  Bądź tym, który uśmiech daje,
  pomóż komuś i sam zostań,
  najlepszym Świętym Mikołajem.
  Branie napełnia ręce, dawanie- serce!”

  Zapraszamy do pomocy i pracy na rzecz innych :)))))

  Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc i wsparcie.

  Koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu
  Żaneta Szatkowska - Wolska
  Lucyna Zalewska

   
   
 • Oliwia Musielak wyróżniona w wojewódzkim konkursie plastycznym "zNAJ Dolny Śląsk"

  W listopadzie uczniowie klas 4-7 uczestniczyli w wojewódzkim konkursie plastycznym „zNAJ Dolny Śląsk”. Organizatorami Konkursu są: Autorzy Bloga Podróżniczego WolnymKrokiem, Agnieszka Ilnicka i Krystian Łysyganicz www.wolnymkrokiem.pl oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 14 w Lubinie. Prace konkursowe były wykonywane w formacie A4, dowolną techniką plastyczną (np. ołówek, kredka, pastele, farby plakatowe, wycinanki itp.), za wyjątkiem: collage’u z materiałów sypkich i spożywczych oraz prac przestrzennych i prac z zastosowaniem plasteliny. Tematyka pracy  dotyczyła atrakcji Dolnego Śląska.

  Wyróżnienie otrzymała praca wykonana przez Oliwię Musielak z kl. 7, przedstawiająca Zamek Książ.

  Projekt „zNAJ Dolny Śląsk” został objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Patronatem Medialnym portalu Polska.Travel.

  Gratulujemy Oliwce tak wspaniałego sukcesu.

 • Sprawozdanie z uroczystszego podsumowania święta Piastów Śląskich

  Dnia 01. grudnia 2017 r. odbyło się  w naszej szkole uroczyste podsumowanie  święta Piastów Śląskich przygotowane przez klasy piąte oraz panią Wiolettę Drząszcz. Uczniowie w pięknych strojach oraz insygniach koronacyjnych wraz z wychowawcami i rodzicami orszakiem  udali się do Sali Tradycji. Wyjątkowe stroje oddawały ducha epoki średniowiecza i  nowożytności , a wykonane przez uczniów  berła, korony, miecze oraz  jabłka zachwycały wszystkich zebranych kreatywnością  piątoklasistów. Na orszak  czekały już  przy Sali tradycji  pani dyrektor Dorota Borowiecka oraz panie wicedyrektorki Elżbieta Pietrzak i Małgorzata  Syrnyk-Żuk.  Pani Wioletta Drząszcz powitała  wszystkich bardzo serdecznie . Podkreśliła  także jak ważny w dziejach Polski jest okres panowania  Piastów Śląskich. Zwróciła uwagę  jak  bardzo  aktywnie uczniowie naszej szkoły brali udział w obchodach święta Piastów Śląskich. Podczas krótkiej  scenki  w humorystyczny sposób Lena Palczewska, Wiktoria Brudnowska,  Wiktoria Wójcik, Filip Lichtarski oraz Mikołaj Kawalec zaprezentowali owocną pracę uczniów związaną  z obchodami. Z ogromnym szacunkiem w  sposób uroczysty zostały przekazane insygnia koronacyjne.  Pani dyrektor Dorota Borowiecka otrzymała koronę,  jako symbol władzy i szacunku do wiedzy, którą przekazał Filip Lichtarski oraz jabłko, które wręczyła Wiktoria Brudnowska. Aleksander Tomalik przekazał miecz pani  wicedyrektor Małgorzacie Syrnyk-Żuk . Pani wicedyrektor Elżbieta Pietrzak została obdarowana przez Wiktorię Wójcik z klasy VII c  pięknym berłem.

  Filip Lichtarski poprosił panią dyrektor Dorotę Borowiecką dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły o uśmiech i pomyślność na nadchodzący  rok 2018. Na zakończenie  wszyscy uczestnicy oglądali w Sali Tradycji okolicznościową wystawę  oraz wpisywali się do księgi pamiątkowej. Panią dyrektor Dorota Borowiecka  gratulowała wszystkim uczniom  ciekawych pomysłów na  insygnia koronacyjne oraz stroje.  Nawiązała również  do znaczenia symboli władzy w starożytności  i jak ważna we współczesnym jest  świecie jest demokracja. Podziękowała uczniom za zaangażowanie i obdarzone zaufanie oraz  życzyła mnóstwo dobrych i i radosnych dni w murach naszej szkoły.

                                                                                                        Wioletta Drząszcz

   

 • Jarmark bożonarodzeniowy na prusickim Rynku - podsumowanie SKW

  Drodzy Rodzice i Uczniowie


  Szkolne Koło Wolontariatu składa gorące podziękowania za pomoc w organizacji jarmarku, który nie odbyłby się bez Waszego ogromnego zaangażowania. Wykonane przez Was ozdoby cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzięki czemu niezwykle szybko znalazły swoich właścicieli. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczymy w całości na zakup przedmiotów na licytację podczas kolejnego Finału WOŚP w Prusicach, który odbędzie się 14 stycznia w naszej szkole, a jego celem będzie pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".
  Razem zebraliśmy 650 ZŁ. Jest to nasz kolejny wspólny udział w pomaganiu innym. Dziękujmy za Waszą pracę, poświęcony czas, wysiłek i serce. 


  Szczególne podziękowania pragniemy złożyć Pani Sylwii Krzyżak za najlepszą dekorację domku w postaci Renifera Manfreda, choinki, Bałwana Olafa oraz rewelacyjnego Pana Ciastka. Gorąco dziękujemy także za transport i przemiłe towarzystwo w trakcie jarmarku :)

                                                                                                     Koordynatorzy Szkolnego Koła Wolontariatu
                                                                                                                  Żaneta Szatkowska - Wolska
                                                                                                                           Lucyna Zalewska

 • Mikołajki w klasach 4-7 SP i II-III Gimnazjum w Prusicach

           6 grudnia 2017 r. uczniów Szkoły Podstawowej w Prusicach odwiedził niezwykły gość. Otóż Mikołaj dowiedział się, że w Prusicach uczą się tylko grzeczne dzieci, w związku z tym postanowił zaparkować swoje sanie w holu naszej szkoły i własnoręcznie wręczyć słodkie upominki. Wizytę Mikołaja nadzorował Samorząd Uczniowski „Dużych i Małych”, który oprowadził po szkole tego niezwykłego gościa, aby bez przeszkód trafił do każdej klasy.

           Koło Teatralne również przygotowało prezent dla swych kolegów ze szkolnej ławy – spektakl pod tytułem „Dziadek do orzechów.” Przedstawienie wprowadziło widzów w świąteczny nastrój, bowiem Klara, główna bohaterka, przeżywa niezwykłą przygodę właśnie w wigilijną noc. Na scenie mogliśmy podziwiać między innymi lalki, w pięknych balowych sukniach, Cukrową Wieszczkę w baletowej kreacji, jak również szare myszki i ich władcę – Króla Myszy, którzy uwięzili tytułowego Dziadka do orzechów.

           Ten niezwykły dzień swój finał miał na schodach naszej szkoły, gdzie do wspólnego zdjęcia ustawili się wszyscy Mikołajowie i Mikołajki w charakterystycznych czerwonych czapkach.

   

                                                                                       Opiekunki Samorządu Uczniowskiego:

                                                                                       Anna Karczowska

                                                                                       Dorota Powązka - Baranowska

 • EDUKACJA ARTYSTYCZNA WE WROCŁAWSKIM TEATRZE LALEK

  28 listopada uczniowie klas 4-5 pod opieką p. Agnieszki Garuli i Lucyny Zalewskiej uczestniczyli w spektaklu Wrocławskiego Teatru Lalek pt. „Burza”. Twórcy spektaklu Elżbieta Chowaniec i Marek Zákosteleck  postanowili zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Shakespeare'a.
  Przedstawiona na scenie historia dzieje się w kosmosie, a na pierwszy plan wysuwa się wątek miłosny. Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny, którym podróżują Antonio wraz z przyjacielem Alonsem i jego synem Ferdynandem. Miejsce jest zamieszkane przez zesłanych tam przed laty przez Antonia księżniczkę Mirandę i jej ojca Prospera. Wygnańcom towarzyszą tubylcy – potworny Kaliban i tajemniczy Ariel. Na skutek intrygi Prospera Miranda i Ferdynand zakochują się w sobie. Spektakl wzbudził wiele emocji i dostarczył niezapomnianych wrażeń. Wspaniała gra aktorska, niesamowita scenografia, kostiumy i efekty specjalne na długo zapadną w pamięci młodych widzów.
  Po przedstawieniu uczniowie udali się na spacer po wrocławskim rynku, gdzie mogli podziwiać ozdoby i dekoracje świąteczne na Jarmarku Bożonarodzeniowym. W bajkowej scenerii, pośród pachnących lasem choinek, szopek, stroików, aromatu pierników, świątecznych łakoci i wielu niespodzianek wszyscy czuli magię nadchodzących świąt.

   

 • Konkurs "Ogrody światła"

  WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „OGRODY ŚWIATŁA”                

  W listopadzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Prusicach wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „OGRODY ŚWIATŁA” dla dzieci do lat 16 pt. "UROKI OGRODÓW CHIŃSKICH". Zadanie konkursowe polegało na samodzielnym wykonaniu pracy plastycznej (rysunek, malarstwo) na karcie poziomej formatu B2 przedstawiającej uroki ogrodów chińskich w tym kwiaty, pomniki przyrody itp. Organizatorem konkursu było Europejskie Stowarzyszenie Miłośników Nauki i Kultury PROGRESSIO wraz z Instytutem Konfucjusza Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Szkoła Podstawowa 42 we Wrocławiu.
   23 listopada nastąpiło ogłoszenie wyników. Wśród nagrodzonych znalazły się dwie nasze uczennice z klasy czwartej. Wyróżnienie otrzymała Kalina Piaskowska, natomiast uznanie Weronika Kanak. Nagrody zostały wręczone laureatom 28 listopada 2017 roku o godz. 12:00 podczas wernisażu prac połączonego z koncertem w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Gratulujemy wszystkim laureatom, a w szczególności  Kalinie i Weronice, życząc kolejnych wspaniałych sukcesów.

     

   

   

   

   

   

  Praca Kaliny Piaskowskiej, kl. 4b

   

   

  Praca Kamili Kanak

 • Lekcje wiedzy o administracji rządowej i samorządowej w województwie

  Dnia  1 grudnia  uczniowie  gimnazjum ze  Szkoły Podstawowej w Prusicach uczestniczyli  w niecodziennych  zajęciach  edukacyjnych we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim.  Lekcja z wiedzy o społeczeństwie  została przeprowadzona  w  ramach  projektu „ Lekcje wiedzy o administracji rządowej  i samorządowej w województwie”.

  Pod opieką Pani Ewy Szustak-Leszczyńskiej i Pana Tomasza Drohomireckiego młodzież   zdobywała wiedzę na temat zasad funkcjonowania Samorządu Dolnośląskiego oraz zadań realizowanych przez Wojewodę.  Największą atrakcją był zapewne sam fakt  „zasiadania” przez uczniów w sali posiedzeń  Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

  Zajęcia  z pewnością wpłynęły pozytywnie na kształtowanie wśród młodzieży świadomości społecznej oraz na poczucie identyfikacji z regionem. Ponadto uświadomiły im jakie prawa i obowiązki wynikają  z przynależności do regionalnej wspólnoty.


   Ewa Szustak-Leszczyńska

 • Stoisko Samorządów Uczniowskich klas 0-3, 4-7 i II-III na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Prusicach

  Jarmark Bożonarodzeniowy

   

           2 grudnia 2017 r. na prusickim rynku odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy. Jak co roku, tak i tym razem Samorządy Uczniowskie Szkoły Podstawowej w Prusicach przygotowały swoje stoisko, na którym oferowały stroiki i ozdoby świąteczne oraz pyszne pierniczki.

           „Mały Samorząd”, pod czujnym okiem pań Doroty Grabowskiej i Mirosławy Cybulskiej, wystawił wspaniałe ozdoby, które wykonali uczniowie klas 0-3 wraz z rodzicami. Natomiast panie Anna Karczowska i Monika Janicka reprezentowały „Samorząd Dużych i Małych”, który przeprowadził zbiórkę ozdób wśród uczniów klas 4-7 SP  i II-III Gimnazjum. Rónież Akademia Przedszkolaka miała swój udział w przygotowaniu świątecznych wspaniałości, rodzice z przyjemnością przekazali na Jarmark Bożonarodzeniowy piękne bombki, stroiki, ozdobne ramki na zdjęcia.

            Na stoisku można było zakupić piękne choinki z orzechów, makaronu, piórek, szyte z materiału czy wykonane z drewna. Pyszne lukrowane pierniczki aż prosiły się o skosztowanie, a stroiki z żywych gałązek świerku wabiły wonnym zapachem lasu. Przed stoiskiem można było zrobić sobie zdjęcie z bohaterami bajki „Kraina lodu”, czyli Olafem i reniferem, to była atrakcja zwłaszcza dla najmłodszych uczestników jarmarku.

         Podczas tego niezwykłego popołudnia i wieczoru udało nam się zebrać 1240 złotych. Pieniążki przeznaczymy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, która będzie grała w Prusicach już 14 stycznia 2017 roku.

           Dziękujemy bardzo rodzicom i uczniom naszej szkoły za ogromne zaangażowanie, a nauczycielom za pomoc w sprzedaży tych pięknych ozdób.

                                                                                      Anna Karczowska, Monika Janicka

                                                                                      Dorota Grabowska, Mirosława Lisowska

 • Występ Szkolnego Koła Teatralnego na Jarmarku Bożonarodzeniowym

  Występ Szkolnego Koła Teatralnego na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Prusicach

   

           2 grudnia 2017 r. Szkolne Koło Teatralne, pod kierunkiem pani Anny Karczowskiej, zaprezentowało się na prusickim rynku w trakcie trwania Jarmarku Bożonarodzeniowego.

           Młodzi aktorzy przygotowali spektakl pt. „Dziadek do orzechów.” Przedstawienie opowiada o wigilijnej przygodzie małej Klary, która za sprawą swoich ożywionych zabawek przenosi się do baśniowej krainy, gdzie spotyka Króla Myszy, Cukrową Wieszczkę i walczy w obronie Dziadka do orzechów.

          Główne role adaptacji słynnego opowiadania E.T.A. Hoffmanna zagrali Wojciech Curyło (Dziadek do orzechów) oraz Kamila Karlikowska (Klara). Mogliśmy również podziwiać małe nieznośne myszki i ich władcę – Króla Myszy, którego zagrał Michał Orfin, a także Cukrową Wieszczkę, śnieżynki, dobosza czy lalki.

          Dzięki wspaniałym strojom, które w dużej mierze są dziełem pani Anny Utko, mieliśmy okazję poczuć atmosferę Niemiec z początku XIX wieku. Na uwagę zasługuje strój Elżbiety Utko (matki chrzestnej) oraz lalek w pięknych długich sukniach. Sukienka baletowa Cukrowej Wieszczki to dzieło pani Honoraty Reder, zaś mundur Dziadka do orzechów wypożyczył Ośrodek Kultury z Trzebnicy.

           Ogromne podziękowania należą się rodzicom za ich zaangażowanie w przygotowanie strojów i rekwizytów do naszego spektaklu.

   

                                                                                                                 Anna Karczowska

 • Andrzejki w Szkole Podstawowej w Prusicach

  Andrzejki w Szkole Podstawowej w Prusicach

   

           29 listopada 2017 roku, zgodnie z polską tradycją, w Szkole Podstawowej w Prusicach odbyła się Zabawa Andrzejkowa, którą zorganizował Samorząd Uczniowski „Dużych i Małych”. Uczniowie, pod opieką pań Anny Karczowskiej, Barbary Budzińskiej, Renaty Tyborskiej  i wicedyrektor Elżbiety Pietrzak, spotkali się w ten niezwykły wieczór, aby powróżyć sobie i pobawić się przy muzyce. Imprezę poprowadził didżej Kamil Szydełko.

           Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w konkursach, między innymi w tańcu dookoła krzeseł, w tańcu w parze z balonami, w rozbijaniu balonów, w środku których były karteczki z zadaniami do wykonania, np. udawaj pingwina, zatańcz kaczuchy, poproś do tańca kolegę, złap monety, zjedz jabłko bez użycia rąk czy zatańcz z miotłą.

           W tym szczególnym dniu nie mogło oczywiście zabraknąć wróżb. Już przy wejściu czekały na uczniów cukierki z wróżbami, potem były serduszka z imionami chłopców i dziewcząt, a na koniec wyprowadzanie butów za próg.

           Wspólnie spędzony czas upłynął w radosnej atmosferze, podczas pląsów przy muzyce tanecznej lub przy stolikach, gdzie na uczestników zabawy czekał słodki poczęstunek.

                                                                                                            Anna Karczowska

 • Realizacja projektu „Lekcje muzealne”

  W ramach edukacji muzealnej dnia  24 listopada  zorganizowany został  kolejny  wyjazd  na zajęcia refundowane  przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z  projektu  „Kultura Dostepna”.    

  Tym razem uczniowie  z  klasy 4a i 4b Szkoły Podstawowej w Prusicach pod  opieką Pani Żanety Szatkowskiej -Wolskiej i Pani Ewy Szustak- Leszczyńskiej uczestniczyli w zajęciach z zakresu sztuki współczesnej, które odbyły się w przepięknie odrestaurowanym zabytkowym  Pawilonie Czterech Kopuł, gdzie obecnie mieści się oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Czwartoklasiści uczestniczyli w warsztatach dotyczących interpretacji wybranych eksponatów sztuki współczesnej np. instalacja „Tłum” autorstwa słynnej na całym  świecie polskiej artystki – Magdaleny Abakanowicz. Na podstawie  obserwacji zbiorów muzealnych  uczniowie tworzyli także abstrakcyjne prace. W ten  niecodzienny sposób po raz pierwszy młodzi ludzie rozpoczęli swoja „przygodę ze sztuką  współczesną”.

  Po zajęciach nie można było obojętnie przejść obok  światowej sławy zabytku autorstwa niemieckiego architekta Maxa Berga wpisanego na listę UNESCO  czyli Hali Stulecia. Młodzież   z wielkim zaciekawieniem zwiedzała  jej wnętrze oraz Wystawę Multimedialną  dotyczącą architektury Wrocławia w Centrum Poznawczym Hali Stulecia.

  Ewa Szustak-Leszczyńska

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Jest to święto nowe ustanowione 25 listopada 2002 roku, by uczcić setną rocznicę powstania tej maskotki. W naszej szkole dla uczniów klas młodszych i oddziałów zerowych zorganizowałyśmy go dzień wcześniej – w piątek. Uczniowie zapoznali się z historią powstania Misia, śpiewali piosenkę ,,Jadą, jadą misie", rozwiązywali zagadki, których poprawną odpowiedzią były imiona niedźwiadków ze znanych i lubianych bajek dla dzieci. Mogli wysłuchać czytanego przez Panią Dyrektor M. Syrnyk- Żuk fragmentu historii Misia Uszatka, jak również śpiewać piosenki o naszych bohaterach i obejrzeć bajkę pt. ,,Miś Uszatek"

  Opiekunki Małego Samorządu

  Dorota Grabowska i Mirosława Lisowska 

 • Lekcja muzealna klasy 3b i 3c

  W październiku klasy 3c i 3b szkoły Podstawowej w Prusicach pod opieką pań Ilony Kulik-Blechowskiej, Mirosławy Cybulskiej skorzystały z programu Kultury Dostępnej i  gratisowo uczestniczyły w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.  Z ogromnym zainteresowaniem dzieci zapoznały się ze zbiorami muzeum, osobliwościami sztuki dawnej: śląskiej, polskiej, europejskiej.

 • Zbiórka karmy dla zwierząt ze schroniska w Trzebnicy

  „Dobroć serca jest tym,

  czym ciepło słońca:ona daje życie.”

                               H. Sienkiewicz     

   

         Trzebnicki Klub Psa już po raz trzeci organizuje zbiórkę dla bezdomnych zwierząt, które bez ludzkiej pomocy mogą nie przetrwać kolejnej zimy.

        Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami klas 1, 2 i 3 Szkoły Podstawowej w Prusicach włączyły się w akcję ,,Pomoc zwierzętom bezdomnym”. Od 2 do 16 listopada 2017r. zbierały dary dla Trzebnickiego Klubu Psa, stowarzyszającego wszystkich, których sercu bliskie są czworonogi i ich dobro. Pragnęły kształtować wśród dzieci odpowiedzialny stosunek do zwierząt. Uczniowie przynosili do szkoły: karmę, smycze, obroże, zabawki dla psów, środki dezynfekujące, miski, koce.

         Bardzo dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom oddziałów „0” i klas 1-3 za ogromne zaangażowanie. Zebrałyśmy dużą ilość wcześniej wymienionych artykułów. Dziękujemy również starszym uczniom z klas gimnazjalnych za pomoc w pakowaniu i Panu Pawłowi Grabowskiemu za transport do Trzebnicy.

                                                                              

                                                                            Opiekunki Małego Samorządu Uczniowskiego

                                                                                    Dorota Grabowska i Mirosława Lisowska

 • Wyjazd Samorządu "Dużych i Małych" do schroniska dla zwierząt we Wrocławiu.

  20 listopada 2017 r. przedstawiciele Samorządu „Dużych i Małych” ze Szkoły Podstawowej w Prusicach, pod opieką pań Doroty Powązki – Baranowskiej, Moniki Janickiej i Anny Karczowskiej, wybrali się do schroniska dla zwierząt we Wrocławiu, aby zawieźć zebraną karmę i koce.

              Od początku listopada uczniowie klas 4-7 SP i II-III Gimnazjum w Prusicach wytrwale przynosili do szkoły suchą i mokrą karmę, ryż, makaron, kaszę i koce, aby wesprzeć wrocławskie schronisko mieszczące się przy ulicy Ślazowej.

  Najwięcej zebrała klasa 5b – 115 kg 865 g. Widać pełną mobilizację uczniów i wychowawczyni – pani Moniki Janickiej. Na drugim miejscu uplasowała się klasa 4a, która pod czujnym okiem pani Żanety Szatkowskiej – Wolskiej zebrała 61 kg i 660 g. Trzecie miejsce zajęła klasa 7b, która wraz z wychowawczynią, panią Dorotą Powązką – Baranowską, przyniosła do szkoły 45 kg i 271 g karmy, do tego koce i poduszki.

   

  Łącznie udało nam się zebrać 430 kg karmy!!!

   

              Pracownicy schroniska byli nam bardzo wdzięczni za tak szczodry dar, natomiast mali mieszkańcy schroniska przywitali nas wesołym merdaniem ogona, polizaniem po ręce czy cieplutkim wzrokiem. Psy i koty zdobyły nasze serca, aż trudno było się oderwać od ich klatek i legowisk.

              Po wizycie w schronisku pojechaliśmy jeszcze do kina na dwa filmy – młodsi uczniowie wybrali „Potworną rodzinkę”, zaś starsi „Listy do M”. Tym miłym akcentem zakończyliśmy pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę Samorządu Uczniowskiego.

   

                                                                                                                                          Anna Karczowska

 • Poszukiwanie dymów

  Dnia 13.11.2017 r. odbyła się podróż w poszukiwaniu dymów. Przedszkolaki wybrały się z panią psycholog na spacer w poszukiwaniu szkodliwych dla naszego powietrza źródeł dymu. Dzieciaczki zauważyły wiele dymiących kominów, aut i przechodnia palącego papierosa. Podczas spaceru pani psycholog przekazała dzieciom wiele informacji na temat dymów i tego, jaki mają one wpływ na nasze zdrowie. Działanie jest pierwszym zadaniem programu „Czyste powietrze wokół nas”, koordynowanym przez panią Blankę Jakubowską we współpracy z Trzebnicką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Teraz przedszkolaki w ramach drugiego zadania będą przygotowywać wspaniałe prace plastyczne, na których umieszczą swoje wrażenia i obserwacje ze spaceru.

  Blanka Jakubowska - psycholog

 • Dzień Naleśnika

  16.11.2017

  16 listopada 2017 r. Samorząd Uczniowski „Dużych i Małych” zorganizował Dzień Naleśnika.

              W holu Szkoły Podstawowej w Prusicach przygotowano prawdziwą ucztę dla łasuchów. Można było kupić tradycyjne naleśniki z dżemem, najbardziej rozchwytywany był oczywiście truskawkowy! Były również naleśniki z musem jabłkowym, z serem, no i oczywiście z ukochanym przysmakiem każdego dziecka – z nutellą. Zwolennicy tortilli też mogli zaspokoić swój apetyt, bowiem w ofercie były także naleśniki z warzywami.

              Samorząd Uczniowski zebrał 426,65 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup karmy dla zwierząt ze schroniska we Wrocławiu, do którego wybieramy się już w najbliższy poniedziałek.

              Bardzo dziękujemy rodzicom, którzy tak aktywnie wzięli udział w naszej akcji, oraz uczennicom za pomoc w sprzedaży słodkości.

   

                                                                                                Opiekunki Samorządu Uczniowskiego

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Prusicach
  ul. Żmigrodzka 43
  55 - 110 Prusice
 • (71)3126211

Galeria zdjęć