Nawigacja

 • 27 FINAŁ WOŚP - 13 I 2019

  27 FINAŁ WOŚP - 13 I 2019

  W styczniu nasza szkoła po raz kolejny uczestniczyła w zbiórce funduszy na rzecz Fundacji WOŚP. 13 stycznia 2019 roku Samorząd Uczniowski aktywnie włączył się do udziału w 27 Finale WOŚP, którego celem jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. 
  Cała społeczność szkolna spisała się na medal już na etapie przygotowań do Finału. W grudniu wszyscy uczniowie chętni do zostania wolontariuszem WOŚP proszeni byli o rekrutację online lub też osobiście w miejscowym sztabie, którego Szefem jest dyrektor GOKiS Paweł Grzyb. Po zarejestrowaniu w Sztabie jako wolontariusze, nasi uczniowie otrzymali identyfikatory i puszki zabezpieczone banderolami oraz serduszka, którymi obdarowywano wszystkie osoby wrzucające pieniądze do puszki kwestarskiej.  Do akcji aktywnie włączyli się również rodzice i opiekunowie naszych uczniów poprzez przygotowanie domowych wypieków na towarzyszący Finałowi WOŚP kiermasz ciast. Stoły wprost uginały się pod ciężarem wszelakiego rodzaju ciast, ciasteczek, tortów i babeczek. Było słodko, przepysznie, obficie. Wspaniałe, gorące serca, niegasnący entuzjazm dla dzieła pomocy dzieciom i umiejętność wspólnej zabawy połączyły wszystkich uczestników 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w hali sportowej naszej szkoły. Nasi wolontariusze od wczesnego rana do wieczora przyjmowali datki do puszek i rozdawali orkiestrowe serduszka, a towarzyszyła im życzliwość i hojność darczyńców.
  WOŚP w Prusicach rozpoczął występ zespołu disco polo Freaky Boys. Odbył się również pokaz Elitarni MMA z Obornik Śląskich. Niesamowity stunt rowerowy zaprezentował z kolei uczeń klasy IIIb gimnazjum naszej szkoły - SZYMON KRECZMER, dla którego rower jest nieodłącznym elementem życia codziennego. Następnie odbył się przegląd talentów wokalnych w konkursie "Od przedszkola Do Opola". Na scenie we wspaniałych występach solo pojawiły się nasze uczennice z kl. 4-5 - OLIWIA LUPA, WIKTORIA WASIEWICZ,  NINA ŚWILAK.  Moc pozytywnej energii dostarczył wszystkim koncert Tomka "Kowala" Kowalskiego. Nie zabrakło również światełka do nieba wykonanego przy pomocy telefonów komórkowych.  27 FINAŁ WOŚP w Prusicach zakończył się biegiem nocnym - Policz się z cukrzycą. Ponadto w Skokowej odbyła się  kolejna, specjalna edycja Wrak Race Skokowa, zorganizowana  przez miłośników Starej Motoryzacji.
  Podczas 27 FINAŁU WOŚP w Prusicach były więc występy na estradzie, koncerty, pokazy, licytacja, do której również włączyły się Samorządy Uczniowskie naszej szkoły przekazując mega zestaw zabawek zawierający min.  pluszowe miśki, pieski, kucyka, zdalnie sterowany samochód. Emocji i atrakcji nie brakowało!
  Graliśmy, gramy i grać będziemy z Orkiestrą do końca świata i o jeden dzień dłużej!

 • WIELKA ZBIÓRKA DLA PODOPIECZNYCH PRUSICKIEGO STOWARZYSZENIA SERCE DLA ZWIERZĄT

  WIELKA ZBIÓRKA DLA PODOPIECZNYCH PRUSICKIEGO STOWARZYSZENIA SERCE DLA ZWIERZĄT

  Samorząd Uczniowski z inicjatywy uczennicy kl. 3B ZUZANNY CZEKAJ, zwraca się z prośbą o udział w zbiórce na rzecz podopiecznych STOWARZYSZENIA PRUSICKIE SERCE DLA ZWIERZĄT.
  Potrzebne są: karma, koce, zabawki dla zwierząt, budy, miski, obroże, smycze, transporter i żwirek dla kotów.
  Gorąco prosimy o wsparcie.
  Dary prosimy przynosić do 24 stycznia, sala 88.

 • 27 FINAŁ WOŚP W PRUSICACH

  27 FINAŁ WOŚP W PRUSICACH
 • Świąteczna wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Obornikach Śl.

  Świąteczna wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Obornikach Śl.

  Okres zbliżających się świąt to szczególny czas, który większość z nas spędza na przygotowaniach do wspólnego, rodzinnego spotkania. My pamiętamy, że są wśród osoby starsze, samotne, często chore dla których ten okres jest szczególnie trudny.

  Dnia 14 grudnia 2018 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  Wiktoria Wójcik z kasy VIII c , Nikola Sokołowska z klasy VII a  pod opieką pani Wioletty Drząszcz, pana  Roberta Skowrońskiego  oraz  pani Agnieszki Wójcik odwiedzili mieszkańców oraz pracowników  w Domu Pomocy Społecznej  w Obornikach Śl.  Od kilku już  lat odwiedzamy z radością  naszych przyjaciół  z DPS Obornikach Śl. Uczniowie obdarowali mieszkańców słodkościami i pięknymi świątecznymi stroikami oraz złożyli najlepsze oraz najpiękniejsze  życzenia świąteczne .

  Wizyta u naszych przyjaciół, jak co roku wywiera na nas ogromne wrażenie. Jest dla uczniów prawdziwą lekcją pokory, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Zawsze pełne wzruszeń oraz refleksji…

   

  Wioletta Drząszcz, Lucyna Zalewska, Robert Skowroński

 • Popołudniowa wycieczka klasy VIIIc na Jarmark Bożonarodzeniowy

  Popołudniowa wycieczka klasy VIIIc na Jarmark Bożonarodzeniowy

  Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu to jeden z najpiękniejszych jarmarków. Wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii, gdzie wśród pachnących lasem choinek, aromatu ręcznie wykonanych czekoladowych pierników czeka moc świątecznych niespodzianek.  Dnia 20 grudnia 2018 r. po zajęciach lekcyjnych uczniowie klasy VIII c wraz z wychowawczynią  panią Wiolettą  Drząszcz i panem Robertem Skowrońskim w świetnym i zimowym  nastroju wybrali się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu. Wszystkich  wycieczkowiczów ogarnęła  radość świąt i czekała wyjątkowa atmosfera. Również w tym roku na jarmarku nie zabrakło pyszności m.in. kartaczy, oryginalnej chałwy, miodu, góralskich serów, czekoladowych pierników, unikatowej ceramiki ukraińskiej oraz  pięknych ręcznie wykonanych  świątecznych dekoracji. Można też było podziwiać świąteczne atrakcje w bajkowym klimacie . W Bajkowym Lasku przepiękne bajki, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzały wszystkich  do iście baśniowego świata. Nie zabrakło oczywiście zakupu świątecznych prezentów  oraz  cudownego świątecznego humoru. 

  Wioletta Drząszcz

 • UDZIAŁ W AKCJI GÓRA GROSZA

  UDZIAŁ W AKCJI GÓRA GROSZA

  W grudniu Samorząd Uczniowski klas IV-VIII oraz III gimnazjum, wziął udział w ogólnopolskiej akcji GÓRA GROSZA. W każdej z klas skarbnik klasowy miał za zadanie przygotować puszkę i  przeprowadzić kwestę na terenie szkoły. W akcji wzięły udział następujące klasy:  4A, 4B, 4C, 5A, 5B, 5C, 6A, 6B, 7A, 8B, IIIA i IIIB gimnazjum.

  Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

  Niezwykle budujący jest fakt, że nasi uczniowie z ogromną wrażliwością pomagają dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Rodzina jest ważna dla każdego, więc  należy nie ustawać w pomaganiu dzieciom, które zostały rozłączone z rodzinami i tym, które są taką rozłąką zagrożone.  Razem zebraliśmy 741 zł.

  Organizator  zbiórki monet –TOWARZYSTWO NASZ DOM - nad każdą sprawą dziecka pochyla się indywidualnie, z troską ją rozpatruje i wspólnie decyduje, jakie podjąć działania. Pośród różnych form pomocy udzielane jest wsparcie doraźne w postaci zakupu niezbędnych rzeczy, czasami całe rodziny wysyłane są  na terapię lub finansowane są wyjazdy wypoczynkowe, rozwijane są  talenty, pasje i zainteresowania podopiecznych, a niekiedy dzieci umieszczane są  w bezpiecznym miejscu na czas kryzysu w  rodzinie. Pozyskane środki pozwalają tworzyć programy dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych. Góra Grosza cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży w szkołach,  a każda kolejna edycja utwierdza organizatorów w przekonaniu, że takie właśnie inicjatywy mają sens i są naprawdę potrzebne.

  Samorząd Uczniowski dziękuje za każdy podarowany grosz – dziękujemy w imieniu własnym oraz dzieci, którym pomagamy, a także Towarzystwa Nasz Dom, która pracuje nad akcją Góra Grosza.

 • MOC ŻYCZEŃ OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO MAŁYCH I DUŻYCH

  MOC ŻYCZEŃ OD SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO MAŁYCH I DUŻYCH
 • ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN Z GMINY PRUSICE

  ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN Z GMINY PRUSICE

  W grudniu Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych wraz ze Stowarzyszeniem Pomoc Obywatelska włączyły całą społeczność szkolną do udziału w akcji ŚWIĄTECZNA PACZKA DLA RODZIN Z GMINY PRUSICE.  Dzięki ogromnemu sercu obdarowujących, udało się zebrać, by przekazać rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej min.: żywność długoterminową, pościel, ręczniki, koce, patelnie, noże kuchenne, blender, garnki, środki czystości, przybory szkolne, kołdry, farby do malowania ścian, odzież, zabawki, chodzik, gry planszowe. Zbiórka trwała do 14 grudnia 2018 roku.

  Organizatorzy akcji gorąco dziękują wszystkim darczyńcom za niezwykłą wrażliwość i otwartość na potrzeby drugiego człowieka. Dzięki Państwa wielkiemu zaangażowaniu i szczodrości, udało nam się zapewnić potrzeby wskazane przez rodziny wybrane w akcji „Świąteczna Paczka”. Dziękujemy każdemu kto włączył się do udziału w tej przedświątecznej zbiórce. Dziękujemy za każdą dołożoną cegiełkę i zaangażowanie. Z pewnością razem przyczyniliśmy się do wielkiej radości dla każdej z obdarowanych rodzin,  dając nadzieję na lepsze jutro!  Spełniliśmy marzenia. RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ - to naprawdę działa!

 • CHARYTATYWNY, SZKOLNY KIERMASZ CIAST 

  CHARYTATYWNY, SZKOLNY KIERMASZ CIAST 

  10 grudnia, w poniedziałek Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych zorganizowały CHARYTATYWNY, SZKOLNY KIERMASZ CIAST na rzecz rodziny z Pawłowa, której dom uległ zniszczeniu podczas pożaru. Dzieci z tej rodziny uczęszczają do grupy przedszkolnej w naszej szkole. Każda z klas przygotowała na kiermasz pyszne domowe ciasta. W dniach 10-12 grudnia, zorganizowana została też kwesta. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzali więc klasy,  by do puszek zebrać każdą, najmniejszą nawet kwotę. Razem zebraliśmy 1075,00 zł. Ofiarowana pomoc jest dowodem serdeczności, współczucia oraz ludzkiej solidarności. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali wypieki na kiermasz, jak i tym, którzy je kupowali oraz każdemu, kto wsparł kwestę. Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebującej tego rodziny. Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji.

 • SPEKTAKL "MAGICZNA NOC"

  SPEKTAKL "MAGICZNA NOC"

  12 grudnia 2018 r. Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej w Prusicach przedstawiło świąteczny spektakl pt. „Magiczna noc.” Inspiracją do napisania scenariusza był utwór Charlesa Dickensa pt. „Opowieść wigilijna,” bowiem bohaterka odbywa magiczną podróż z duchami.

              Maja – młoda businesswoman – jest tak zajęta karierą, że zapomina o świętach, każe również swoim pracownicom spędzić wigilię w pracy. Zmęczenie powoduje, że Maja zasypia, wtedy w biurze pojawiają się trzy duchy. Duch ubiegłych Świąt Bożego Narodzenia zabiera dziewczynę do przeszłości, aby zobaczyła biedną, zziębniętą dziewczynkę zajętą sprzedażą zapałek. Maja obserwuje dziecko, które bezskutecznie próbuje zarobić pieniążki, bowiem obojętni przechodnie omijają ją, wyśmiewają.

  Duch tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia udaje się z naszą bohaterką do supermarketu, aby poobserwować ludzi zajętych świątecznymi zakupami. Maja zauważa, że dla kupujących najważniejsze są pieniądze, prezenty, czyli same materialne wartości. Duch uświadamia dziewczynie, że ona jest taką samą materialistką.

  Duch przyszłych Świąt Bożego Narodzenia prowadzi Maję do jej rodzinnego domu, który niestety jest pustym mieszkaniem, bowiem mama dziewczyny zmarła, nie doczekawszy się odwiedzin córki. Maja przeżywa szok, uświadamiając sobie, że przez swój pracoholizm zaniedbała najbliższych. Ta niezwykła podróż powinna uświadomić wszystkim oglądającym, że w życiu najważniejsza jest rodzina i niesienie pomocy potrzebującym.

  Spektakl wzbogacony został świątecznymi piosenkami, wykonanymi przez Ninę, Marysię, Oliwkę i Wiktorię, oraz piękną nastrojową dekoracją, w przygotowaniu której pomagali również rodzice.

                                                                                                                                                        Anna Karczowska

 • UDZIAŁ SU W WARSZTATACH NA TEMAT PRAW CZŁOWIEKA I TOLERANCJI

  UDZIAŁ SU W WARSZTATACH NA TEMAT PRAW CZŁOWIEKA I TOLERANCJI

  11 grudnia, 18 osobowa grupa przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII pod opieką p. Wioletty Drząszcz i p. Lucyny Zalewskiej uczestniczyła w warsztatach na temat praw człowieka i tolerancji, które przeprowadziła edukatorka, prawniczka pani Joanna Wajda z Fundacji Dom Pokoju we Wrocławiu.

  Fundacja Dom Pokoju jest ośrodkiem nowoczesnej myśli o społeczeństwie, którego centrum stanowi człowiek: świadomy swojej tożsamości obywatel, członek wspólnoty. Jej misją jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego aktywnie uczestniczącego w życiu świata i lokalnej społeczności, otwartego na dialog. Fundacja pracuje na rzecz poprawy relacji między człowiekiem a człowiekiem oraz człowiekiem a wspólnotami ucząc tolerancji, komunikacji bez przemocy, wzajemnego szacunku według idei i metodologii edukacji pokoju.

  Podczas warsztatów uczniowie pracowali nad tematem praw człowieka, tolerancji, szacunku i akceptacji.  Prowadząca starała się uwrażliwiać młodzież na potrzeby innych, ucząc poszanowania dla odmienności i wielokulturowości. Uczniowie zapamiętali, że ważnym jest, abyśmy wszyscy wykazywali się tolerancją dla osób innych narodowości, kultury, religii, abyśmy byli wyrozumiali dla cudzych poglądów i w swojej działalności uwzględniali i szanowali prawa człowieka. Dzięki zajęciom uczniowie poznali również historię życia Anny Frank, która podczas II wojny światowej, będąc nastolatką pisała pamiętnik, gdzie obok wspomnień i marzeń dorastającej kobiety, przedstawiła dramatyczną skalę Holocaustu i porażającą siłę rasizmu. Dziś Anne jest ikoną żydowskiego cierpienia w Europie okupowanej przez Hitlera, a dziennik widnieje na liście najważniejszych dokumentów cywilizacji: „Pamięć Świata UNESCO” i najważniejszych książek XX wieku wg „La Monde”. W Holandii Fundacja jej imienia prowadzi muzeum pamięci – Dom Anne Frank, w którym wraz z rodziną, przez dwa lata ukrywała się przed nazistowską okupacją. Niestety we współczesnym świecie nietrudno znaleźć przykłady nierówności i powstania nowych form rasizmu i nietolerancji. Dlatego wciąż na nowo należy stawiać sobie pytanie o wartość ludzkiego życia, a budowanie postawy szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie zacząć od siebie i swojego otoczenia.

  Tematyka zajęć z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty problemu, a także przełoży się na zachowania społeczności szkolnej. Uczestnicy  poznali nie tylko  prawa człowieka, ale także pozyskali wiedzę, jak o nie dbać, jak je rozwijać i jak reagować w obliczu dyskryminacji. Pozwoli to na kształtowanie umiejętność planowania działań lokalnych, skłaniając do odważnego wyrażania własnych opinii, a także aktywnego współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Na zakończenie warsztatów uczniowie wspólnie utworzyli deklarację – zobowiązanie, pod którą złożyli swoje podpisy,  zgodnie przyznając, że każdy posiada moc przeciwstawiania się aktom łamania praw człowieka.

  Szkoła Podstawowa w Prusicach  przywiązuje dużą wagę do szerzenia praw człowieka i idei tolerancji oraz do przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji. Staramy się zwiększyć poziom świadomości i respektowania praw człowieka w naszej szkole, dążąc do tego, by  takie wartości jak: tolerancja, szacunek, równość, godność, integracja i brak dyskryminacji stały się codziennością w życiu całej społeczności szkolnej.

 • WYCIECZKA KLASY 5c, 6a i 6b DO PARKU TRAMPOLIN GOjump

  WYCIECZKA KLASY 5c, 6a i 6b DO PARKU TRAMPOLIN GOjump

          10 grudnia 2018 r. uczniowie klas 5c, 6a i 6b, w ramach prezentu mikołajkowego, pojechali do Parku Trampolin we Wrocławiu. Opiekunkami wycieczki były panie Barbara Budzińska, Anna Karczowska i Agnieszka Garula.

           Po krótkiej rozgrzewce nadszedł czas na prawdziwe szaleństwo. Uczniowie mieli do dyspozycji kilka ogromnych boisk wypełnionych trampolinami, dmuchaną poduchę, basen z gąbkami, tor przeszkód, boisko do gry w koszykówkę czy tor do jazdy na pontonach.  Zabawy było co niemiara, dobre humory dopisywały, a co najważniejsze - uczestnicy wycieczki spędzili ten czas bardzo aktywnie, rozwijając sprawność fizyczną i koordynację ruchową.

                                                                                                                                                     Anna Karczowska

 • MIKOŁAJKI SZKOLNE KLAS IV - VIII ORAZ GIMNAZJUM

  MIKOŁAJKI SZKOLNE KLAS IV - VIII ORAZ GIMNAZJUM

  6 grudnia  Samorząd Uczniowski  klas IV - VIII oraz III gimnazjum zorganizował odwiedziny Mikołaja i jego pomocników w każdej z klas, by obdarować wszystkich słodką niespodzianką. Mikołajem był Patryk Matecki, Królową Śniegu Nikola Sokołowska, elfami Zuzanna Fajer i Martyna Rulewicz. Uczniowie oraz nauczyciele przyszli w tym radosnym dniu  ubrani w czerwone bluzy,  mikołajkowe czapki, opaski z  rogami renifera. Podczas przerw rozbrzmiewały piosenki o Mikołaju. Nie zabrakło także wspólnej, pamiątkowej fotografii z Mikołajem, choinką, reniferem, saniami, bałwanem, w holu na parterze szkoły. Zdjęcia wykonane przez Szymona Kreczmera będą sympatyczną pamiątką tego wyjątkowego dnia. Samorząd przygotował również audycję przez radiowęzeł szkolny, którą poprowadzili Adam Krawczyszyn i Kacper Leszczyński. Chłopcy przypomnieli postać św. Mikołaja  i związaną z nim legendę, która wiąże się z obchodami świątecznymi Bożego Narodzenia, a więc przede wszystkim z obchodami dnia wigilijnego. Zgodnie z tą legendą, w wigilię o zmierzchu św. Mikołaj przybywa na Ziemię i przynosi prezenty wszystkim dzieciom.
  Przed Bożym Narodzeniem dzieci z całego świata piszą więc listy do św. Mikołaja, które adresują do różnych miejsc na kuli ziemskiej i w kosmosie, a najczęściej do miasteczka  Rovaniemi  w Finlandii, które od 1985 roku zostało ogłoszone ziemią św. Mikołaja. Według legendy - Mikołaj mieszka w chacie zwanej „uszatą”, do której spływają prośby o prezenty z całego świata. Mikołaj wraz z całym zastępem krasnoludków i leśnych zwierząt wykonuje i gromadzi prezenty, pakuje je do worków, a potem na gwiaździste sanie zaprzężone w ogromne renifery. W wieczór wigilijny św. Mikołaj ma na całym świecie rzesze pomocników podobnych do niego jak dwie krople wody i jak on noszących imię Mikołaj. Dzięki nim wszystkie dzieci mogą otrzymać na czas swe świąteczne prezenty.
  Święty Mikołaj to postać piękna, niezwykła, tajemnicza i cudowna, to uosobienie dobroci, wyrozumiałości i hojności, to najlepszy ze wszystkich świętych; to święty, który przez całe swe życie z wielkim oddaniem pomagał ludziom, wspierał ich i uszczęśliwiał. Święty Mikołaj urodził się podobno w połowie III wieku  w pobożnej i bogatej rodzinie, w mieście Patara nad Morzem Śródziemnym. W młodości został biskupem w mieście Mira. Pełniąc godność biskupią nie zapomniał o miłosiernych uczynkach. Hojnie rozdawał jałmużnę, a nocą ukradkiem, kładł woreczki z pieniędzmi na progach biedaków. Cnoty i niezwykła dobroć biskupa Mikołaja sprawiły, że już za życia otrzymał od Boga dar czynienia cudów. Dzięki temu darowi mógł ocalić rozbitków z fal morskich, ratować ludzi od śmierci głodowej, rozmnażając zboże w czas nieurodzaju, a nawet wskrzeszać umarłych. Zyskał przydomek „cudotwórca”. Po długim i bogobojnym życiu zmarł 6 grudnia, w połowie IV wieku w Mirze i tam został pochowany, a aniołowie niebiescy zabrali jego duszę do nieba.
  Zgodnie z legendą św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; jest patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, literatów, panien na wydaniu i uczniów. W tradycji europejskiej i polskiej, św. Mikołaj jest przede wszystkim znany i postrzegany jako opiekun, przyjaciel i dobrodziej dzieci, jako sprawca ich radości i niezwykłych emocji przeżywanych każdego roku w wigilijny wieczór.
  W ostatnich czasach zmienił się wizerunek św. Mikołaja – z poważnego, godnego i uroczystego biskupa, stał się krzepkim, tryskającym zdrowiem i dobrym humorem staruszkiem o rumianej twarzy, śmiejących się oczach, białych wąsach i rozwichrzonej brodzie. Nie zmieniła się natomiast niezwykła dobroć św. Mikołaja oraz jego posłannictwo, aby rozdawać dary, czynić dobro i uszczęśliwiać. Samorząd Szkolny kultywując tradycje mikołajkowe, obdarował wszystkich najpiękniejszymi uśmiechami i słodkimi upominkami - cukierkami i pierniczkami,  przypominając, że liczy się nie wielkość prezentu, ale dobra wola obdarowania i uczynienia kogoś – choćby na chwilę – odrobinę szczęśliwszym.

 • Mikołajki w Parku Trampolin

  Mikołajki w Parku Trampolin

  5 grudnia 2018 r., w przeddzień ulubionego  święta najmłodszych – Mikołajek, uczniowie klasy IVb i IVc  wraz z wychowawcami wybrali się do Parku Trampolin GOjump. Wyjazd uczniów poprzedzony został zapoznaniem  z regulaminem obiektu  i zwróceniem uwagi na bezpieczeństwo własne i kolegów podczas zabaw na trampolinach. Szaleństwo na sali zabaw rozpoczęła rozgrzewka poprowadzona przez trenerów oraz instrukcje co do zachowania w Parku Trampolin. Następnie było to,  co mali skoczkowie lubią najbardziej: trampoliny, skoki do basenu z gąbkami, zjazdy na pontonach i wiele innych. Niepowtarzalną atmosferę zapewniła muzyka oraz konkursy z nagrodami w postaci kolorowych lizaków. Zmęczeni i pełni pozytywnych wrażeń uczniowie z chęcią wrócili do swoich codziennych zajęć. 

 • WYCIECZKA DO KRĘGIELNI I MIKOŁAJKOWE ODWIEDZINY CHORYCH

  WYCIECZKA DO KRĘGIELNI I MIKOŁAJKOWE ODWIEDZINY CHORYCH

  3 grudnia, 36 osobowa grupa przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII oraz III gimnazjum pod opieką p. Wioletty Drząszcz, p. Lucyny Zalewskiej i p. Roberta Skowrońskiego, w nagrodę za swoją aktywną i owocną pracę uczestniczyła w integracyjnej wycieczce do Kręgielni - Bowling Club w Trzebnicy. Był to beztroski czas na zabawę i naukę gry w kręgle.  Następnie przyszedł czas na wspólny posiłek. Po dwóch godzinach spędzonych w kręgielni pizza smakowała wybornie. Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili zaprzyjaźnionych pacjentów Ośrodka Medycyny Paliatywnej i Hospicyjnej w Będkowie, by przekazać im Mikołajkowe upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski Małych – pyszne, domowe pierniczki. Samorząd Uczniowski Dużych wykonał natomiast świąteczne ozdoby. Wizyta Mikołaja i jego pomocników stanowiła prawdziwą niespodziankę dla pacjentów. Nasi uczniowie po raz kolejny wykazali się ogromną  wrażliwością i szacunkiem dla starszych oraz zrozumieniem dla chorych. Było miło, wzruszająco i sympatycznie i oto właśnie chodziło, by sprawić wszystkim radość.

 • JARMARK BOŻONARODZENIOWY

  JARMARK BOŻONARODZENIOWY

  Z okazji organizowanego, jak co roku Gminnego Jarmarku Bożonarodzeniowego, który odbył się  1 grudnia w Rynku miasta, Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych przy wsparciu Rodziców, przygotowały kiermasz ozdób i słodkich wypieków. Na naszym stoisku były więc ręcznie wykonane bombki, przepiękne choinki z szyszek, makaronu, piórek,  aniołki, bałwanki, stroiki, ozdoby świąteczne, smakowite pierniczki, Mikołaje. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem wśród kupujących. Była to szczególna okazja nabycia niepowtarzalnych i pięknych prac, które mogą stać się miłym prezentem dla bliskich.  Środki uzyskane ze sprzedaży produktów przeznaczone zostaną na działalność Samorządów Uczniowskich (nagrody dla uczniów, konkursy, imprezy szkolne) oraz na wsparcie 27 Finału WOŚP w Prusicach.  Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zebraliśmy 1174 zł.

  22 listopada z inicjatywy p. Moniki Janickiej odbyły się w naszej szkole kreatywne warsztaty plastyczne dla rodziców i uczniów, których celem było wykonanie ozdób na kiermasz świąteczny. Rodzice i dzieci z zapałem wykonywali piękne ozdoby, wykazując przy tym wiele pomysłowości i inwencji twórczej. Był to naprawdę mile spędzony czas, podczas którego dzieci i rodzice wspólnie pracowali, jednocześnie świetnie się bawiąc. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

  Samorządy Uczniowskie składają gorące podziękowania za pomoc w przygotowaniu stoiska na Jarmark Bożonarodzeniowy. Dziękujemy tym wszystkim, którzy wykonali wspaniałe ozdoby, stroiki oraz przygotowali przepyszne wypieki – pierniczki i inne słodkości. Jesteśmy wdzięczni za pomoc w transporcie artykułów i obsługę stoiska. Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom,  którzy byli z nami, pomagali od początku do samego końca – serdecznie dziękujemy.  Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli tę akcję, okazali pomoc – wyrażamy ogromną wdzięczność.

  Jarmark był również okazją do zaprezentowania wokalnych umiejętności naszych uczniów. O godz. 16 na scenie w mikołajkowych przebraniach solo, w duecie i zespołowo wystąpili: Nina Świlak, Wiktoria Wasiewicz, Anna Kaczałko, Maja Kaczałko, Oliwia Lupa, Maria Wręczycka, Anna Pudłowska, Maja Grzesiak, Maria Sadłowska, Gracjan Cybuch, Adrian Furdykoń, Paweł Sadłowski. Ze sceny można było usłyszeć radosne mikołajkowe piosenki, jak i też utwory wprowadzające w nastrój świąt.  Występ naszych młodych, zdolnych wokalistów zgromadził liczną publiczność, która nagrodziła ich gromkimi brawami.  

  W ramach przygotowań do kiermaszu ogłoszony został  konkurs dla klas IV-VIII i III gimnazjum pt.  NAJPIĘKNIEJSZE OZDOBY ŚWIĄTECZNE. Uczniowie przygotowali wspaniałe stroiki świąteczne,  tradycyjne ozdoby choinkowe, choinki oraz szopki bożonarodzeniowe. Wszystkie prace konkursowe zostały wystawione do sprzedaży na Gminnym Jarmarku Bożonarodzeniowym.

  Organizatorzy dziękują wszystkim dzieciom za wzięcie udziału w konkursie. Jury miało ogromny dylemat przy wyborze prac, gdyż wszystkie były fantastyczne, widać w nich było serce, zaangażowanie i radość z nadchodzących świąt. Komisja przyznała nagrody za trzy pierwsze miejsca i skromne upominki osobom wyróżnionym.

  Zwycięzcami  konkursu  zostali:

  I MIEJSCE -  OSKAR JANECZEK

  II MIEJSCE -  OLIWIA LUPA

  III MIEJSCE – WERONIKA KANAK

  WYRÓŻNIENI – JAGODA HUPA, NIKOLA SOKOŁOWSKA, MARIA SADŁOWSKA

  Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni podczas MIKOŁAJEK SZKOLNYCH. 

 • WSPÓŁPRACA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Z WYDAWNICTWEM AMUN

  WSPÓŁPRACA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Z WYDAWNICTWEM AMUN

  W listopadzie Samorząd Uczniowski po raz kolejny wsparł wydawnictwo AMUN – Artystów Malujących Ustami i Nogami, pomagając w sprzedaży otrzymanego pakietu świątecznego – kartki, kalendarz, naklejki. Uzyskane w ten sposób pieniądze, w kwocie 80,00 złotych trafiły na konto wydawnictwa AMUN.

  Wydawnictwo AMUN  Sp. z o.o. powstało w 1993 roku w Raciborzu i jest jedną z 46 placówek działających na świecie, które od 1956 roku zajmują się publikacją reprodukcji obrazów artystów malarzy tworzących ustami lub stopą. Promocja twórczości artystów polega na rozprowadzaniu ich prac w postaci kart świątecznych i okolicznościowych oraz kalendarzy. Związek, zajmując się rozprowadzaniem obrazów, zapewnił tym samym niepełnosprawnym artystom podstawowe warunki, które umożliwiły swobodny rozwój i dały szansę na samodzielność. Wydawnictwo zajmuje się również organizowaniem wystaw w kraju i za granicą, jak również plenerów malarskich, np. w Gdańsku, Bukowinie Tatrzańskiej, Mikołajkach, Zakopanem, Gdyni. Polską grupę tworzy 24 artystów malujących ustami lub stopą, którzy pochodzą z różnych stron Polski. Wydawnictwo "AMUN" Sp. z o.o. nie jest instytucją charytatywną. Władze przyjmują do Związku jedynie artystów, którzy prezentują odpowiedni poziom artystyczny. Liczy się przede wszystkim talent i jakość prac. Niepełnosprawność jest sprawą drugorzędną. Nabycie prawa do reprodukcji obrazów artystów malujących ustami i nogami umożliwia Związkowi rozprowadzanie tych prac na kartkach pocztowych i kalendarzach. Natomiast oryginały są sprzedawane m.in. na aukcjach organizowanych w różnych krajach na całym świecie. Obecnie wydawnictwa związku znajdują się w 46 krajach całego świata, nawet tak odległych jak Nowa Zelandia, czy Malezja. W 1993 r. powstało polskie wydawnictwo z siedzibą w Raciborzu. Związek zrzesza obecnie ponad 800 artystów z 74 krajów świata (w Polsce jest 24 artystów).

 • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  Z okazji przypadającego w niedzielę 25 listopada Światowego Dnia Pluszowego Misia, poniedziałek 26 listopada przebiegał pod hasłem „Właśnie dziś wszystkim jest potrzebny Miś". Samorządy Uczniowskie Małych i Dużych wraz z pedagogiem i psychologiem szkolnym, zachęciły uczniów, aby przynieśli w tym dniu do szkoły misia maskotkę - najmilszą zabawkę, przyjaciela dzieci i niezastąpioną przytulankę. Misio zwalniał od odpowiedzi ustnej i umożliwiał otrzymanie 5 punktów z zachowania za udział w akcji. Po 4 godz. lekcyjnej  wszyscy zaproszeni zostali do holu na wspólne zdjęcie z misiami. Samorząd Uczniowski Małych przygotował też dla najmłodszych apel z piosenkami i historią Misia.
  Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku amerykańskie Stany Luizjana i Missisipi nie zgodziły się na wyznaczenie wspólnej granicy, więc poproszono prezydenta Roosevelta, aby pomógł rozstrzygnąć spór. Roosevelt postanowił połączyć spotkanie z polowaniem na niedźwiedzie. Podczas polowania jego towarzysz postrzelił małego niedźwiedzia. Gdy prezydent zobaczył małego, przerażonego zwierzaka, kazał go koniecznie puścić na wolność.  Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
  Od tamtego czasu pluszowe misie stały się najpopularniejszą zabawką na świecie. Każdy miał lub ma swojego misia - nawet niektórzy dorośli! Misie zrobiły się tak popularne, że zaczęły powstawać o nich bajki. Najsławniejsze misie to: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Coralgol, Balloo z „Księgi Dżungli”, Miś Paddington, Gumisie, Troskliwe Misie, Miś Yogi.
  Dzieci zgodnie przyznały, że w każdym domu na półce, łóżku lub fotelu siedzi, lub leży miś. Każdy – mały i duży ma swojego ulubionego pluszowego misia.  Czy jest to mały, bury miś, odrobinę zapomniany, czy też duży, piękny i kolorowy,  jak i ten malutki noszony „na szczęście” przy kluczach lub w portfelu -  wszystkie są wyjątkowe i ukochane. 
  Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

 • Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

  Sprawiedliwa wśród Narodów Świata

  Uroczyste podsumowanie

  Roku Ireny Sendlerowej Sprawiedliwa wśród Narodów Świata,

  dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu

               

            Dnia 23 listopada 2018 r.  uczniowie klas IV – VIII , dyrekcja naszej szkoły, grono pedagogiczne przy blasku świec i kwiatów,  w sposób szczególny przeżywaliśmy uroczyste podsumowanie Roku Ireny Sendlerowej. Uczennice z klasy 8 b Weronika Karczowska i Oliwia Musielak przedstawiły  prezentację multimedialną. Weronika z Oliwią doskonale i  z wielkim szacunkiem  przeniosły nas w trudny i pełny cierpienia  okres II wojny światowej. Był to  czas  w którym żyła i z  oddaniem narażała swoje życie  dla ratowania drugiego człowieka Irena Sendlerowa.

         Uczennice opowiedziały o pełnej poświęcenia, miłości,  wyjątkowej i pięknej działalności Ireny Sendlerowej. Pani Ania Karczowska i pani Wiola Drząszcz recytowały wiersz „ Życie w słoiku – pamięci Ireny Sendlerowej, który zawierał przesłanie…Jaka była Irena, ile było w Niej miłości i nadziei. Usłyszeliśmy również kilka cennych myśli, cytatów  oraz sentencji, którymi kierowała się i pozostawiła nam Irena Sendlerowa, a  przeczytały z wielką wrażliwością   nasze  panie nauczycielki.

  Pani Basia Budzińska:

       Do młodych:

  Jesteście przyszłością świata!

  Zróbcie coś, aby stał się lepszy. 

  Bądźcie wrażliwi na los słabszych

  od was.

       Po tym, co przeszłam na Pawiaku, wiem, że nie wolno potępiać tych, którzy nie wytrzymali tortur i zdradzili…

       Robiłam to, co nakazywał mi głos sumienia. Nie mogłam przeżyć wojny inaczej.

       Nawet w najtrudniejszych czasach wojny i okupacji można pięknie żyć.

  Pani Ewelinka Skrzypiec:

       Kiedyś znalazłam w sienniku mały zniszczony obrazek z napisem „Jezu, ufam Tobie!” Ukryłam go i miałam cały czas przy sobie.

     Musimy nauczyć się szanować życie, dar najcenniejszy. Człowiek ma ludziom dawać życie – a nie odbierać! Dobro musi zwyciężyć!!!

  Pani Wiola Drząszcz:

       Każde uratowane przy moim udziale dziecko żydowskie jest usprawiedliwieniem mojego istnienia na tej ziemi, nie tytułem do chwały.

       Żałuję tylko jednej rzeczy – mogłam zrobić więcej. To uczucie żalu będzie mi towarzyszyć aż do momentu śmierci.

       Starałam się, żyć po ludzku, co nie zawsze bywa łatwe – zwłaszcza gdy człowiek skazany jest na unicestwienie.

  Pani Bożenka Tarnowska:

       Musimy nauczyć się szanować życie, dar najcenniejszy. Człowiek ma ludziom dawać życie – a nie odbierać! Dobro musi zwyciężyć

  I dziś w kraju i na świecie jest wiele bolesnych problemów, wiele tragedii, którym trzeba się przeciwstawić. I dostrzec także tych, którzy śpieszą skrzywdzonym na ratunek

  Pani Ania Karczowska:

         Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro.

  … Nadzieja na nowy początek

  kiedy człowiek

  pragnie zostać panem

  Świata rodzi się

  Niezłomność

  Niezłomność w walce o dusze zamknięte w słoiku

  kiedy zło pustoszy serce

  człowieka

  pragnie się je ocalić

  Miłością…

  To wyjątkowe spotkanie byłe pełne przemyśleń, zadumy a zarazem radości.  Była również okazją do gratulacji  dla najbardziej uśmiechniętych  wśród uczniów klas IV – VIII oraz gimnazjalistów.

   A oto Oni:

  - SZYMON SZUSTAK

  - MICHAŁ MUŚ

  - NATALIA PODDĘBNIAK

  - WERONIKA KANCELKA

  - HUBERT NIEDZIELA

  - PIOTR SROKA

  Gratulujemy!!! 

  Na zkończenie pani wicedyrektor Elżbieta  Pietrzak  ze wzruszeniem wręczyła uczniom i nauczycielom dyplomy, medale i  słodycze oraz złożyła także gtatulacje najbardziej uśmiechniętym. Serdecznie  podziękowała wszystkim nauczycielom oraz  uczniom, którzy włożyli dużo pracy i serca w obchody Roku Ireny Sendlerowej.

   

   

  Wioletta Drząszcz, Barbara Budzińska, Klarysa Ladra,

  Agnieszka Garula, Weronika Karczowska i Oliwia Musielak

 • Z wizytą w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu

  Z wizytą w Panoramie Racławickiej we Wrocławiu

  Dnia 21 listopada 2018 r. uczniowie z klasy 6 b SP w Prusicach oraz uczniowie z klasy 4 i 6 w SP Piotrkowicach podziwiali muzeum sztuki we Wrocławiu - Panoramę Racławicką.

  Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami  w 1794, jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi.

  Po II wojnie światowej, dzięki staraniom władz polskich, udało się odzyskać od Związku Radzieckiego część lwowskich dzieł sztuki. Ówczesny polski Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej postanowił zbiory te, wraz z Bitwą pod Racławicami, umieścić we Wrocławiu.

  Obraz został namalowany na płótnie żaglowym, sprowadzonym z Belgii w czternastu kawałkach o długości 15 metrów, które zszyto w jedną całość i rozpięto na specjalnym, stalowym rusztowaniu sprowadzonym z Wiednia.  Do namalowania obrazu użyto płótna długości 120 metrów na 15 metrów (z czego przestrzeń malarska ma w sumie długość 114 metrów oraz wysokość 15), czyli 1800 metrów kwadratowych tkaniny. Do zagruntowania płótna zużyto 750 kg farby.

  Panorama namalowana jest na cylindrycznym płótnie rozpiętym w budynku specjalnie zbudowanej rotundy. Początkowo Panorama eksponowana była w rotundzie zbudowanej we Lwowie według projektu Ludwika Baldwina-Ramułta, a od 1985 roku w rotundzie wybudowanej we Wrocławiu.

  Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem dzieła malarskiego. Młodzi historycy nie tylko przenieśli  się w okres rozbiorów Polski ,mieli także czas na wspólny posiłek i krótki spacer. Była to również okazja aby spotkać kolegów i koleżanki z zaprzyjaźnionej szkoły oraz  zawrzeć  nowe przyjaźnie.

                                               

  Wioletta Drząszcz, Beata Krasuska

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa w Prusicach
  ul. Żmigrodzka 43
  55 - 110 Prusice
 • (71)3126211

Galeria zdjęć